Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

trecere de la CRT la LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
CipryXP

CipryXP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.09.2005
daca as fi avut posibilitatea sa ma duc in showroom nu as mai fi ajuns pe aici in indecizia asta. problema principala e ca nu sunt din bcuuresti suntru dintrun oras mai mic in care nu gasesti mai nimic fain in magazinele de calculatoare sa le vad cu ochii mei.

#20
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008
Si eu m-am lovit de problema schimbarii CRT-ului in LCD, dar pina la urma am facut trecerea si nu imi pare rau. Fata de tine, am avut si posibilitatea sa vad pe viu multe monitoare, inclusiv cele mai "renumite si recomandate", in citeva magazine mari dar si citeva de profil si pina la urma am comandat on-line, din alta localitate, un monitor pe care nu l-am vazut in viata mea, dar cu recomandari bune pe forumuri !? Ciudat, nu-i asa!? Si totusi, cel putin pentru mine, sunt extrem de multumit de comportarea lui si alegerea facuta! Poti sa mergi cu incredere pe magazinele on-line, dar sa fie cit mai aproape de localitate unde domiciliezi - recomandarea mea!

#21
CipryXP

CipryXP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.09.2005
care aveti LCDuri wide de 20 si de 22 ..am fost sa vad live niste monitoare dar am reusit sa vad doar unul de 22" . pare destul de marisor(sau mi se pare mie ca am stat toata viata pe CRT de 17"). 20" nu e de ajuns? nu se vede bine?

#22
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Eu zic ca este suficient 20". Si eu am trecut de la CRT de 17" la LCD de 19" si sunt multumit. Cred ca 22" deja este televizor !
Ca si model am luat un Philips 190B7CS, de la un magazin online, din Bucuresti. Am cautat un monitor care sa-mi dea garantia ca nu voi avea surprize ca capitolul pixeli defecti (morti). Acest model, si mai sunt cateva la Philips, asigura o garantie internationala in acest sens (Perfect Panel), lucru care se poate citi pe site-ul producatorului, adica philips.com. Baza monitorului este extrem de solida, fiind confectionata dintr-o talpa de otel de forma triunghiulara, iar ajustarile in spatiu ale monitorului de fac pe toate cele trei axe ! Are pe spate o posibiliate de extensie a unui port USB si mufa pentru casti. Difuzoarele frontale sunt destul de slabe calitativ, pentru ca sunt foarte mici, la care se adauga lispa incintei de rezonanta, carcasa fiind din plastic. Oricum nu am fost interesat de difuzoare, dar asa este conceput modelul.
Intra-adevar monitorul a fost adus acasa si nu am avut nicio surpriza iar acum la mai bine de un an si jumatate de la cumparare functioneaza impecabil.
Am redus inca de la inceput contrastul si luminozitatea, care cel putin pentru ochii mei sunt suficiente a fi undeva la cca. 60% din capaciate.
Succes in alegere !

Edited by radudd, 19 August 2008 - 13:05.


#23
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Poti incerca si Philips si Asus.Ambele sunt bune si de calitate.Sa te feresti(daca nu vrei pixeli morti) de Samsung, LG, si alte firme coreene, care nu numai ca sunt fabricate in China(doar toate sunt fabricate acolo), dar si partea hardware e tot coreeana, si asta le diferentiaza de asus sau philips.

#24
CipryXP

CipryXP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.09.2005
caut de vreo zi un monitor bun la 20". care sa aiba si DVI. si nu prea gsesc. recomandati ceva modele in special ?

#25
Noname2323

Noname2323

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 20.05.2007

View PostCipryXP, on Aug 19 2008, 14:33, said:

caut de vreo zi un monitor bun la 20". care sa aiba si DVI. si nu prea gsesc. recomandati ceva modele in special ?
Pai depinde ce cauti ( calitate.pret.performante) scump, ieftin ,de buget( adica la mijloc) cauta acer si sigur gasesti ceva ieftin cu dvi , la cum evolueaza lucrurile si la 3 anii cat primesti garantie sunt sanse foarte mari ca in 3 anii sa il schimbi ( inca nu sunt bine puse la punct lcd-urile , unghiuri , luminozitate etc...)

#26
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007

View PostCipryXP, on Aug 19 2008, 14:33, said:

caut de vreo zi un monitor bun la 20". care sa aiba si DVI. si nu prea gsesc. recomandati ceva modele in special ?
http://www.pcgarage....0inch-5ms-wide/
Tocmai au fost recomandate vreo 15 modele mai sus, dar daca vrei copy paste..poftim.

Edited by yeeeeman, 19 August 2008 - 21:33.


#27
CipryXP

CipryXP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.09.2005
in primul rand ma intereseaza calitatea imaginii si sa aiba intrare digitala. si poate si matrix cat mai rapid (2ms). is ramas la vreo 2 modele de samsung. samsung 2023BW sau samsung 206BW sau  LG L206WTY-BF. . sau cu 5 ms samsung 2043BW. pret in jur de 7 mil
asus mar tenta dar vad ca nu are nici un model de 20" bun si cu intrare digitala.

Edited by CipryXP, 19 August 2008 - 23:11.


#28
iuliusdobre

iuliusdobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.03.2005
nu-ti recomand 20". are aceeasi rezolutie optima ca unul de 22", deci icoane mai mici pe ecran.
mare grija si la timpul de raspuns. majoritatea au 2ms GtG (gray to gray) care este de fapt mai mare de 5 ms.
tot asa si la contrast... alea de ordinul miilor se masoara altfel si este acelasi drac ca alea de 700-800.
ce ti-e si cu marketingul asta!

#29
CipryXP

CipryXP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.09.2005
22 mi se pare cam mare. si avand aceiasi rezolutie si punctul mai mic la 20" se vede mai clar.
mi-ati recomandat doar firme.. dar fiecare firma are modele bune si rele. cate am cautat pana acuma cu specificatii postate mai sus am gasit doar majoritatea modele de la samsung postate tot mai sus.
care e mai bun dintre ele? detine cineva vreunu din ele?

#30
CipryXP

CipryXP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.09.2005
later edit: nu vad nici un edit la postul anterior.   sau Dell E207WFP

#31
MO-DO

MO-DO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.07.2006
De acest model stiti ceva? :ProLite E2607WS-1

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate