Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Metode de copiat

- - - - -
  • Please log in to reply
326 replies to this topic

#37
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
luati o foaie a4 velina sau de romana, cautati prin casa un pix pe care l-ati terminat, pui foaia pe un caiet ( sa nu fie direct pe birou lemn sau geam, trebuie sa fie pe un caiet ca sa permita formarea conturului literelor in relief ) si scrii ce vrei tu pe foaie, apoi te duci la scoala si o lasi pe banca pe motiv de ciorna! scrii primele randuri apoi mai faci ceva insemnari pe ea ca sa nu se intrebe profu de ce te holbezi in halul ala la o foaie goala. acum, trebuie sa stii sa iti reglezi unghiul din care privesti la foaie precum sa observi si unghiul din care bate sursa de lumina ( de pe fereastra sau din tavan ) si astfel sa stii din prima cum trebuie sa privesti foaia ca sa o poti citi! hint: scrieti destul de apasat dar nu atat de mult incat dupa 10 randuri sa va doara mana, o idee mai apasat decat scrisul normal!

am impresia ca ma repet, am mai zis asta odata ?

Edited by shumilica, 03 May 2005 - 14:43.


#38
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
shumi, pina faci operatiunea de scriere a unei foi, inveti doua...

#39
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
sunt mai motivat sa "pacalesc sistemul" decat sa invat niste abureli la niste materii care nu ma motiveaza !

#40
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

shumilica, on May 3 2005, 14:41, said:

luati o foaie a4 velina sau de romana, cautati prin casa un pix pe care l-ati terminat, pui foaia pe un caiet ( sa nu fie direct pe birou lemn sau geam, trebuie sa fie pe un caiet ca sa permita formarea conturului literelor in relief ) si scrii ce vrei tu pe foaie, apoi te duci la scoala si o lasi pe banca pe motiv de ciorna! scrii primele randuri apoi mai faci ceva insemnari pe ea ca sa nu se intrebe profu de ce te holbezi in halul ala la o foaie goala. acum, trebuie sa stii sa iti reglezi unghiul din care privesti la foaie precum sa observi si unghiul din care bate sursa de lumina ( de pe fereastra sau din tavan ) si astfel sa stii din prima cum trebuie sa privesti foaia ca sa o poti citi! hint: scrieti destul de apasat dar nu atat de mult incat dupa 10 randuri sa va doara mana, o idee mai apasat decat scrisul normal!

am impresia ca ma repet, am mai zis asta odata ?

<{POST_SNAPBACK}>


shumi ...surpriza ...eu sunt profu tau ... ai feshtelit-o    :w00t:

#41
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
ma lasa cam rece postul tau ( din punct de vedere al impresiei nu al temperaturii corpului :P )
am doar doi profi eu: unul de sport si unul de mate ( dirigu ), la nici unul din ei nu am folosit aceasta metoda :)

#42
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

shumilica, on May 3 2005, 14:56, said:

ma lasa cam rece postul tau ( din punct de vedere al impresiei nu al temperaturii corpului :P )
am doar doi profi eu: unul de sport si unul de mate ( dirigu ), la nici unul din ei nu am folosit aceasta metoda :)

<{POST_SNAPBACK}>


rilacs baby ...rilacs

#43
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Eu eram mai traditional (vizavi de metodele "moderne" - cea mai simpatica de care am auzit pana acum, iti faci site wap pe care iti pui cursurile) adica copiam de prin vecini, fituici, sau chiar cu nesimtire direct din carti, cursuri, pe genunchi, sub foile de examen....

In liceu aveam colegi care foloseau metoda wireless  :D : au intrat in examen, au scris subiectele pe o foaie pe care au aruncat-o pe geam, si un "binevoitor" i-a ajutat printr-un emitator "home-made" pe frecventa caruia era "tunata" jumatate din clasa.

M-am straduit pe cat posibil ca la materiile de care aveam nevoie sa nu copiez, iar la cele pe care le consideram inutile sa infrunt "sistemul"  :D

#44
bigsmasher

bigsmasher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.12.2004
hmmm ar avea potential ultima metoda dar ce faci? stai cu statzia in mana ? wtf ...  sau cum era faza. eu dau bacu anu asta.. si  imi trebuie o nota mare,si voi face tot posibilu sa o obtzin.
prin  clasa a 9-a si a 10-a .. cand inca imi cunosteam noii colegi copiam in felul urmator (metoda invatata de la unul din noii colegi).

mai intai isi face o fituica.. ,mai mare mai mica.. dupa preferinta.. sau daca era multa materie chiar mai multe fituici. dupa asta isi intorcea pardea de jos a tricoului sau a bluzonului etc. si lipea cu scoci fituicile acolo. si la lucrari trebuia sa intoarca doar partea de jos a tricoului si citea de acolo, si daca era pericol sau ceva intoarcea partea aia si totul parea normal. Nu stiu cat ati inteles din chestia asta.

unii inainte de ora de chimie.. daca stiau ca urmeaza la ascultat luau un creion si scriau pe tabla  formule ecuatii reactii si toate tampeniile..  si cand ieseau la tabla citeau ce au scris in pauza..si le spuneau, sau eventual le mai scriau odata

si mai sunt.. PDA`uri .. dar alea sunt cam scumper.. si nu isi permite toata lumea.

Edited by xella, 30 July 2006 - 14:11.


#45
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
@shumilica   Misto faza scrisu apasat pe coala alba. Dar totusi se vede....Cand eram prin a 11-a, la o lucrare la fizica l a prins profa pe unu cu chestia asta de abia a mai trecut ala la corigenta

#46
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
cerbra, totusi majoritatea profesorilor poarta ochelari de citit si cand se plimba printre banci se stie ca nu poarta ochelarii pe ochi, in cel mai rau caz ii au pe ochi. uneori poti sa iti faci lucrarea de-a gata cu metoda asta numai ca trebuie sa stii exact subiectul ( germana de exemplu, unde ne da in prealabil niste cuvinte sa le invatam si sa facem 5 propozitii cu unele din cuvinte )
sor-mea aplica aceasta metoda si la facultate so...

#47
Logitech

Logitech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2004
io stiu una de la fratimiu :D
lipesti cu scoci o foaie sub banca, si pe o alta/alte foi (preferabil mai mici) scrii ce vrei, si asa e parca ai un compartiment mic plin cu fituici :D si cand vine profu, o impingi in compartiment

cea mai buna care am folosito a fost cu cartea pe banca :D da a venit profu si a zis, macar ascundeo si tu :) da nu garantez ca merge la toti profii :D

alta mai era cu fituici in penar :> mai schimbi pixu, te uiti la copiuta, poate sa fie lipite pe margini sau daca aveti dealea cu plastic transparent le pui sub un calendar ceva

mai stiu da nam timp acu ca mi-e somn si maine ma scol de dimineata :D stiam si una super buna, da` :( o sa incerc sa-mi aduc aminte

Edited by xella, 30 July 2006 - 14:13.


#48
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
logi, tu ai penar ???  :w00t:  :w00t:

#49
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
mah, daca te lasa cu mobilu'..iti bagi micro reader pe el, scri totul pe calculator si apoi transferi pe mobil. Si zici ca vrei sa vez cat e ceasul sau daca e fizica/mate, zici ca vrei sa calculezi

#50
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

cerbra, on May 5 2005, 22:01, said:

mah, daca te lasa cu mobilu'..iti bagi micro reader pe el, scri totul pe calculator si apoi transferi pe mobil. Si zici ca vrei sa vez cat e ceasul sau daca e fizica/mate, zici ca vrei sa calculezi

<{POST_SNAPBACK}>



Da-mi si mie aplicatia aia, si mai ales programul de pe computer care iti transforma .doc sau .txt in extensia ceruta de telefon. Am rugat si pe la Terminale acelasi lucru, numai ca nu am primit nici un raspuns...

#51
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005
Eu inca nu am avut asa de multe examene, dar de copiat am copiat.   :D
ultima oara am copiat la istorie de pe hartia de 10.000(copiuta era lipita cu pasta corectoare de bancnota care era pusa in penar)  :bigwhitegrin:

Edited by xella, 30 July 2006 - 14:14.


#52
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
daca e examen cu multa teorie pregatesti de acasa o pagina wap f bine structurata pe capitole/definitii/exemple.

la scoala... un telefon preferabil cu ecran mare si GPRS  :naughty:  restul banuiti voi cum se face.

#53
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

worm, on Jul 14 2005, 23:48, said:

daca e examen cu multa teorie pregatesti de acasa o pagina wap f bine structurata pe capitole/definitii/exemple.

la scoala... un telefon preferabil cu ecran mare si GPRS  :naughty:  restul banuiti voi cum se face.

<{POST_SNAPBACK}>

Se poate face și cu un telefon care suportă Java. Faci midlet-uri cu ce vrei și le bagi pe telefon apoi ai copiuțele full-screen, fără conexiune la wap...

#54
mia_cj

mia_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.07.2005

katsuchyo, on Apr 24 2005, 17:40, said:

A gasit tata pe net un fel de pix, care dak scrii cu el pe o foaie nu se vede nimik.. Asta are la celalalt capat un fel de lanterna cu ultraviolete, si dak o folosesti, vezi ce-ai scris.. Prea tare, nu?

Voi cum faceti sau... cum faceati la examene?

Obisnuiati sa trisati, sau stateati cu burta pe carte si preferati sa mergeti pe mana voastra?   :w00t:

Dak copiati, furati, trisati.. cum faceti??   :ninja:

<{POST_SNAPBACK}>


Eu cu asa ceva imi scriu jurnalul..doar ca e carioca ..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate