Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Astrofotografie

- - - - -
  • Please log in to reply
1068 replies to this topic

#721
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Soarele si Luna:

Attached Files



#722
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
niste incercari mici, nu-mi permite comp-ul sa instalez ceva mai decent pentru stacking+procesare

Attached Files



#723
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Stergeti postul de mai sus, a fost prea tarziu sa o  fac eu

#724
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Ok, am nevoie de ajutor ( cred ca croco e cel mai indicat ca tot a contribuit la DSS). Prima e f apropiata de originalul din camera, daca fac stack ( cu tot cu dark si bias) in DSS rezultatul e cu mult subexpus, treb sa targ de butoate sa ridic expunerea cu 4 stop-uri in procesare, ceea ce imi **** tot. Am incercat diferite setari dar nimic care sa ma multumeasca.

#725
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Si eu am problema cu DSS, e drept ca nici bruturile nu sunt cinestie ce, deh poze din balcon cu semnal minim. Dar cu grija, si cu tras de slidere scoti ceva ok, e subexpus dar semnalul e acolo, doar sa il scoti in evidenta.

#726
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 08.06.2005
Este o eclipsa de luna diseara. Vad pe stiri ca vor putea fi vazute si planetele Jupiter si Saturn (care-i diferenta cu si fara eclipsa?).

Pentru un total afon in astro dati-mi si mie niste setari/sfaturi.

O sa incerc cu Panasonic GH5 si Nikon 300mm f4D plus trepied plus Bucuresti Posted Image. Multumesc

Edited by mircea812, 07 August 2017 - 09:06.


#727
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Planetele puteau fi vazute oricum. Jupiter pt scurt timp dupa apus, saturn pentru vreo 2 ore cred, ambele sunt mult la orizont. Nu cred ca inteleg intrebarea legata de luna. Obiectivul tau e cam lung pt astrofoto fara motorizare si cam scurt pt sistemul solar

#728
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cand e vorba de astro, astia de la stiri sunt cel mult lautari, le zic dupa ureche.
Instaleaza stellarium si vezi pozitia in timp real pt. locatia ta.
Am pus o poza cu 280mm pe threadul cu Oly, se vad benzile, vreo 3 am numarat, incearca si vezi ce iese. La Saturn banui ca vezi inelul, dar ai grija la expunere, trebuie sa fie pe la 1/250.
Deseara e partiala la Luna, rasare direct in eclipsa, iti trebuie orizont liber.
Spor.

Edited by crokodilu, 07 August 2017 - 14:51.


#729
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Avioane

Attached Files



#730
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Perseida?

#731
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Da
N-am mai vazut asa ceva pana acum. M-a facut sa ma simt mic, mic de tot si neajutorat.

#732
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View Postsil200, on 18 august 2017 - 22:47, said:

Da
N-am mai vazut asa ceva pana acum. M-a facut sa ma simt mic, mic de tot si neajutorat.

Inseamna ca nu te-ai uitat prin telescop...:)

#733
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Cu cuvinte mai multe.
Eram pe camp, ceva intuneric, luna nu aparuse, aparatul pe trepied muncea cate 20 sec la fiecare fotografie si se odihnea 5 si ma invarteam pe langa scaunel. Si a aparut aceasta lumina. Daca Calea Lactee era intinsa pe 180 de grade intr-o secunda aceasta lumina a parcurs un segment de 80-90 de grade de-a lungul ei intr-o secunda. Lumina a fost extraordinara si pentru prima data am avut acel sentiment ca nu stiu ce sa fac, cum sa reactionez, sa fug, sa ma las jos pe pamant. Am ramas precum iepurele in faruri incapabil sa iau vreo decizie. Si apoi a trecut. Primul gand a fost daca aparatul a prins ceva sau a fost in pauza, am numarat pana la cinci si m-am linistit, era in cele 20 de secunde.
Prin telescop privesti, te minunezi si iar privesti si iar te minunezi pana cand te obisnuiesti. In acest caz nu cred ca voi mai avea o alta sansa.
Tine cont ca am fost in San Pedro de Atacama si am simtit acea senzatie ca daca as intinde mana as putea culege o stea.

#734
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Pentru prima oara am pozat Calea Lactee dintr-o zona fara poluare luminoasa profunda, la Baisoara. Nu ma asteptam sa se vada asa bine, mai ales cu un senzor crop de pe vremea lu' Pazvante. Pentax K-01, 18-55mm @18mm, iso 3200, f/3.5, 30s.

Attached Files



#735
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Dupa cateva paharele mi-a venit idea de a trage cu ochiul la vecina, zis si facut...Cu siguranta ca se poate scoate mai mult din capturi daca le-ar fi avut cineva mai competent...Attached File  EmptyName_11.JPG   974.82K   37 downloads

#736
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postandrei100, on 28 august 2017 - 02:45, said:

Pentru prima oara am pozat Calea Lactee dintr-o zona fara poluare luminoasa profunda...
Pare totusi lumina multa pe acolo, pata din dreapta sus nu e de la becuri? A iesit ok, mai mergea chiar niste iso.

Quote

Dupa cateva paharele mi-a venit idea de a trage cu ochiul la vecina
Cam verzulie venica :).

Edited by crokodilu, 28 August 2017 - 11:48.


#737
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Da, asa o vad si eu acum pe telefon, pe laptop nu era asa :|

#738
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Mi-a fost teama sa incerc la 6400, dar poate ca ar fi trebuit sa o fac - aparatul asta gestioneaza zgomotul considerabil mai bine fata de K-r, pe care l-am avut inainte.

Pata din dreapta era fumul de la un foc de tabara. :) Altfel galaxia se vedea foarte frumos si cu ochiul liber.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate