Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

trecere de la CRT la LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
CipryXP

CipryXP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.09.2005
salut tuturor
problema e asta. am CRT de 10 ani de zile.  momentam am in casa un AOC vechi de vreo 4 ani si un DAVIO ceva mai nou. nu prea am lucrat pe LCDuri dar ma tenteaza sa trec si eu la un LCD. am citit 2 zile pe net intruna si am vazut cam cum sta treaba cu ele. totusi is nehotarat. din ce am vazut singurele LCDuri care se apropie de calitatea imaginii unui CRT sunt acele cu panouri MVA si IPS. dar sunt cam scumpe. nu stiu daca se merita sa dau banii ca nici nu posed asa multi momentan. am insa intrebari pentru useri cu vechime in LCD si care tot asa au trecut de pe CRT pe LCD. LCDurile cu panouri TN se merita se simte diferenta de calitate intre ele si un CRT asa vechi cum detin eu ? am citit mult si pana in prezent mam oprit la un samsung 2023BW si am citit mult si despre horizon de 22". insa am vazut si avantaje si dez la amandoua.
22" nu e prea mare? este destul un 20" ?  vreau sa ma ajutati si sa imi spuneti daca se merita sa trec la un asmenea LCD ?
INFO: il folosesc cam pt orice , webdesign, filme , jocuri, media ....
BUGET: in jur de 6-7 mil (maxim 8)
merci anticipat.

#2
Noname2323

Noname2323

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 20.05.2007

View PostCipryXP, on Aug 13 2008, 21:09, said:

salut tuturor
problema e asta. am CRT de 10 ani de zile.  momentam am in casa un AOC vechi de vreo 4 ani si un DAVIO ceva mai nou. nu prea am lucrat pe LCDuri dar ma tenteaza sa trec si eu la un LCD. am citit 2 zile pe net intruna si am vazut cam cum sta treaba cu ele. totusi is nehotarat. din ce am vazut singurele LCDuri care se apropie de calitatea imaginii unui CRT sunt acele cu panouri MVA si IPS. dar sunt cam scumpe. nu stiu daca se merita sa dau banii ca nici nu posed asa multi momentan. am insa intrebari pentru useri cu vechime in LCD si care tot asa au trecut de pe CRT pe LCD. LCDurile cu panouri TN se merita se simte diferenta de calitate intre ele si un CRT asa vechi cum detin eu ? am citit mult si pana in prezent mam oprit la un samsung 2023BW si am citit mult si despre horizon de 22". insa am vazut si avantaje si dez la amandoua.
22" nu e prea mare? este destul un 20" ?  vreau sa ma ajutati si sa imi spuneti daca se merita sa trec la un asmenea LCD ?
INFO: il folosesc cam pt orice , webdesign, filme , jocuri, media ....
BUGET: in jur de 6-7 mil (maxim 8)
merci anticipat.
Intrebarile pe care le pui sunt intrebarile pe care toti le avem inainte de trecerea asta :) deci daca o sa cauti o sa vezi ca toti patim acelasi lucru :)
Asa m-am uitat si eu primadata , am lasat TN in pace si am cautat pe langa sa zic asa , pana la urma m-am intors la TN dupa ce am inceput sa testez din ele si am mai realizat ca . chiar nu se merita sa dai o carca de bani pe un LCD
LCD de care zici tu astea 2 sunt exact astea pe care am pus si eu primadata oicki pe ele :) si alegerea s-a bazat pe firma samsung si super model , la horizon e clar ca mi-a luat oicki ca e negru tot si ca e foarte ieftin fata de samsung :)
Acuma de cat de mare este :-? depinde ce birou ai , depinde cat de aproape stai de el si mai depinde daca vrei sa il pui pe perete suport ( eu vreau sa imi iau un brat la el sa il pot roti cum am eu chef)
Ar fi fost foarte bine daca ziceai de cat ai crt acuma ( sa stii ca e o dif intre wide ( mai lungi) si crt normale care sunt mult mai inalte)
Recomandari de la mine :
Acer de 20 http://www.pcgarage....e-20-inch-5-ms/
Acer de 22 http://www.pcgarage....inch-5-ms-wide/
Acer de 22 varianta mai frumoasa sa zic asa http://www.pcgarage....e-22-inch-5-ms/
Samsung de 20 http://www.pcgarage....inch-5-ms-wide/
Asus model foarte bun de 20 http://www.pcgarage....0inch-5ms-wide/
Vezi samsungurile care se pot roti sa il pui pe inaltime
De stiut acer e bine sa probezi sau sa te duci la un amic sa vezi cum e treaba cu crisal-bright , pe uni deranjeaza , pe uni nu :) , acuma depinde de gusturi si de cat de iluminata ai camera
Samsung foarte bune modelurile tot ce este peste 20 cu precizarea sa ai grija la pixeli
Horizon care il vazusi mai sus sincer nu pot sa iti fac recomandare , ar insemna sa iti bati joc de bani si tot odata daca iti recomandam asa ceva imi parea rau  ;)

Edited by Noname2323, 13 August 2008 - 20:31.


#3
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View PostNoname2323, on Aug 13 2008, 21:28, said:

Horizon care il vazusi mai sus sincer nu pot sa iti fac recomandare , ar insemna sa iti bati joc de bani si tot odata daca iti recomandam asa ceva imi parea rau  ;)

Am observat ca ai devenit un guru ar monitoarelor cum este colegu tau Romaximus guru in auto.
Asa ca fapt divers cu ce te ocupi de dai atatea sfaturi privin LCD-urile? si pana la urma ce LCD ai tu ca sa dai sfaturi?
Vad ca ti-ai facut un tel in viata in denigra Horizon si a ridica in slavi firme care au o gramada de probleme.


Pt cel care a deschis topicu , daca ai bani ia LCD , dupa ce o sa il cumperi nu o sa mai vrei sa vezi CRT in viata ta. In 2004 cand am trecut prima data pe LCD nu am avut nici un regret ca am facut asta si mi-a parut rau ca nu am facut pasul asta mai devreme.
Ca model nu recomand nimic , am si Samsung am si Horizon , Samsungul zace in cutie cu carcasa lipita cu superglue ca asa ia venit lui sa se desprinda.
Vezi ce model te coafeaza cel mai bine si pe ala cumpara-l, daca stai sa iti pui un milion de intrebari nu o sa ai LCD niciodata.

#4
Noname2323

Noname2323

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 20.05.2007

View Posttkd29, on Aug 13 2008, 21:54, said:

Am observat ca ai devenit un guru ar monitoarelor cum este colegu tau Romaximus guru in auto.
Asa ca fapt divers cu ce te ocupi de dai atatea sfaturi privin LCD-urile? si pana la urma ce LCD ai tu ca sa dai sfaturi?
Vad ca ti-ai facut un tel in viata in denigra Horizon si a ridica in slavi firme care au o gramada de probleme.


Pt cel care a deschis topicu , daca ai bani ia LCD , dupa ce o sa il cumperi nu o sa mai vrei sa vezi CRT in viata ta. In 2004 cand am trecut prima data pe LCD nu am avut nici un regret ca am facut asta si mi-a parut rau ca nu am facut pasul asta mai devreme.
Ca model nu recomand nimic , am si Samsung am si Horizon , Samsungul zace in cutie cu carcasa lipita cu superglue ca asa ia venit lui sa se desprinda.
Vezi ce model te coafeaza cel mai bine si pe ala cumpara-l, daca stai sa iti pui un milion de intrebari nu o sa ai LCD niciodata.
Sa zicem ca am testat destule LCD (ps: aicia nu e vb. doar de lcd testate , e vb. de procesoare etc.... , dar postez la lcd foarte des ca urmeaza sa trec pe 22-24 si urmaresc preturile + ca nu imi scade valoare daca dau cateva sfaturi care le scriu in 30 de secunde)
Legat de Romaximus nu stiu cine este si se poate verifica ip sau clasele ca sunt aproape sigur ca nu este de la mine din localitate
Nup.... din contra , daca vroiam sa fiu gigi contra ( m-a batut gandul asta ) luam un Horizon si ii facem review cu , camera video buna sa vada si cumparatori cum sta lcd asta cu unghiurile si luminozitate :)
Eu inainte de toate recomand sa se testeze orice lcd in magazin , asta insemna ca , daca cumparatorul testeaza un lcd si ii place e parearea lui care si-o formeaza pe viu si tot odata sunt bani lui
Din cate am postat eu se vede clar ca am testat monitoarele alea pe viu si nu vorbesc dupa auzite sau dupa net , drept dovada ca am contrazis chiar pe aia care aveau lcd respectiv si a fost tot timpul ca mine
Acuma ca un fel de PS: tu ii recomanzi la baiat sa aleaga Horizon in defavoare la oricare dintre lcd recomandate de mine :) hai sa fim seriosi :) oricine are oicki poate sa testeze lcd in magazin :)

Edited by Noname2323, 13 August 2008 - 21:30.


#5
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Nu am zis ca tu esti Romax :).
Nu am recomandat sa ia Horizon, eu am facut o comparatie strict intre Samsung si Horizonul meu. Din 2004 pana acum am avut numai Samsung mergand pe accelasi principi " dai un ban da sti ca nu-l mai ai" :) si am cumparat numai Samsung, si cand am vazut ca se desprinde carcasa stand pe birou ..am zis pass daca asta inseamna calitatea Samsung atunci prefer sa dau bani mai putini pe altceva si daca patesc la fel macar nu imi pare rau, ca am situt de la inceput ce ma asteapta.
Si nu as alege Acer nici picat cu ceara, numai cand ma gandesc cum pica laptopurile facute de ei as sta deoparte.

#6
CipryXP

CipryXP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.09.2005
pt intrebarea lui Noname2323 . am CRT de 17" momentan. mam interesat si eu mult pe net despre LCDuri dar conteaza mult o impresie de la cineva care are asa ceva de ceva timp si a vazut ochiu lui ce si cum poate.
alta problema e ca sunt dintrun oras mic si nu am de unde alege. am un ultra pro dar cum am vazut pe site preturile sunt cu vreo 1-2 mil mai scumpe si in magazin cred ca cu inca cateva sute de mii.  nu se merita sa iau de la un magazin online? e riscant?

#7
Noname2323

Noname2323

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 20.05.2007
Sa incepem cu Acer *am precizat ca la laptopuri cam sux , am precizat ca e firma cu 2 taisuri si sa nu cumpere nimica inainte sa testeze
Legat de Samsung sincer nu e printre alegerile mele din cauza la preturile prea mari si detali mult prea mici , sa nu mai zic ca au problema notorie cu pixeli si garantia pleca de la 3-4 pixeli
Legat de Horizon , am parere mult mai buna legata de modelul de 20 :) , la ala de 22 nu prea imi place nici cum arata , darmite cum se vede :)
Eu am o vb. ca tot e moda "Am vazut multe lucruri scumpe si proaste , dar nu am vazut niciodata lucru bun si ieftin "
Iti zic ca si eu am avut momente in care am luat firme noname( poate mai noname decat Horizon) si m-am saturat de cate ori faceam vizite la garantie :( deaia acuma o gandesc de 2 ori inainte sa cumpar
CipryXP-Foarte bine :D tot de la 17 am trecut si eu pe lcd :) e bine , o sa vezi o mare dif si la culori si la dimensiune daca ei de la 20 in sus
Legat de comenzi de la firme online , nu e recomandat deloc in cazul LCD , apar foarte des pixeli arsi plus alte multe probleme , si atuncia ce faci ? il trimiti iara prin curier la bucuresti , daca comanzi online e un risc asumat si iti demonstrez ca , cu taxele postale te ajunge la aceiasi bani decat in magazin
Zi din ce oras esti si sunt sigur ca gasim noi un verasis , dc-shop etc... sa testezi cateva lcd pe viu , credeama cand iti zic ca e dif de ce vezi in poza cu ce e in realitate sau la comentari

Edited by Noname2323, 14 August 2008 - 09:13.


#8
CipryXP

CipryXP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.09.2005
ai zis ca am sa vad o mare diferenta la culori ? inspre rau adica? se vede mai rau ?  in oras la mine este ultra pro si un DC f mic in care nu are mai nimic in el. flamingo e un magazin de care am auzit ca sunt preturi f mari. deci e mai bine sa caut sa iau de la magazin.

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostCipryXP, on Aug 14 2008, 10:28, said:

ai zis ca am sa vad o mare diferenta la culori ? inspre rau adica? se vede mai rau ?  in oras la mine este ultra pro si un DC f mic in care nu are mai nimic in el. flamingo e un magazin de care am auzit ca sunt preturi f mari. deci e mai bine sa caut sa iau de la magazin.

daca vrei un magazin de incredere si cu garantie ok iti recomand asta
este din bucuresti dar livreaza in toata tara (mi-a livrat 2 pc-uri la vre-o 200 km de buc).. si e si ieftin
si eu am fost obisnuit cu crt... dar am vazut diferenta uriasa in felul in care ma simteam eu in momentul in care am inceput la servici pe laptop. stau 8 ore cu nasul in el, apoi merg acasa si mai stau o ora doua si nu ma simt foarte obosit.. pe cand aveam crt, dupa cateva ore incepea sa ma doara capul cateodata....
intr-adevar.. calitatea imaginii nu mai e aceiasi, si ma refer la luminozitate (bine, tu avand aoc si davio.. nu e mare diferenta.. nu sunt cine stie ce, am un dell de 17 crt si se vede extraordinar) dar te vei obisnui... in cateva saptamani nu vei mai observa clar ca nu mai e crt.. ochii se vor adapta...
in legatura cu dimensiunea.. eu am un eizo de 19 si stau la o jumatate de metru de el.. cateodata parca e cam mare.. daca stai mai departe e ok..
cel mai bine daca poti testea-za pe la prieteni sau prin magazine.. stai o jumatate de ora la el, lucreaza pe pc si vezi care-ti palce mai mult (ca dimensiune)

PS: daca il iei prin curier, inainte sa semnezi verifica sa nu aiba urme de bushituri cutia sau mai bine fa-i o proba monitorului(daca cel care-l aduce are timp.. ofera-i o bere, fara alcool  :cheers:)..., pe imagine neagra sa vezi daca are pixeli morti...

Edited by shmu, 14 August 2008 - 09:45.


#10
CipryXP

CipryXP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.09.2005
sa cumpar de la magazine ultrapro, flamingo si chiar dc-shop .. nu am nimic de ales .. ff putine produse si pe siteuri cu atat mai putine in stoc in magazine.
prin curier ce magazine online sunt mai de calitate? emag? pcgarage? care sa te lase sa il verifici inainte sa semnezi. si daca gasesti pixeli morti sau ceva in neregula sa il returneze ?

eu cred ca 20" wide sunt suficienti .. 22" pare cam mare ... stau cam la 1-1.5 m distanta de el.

Edited by CipryXP, 14 August 2008 - 10:50.


#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostCipryXP, on Aug 14 2008, 11:48, said:

sa cumpar de la magazine ultrapro, flamingo si chiar dc-shop .. nu am nimic de ales .. ff putine produse si pe siteuri cu atat mai putine in stoc in magazine.
prin curier ce magazine online sunt mai de calitate? emag? pcgarage? care sa te lase sa il verifici inainte sa semnezi. si daca gasesti pixeli morti sau ceva in neregula sa il returneze ?
eu cred ca 20" wide sunt suficienti .. 22" pare cam mare ... stau cam la 1-1.5 m distanta de el.
pai nu ai citit mai sus.. ti-am recomandat unul... cred ca si pcgarage sunt ok.. de emag nush cat de ok mai sunt.. au o gramada de comenzi si o gramada de produse in garantie... deci... s-ar putea sa faca nazuri..
probabilitatea ca monitorul tau sa vina cu pixeli morti este destul de mica.
partea cu verificatul si apoi semnatul nu depinde de magazinul online de la care il iei. aceste magazine folosesc firme de curierat. pana la urma chestia asta depinde de angajatul in sine si nu de firma de curierat... nu curierul este responsabil pentru buna functionare, dar in cazul unei probleme, vei scuti timp prin returnarea produsului in aceiasi zi... firma de curierat este responsabila daca produsul prezinta urme fizice de "abuz" sa zic mai clar...

Edited by shmu, 14 August 2008 - 11:14.


#12
Noname2323

Noname2323

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 20.05.2007
Dute la flamingo si vezi ce monitoare au pe stoc, vezi cum arata pe viu , butoneazale putin , ca doar ai voie sa testezi orice ai chef cat timp pari interesat de ceva , si daca iti place ceva de la flamingo te duci la dc-shop ca au preturi mai mici si vezi daca au lcd ala pe stoc sau daca nu il au poti sa dai comanda la dc-shop stiind ce poate modelul repsectiv si dc-shop iti zic din proprie experienta ca desfac orice si te lasa sa il testezi inainte de cumparare sa fi sigur ca nu pleci acasa cu pixeli arsi sau orice altceva

#13
iuliusdobre

iuliusdobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.03.2005
recomand Horizon. am 2 acasa (unu' de 22" si altu' de 19") comandate de pe net. www.pcfun.ro. garantie 0 pixeli morti la livrare si in 10 zile il poti returna daca nu-ti place. vede bine... as zice ca vede cam 99% ca orice alt TN. si ca sa-ti faci o imagine ca nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba... la servici am un Apple Cinema de 23".
in niciun caz sa nu-ti iei de 20". are aceeasi rezolutie optima ca ala de 22", dar este mai mic... deci... "puricei" pe ecran
din cate mi-am dat seama, nu ai cine stie ce CRT (profesional), deci, n-o sa ti se para mare diferenta

L.E. la astia transportul a fost gratuit

Edited by iuliusdobre, 14 August 2008 - 12:16.


#14
CipryXP

CipryXP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.09.2005
alte modele de monitoare ce mai recomandati ? in pretul asta? am decis iau de 22" .. si au ramas modele 2232bw de la samsung si horizonu de 22" .
la modelul de samsung imi place f mult designul. la amandoua am citit multe pareri si reviewuri. is in impas.

#15
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Pai cred ca pana la urma ramane alegerea ta, acum fiecare o sa vina sa iti zica ce a ales..si o sa te bage mai tare in ceata.
Eu care nu am avut restrictie la bani am ales sa nu dau de data asta bani pe "nume"..am dat de doua ori inainte si acum nu am mai vrut.
Am ales Horizon, pt mine este...prea perfect, consider ca orice leu dat in plus pe alt monitor era dat degeaba. Se vede beton in jocuri, filme, net etc. nu ma intereseaza cum il vede unu sau altu conteaza cum il vad EU atat.

#16
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Ca sa adaug si eu o parere, poti opta si pentru un Asus de 22inch.Calitatea executiei, si calitatea imaginii este extraordinara, si oricine stie ca asus este o firma de nota 10.Eu am monitorul din semnatura de un an si jumatate, si nu am avut absolut nici cea mai mica problema(timpul de raspuns e super, contrastu il tin la 87%, deoarece la 100% e prea luminos, asta chiar si ziua, si multe alte calitati).

#17
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Eu am asa ceva:
http://mcpro.ro/inde...p;products_id=8
Il folosesc de un an si 3 luni si nu am pixeli morti.
Foarte bun monitorul.

Edited by Fratello_2007, 16 August 2008 - 18:36.


#18
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Iti recomand ca mai intai sa te duci sa vezi modelel dorite in showroom, s-ar putea sa iti schimbi parerea imediat dupa ce le vezi deschise ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate