Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

fitness & bodybuilding

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
gabriela22

gabriela22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.12.2004
Cred ca e cazul sa ne mai ocupam si de aspectul nostru, nu?

#2
gabriela22

gabriela22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.12.2004
Eu am gasit o sala ca lumea langa Parcul Izvor - Palatul Parlamentului. Au tot ce vrei, atmosfera e foarte prietenoasa, te ajuta, te invata sa lucrezi,nu rade nimeni de tine si nu au preturi mari. Adresa e: http://culturism3.3x.ro

#3
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
mi se pare aiurea ca majoritatea salilor din bucuresti au aparatura daso cado. eu personal nu ma innebunesc dupa ea. din cate am vazut aici au o alta "generatie" (mai noua se pare). alea mai vechi erau cam varza (cel putin pentru picioare).

PS: stie careva unde e sala aia in care apare Uceanu la televizor? nu de alta, dar am vazut ca e destul de bine echipata.

#4
gabriela22

gabriela22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.12.2004
Poti sa alegi si FLORSYSTEM ca aparatura ... nu e rea. Restul ... alea venite din afara genereaza preturi mari la abonamente. Cea facuta in garaj ... face ca preturile sa fie foarte mici, deci oameni de slaba factura.

#5
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
florsystem sunt cam praf. mi se par mai bune daso-cado. in schimb, ganterele de la florsystem mi se par cele mai bune. pacat ca nu au mai mari de 35 de kg. sunt cumva romanesti?

apropos de cea "facuta in garaj": sa stii ca daca e bine sudata, nu impiedica pe nimeni sa ajunga "campion". eu am fost cativa ani la sala de la turn (stadionu' national) si acolo, in ciuda faptului ca sunt numa' din astea "de garaj", vin numa' campioni aproape. asta poate si pentru ca e antrenor Dan Enuta.

daca vrei sa faci culturism, chiar nu ai nevoie de bare si discuri care sa luceasca. sa mananci si sa dormi e cel mai important!

#6
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
ca sa arati desavarsita tre' sa combini  aerobics cu fitness

#7
Marco

Marco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.12.2004
Salut pe toata lumea!
1. Ca sali, intr-adevar Genesse da clasa. Am schimbat destul de multe si ... jos palaria!  :coolspeak:
2. Toyomi are dreptate ... pentru fete mai ales, e bine sa le faci pe amandoua (atentie! .. nu in aceeasi zi pentru ca soliciti prea mult organismul)
3. Brandonel ... treaba e ca aparatura asta mai moderna iti ofera mari posibilitati de reglaj, in functie de lungimea segmentelor fiecaruia, ... asa ca exercitiile se fac mai corect, logic, nu? In felul asta iti protejezi si articulatiile ..

Edited by Marco, 16 December 2004 - 11:09.


#8
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
nu e nimic logic in ce spui tu.

cele mai importante exerciti sunt cele cu greutati libere. orice aparat iti limiteaza cursa miscarii, si automat duce la dezvoltarea incompleta a grupei respective.

articulatiile le protejezi altfel: prin incalzirea in prealabil, executia corecta a exercitiilor si, eventual, prin folosirea unor suplimente in acest scop.

#9
Marco

Marco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.12.2004

brandonel, on Dec 16 2004, 12:16, said:

nu e nimic logic in ce spui tu.

cele mai importante exerciti sunt cele cu greutati libere. orice aparat iti limiteaza cursa miscarii, si automat duce la dezvoltarea incompleta a grupei respective.

articulatiile le protejezi altfel: prin incalzirea in prealabil, executia corecta a exercitiilor si, eventual, prin folosirea unor suplimente in acest scop.

<{POST_SNAPBACK}>

Ce aparate ai vazut sa limiteze cursa? Da-mi si mie un exemplu? (ma refer la aparate nu la "fiare sudate") Da, boss ... sunt bune exercitiile cu greutati libere dar mai sunt grupe care trebuiesc lucrate la aparat. Cum faci tu adductori si abbductori cu greutati libere? Cum faci deltoidul posteior fara sa fii in pericol de a capata vreo hernie?  :nonobad:  Sa nu mai vorbesc de ramat ... gandeste-te ce inseamna o accidentare le ramat.  :confuzzled:  Ce zici de aparatul pentru oblicii abdominali? Exista exercitii cu greutati libere care sa il inlocuiasca? Iar la tipe, cum si-ar lucra cvadricepsul si croitorul femural fara sa sa faca un vast medial ca de fotbalist?  :)  Dar cel mai haios ar fi sa faci biceps femural cu greutati libere!!  :lol:  Toate cele bune!

Edited by Marco, 16 December 2004 - 13:46.


#10
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002

Marco, on Dec 16 2004, 13:42, said:

Ce aparate ai vazut sa limiteze cursa? Da-mi si mie un exemplu? (ma refer la aparate nu la "fiare sudate") Da, boss ... sunt bune exercitiile cu greutati libere dar mai sunt grupe care trebuiesc lucrate la aparat. Cum faci tu adductori si abbductori cu greutati libere? Cum faci deltoidul posteior fara sa fii in pericol de a capata vreo hernie?  :nonobad:  Sa nu mai vorbesc de ramat ... gandeste-te ce inseamna o accidentare le ramat.  :confuzzled:  Ce zici de aparatul pentru oblicii abdominali? Exista exercitii cu greutati libere care sa il inlocuiasca? Iar la tipe, cum si-ar lucra cvadricepsul si croitorul femural fara sa sa faca un vast medial ca de fotbalist?  :)  Dar cel mai haios ar fi sa faci biceps femural cu greutati libere!!  :lol:  Toate cele bune!

<{POST_SNAPBACK}>



majoritatea aparatelor limiteaza cursa. exemplu: impins cu bara (pe sine); poti sa-ti belesti bine articulatiile umerilor lucrand asa.

intradevar... sunt exercitii la aparate care nu prea pot fi ignorate: presa pt picioare, ala de gambe (de-ti vine peste genunchi), ramat din stand.

deltoidul posterior: fluturari cu gantere din aplecat (eventual + centura)

oblicii abdominali nu se recomanda a fi lucrati, pentru ca dezvoltarea lor implica latirea taliei; spre deosebire de ce crede lumea ca se intampla ("mai dai jos de-acolo" - e o tampenie)

biceps femural: aplecari/indreptari cu picioarele drepte/flexate

cvadriceps: fandari inainte cu greutate pe ceafa sau gantere

altceva?  <_<

#11
Swap

Swap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 28.07.2003
Din ciclul "scumpele noastre clone care fac reclama"
gabriela 22 se inregistreaza pe 12 decembrie 2004 si la ora 10:17 deschide primul topic ...despre fitness
la 2 minute, mai adauga o informatie ... uitase sa spuna la ce sala vrea sa faca reclama ... asa ca ne da adresa web, spune pe unde e "o sala ca lumea", dar nu ii da numele ...
Marco, Joined: Yesterday, 10:58, la o ora dupa ce s-a inregistrat, apare pe threadul deschis de gabriela 22 si ne spune numele salii, si ne spune si el cat de "jos palaria" este sala ...

#12
Marco

Marco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.12.2004

Swap, on Dec 17 2004, 08:48, said:

Din ciclul "scumpele noastre clone care fac reclama"
gabriela 22 se inregistreaza pe 12 decembrie 2004 si la ora 10:17 deschide primul topic ...despre fitness
la 2 minute, mai adauga o informatie ... uitase sa spuna la ce sala vrea sa faca reclama ... asa ca ne da adresa web, spune pe unde e "o sala ca lumea", dar nu ii da numele ...
Marco, Joined: Yesterday, 10:58, la o ora dupa ce s-a inregistrat, apare pe threadul deschis de gabriela 22 si ne spune numele salii, si ne spune si el cat de "jos palaria" este sala ...

<{POST_SNAPBACK}>

Swap, ai o mica problema, nu? De ce nu incerci cu aspirina? Eu nu ma antrenez la Genesse, man. Sunt plecat de 5 luni si nu ma intorc mai devreme de 1 an. Be cool, man!  :peacefingers:

#13
Marco

Marco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.12.2004

brandonel, on Dec 17 2004, 02:35, said:

majoritatea aparatelor limiteaza cursa. exemplu: impins cu bara (pe sine); poti sa-ti belesti bine articulatiile umerilor lucrand asa.

intradevar... sunt exercitii la aparate care nu prea pot fi ignorate: presa pt picioare, ala de gambe (de-ti vine peste genunchi), ramat din stand.

deltoidul posterior: fluturari cu gantere din aplecat (eventual + centura)

oblicii abdominali nu se recomanda a fi lucrati, pentru ca dezvoltarea lor implica latirea taliei; spre deosebire de ce crede lumea ca se intampla ("mai dai jos de-acolo" - e o tampenie)

biceps femural: aplecari/indreptari cu picioarele drepte/flexate

cvadriceps: fandari inainte cu greutate pe ceafa sau gantere

altceva?  <_<

<{POST_SNAPBACK}>

Pentru oblici iti dau dreptate dra trebuie lucrati cu greutati mici, serii medii. La bicepsul femural ... nu prea ai sanse sa pui masa asa cum zici tu, .. aia merge la fete iar treaba cu hernia provocata de lucrul deltoidului posterior cu gantere este reala. Centura ajuta dar .. de ce sa ma chinui daca am aparat. Concluzia, zic eu, si daca esti si tu de acord, e ca trebuie sa lucrezi si la libere si la aparate.

#14
Swap

Swap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 28.07.2003

Marco, on Dec 17 2004, 09:23, said:

Swap, ai o mica problema, nu? De ce nu incerci cu aspirina? Eu nu ma antrenez la Genesse, man. Sunt plecat de 5 luni si nu ma intorc mai devreme de 1 an. Be cool, man!  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

da, am o mica problema: sunt alergic la aspirina!
Nu am afirmat MAN ca te antrenezi tu la sala aia ...
Nu am afirmat si nu ma intereseaza daca esti in tara sau nu... reclama o poti face de oriunde ai internet! Inrebarea este "cat de legala" este reclama ;) ... sau clonele :P

#15
Marco

Marco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.12.2004

Swap, on Dec 17 2004, 10:03, said:

da, am o mica problema: sunt alergic la aspirina!
Nu am afirmat MAN ca te antrenezi tu la sala aia ...
Nu am afirmat si nu ma intereseaza daca esti in tara sau nu... reclama o poti face de oriunde ai internet! Inrebarea este "cat de legala" este reclama ;) ... sau clonele :P

<{POST_SNAPBACK}>

OK, ... inseamna ca mai ai o singura sansa: piramidonul! Pe bune, omule, ... prea te-ai aprins aiurea.

#16
Swap

Swap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 28.07.2003

Marco, on Dec 17 2004, 10:35, said:

OK, ... inseamna ca mai ai o singura sansa: piramidonul! Pe bune, omule, ... prea te-ai aprins aiurea.

<{POST_SNAPBACK}>

da ... aici ai dreptate ... m-am aprind aiurea ... si o sa iti spun si de ce: pentru ca tu deschizi un thread unde pui o intrebare. vine x si iti raspunde. Ok! dar daca nu este raspunsul pe care il vrei tu, incepi sa jignesti total aiurea!
Si inca ceva ... nu am fost foarte atent cand am afirmat asta: "Marco, Joined: Yesterday, 10:58, la o ora dupa ce s-a inregistrat, apare pe threadul deschis de gabriela 22 si ne spune numele salii, si ne spune si el cat de "jos palaria" este sala ..." ... nu era o ora, in 6 minute dupa ce te-ai inregistrat deja era post-ul adaugat...
Presupun ca nu ti-a dat prin cap sa mai astepti si tu putin pana sa adaugi completarea cu numele salii ...
Pe la noi prin Universitate, la IEFS era o placuta pusa la misto: "aici carte nu se cere ci prostie si putere"

#17
Marco

Marco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.12.2004

Swap, on Dec 17 2004, 11:50, said:

da ... aici ai dreptate ... m-am aprind aiurea ... si o sa iti spun si de ce: pentru ca tu deschizi un thread unde pui o intrebare. vine x si iti raspunde. Ok! dar daca nu este raspunsul pe care il vrei tu, incepi sa jignesti total aiurea!
Si inca ceva ... nu am fost foarte atent cand am afirmat asta: "Marco, Joined: Yesterday, 10:58, la o ora dupa ce s-a inregistrat, apare pe threadul deschis de gabriela 22 si ne spune numele salii, si ne spune si el cat de "jos palaria" este sala ..." ... nu era o ora, in 6 minute dupa ce te-ai inregistrat deja era post-ul adaugat...
Presupun ca nu ti-a dat prin cap sa mai astepti si tu putin pana sa adaugi completarea cu numele salii ...
Pe la noi prin Universitate, la IEFS era o placuta pusa la misto: "aici carte nu se cere ci prostie si putere"

<{POST_SNAPBACK}>

1. Nu am jignit pe nimeni .. cel putin asa cred
2. Primul vei fi tu (dar nu aici, din respect pentru colegii de pe forum)
3. Daca vrei sa te sinucizi prin sedentarism, spaga ta, mie nu-mi pasa
4. Am terminat Arhitectura si lucrez pentru o firma din Brazos County TX, deci ... sloganul "aici carte nu se cere ci prostie si putere" ma face sa cred ca ai terminat ANEFS-ul la FF.
... gata, deja m-am plictisit ..

#18
david2007

david2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.11.2006
ai terminat arhitectura ? io am terminat filarmonica....asa o kema filar monica....saracu' de tine cu arhitectura ta...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate