Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Incepem sa filmam nuntile in High Definition ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Un punct de vedere din afara.  Toata industria voastra  NBC se bazeaza pe moda . LA fel ca intreaga ceremonie de la o nunta. Daca acum nu ai scaunele imbracate la masa de nunta e categorisita  ca nunta la caminul popular.  Daca la anul in primavara vor fi 30% filmari HD si o sa incepapa discutii de genul :

"Auzi tu, toanta de Nuti s-a filmat in sede de  nici nu  i se vad sfaroschiurile de pe rochie pe dividi. Zgircita..."

atunci pina in toamna 80% din filmari vor fi in HD.  Nu conteaza daca clientul are pe ce sa vada discul blue ray sau pe ce televizor il vede. Daca asa "e in rindul lumii " asa va face. Acum 20 ani se filma in vhs dupa nunta sa imprumuta un "videou" de la un vecin vaporean. rideau toti o  data de cit de beti erau si caseta  intepenea in vitrina inca 20 ani. Se mai reda o data caseta proba la noul video funai adus de la Ungaria fiind singura caseta din casa si gata.

Din considerentul asta daca acum sunt 10% filmari in hd nu mai merita investitia in echipament sd . zic eu . Pentru ca in acel moment preturile la filmari SD se vor prabusi.

Edited by Paul_l, 17 August 2008 - 13:33.


#20
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Pentru cei care pricep mai incet ... ;)
cu acel baaai birou am vrut as evit exact acest gen de mesaje, dar vad ca unii nu precep mesajul si tin cu datu'n flame.
daddy
Cine sunt cu ce ma ocup nu ai de unde stii asa ca incearca sa nu tragi concluzii pripite. De asemenea habar nu ai de situatia pietii din judetul meu deci iarasi  ... nu te baga.Daca tot esi economist fa si tu un studio de piata vezi ce ofera concurenta si ce cere piata apoi mai discutam, civilizat, despre cum se poate imbunataii situatia ...


civilizat, o fi oare un cuvant prea putin cunoscut ?

#21
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pai citeste primul meu mesaj din topicul asta si vei vedea ca include un studiu de piata atat comparativ trecut-prezent cat si prezent-viitor si nu numai dpdv al nbc ci si al pietii video in general de care trebuie obligatoriu tinut cont. Nu poti sa nu tii cont de faptul ca televizoare sd crt nu se mai fabrica iar cele care inca se mai gasesc sunt stocuri ramase pe vapoare. Cum prezentul si viitorul inseamna numai lcd si plasma. Clinetul nu stie ce inseamna HD? Nu-i nimic, il educam. Tot nu vrea HD, nu-i nimic, il obligam. Nu sunt economist dar e nevasta-mea si am invatat si eu cate ceva de la ea.
Inca o chestie foarte impotanta. Cum poti obliga clientul? Iti vine x cu recomandare de la cineva. "-Mi-a spus cutare ca ia-ti filmat nunta etc....cat cereti? -Cer atat pt ca acum filmez HD.(aici cresterea trebuie sa fie cu un procent rezonabil, cum spunea si Ankh ca sa nu plece pusca pe usa). -Dar noi nu vrem HD. -Imi pare rau dar nu mai pot filma altfel pentru ca asta a fost investitia si asta e prezentul si viitorul si asa filmeaza camera." Aici iti garantez eu ca daca cel care te-a recomandat ti-a facut o reclama impecabila si a fost pe deplin multumit, 90%din respectivii veniti din partea lui nu vor pleca in secunda 2 si vor vrea sa vada ce inseamna HD si ce le oferi. Dupa ce le arati si raman cu gura cascata majoritatea vor incheia contractul cu tine. Dar asta inseamna educarea clientului, asta fac firmele mari care ofera produse de calitate dar la preturi mai mari. Nu vei sti niciodata de ce e mai buna o pereche de pantofi sport Nike decat una chinezeasca pana nu ai una si vezi ca s-a rupt dupa ce un an ai jucat fotbal cu ei zi de zi. Asta inseamna sa stii sa spui "NU!", si sa stii sa tii la pret sau sa stii sa negociezi, ori la noi in Romania in nbc ar fi in stare astia sa-si sparga si camerele si capetele si sa filmze gratis numai sa-si fure clientul unul altuia. E adevarat ca in functie de zona ceea ce am scris anterior poate insemna si falimentul daca nu te reorientezi si prin afara zonei, asta o stii si tu si sunt de acord perfect cu tine. Asa cum un magazin Nike nu va vinde nimic intr-un catun uitat de lume la fel nici tu nu vei putea cere preturile Bucurestiului.
Asadar studiul de piata trebuie sa ti-l faci singur si in functie de zona ta si de posibilitatile tale de iesire din zona respectiva dar si de ceea ce am scris mai sus si in primul mesaj din topic.

Edited by daddy, 18 August 2008 - 16:03.


#22
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postdaddy, on Aug 18 2008, 16:59, said:

Asadar studiul de piata trebuie sa ti-l faci singur si in functie de zona ta si de posibilitatile tale de iesire din zona respectiva dar si de ceea ce am scris mai sus si in primul mesaj din topic.
1. Multumesc ca ai dovedit ca se poate si civilizat !
2. Crede-ma ca am facut acel studio si deocamdata balanta inclina spre 2 buc VX, mai greu sa-mi gasesc inca 2 cameramani care NU lucreaza la TV-urile locale ca vai vai vai, (se duci pe teren si se trezesc ca trebuie sa ceara baterie de la cameramanul "amator" ca ei nu si-ai verificat echipamentul inainte de plecare... da ma rog au nunti la greu ca deh, ei sunt "profesionisti" ca lucreaza la teveu   :P )

repet am aratat clientilor ce inseamna HD, au ramas cy gura cascata evident, si nici pretul nu diferea mult 20% fata de SD, dar pentru ca am vrut sa fiu comerciant corect pana la capat, le-am explicat si reversul medaliei si anume necesitatea unui bluerayplayer,TV-LCD, si mai mult asta a fost frana

dupa ce in sfarsit am primit acceptul nevestei pt HD chiar i-mi pare rau ca nu merita luat (deocamdata)

#23
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
glido,cand vei considera tu ca vremea  de filmat HD a venit,Ankh o sa filmeze deja stereoscopic si o sa faca nunti 3d :lol: .
Serios acum...ia-ti macar o sapuniera hd buna(canon) sau un hd1000 pe langa vx daca ti-e asa frica de amortizarea investitiei.Sa cumperi azi doua vx-uri e mai rau decat daca ai cumpara masini non-euro in 2010 :).

#24
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Cred ca prea multa prelucrare la o filmare nu e indicata; altereaza realitatea. Am vazut o filmare facuta cu 2 camere VX2100. Prelucrare exagerata, si pe televizor CRT nu e diferenta fata de cea ce fac eu cu M3500. Din contra, avand in vedere ca cei doi nu au folosit tot timpul lumina suplimentara, e mai "vie" filmarea cu Panasonicul. Avand in vedere ca am suficienti clienti fideli, datorita pachetelor atractive si seriozitatii, nu ma voi grabi sa-mi schimb sculele decat in cazul in care se vor defecta. Si atunci voi trece la HD sau la ceva superior. Si nu cred ca CRT-urile vor disparea asa repede. Suntem inca saraci si sa tinem cont ca durata medie de viata a unui televizor e de 8 ani, asa ca eu pe acolo vad sfarsitul SD.

#25
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006

View PostPaul_l, on Aug 17 2008, 14:22, said:

"Auzi tu, toanta de Nuti s-a filmat in sede de  nici nu  i se vad sfaroschiurile de pe rochie pe dividi. Zgircita...

:)))))))))))))))))))))))

, btw , nu am inteles niciodata asta cu sa iti vezi nunta peste 20 de ani? , cine dintre voi se mai uita la nunta lui?

#26
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postbogdan19, on Aug 19 2008, 13:59, said:

, btw , nu am inteles niciodata asta cu sa iti vezi nunta peste 20 de ani? , cine dintre voi se mai uita la nunta lui?

nevasta mea ! cam odata la 2 ani o apuca nostalgiile .... (si pe mine cand vad cat era de subtirica   :confuzzled:  )


Quote

si pe televizor CRT nu e diferenta fata de cea ce fac eu cu M3500.
nu prea cred eventual daca si materialul filmat cu VX-urile au fost predate pe casete VHS sau vreun deshtept a facut mpeg1 sau SVCD (nu radeti mai sunt si din astia care au camere DV au calc au software si ...... nu stiu cum sa faca DVD asa ca fac compresie mpeg1-2)
Totusi nu cred ca esti la locul potrivit pentru a te lauda ca mai filmezi pe VHS. Eu iau maciuci in cap cu VX-ul ca nu vreau (ba vreau dar mai astept ) sa trec pe HD si tu vrei sa ne convingi (de fapt cred ca te autoconvingi pe tine) ca mere si VHS ....

Edited by glido, 19 August 2008 - 15:11.


#27
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

View Postbogdan19, on Aug 19 2008, 13:59, said:

, btw , nu am inteles niciodata asta cu sa iti vezi nunta peste 20 de ani? ,

Voi v-ati pus problema ca peste 20 ani nu o sa mai ai tehnologia sa vezi inregistrarea ? Citi mai avem un player vhs functional acum ? peste 20 ani citi vom mai putea vedea un dvd , asta in ideea ca mediul pe care este inregistrarea supravietuieste  . Ce durata de viata are o caseta vhs, un dvd inscriptibil ? Cred ca durata maxima de viata ar avea un fisier mutat  pe diferite medii in functie de tehnologia zilei .

Sorry de offtopic.

#28
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Si eu sunt de aceeasi parere cu Andjar, pe langa un VX i-ati totusi si un HD1000 macar. Eu as opta chiar pentru 2 camere  HD1000 si cand faci destui bani cu ele treci pe FX sau ce va fi mai bun atunci. Nu vezi ca au aparut si camere de buzunar HD, cine stie ce va mai fi?

#29
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
sapuniere nu-mi iau ! o fi si  HD, degeaba deci daca iau ceva acela va fin cel putin un FX1 sau XH-A1 dar parca parca Z1 e mai tentant ...

#30
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Ne vaitam ca nu avem piata din care sa scoatem investitia, aducem in discutie ca inca se filmeaza cu VHS ca sa nu inmormantam VX-ul sau orice camera SD, dar numim HD1000 sapuniera. Ai filmat sau vazut vreodata cu ochii tai pe un lcd o filmare HD cu HD1000? Sunt multi "mancaciosi" tinerei care stau pe banii parintilor si toti banii de la nunti i-au strans ca sa-si ia FX si batjocuresc HD1000. Generatia aia care n-a vazut in viata ei o camera VHS si care n-a prins vremurile cand editarile se faceau pe Petium 2 sau 3. S-au nascut direct cu un P4 sau Core2duo la þâþa mamei. Ei nu stiu ce-i ala NBC cu sudoare, munca si rabdare, de aici si aerele de superioritate si grandomanie.
Parerea mea este ca raportul pret/calitate la un HD1000 este unul foate bun.

#31
zolygas

zolygas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.08.2008
Salutare tuturor...imi cer scuze daca voi fii un pic offtopic...sunt pe punctul de a-mi cumpara un vx,asta dupa indelungi cautari si documentatii...insa dupa ce am citit acest topic,am ramas cu un semn de intrebare:totusi sa ma gandesc la fx???...vin in atentia dvs,deoarece trebuie sa fac o alegere cat mai convenabila si de durata,fiindca nu voi mai avea ocazia sa am alti bani pt o alta camera...doresc de asemenea sa precizez ca sunt la inceput in acest domeniu si nu sunt inca ''format''...astept sugestiile si parerile voastre...va multumesc

#32
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Diferenta intre ele este cam de 3000 lei. Acuma depinde de tine ce vrei sa faci, si cum o sa-ti recuperezi investitia. Daca cel putin un an de aici inainte o sa faci filmare SD, cred ca de preferat este VX. Pt formatul SD nu prea exista echivalent. Asta iti zic din experienta, nu din "povestile" de aici pe care nici eu nu le credeam candva. Intr-un an de zile sigur o sa o amortizezi, poate o sa faci bani si pt un HD, la anul o sa ai doua camere, una SD si una HD - crezi ca e ceva rau in asta? Crede-ma ca o sa fii atat de incantat de VX, mai ales de filmarea in lumina slaba, incat nu stiu daca o sa te mai gandsesti la anul la un HD.
Pacat ca VX nu este 16:9 si nu este HD (am mai spus-o si o s-o repet de fiecare data cand vorbesc de VX).

p.s. Banii ii poti face cu orice camera (chiar si cu VHS), mai usor sau mai greu, dar de ce sa nu fii si multumit de ceea ce faci?

Edited by pif_foto, 19 August 2008 - 23:39.


#33
zolygas

zolygas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.08.2008
multumesc mult pt sugestii...voi ramane convins la achizitia unui vx iar hd-ul va ramane un vis pt viitor...

#34
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006
Glido, faptul ca deja te gandesti la HD, inseamna ca esti pe drumul care duce spre HD.
Personal, as trece pe XDCAM EX 1, deoarece are veleitatile unui PD sau VX in low light, as zice ca e urmasul demn al unui PD. In continuare ne confruntam cu probleme de iluminare slaba si situatii din cele mai diverse de filmare. Insa nici cu cu un HVR Z7 nu mi-ar fi rusine!
Totusi, camera EX 1 e de doua ori mai scumpa decat un PD, iar workflow-ul  XDCAM sau full hd, necesita putere mai mare de calcul. Mi se pare putin aportul de 10% adus la pretul final al serviciului video...Mai mult efectul artistic oferit de formatul 16:9 este muult mai fain, impactul imaginilor mai mare, deci si pretul trebuie sa justifice intru totul atat avansul tehnologic cat si valoarea artistica mai mare.
Concluziile mele:1. se cumpara o sapuniera gen HV 20, se exerseaza filmare 16:9, exersare workflow si f important, obtii materialul cu care vei impresiona clientii.
2. tehnologia nu sta pe loc: atunci cand vei fi pregatit si ai si 2-3 comenzi pt HD, luate cu ceva timp in avans, faci achizitia necesara.
Cred ca asta e drumul pe care il voi urma...
Numai bine!

#35
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
am luat o decizie (temporara) in urma unui shootout de VX vs FX1 testate la mine "in curte". Pentru unica filmare HD pe anul viitor am rezervat deja o camare HD (chirie) in rest VX RULES. In conditii de lumina slaba FX-ul era un pic peste nivelul sapunierei mele TRV22.
Attached File  vx1.jpg   119.93K   87 downloads
Attached File  fx1.jpg   41.34K   76 downloads
no coment.
Imaginile sutn capturi neprelucrate VX full automat, FX1 full manual stors din el tot ce sa putut (gain, iris,...)

Edited by glido, 21 August 2008 - 19:49.


#36
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
acuma 3 ani m-am batut de aceeasi problema cu low-light-ul de la fx1 vs.vx, acuma am pd si nu regret ca am dat fx-ul.eu m-as orienta ,daca ar fi sa iau acuma ceva hd spre ex1,care mi se pare cea mai apropiata ca sensibilitate de vx. nu m-am putut obisnui cu slaba sensibilitate de la fx.asa ca mai astept sa creasca cererea si sa scada preturile la camerele hdv

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate