Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

GPU Transcoding

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
SDDaniel

SDDaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2007
Super Duper am citit pe unele saituri ca ar merge si 8800gtx tocmai de aia am incercat. Altcineva mi-a spus ca lui ii merge (eu nu am vazut). Sa le ia naiba de cuda si alte alea ca mai mult te oftici. Trebuie sa dai o gramada de bani pe o alta placa. Si pe asta am dat mult cand am cumparat-o.

#56
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Corel X3 (stie si el de CUDA) nu are cerinte de memorie atat de mari, mi-a mers si cu 512MB...
Bine, nu este la acelasi nivel cu CS5, dar... eu imi fac treaba cu el.

#57
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006

 vgabi, on 24th March 2010, 15:24, said:

ªi Power Director 8 suportã Cuda, Stream, procesoarele Intel Core i ºi Win 7.
Dacã foloseºte cineva combinaþia sã ne spunã cum funcþioneazã.
http://www.cyberlink...ance_en_US.html

da, am testat PD8 cu un 9800GT si merge OK.
Din fericire, ultimul patch de PD8 a rezolvat si problema SVRT pentru AVCHD. Sint randate doar tranzitiile si eventualele efecte.

Se merge in directia cea buna, zic totusi ca le mai trebuie 6luni, 1an pina vor scoate ceva solid si rapid.
Poate PD9? :)

#58
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Pana zilele trecute aveam in PC un Ati 4870 cu 1GB. Am decis sa-mi iau un GTX470. Diferentele nu au fost cele la care ma asteptam eu.
La editare AVCHD 1920x1080i in PProCS5 s-a activat MPE-ul, merge putin mai repede, tranzitiile (dissolve) sunt calculate de placa video (inclusiv fast color corrector si celelalte efecte marcate). Insa nu pot trage fluent de cursor prin timeline cum fac la DV sau HDV dar oricum se misca putin mai bine decat pe Ati. Iar uneori am remarcat totusi ca Ati rula mai fluent anumite segmente din editare. Exportul in format DVD dureaza intradevar mult mai putin, intra in actiune placa video (50-60% gpu load, timpul de export cam 30-40 minute la un proiect de 1,20h), insa la exportul in bluray (avchd sau mpeg2) placa video nu are nici o influenta! Ciudat ca citisem ca trebuie sa se intample tocmai invers.
In AE nu am observat nici o imbunatatire, am exportat niste meniuri care le exportasem anterior cu text modificat, diferenta de timp a fost nesemnificativa.
Mai continui testele.
Concluzia este ca procesorul ramane totusi cel mai important.

#59
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
pentru codare H264...recomand Matrox Compress HD si pretul e chiar ok AICI

Edited by Ankh, 12 August 2010 - 14:57.


#60
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Depinde de softul folosit. Aveai Cuda bifat/activat?

#61
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Daca te referi la mesajul meu, am scris softul folosit si activarea CUDA: "in PProCS5 s-a activat MPE-ul". Deci da, este activ. Am mai facut niste teste, daca export bluray h264 cu Adobe Media Encoder atunci vad ca foloseste intr-o oarecare masura si placa video.

#62
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
CS5 foloseste CUDA pentru anumite lucruri - nu inca peste tot, este prima "incarnare" a "Mercury Playback Engine". Daca ai Windows pe 32 biti, testeaza si Divideframe (au trial free). Nu uita ca nVidia, au drivere "optimizate" video Quadro pt aceasta aplicatie, deci castigul de performanta s-ar putea sa nu fie identic folosind "hack-ul" respectiv (nu am cum sa compar). Poate ca asta va ajuta:

Quote

Adobe is planning to support additional cards in the future, including some of the new NVIDIA solutions based on the upcoming Fermi parallel computing architecture.
Alt soft de editare video care are accelerare GPU este Corel VideoStudio X3. Si el are trial free.
PS: Sa nu faci confuzie este intre unitatea de redare (playback engine) video HD si CUDA. Sunt diferite.

Edited by SuperDuper, 13 August 2010 - 12:49.


#63
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Iata un site care publica un clasament al configuratiilor pentru Premiere Pro+placi video CUDA: PPBM5.
Dupa cum vei vedea la Benchmark results, diferenta de randare dintre MPE activat si dezactivat ajunge pana la 18x!
Nu fac confuzie, dar MPE foloseste CUDA, pe asta se bazeaza. Am descarcat testul lor, nu randeaza din Premiere, ci folosesc Adobe Media Encoder, care incarca la randul sau Premierul in background (Pproheadless.exe). Iar diferenta o da setarile secventelor din Premiere, unde acolo este activat/dezactivat MPE. In acel clasament vei observa ca placile certificate de Adobe nu sunt primele in top, conteaza foarte mult configuratia PC-ului.

#64
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Da, MPE foloseste CUDA. Dar nu stiu exact cat de extensiv, asta voiam sa spun. Si nici daca driverele Quadro nu cumva au o "optimizare" suplimentara pentru Adobe fata de ce folosim noi acum (drivere de "uz general").

#65
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Sigur au optimizare mai ales in aplicatiile 3d, dar din ce ne intereseaza pe noi, encodarea h264, din acel clasament rezulta clar ca sistemul conteaza foarte mult, nu doar placa video.

#66
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
Am reusit sa activez cuda in CS5 la un gtx460 si timpul de conversie sa imbunatatit simtitor la 1ora si 20 min de film prelucrarea dureaza 25 min.  :coolspeak: traiasca cuda   :thumbup:

#67
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ce CPU ai? Asta pentru a putea compara exact avantajul.

Edited by SuperDuper, 27 September 2010 - 22:15.


#68
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Presupun ca vorbeste de material SD ca HD nici o sansa. Eu daca doar vreau sa transcodez 1 ora 15 min de SD in MPEG2 DVD (fara efecte etc, material brut) 16-20 minute , iar material prelucrat cu corectie de culoare peste tot incepand cu 36 minute in sus ... depinde de ce anume mai folosesc prin montaje Looks e un devorator de procesor. Si toate astea pe un AMD Phenom II 940 (3GHz stock) 8 GB ram DDR2 800, GTX 465 si CS5.

#69
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eram curios de o comparatie varianta cu GPU versus software - acelasi proiect folosind filtrele optimizate deja pentru a beneficia de GPU.

#70
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009

 Ohim, on 27th September 2010, 23:58, said:

Presupun ca vorbeste de material SD ca HD nici o sansa.

Am vb cu un prieten, la urmatoarea configuratie, i7930, 12gb ram si un gtx285, exportul din hdv in dvd (o ora material) il face cam in 15-20 minute, iar la DV-DVD cica ii ia aprox 5 minute. Asta la HDV. La AVCHD cu siguranta ca dureaza mai mult.

Edited by CristianAdrian, 28 September 2010 - 09:27.


#71
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Mersi. Deci 240 de core CUDA (la 648MHz) fac cam de trei ori cat un quad Intel la 2.8GHz (cu SSE 4.2, 8MB cache si 8 threads/HT).

Eu nu am "avioane" de procesoare ca cel de mai sus si de aia nu pot face astfel de comparatii. La mine diferenta este cam de 5-10 ori :)

#72
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
Sistem:
AMD Phentom II X4 955
Ram 8gb
hdd raid
soft CS5
material 1ora si 22min de HDV convertit in Dvd (material brut fara efecte)
cu cuda activ 23 min (pe ceas)
fara cuda 52 min

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate