Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

HD-Ready vs. Full HD

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Faraonu301

Faraonu301

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.07.2008
Domnilor am si eu o nelamurire...intentionez sa-mi achizitionez un tv lcd si nu inteleg o chestie. Unele tv au hd-ready altele full-hd, ma poate lamuri si pe mine cineva care este diferenta. merci!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Difera rezolutia, numarul de pixeli afisati
http://en.wikipedia.org/wiki/HD_ready

Edited by dani.user, 14 August 2008 - 11:15.


#3
Faraonu301

Faraonu301

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.07.2008
Difera rezolutia, numarul de pixeli afisati

merci, intre timp am citit pe alte forumuri despre aceasta diferenta si m-am luminat....ideea e ca momentan nu se merita full hd in conditiile in care nu prea se emite hd...deci hd ready e ok pt inca vreo 5 6 ani...

#4
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Ptr filmele 1080p privite de la 1-2 metri merita in rest nu prea.

#5
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Eu am mai scris si prin alte parti. Sunt adeptul plasmei, dar daca tii sa-ti iei LCD i-ati full hd. Macar pentru acel procent mic in care vei urmari filme full hd sau poate in viitor il vei conecta la un pc cu o placa video performanta si vei juca jocuri la rezolutia mare a lcd-ului. Ori hd-ready ori full hd, pe SD tot execrabil se va vedea.

#6
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View Postdaddy, on Aug 14 2008, 14:24, said:

Eu am mai scris si prin alte parti. Sunt adeptul plasmei, dar daca tii sa-ti iei LCD i-ati full hd. Macar pentru acel procent mic in care vei urmari filme full hd sau poate in viitor il vei conecta la un pc cu o placa video performanta si vei juca jocuri la rezolutia mare a lcd-ului. Ori hd-ready ori full hd, pe SD tot execrabil se va vedea.

Oare? Nu conteaza cumva si engineul de downscale-upscale? Si daca surse HD 1080p sunt atat d emulte de ce sa iei cu 5 milioane mai putin ceva (20%) si apoi sa plangi. Intr-adevar conteaza ce vei vrea sa faci... Pt parinti acasa as lua chiar si No HD, dar pe mine m-a convins un prieten si acum (ca stau fara TV) caut un CRT chiar si SH inca 2 ani maxim (ca nu am bani acum-motive personale) si apoi iau naibii full HD...

Hd ready este o inventie comerciala: nu avem cai, dar decat un magar nu vreti un catar?!?!?!?!  Este o Coca Cola a comercalului estic... luati pocnitori HD ready in loc de full HD...Super oferta HD ready la pret de HD:)

Toate bune


PS daca iei HD ready sau Full incearca sa vezi care este engineul de upscale pentru SD... ca tot la TV te vei mai uita multa vreme

#7
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View PostBogdanra, on Aug 14 2008, 16:14, said:

Si daca surse HD 1080p sunt atat d emulte de ce sa iei cu 5 milioane mai putin ceva (20%) si apoi sa plangi.

care sunt acele multe surse HD? din punctul meu de vedere, este una singura: discurile Blu-Ray. oare cat romani au/isi permit asa ceva, acum sau in viitorul apropiat?

Quote

Hd ready este o inventie comerciala: nu avem cai, dar decat un magar nu vreti un catar?!?!?!?!

nu chiar. hd-ready vine din vremea cand era aproape prohibitiv sa produci full-hd. pe masura ce costurile continua sa scada dramatic, probabil hd-ready va disparea complet in doar cativa ani. el contnua sa existe ca optiune pentru ca inca ofera un avantaj semnificativ de pret fata de full-hd.

una peste alta, full-HD are sens doar daca ai posibilitatea sa vezi distinct cei 2 mil. de pixeli. adica ai Blu-Ray, ai vederea foarte buna (ochi de vultur) si stai la mai putin de 2-2.5m distanta de un TV de 42-50". altfel, sunt bani aruncati pe geam, in acest moment. iar diferenta de pret e considerabila, nu de "doar" 20%.

#8
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Merita un full HD sa vezi filmele divx sau DVD. Am facut eu o proba la un prieten, cu semnal direct din pc si se vede foarte OK. Pentru semnal din cablu sau digi (boom, etc) nu merita, mai ales ca televiziunile emit in 4:3 in loc de 16:9 cum e din pc sau DVD (bine o sa zica cineva ca sunt sisteme sa ti-l faca asemanator cu 16:9 dar parerea mea e ca tot nu merita).

#9
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View PostAcerMate, on Aug 14 2008, 17:02, said:

Merita un full HD sa vezi filmele divx sau DVD. Am facut eu o proba la un prieten, cu semnal direct din pc si se vede foarte OK.

ati avut 2 tv-uri unul langa altul sau in ce-a constat proba?

#10
Faraonu301

Faraonu301

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.07.2008
Se pare ca am gasit ceva care imi place: http://www.mediafun....m,-Full-HD-3533
     Cineva spunea mai sus ca se merita full hd daca privesti de la 1 2 metri.....eu vreau sa-mi iau un 81 cm ....doar nu o sa ma uit de la 1 metru ca nu sunt nebun... la monitorul de la PC te uiti asa, eu mi-l iau pentru filme si meciuri sa stau ca omu in pat nu sa-mi stric ochii de la 1 metru...ar fi culmea, pe bune...

#11
alexciucanu

alexciucanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.08.2008

View PostFaraonu301, on Aug 15 2008, 11:06, said:

Se pare ca am gasit ceva care imi place: http://www.mediafun....m,-Full-HD-3533
     Cineva spunea mai sus ca se merita full hd daca privesti de la 1 2 metri.....eu vreau sa-mi iau un 81 cm ....doar nu o sa ma uit de la 1 metru ca nu sunt nebun... la monitorul de la PC te uiti asa, eu mi-l iau pentru filme si meciuri sa stau ca omu in pat nu sa-mi stric ochii de la 1 metru...ar fi culmea, pe bune...

      E misto generatia noua de la Panasonic  eu unu l-am gasit la ei destul de ieftin , dar mai mult ma bucurat ca in 4-5 ore deja il aveam nu mi-a venit sa cred http://www.hifishop....p...&id_group=0

#12
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
intrebarea mea este: cum va afisa un hd-ready o imaginde la o sursa 1080p si invers,cum va afisa un tv full hd de la o sursa 720p?in care din cazuri esti mai castigat?sa spunem ca te uiti la filme 720p si la 1080(in cazul transmisiilor tvr hd,protv hd,etc)

#13
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007
Pe HD ready sursa 1080p va fi supusa unui downscale, iar un Full HD ce primeste semnal 720p va face upscale, acum depince de fiecare model de capacitatile sale!

#14
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Cred ca e evident ca o sursa 1080 (p sau i) se va vedeam mai bine pe un TV cu rezolutia Full-HD (1920x1080) decit pe un Hd-Ready ne fiind nevoie de prelucrari care duc la pierdere de informatie.  Pentru o sursa 720p este discutabil pentru ca nu exista TV cu rezolutia nativa 1280x720 din cite stiu eu.  In toate cazurile si pe full-HD si pe HD-ready semnalul 720p se va afisa prelucrat matematic.  Cresterea rezolutiei unui semnal 720p pentru a fi afisat pe o rezolutie de LCD HD-ready de 1366x768 sau pe un full-HD 1920x1080 se face prin prelucrari matematice care inerent introduc un anumit zgomot suplimentare in imagine.  Importanta aici este calitatea prelucrarilor care se fac pe semnal.

#15
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005

View PostAlexGP, on Aug 18 2008, 03:26, said:

Pe HD ready sursa 1080p va fi supusa unui downscale, iar un Full HD ce primeste semnal 720p va face upscale, acum depince de fiecare model de capacitatile sale!
ce inseamna exact downscale si upscale?este vorba de acel zoom?poti da un link te rog cu ceva care se explice?

#16
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007
Downscale si upscale sunt procedee matematice de micsorare/marire a imaginii.

http://en.wikipedia....tion_television

#17
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View Postcccrys, on Aug 18 2008, 14:29, said:

ce inseamna exact downscale si upscale?este vorba de acel zoom?poti da un link te rog cu ceva care se explice?

ai lucrat vreodata cu un program de editare photo, gen photoshop? ai folosit vreodata functia resize ca sa faci o poza mai mare sau mai mica? exact acelasi lucru il face si un TV: daca este full-HD si primeste un semnal 720p, adica 720 de linii, va "crea" niste linii suplimentare ca sa ajunga la 1080 cat are nativ ecranul. daca e doar hd-ready si primeste semnal 1080p, va "scoate" niste linii ca sa ajunga la 720 sau 768 de linii cat are nativ ecranul.

#18
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
in concluzie,privind de la 2.4m la o plasma de 40-42 vor fi diferente vizibile intre cele 2 standarde?adica intre un tv hd ready cu semnal 1080 si un tv fullhd cu un semnal 720p

Edited by cccrys, 18 August 2008 - 16:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate