Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

SAMSUNG ML-1640 refill

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#1
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
Stie cineva daca poate fi facut refill la tonerul din Samsung-ul asta?

Mersi

#2
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postbugsiiy, on Aug 16 2008, 22:58, said:

Stie cineva daca poate fi facut refill la tonerul din Samsung-ul asta?

Mersi


Da, se poate face refill.

Uitate la cartus si vezi daca are cumva un chip, daca are si chip va trebuii sa cumperi si chipul. :)

#3
adryantm

adryantm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.02.2004

View Postdaniel21, on Aug 19 2008, 11:17, said:

Da, se poate face refill.

Uitate la cartus si vezi daca are cumva un chip, daca are si chip va trebuii sa cumperi si chipul. :)

Adica daca faci refil nu-ti merge fara sa cumperi un chip ? Vreau sa-mi cumpar si eu imprimanta asta si trebuie sa stiu la ce sa ma astept :P

#4
bigpun

bigpun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 26.10.2007
nu are chip si se poate face refil.. nu prea usor dar se poate

#5
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Nu mai sunt chipuri care sa nu te lase sa incarci cartusele. Au scos in trecut cateva modele cei  de la HP si Lexmark, dar autoritatile ( nu cele din Romania :D ) le-au interzis acceste practici asa ca producatorii  aplica o alta tactica scot modele noi de imprimante care folosesc un alt tip de cartuse pentru ca in prima faza nu stie lumea sa faca refil si trebuie sa cumpere. Dupa ce se gaseste informatia pe net ( de googu le afla pe toate ) si afla toti cum se face scot un alt model ca trebuie si gura lor sa manace ceva.

Edited by IdI1, 22 November 2008 - 12:31.


#6
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006
1. stie cineva si CUM se face refill? :)

cumpar un toner refill ( 15 ron ) scrie ca e pentru samsung. Si ce fac cu el?:) Pot face refill la tonerul de start cu care a venit imprimanta? si cum? :)

2. stie cineva cate pagini cu acoperire normala (text) printate la draft tine un toner de 1500 pagini? (sper ca mai mult de 1500:D) pentru ca pe un lexmark inkjet printez 5-600 pagini cu un refill kit, incerc sa vad cum ies la randament:)

Edited by cipix, 22 November 2008 - 14:09.


#7
bigpun

bigpun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 26.10.2007
trebuie dat jos capacul de deasupra care probabil contine un rezervor de rezidual care trebuie curatat(daca are o lama de cauciuc), dupa care il desfaci in partea stanga unde ai un dop, il desfaci usor cu o surubelnita lata mai ingusta si torni toner. asta e versiunea mai usroara... eu ma ocup cu refiluri la lasers si in locul tau l-as duce la incarcat... e usor de stricat acest model de cartus... mi-au facut probleme. trebuie sa ai grija.. daca nu ai facut niciodata un refil laser e posibil sa faci multa mizierie

Edited by bigpun, 23 November 2008 - 12:19.


#8
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008

View Postbigpun, on Nov 23 2008, 12:18, said:

trebuie dat jos capacul de deasupra care probabil contine un rezervor de rezidual care trebuie curatat(daca are o lama de cauciuc), dupa care il desfaci in partea stanga unde ai un dop, il desfaci usor cu o surubelnita lata mai ingusta si torni toner. asta e versiunea mai usroara... eu ma ocup cu refiluri la lasers si in locul tau l-as duce la incarcat... e usor de stricat acest model de cartus... mi-au facut probleme. trebuie sa ai grija.. daca nu ai facut niciodata un refil laser e posibil sa faci multa mizierie
bigpun cat costa un refil la cartusul starter ce vine cu aceasta imprimanta(ala de 700 de pagini) daca il duci la o firma deasta ce se ocupa cu refiluri? intreb pentru ca ai sus ca tu te ocupi cu refiluri si sper sa stii.  :D

#9
bigpun

bigpun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 26.10.2007
Cartusul e la fel ca orice cartus se cheama starter pentru ca are mai putin toner...dupa refil scoate cam 1500, refilul costa cam 50ron

#10
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postved3neu, on Nov 23 2008, 13:37, said:

bigpun cat costa un refil la cartusul starter ce vine cu aceasta imprimanta(ala de 700 de pagini) daca il duci la o firma deasta ce se ocupa cu refiluri? intreb pentru ca ai sus ca tu te ocupi cu refiluri si sper sa stii.  :D


Reumplerea o pot face cu 50 lei pentru clientii din Bucuresti sau pot trimite "toner refill la doza" oriunde in tara la pretul de 20 Lei doza de 100g.

#11
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006
merci mult, sper sa ma descurc.

dar e adevarat ca dupa 3 incarcari trebuie schimbat cilindrul? ala cat mai costa?

1500 pagini draft sau normal ?

Edited by cipix, 24 November 2008 - 14:27.


#12
bigpun

bigpun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 26.10.2007

View Postcipix, on Nov 24 2008, 14:22, said:

merci mult, sper sa ma descurc.

dar e adevarat ca dupa 3 incarcari trebuie schimbat cilindrul? ala cat mai costa?

1500 pagini draft sau normal ?

deobice costa cam cat un refil... poate sa tina si 4 incarcari depinde de noroc

#13
ludiconiric

ludiconiric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.07.2006
A facut cineva refill la ea? Am gasit pe forumuri straine ca trebuie resetata cumva imprimanta, altfel, dupa primele 1500-2000 de pagini o sa iti dea un mesaj de eroare gen "refill cartridge" si trebuie resetata. Deci are cip. E cineva care a facut refill dupa ce a listat 2000 de pagini? Asteptam raspunsur pertinente. Eu sunt  utiliator nou si inca nu stiu la ce sa ma astept.

#14
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006
deci ?

cum e, se poate face refill macar la cartusul original ?

#15
adrianu69

adrianu69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 19.03.2006
concret: a reusit cineva sa umple cartusul? daca da.. cum?

#16
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Da, concret l-am umplut eu, am facut un pic de mizerie, dar a mers.Tot i-mi aparea mesajul ala ca tonerul este gol dar printa.Astazi chiar, cand am deschis-o a aparut mesajul Toner Exhausted / Replace Toner.L-am umplut din nou, dar nu mai merge.L-am inlocut cu altul ( am 2 imprimante identice, iar la cealalta e tonerul aproape plin), dar tot acelasi mesaj apare.
Am dat niste cautari pe internet si se pare ca are un cip pe placa de baza a imprimantei care trebuie resetat.Mai multe vedeti aici\;

http://www.ots45.ru/...amsung1640.html

Daca are cineva curajul sa o faca...va rog sa-mi spuneti si mie daca a mers.
Astept alte metode pertinente de a face aceasta imprimanta sa functioneze.

#17
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006
ai reusit?

#18
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Nu am incercat pentru ca este in garantie.O sa incerc numai daca nu o sa mai fie alta alternativa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate