Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Panasonic MD 10000

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
gavanescu

gavanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.03.2007
Buna Seara,


Deschid acest topic in speranta ca se vor alatura cat mai multi utilizatori ai celebrei Panasonic MD 10000.
Cu totii stim plusurile si minusurile acestei camere, dar astept de la dumneavoastra cat mai multe sfaturi si trucuri pentru a ne face treaba cat mai bine in domeniul (NBC) in care ne straduim sa ne castigam painea.
Sunt posesorul unei MD10000 din septembrie 2007 si sunt multumit de ea dar mai am multe de invatat, si astept sugestiile dumneavoastra.
Daca moderatorii considera ca acest topic este nedeplasat ii rog sa-l stearga.

Va multumesc!

Edited by gavanescu, 13 August 2008 - 22:04.


#2
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Vinde-o (daca mai poti) si ia-ti ceva decent.

#3
gavanescu

gavanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.03.2007
Cu tot respectul, multumesc mult pentru sfat, altcineva?

#4
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Trebuia sa nu o cumperi. VX-ul era mult mai indicat. Asa ca...vinde-o si ia-ti macar vx. Nici nu-ti inchipui ce mare diferenta este intre ele. Din toate punctele de vedere. Oricum din septembrie pana acum si-a cam scos banii, deci nu o sa fii in pierdere. Crede-ma, este cel mai bun sfat pe care il primesti. De ce sa te chinui cu MD-ul cand mai exista vx?

#5
gavanescu

gavanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.03.2007

 pif_foto, on Aug 13 2008, 23:29, said:

Trebuia sa nu o cumperi. VX-ul era mult mai indicat. Asa ca...vinde-o si ia-ti macar vx. Nici nu-ti inchipui ce mare diferenta este intre ele. Din toate punctele de vedere. Oricum din septembrie pana acum si-a cam scos banii, deci nu o sa fii in pierdere. Crede-ma, este cel mai bun sfat pe care il primesti. De ce sa te chinui cu MD-ul cand mai exista vx?
Stiti si dumneavoastra cum este viata asta...
Familie, casa, copil...
De scos banii... si-a scos cu varf si indesat...si o sa mai scoata deocamdata...
Am filmat cu un fx 1 sau 2- chiar nu mai stiu de care era... toata stima...
SONY tot SONY ramane, dar asta e viata...
Mai am de filmat ceva pana sa-mi iau si eu una de genul asta...
Oricum multumesc de sfat, sarumana!!!!

#6
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
fx1, 2 nu exista, poate 7. In filmarea SD cam nimic nu se compara cu vx2100. Acumulatorul NPF970 tine cam 7 ore, iar in privinta filmarii in lumina slaba nu cred sa fie alta camera mai buna. Intre fx1 si vx sunt cam 3 trepte de luminozitate, si asta se cunoaste. Rau. Din pacate, am mai spus-o, vx nu are formatul nativ 16/9 si nici nu filmeaza HD.
...si da, asa  e viata, anul trecut am vrut sa-mi iau Fx1, pana la urma am luat vx2100 si chiar nu-mi pare rau. Anul asta a venit si randul lui Fx1, dar sincer, pt NBC inca este mai bun vx-ul.

Edited by pif_foto, 13 August 2008 - 22:58.


#7
gavanescu

gavanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.03.2007

 pif_foto, on Aug 13 2008, 23:55, said:

fx1, 2 nu exista, poate 7. In filmarea SD cam nimic nu se compara cu vx2100. Acumulatorul NPF970 tine cam 7 ore, iar in privinta filmarii in lumina slaba nu cred sa fie alta camera mai buna. Intre fx1 si vx sunt cam 3 trepte de luminozitate, si asta se cunoaste. Rau. Din pacate, am mai spus-o, vx nu are formatul nativ 16/9 si nici nu filmeaza HD.
...si da, asa  e viata, anul trecut am vrut sa-mi iau Fx1, pana la urma am luat vx2100 si chiar nu-mi pare rau. Anul asta a venit si randul lui Fx1, dar sincer, pt NBC inca este mai bun vx-ul.
cred ca era fx1, intr-adevar... super...
dar si banii... mai am de tras mult...
ce sa-ti urez... spor la treaba...

#8
xsizero

xsizero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2007
sal. eu am un md si sunt multumit de el. doar nu facem cinema. intr-adevar, trebuie sa il vand, deoarece incerc sa ma bazez doar pe foto. md filmeaza ok...insa nu si la lumina slaba. dar daca ai un proiector, te salveaza. atentie insa la filmarea pe manual. daca ai o biserica cu candelabru mare, vezi sa nu fie galbeni toti. daca o lasi pe auto, no problem...e ok. cei care spun ca filmeaza rau sunt cei care nu au incercat-o. in plus, la panasonic NEGRU e NEGRU. nu gri, ca la sony. okii celor care fac filmari ar trebui sa fie antrenati.!

#9
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Asta cu negru si gri e asa ca sa te linistesti pe tine. Inca n-am vazut acel negru-gri de care spui, nici la vx nici la fx. Poate daca le folosesti pe auto...poate, n-am incercat. Daca poti sa reglezi balansul de alb si expunerea de ce sa lucrezi pe auto?????

#10
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Pentru ca nu poti face si poze in acelasi timp daca o tii pe manual.

#11
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Dumnezeule, nu pot sa cred! Va certati pe aici cu camerele, care sunt bune, care sunt bune de aruncat, care mai de care mai snob, care mai de care mai "profesionist" si cand colo inca mai exista "profesionisti" care fac poze in timp ce filmeaza.

#12
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Ohooo daddy pai inseamna ca nu prea te uiti in jurul tau pe teren nene. Astia nu or sa dispara niciodata si cateodata stau si ma gandesc ca ei nu au nici o vina. CLIENTUL este cel care decide. Si probabil isi imagineaza ca daca se spanzura ala in bretele o zi si o noapte (camera + sapuniera de aparat foto + suport de umar camera) o sa iasa un material de toata frumusetea. Si CULMEA pun pariu ca doar 5% din ei isi dau seama ca au gresit facand o alegere din asta dupa ce vad materialul finit.
Dar ma rog, sunt off topic de mult. Sa lasam topicul in pace.

Edited by Tractoristu', 14 August 2008 - 21:28.


#13
gavanescu

gavanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.03.2007
Intr-adevar mai sunt si "profesionisti" care fac si foto in timp ce filmeaza- printre astia sunt si eu,si nu ma consider profesionist- si chiar nu-mi place sa fac asta, dar...incerc, si imi fac treaba, n-am avut plangeri... ba dimpotriva...
In privinta luminii, speculez unghiurile unde pot face ceva, daca nu, aprind lampa...
Respect tuturor!
Nicu

#14
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006
Desi nu sunt in "club", va povestesc o patanie din weekend-ul asta, ca sa vada lumea ca si MD10000 are avantaje:
Se fura mireasa, eu cu PD ma urc in masina hotilor. Curse, nebunii alea-alea, ginerica ne urmareste cu o masina. Afara foarte cald, camera o tin in mana transpirata.
Masina mirelui ne taie calea si ne prinde - eu cobor sa filmez... Mesaj : cleaning casette!!! (Am voie sa scriu "baga-mi-as...!!!"? Cred ca nu, asa ca nu scriu...).
Norocul mare ca aveam o caseta noua (netranspirata) la mine, asa ca n-am pierdut mare lucru, adica am prins esentialul din ce a urmat.
Ei bine, asa ceva nu ti se poate intampla la MD 10000, intrucat chiar daca iti transpira mana pe camera, locasul de prindere nu este in dreptul casetei.
Invatatura de minte: cand transpirati din greu tineti camerele Sony de maner (sau luati-va MD...)!
P.S. Asta din paranteza nu e neaparat de urmat, insa cred ca da bine la FunClub.

#15
Chilipir

Chilipir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2008

 Tractoristu, on Aug 14 2008, 22:27, said:

Ohooo daddy pai inseamna ca nu prea te uiti in jurul tau pe teren nene. Astia nu or sa dispara niciodata si cateodata stau si ma gandesc ca ei nu au nici o vina. CLIENTUL este cel care decide. Si probabil isi imagineaza ca daca se spanzura ala in bretele o zi si o noapte (camera + sapuniera de aparat foto + suport de umar camera) o sa iasa un material de toata frumusetea. Si CULMEA pun pariu ca doar 5% din ei isi dau seama ca au gresit facand o alegere din asta dupa ce vad materialul finit.
Dar ma rog, sunt off topic de mult. Sa lasam topicul in pace.
Si eu pun sigur pariu ca mirele-mireasa-nasii...etc,nu au cunostintele tale foto-video!!! Numa nu cumva sa fii tu mire! :naughty:

#16
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Din cate am citit pe forum, se pare ca si M3500 (0,7 lux) al meu filmeaza mai bine ca MD10000 (6 lux). In domeniul foto am experienta mai multa si cand nu am posibilitatea sa lucrez cu cineva, fac fotografii in timp ce filmez. Dar nu cu orice sapuniera ci cu un DSLR de top. Dezavantajul e ca trebuie sa fac mai multe pentru a alege, fata de situatia in care am fi doi, caz in care 99% din totalul declansarilor ar fi perfecte.

#17
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

 srjKhan, on Aug 27 2008, 04:41, said:

Desi nu sunt in "club", va povestesc o patanie din weekend-ul asta, ca sa vada lumea ca si MD10000 are avantaje:
Se fura mireasa, eu cu PD ma urc in masina hotilor. Curse, nebunii alea-alea, ginerica ne urmareste cu o masina. Afara foarte cald, camera o tin in mana transpirata.
Masina mirelui ne taie calea si ne prinde - eu cobor sa filmez... Mesaj : cleaning casette!!! (Am voie sa scriu "baga-mi-as...!!!"? Cred ca nu, asa ca nu scriu...).
Norocul mare ca aveam o caseta noua (netranspirata) la mine, asa ca n-am pierdut mare lucru, adica am prins esentialul din ce a urmat.
Ei bine, asa ceva nu ti se poate intampla la MD 10000, intrucat chiar daca iti transpira mana pe camera, locasul de prindere nu este in dreptul casetei.
Invatatura de minte: cand transpirati din greu tineti camerele Sony de maner (sau luati-va MD...)!
sau iti ei monopied :D

#18
drimi

drimi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.11.2007
Am si eu un panasonic m3000 si il tin la naftalina de aproape 3 ani  :D ...
poate ca iti merge bine acum si preferi sa investesti banii in familie decat in aparatura dar iti zic ca si daca nu realizezi pierzi clienti pe masura ce trece timpul si vei ajunge sa nu iti mai mearga treaba daca nu iei masuri macar pt anu ce vine.
Eu iti sugerez sa cauti sa gasesti filmare cu alta camera mai buna sa compari calitatea. Nu am lucrat niciodata cu M10000, doar cu M9000 si am aceasi parere :).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate