Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

cu auto pe ruta RO - UNGARIA -AUSTRIA - GERMANIA -FRANTA -SPANIA -ITALIA

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Salut.

M-am hotarat ieri sa plec pe 31 august intr-o minivacanta cu prietena si cu sormea (aprox.10zile) pana in Spania (valencia )....si daca tot ma duc vreau sa mai vizitez si Franta-paris , Monaco iar prin Germania-koln si Italia-La Spezia am putina treaba.

Daca in celelalte tari am fost , in Franta si Spania nu..... As vrea sa aflu asa :

- ce puncte de interes ar trebuii sa vizitez neaparat
- ce chestii din trafic ar trebuii sa stiu , sa nu incalc ceva
- trebuie sa fac si revizia la masina ....sa o fac in ro sau in valencia (stiie cineva cum sunt manopera si piesele dat fiind ca acolo e si uzina Ford ?! )
- ce outlet-uri/mall-uri recomandabile sunt in spania si franta ?
- costuri vigniete
- alte recomandari......

4 nopti o sa le stau in spania , 1 noapte in germania si 1 noapte in italia (la prieteni)


Multumesc....

Edited by cosmin_miu, 13 August 2008 - 20:31.


#2
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005
ar fi bine sa eviti tunelele dintre italia si franta (Frejus si Mont Blanc), te costa peste 30euro sa le traversezi.... oricum alternative ai destule.
eu as lua,o prin ungaria, croatia si vre,o 30km pe drum national prin slovenia, apoi de la trieste din nou autostrada... austria-ungaria am facut,o de multe ori si m,am cam saturat de autostrazile si preturile din austria

#3
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
frumos itinerar ..... dar parerea mea ca o sa revii acasa lesinat de oboseala ..... ar fi bine sa'ti programezi cateva zile in fiecare tara ..... adika sa mergi doar sa conduci mi se pare aiurea ...

anul trecut am facut si noi ( eu si sotia ) un drum ungaria-austria-germania-austria iar-elvetia-italia ( pe asta am facut'o in 3 zile am fost prin toate orasele importante in nord, apoi spre bari, am stat si o seara in bari - oras mai rau ca'n ferentariul cel mai urat )-ferry in grecia-bulgaria-romania ....

foarte obositor ca am stat cam putin in unele zone ..... parerea mea e sa'ti rezervi cateva zile in fiecare tara.... si nu sa treci ca vijelia... nu intelegi nimic si e foarte obositor... ce zici tu acolo cred ca te depaseste de 6,7mii km.

Edited by oSerX, 17 August 2008 - 14:43.


#4
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
2000 km pana in germania nu-i problema si nici nu ma simt obosit....insa la mai mult de 2000 nu ma risc aiurea . Oricum in germania raman 1-2 zile , de acolo mai vin niste prieteni si mergem in paris (aprox 500-600km) unde o sa stam 1-2 nopti sa vizitam turnu Eiffel , Versailles si Disneyland. Prietenii or sa se intoarca in germania si eu o sa-mi continui drumul in spania unde ma asteapta alti prieteni (care cica deja mi-au facut programu de vizita :D ). Apoi ma intorc prin italia de unde trebuie sa iau niste acte ale unei masini (posibil sa stau si acolo 1 noapte).

Ma gandesc ca daca tot trebuie sa ajung in italia....sa o iau o tura si pe coasta de azur (nisa , cannes, monte carlo) :scratchchin:

Danny mersi pentru sfaturile cu tunelurile alea....decat sa intru prin tunel sa dau 30E mai bine ii dau la un parc de distractii ....

Edited by cosmin_miu, 19 August 2008 - 00:46.


#5
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
grija mare la autostrazile prin sudu frantei si prin italia. sa ai mereu un card valabil international cu banuti la tine si mult cash de preferat marunti monede.  
o sa te coste foarte mult taxele pe acele portiune de autostrada.

#6
sergiumusic

sergiumusic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 29.12.2007
cauta cu www.viamichelin.com iti da absolut toate costurile de autostrada pe orice tronson si per total iti spune si de sectoare in reparatie etc.

#7
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008
am ajuns ei eu anul acsta pana in Franta .

iti recomand sa mergi pe Rviera franceza (de la Toulon ,care e langa Marsilia , pana la granita cu italia) si neaparat sa vizitezi Saint Tropez si Principatul Monaco , sunt extraordianre .
in italia nu mi-a placut , peisajele sunt foarte frumoase , in schimb italienii si orasele lor m-au facut sa ma simt ca acasa : sunt nesimtiti , tipa si urla in trafic , blocuri cu tencuiala cazuta si chiloti si cearsafuri la geam , mizerie pe strazi , etc.... si am fost si in orase mari , gen milano si in orase mici , provinciale . de aceea in acceptiunea mea , italia este nimic pe langa Franta si Austria .
strazile sunt foarte bune , in italia costa ~7 EUR /100km autostrada iar in franta ceva mai putin . eu am trecut prin tunelul Mont - Blanc si am mers la Chamonix , care e fantastic .
la benzinarii , chiar daca e inchisa ghereta aia unde sunt casele de bani , ai un fel de bancomat unde poti sa introduci cardul sau , daca nu ai , bani lichizi , deci nu iti face probleme in privinta benzinei .
peste 90% din parcari sunt cu plata , insa pe la periferii poti gasi si parcari gratis . in zilele de sarbatoare si in week-end toate parcarile sunt gratis . o ora de parcare este ~ 1-2 EUR .

#8
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005

 Above_Gods, on Aug 23 2008, 14:06, said:

am ajuns ei eu anul acsta pana in Franta .

in italia nu mi-a placut , peisajele sunt foarte frumoase , in schimb italienii si orasele lor m-au facut sa ma simt ca acasa : sunt nesimtiti , tipa si urla in trafic , blocuri cu tencuiala cazuta si chiloti si cearsafuri la geam , mizerie pe strazi , etc.... si am fost si in orase mari , gen milano si in orase mici , provinciale . de aceea in acceptiunea mea , italia este nimic pe langa Franta si Austria .

eu nu stiu in ce orase ai fost tu, dar unde stau eu nu am vazut nici un bloc cu tencuiala cazuta... cat despre nesimtire e mult mai mare in romania iti zic sigur. deci daca esti obisnuit cu sofatul prin romania, in italia nu prea o sa ai probleme :P

#9
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008

 Danny1, on Aug 24 2008, 00:47, said:

eu nu stiu in ce orase ai fost tu, dar unde stau eu nu am vazut nici un bloc cu tencuiala cazuta... cat despre nesimtire e mult mai mare in romania iti zic sigur. deci daca esti obisnuit cu sofatul prin romania, in italia nu prea o sa ai probleme :P


da , nu sunt chiar ca romanii , da oricum , sunt departe de austrieci sau francezi . blocuri cu tencuiala cazuta am vazut chiar si in milano , ce e drept mai spre periferie , nu chiar in centru .
in italia mi-a placut doar portiunea de la granita cu Austria , unde se vede influneta si e totul curat si bine pus la punct , in rest ... nu e ceva extraordinar , iar dupa cum am spus nu se compara cu Franta , Austria si Elvetia (dintre tarile vecine)

#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
....ma tot gandesc sa evit italia....din cauza taxelor mari pe autostrada , a carabinierilor , a locurilor `infectate` de romani si a ultimelor evenimente (uciderea arhitectului italian de catre un roman si a inca doi romani care au mai ucis pe olandezii aia in roma, in week-endul asta ) ...asta din cauza ca am si nr de ro care iese mult in evidenta.

am mai amanat putin plecarea care v-a fi pe 4-5sept .
Traseul va fi cam asa RO-KOLN-PARIS-VALENCIA apoi retur BARCELONA -CANNES -NICE-MONACO-KOLN.

In franta nu cred ca o sa o iau pe autostrada pentru ca nu vad nimic din peisaje si mai costa si aprox. 100E .

Edited by cosmin_miu, 24 August 2008 - 20:31.


#11
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008

 cosmin_miu, on Aug 24 2008, 21:09, said:

....ma tot gandesc sa evit italia....din cauza taxelor mari pe autostrada , a carabinierilor , a locurilor `infectate` de romani si a ultimelor evenimente (uciderea arhitectului italian de catre un roman si a inca doi romani care au mai ucis pe olandezii aia in roma, in week-endul asta ) ...asta din cauza ca am si nr de ro care iese mult in evidenta.

am mai amanat putin plecarea care v-a fi pe 4-5sept .
Traseul va fi cam asa RO-KOLN-PARIS-VALENCIA apoi retur BARCELONA -CANNES -NICE-MONACO-KOLN.

In franta nu cred ca o sa o iau pe autostrada pentru ca nu vad nimic din peisaje si mai costa si aprox. 100E .


evitand italia o sa ai de castigat , parerea mea . nu datorita infractionalitatii , ci a faptului ca sunt sub Franta , Austria si Germania . pe Costa de Azur e super misto sa o iei prin orase , da e si super aglomerat . si ca sa faci toata treaba si mai misto poti sa o iei si prin Elvetia , unde daca mergi pe drumuri nationale nu platesti nimic si sunt super peisaje .

Edited by Above_Gods, 24 August 2008 - 22:02.


#12
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005
nu mai vorbiti prostii, nu patesti nimic daca tranzitezi italia, chiar si cu numar de romania n,o sa ai nici o problema.
si ca infrastructura e mult peste austria.  da si tu niste argumente la ce anume te referi cand zici ca e sub franta, germania, austria.
la blocurile cu tencuiala cazuta ? sincer sa fiu in 6 ani de cand stau in torino n,am vazut nici unul,  in milano cat am fost, la fel, nici unul. tu probabil ai fost mai norocos

Edited by Danny1, 25 August 2008 - 01:01.


#13
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008

 Danny1, on Aug 25 2008, 02:01, said:

nu mai vorbiti prostii, nu patesti nimic daca tranzitezi italia, chiar si cu numar de romania n,o sa ai nici o problema.
si ca infrastructura e mult peste austria.  da si tu niste argumente la ce anume te referi cand zici ca e sub franta, germania, austria.
la blocurile cu tencuiala cazuta ? sincer sa fiu in 6 ani de cand stau in torino n,am vazut nici unul,  in milano cat am fost, la fel, nici unul. tu probabil ai fost mai norocos


- nu am spus ca patesti ceva daca tranzitezi italia . parerea asta e pentru cei slabi de inger . nu mi-a fost deloc frica sa ma afisez cu numerele de romania la masina sau sa spun ca sunt roman de ori cate ori eram nevoit.
- la autostrazi este intr-adevar peste multe tari . asfaltul este peste cel din Austria sau Franta , dar numai la autostrazi . in rest sunt putin sub .
- poate am fost eu mai norocos , insa am vazut si in milano , in padova sau venetia (in aceste orase m-am oprit).

eu eram bolnav pe rigoarea germanilor , insa a ajuns sa imi placa sa vad fiecare drum ca are iarba tunsa in stanga si dreapta , ca nimeni nu arunca un bilet de tramvai in alta parte decat la gunoi , ca nu iti face nimeni cu farurile sau nu te claxoneaza daca megri mai incet cu masina pt ca nu sti zona ............. astea sunt lucrurile prin care italia e diferita de vecinii ei . italienii sunt mai mult inspre noi si le cam lipseste acea rigoare .
de exemplu in italia am fost claxonat , cred ca si injurat(nu intelegeam limba) doar pt ca mergeam incet si am mai prins un semafor in intersectie , pe cand in Franta si Austria nimeni nu a facut nimic de genul asta in situatii asemanatoare .

#14
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
De 2 zile m-am intors dintr-o ruta asemantoare, am facut 8770 km pe traseul urmator:

Iesire prin Oradea - Budapesta - Viena ( 1 noapte ) - Praga - Berlin ( 2 nopti ) - Brusells  ( 2 nopti ) - Paris ( 4 nopti ) - Barcelona ( 2 nopti )  - Almeria ( 7 nopti ) si la intoarcere  - Barcelona ( 1 noapte ) , Strasbourg ( 1 noapte ) - Frankurt ( 2 nopti ) - Budapesta ( 1 noapte ) - ACASA ...

daca vrea cineva informatii despre unele trasee , astept intrebari.

#15
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 DjAdi, on Aug 28 2008, 02:41, said:

De 2 zile m-am intors dintr-o ruta asemantoare, am facut 8770 km pe traseul urmator: Iesire prin Oradea - Budapesta - Viena ( 1 noapte ) - Praga - Berlin ( 2 nopti ) - Brusells ( 2 nopti ) - Paris ( 4 nopti ) - Barcelona ( 2 nopti ) - Almeria ( 7 nopti ) si la intoarcere - Barcelona ( 1 noapte ) , Strasbourg ( 1 noapte ) - Frankurt ( 2 nopti ) - Budapesta ( 1 noapte ) - ACASA ... daca vrea cineva informatii despre unele trasee , astept intrebari.


eu !...in paris unde ai stat la ce hotel ? vreau sa raman si eu in paris 1-2 nopti (suntem vreo 7 persoane ...ne intalnim cu totii in koln si de acolo plecam). Am notat vreo 3 hoteluri si trecem pe acolo sa vedem daca au camere libere...Nu stiu cand ajung....si nu pot face o rezervare...
Ideea este ca nu ma interseaza superLUX dar nici sa dorm in pat cu lenjerii neschimbate .

In franta ai luat-o pe autostrada sau pe drumuri nationale ? Ce recomanzi?

Edited by cosmin_miu, 28 August 2008 - 02:10.


#16
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Cel mai ieftin iesi cu rezervare online,  dar daca nu stii data la care ajugi atuncui recomand hoteluri ETAP, au vreo 7-8 in Paris depinde unde vrei sa stai, eu am stat 2 nopti la un hotel langa DisneyLand si 2 nopti la un Etap , aici nu difera mult preturile la receptie fata de o rezervare online -- http://www.etaphotel...ome/index.shtml ( e undeva la 50E pentru 2 persoane )

Daca cumva stii cand ajungi recomand o rezervare online de pe siteul otel.com , cred ca e cel mai bun site de rezervari online pe care l-am gasit vreodata, am gasit preturi extrem de bune daca am rezervat cu cel putin 5 zile inainte.

In Franta am mers doar pe autostrada, nu voi mai alege autostrada de acum pt ca in total cat am tranzitat franta am platit aprox 90E numai taxe de autostrada, benzina e mai scumpa, undeva la 1.55E , benzina de 95 , motorina parca era mai ieftina..

Am trecut si pe aici in drum spre Barcelona - http://www.energyeff...lau-viaduct.jpg

#17
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008
deasemenea poti sa faci rezervari la www.hotelformule1.com unde preturile sunt cam de 30-35 EUR/noapte/camera si conditiile sunt acceptabile . oricum , in franta nu stiu , dar in Austria si Germania gasesti pensiuni la 50-60 de EUR care au super conditii . anul trecut am stat cu 50 EUR/noapte la Scharnitz in Austria , intr-un apartament (parterul unei vile) . in italia nu prea am gasit conditii la aceiasi bani , in spania nu am fost iar in ungaria nu prea ma opresc dar stiu (am ramas de cateva ori) ca este destul de ieftin .

Edited by Above_Gods, 28 August 2008 - 15:32.


#18
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
da am luat in considerare si hotelformule1 am gasit unul pe langa nisa la care cred ca o sa stau.

Mai am o intrebare pe unde sa o iau ?

Bucuresti-Pitesti-Ramnicu Valcea-Sibiu-Deva-Arad ?

Bucuresti-Brasov-Tg Mures-Cluj-Oradea-Arad ?

adica cum sunt drumurile...de asteptat pot sa astept....de rupt masina in doua prin gropi nu prea am chef !



Io am venit pe prima ruta acm 5 luni si infara faptului ca se lucra pe undeva pe langa deva cred, iar intre Sibiu si Brasov era omor....a fost ok ! Deci ce fac ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate