Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

anonima1

anonima1

Senior Member

• Grup: Senior Members
exista vigneta sau alte taxe auto ce trebuie platite in Polonia?

geanner19

geanner19

Junior Member

• Grup: Members

codruta, on Nov 10 2008, 13:01, said:

Gasesti cu siguranta preturi bune la www.volanbusz.hu sau www.orangeways.com.
Pentru city star, verifica ofertele internationale de la CFR Calatori, mai exact aici http://www.cfr.ro/calatori/.

Ptr Bebeluska
Daca mergi singura, ia-ti biletul la cuseta de 4 locuri (de preferat) sau la cuseta de 6 locuri. E de bine decat se mergi singura intr-o cabina de 2 locuri.
mersi codruta

Keto

Keto

Member

anonima1, on Nov 12 2008, 18:37, said:

exista vigneta sau alte taxe auto ce trebuie platite in Polonia?

Nu se plateste vigneta.
Pe autostrazi vei intalni puncte de taxare (cu operator uman - nu cu card sau telepass). Insa relativ putine autostrazi - numai in sud, si numai pe directia est-vest. Insa pe drumurile lor nationale se circula destul de bine. Zilele trecute chiar discutam cu un coleg de servici  polonez vis-a-vis de probleme de trafic in Polonia (tocmai ce eram blocati in trafic) - opinia lui era ca in Varsovia se circula destul de greu la anumite ore din zi - o gluma buna dealtfel - va veni cat de curand la Bucuresti si se va convinge pe viu despre ce inseamna trafic blocat. A admis insa ca pe drumurile lor nationale (1,5 benzi pe sens) se circula bine.

adrian311

adrian311

New Member

Keto, on Nov 14 2008, 20:41, said:

Nu se plateste vigneta.
Pe autostrazi vei intalni puncte de taxare (cu operator uman - nu cu card sau telepass). Insa relativ putine autostrazi - numai in sud, si numai pe directia est-vest. Insa pe drumurile lor nationale se circula destul de bine. Zilele trecute chiar discutam cu un coleg de servici  polonez vis-a-vis de probleme de trafic in Polonia (tocmai ce eram blocati in trafic) - opinia lui era ca in Varsovia se circula destul de greu la anumite ore din zi - o gluma buna dealtfel - va veni cat de curand la Bucuresti si se va convinge pe viu despre ce inseamna trafic blocat. A admis insa ca pe drumurile lor nationale (1,5 benzi pe sens) se circula bine.
imi pare rau sa te contrazic in privinta drumurilor.tocmai am fost la Cracovia venind din Slovacia direct prin muntii tatra.nicio diferenta cu Romania. semafoare mai multe decit pe centura Ploiestiului, zone in care se lucreaza si gropi nesemnalizate.
traficul asa-si-asa .
pt 24 km de autostrada pe relatia Cracovia katowice 6.5 zloti la intrare si altii 6.5 la iesire. furt pe fata...
oricum polonezii m-au dezamagit imens.
dintr-o cercetarea in 4 tari diferite "fratii nostrii" sau purtat oribil fara de romani surprinzator austriecii au fost miere si lapte iar slovacii m-au lasat fara cuvinte( l-am intrbat daca pot plati cafeaua si sucul in euro si mi-a raspuns "sunteti invitatii mei  nu trebuie sa platiti")

Keto

Keto

Member

adrian311, on Dec 22 2008, 23:04, said:

imi pare rau sa te contrazic in privinta drumurilor.tocmai am fost la Cracovia venind din Slovacia direct prin muntii tatra.nicio diferenta cu Romania. semafoare mai multe decit pe centura Ploiestiului, zone in care se lucreaza si gropi nesemnalizate.
traficul asa-si-asa .
pt 24 km de autostrada pe relatia Cracovia katowice 6.5 zloti la intrare si altii 6.5 la iesire. furt pe fata...
oricum polonezii m-au dezamagit imens.
dintr-o cercetarea in 4 tari diferite "fratii nostrii" sau purtat oribil fara de romani surprinzator austriecii au fost miere si lapte iar slovacii m-au lasat fara cuvinte( l-am intrbat daca pot plati cafeaua si sucul in euro si mi-a raspuns "sunteti invitatii mei  nu trebuie sa platiti")
Sunt de acord sa ma contrazici, mai ales ca vorbim de lucruri diferite in privinta drumurilor.
Foarte posibil ai folosit culoarul de tranzit pentru traficul greu(E77) Ruzomberok-Trstena(DN57)-Chyzne-Krakow(DN7), culoar pe care nu am mai fost in ultimii ani, tocmai datorita traficului (vara) si a starii drumului (lucrari in Polonia). Daca vei cauta un post anterior, eu am recomandat un traseu in Tatra inalta cu punct de trecere a frontierei slovaco-polone Stara Lubovna-Piwniczna.
Cat despre autostrazi, am spus ca am ajuns la Marea Baltica circuland in mare parte pe drumuri nationale (1.5 benzi pe sens), intrucat in Polonia autostrazile sunt preponderent pe directia est-vest.
Si eu am opinii pozitive fata de slovaci (inclusiv la drumuri stau acum mai bine decat cehii), insa nu am avut nici o neplacere cat am stat vara trecuta in Polonia, si am circulat ceva mai mult de 1 saptamana.
Regret daca nu m-am facut inteles ceea ce am postat.

Edited by Keto, 24 December 2008 - 10:44.

DanRR

DanRR

Junior Member

Salutari tuturor!
Am vizitat Polonia in aug 2005 timp de 2 saptamani si as trage urmatoarele concluzii (strict personale): stiu sa faca turism mult mai bine ca noi, e o tara frumoasa cu o istorie bogata, oamenii sunt placuti, locurile de vizitat sunt multe si interesante. Daca ajungeti in Polonia va recomand sa nu ratati, in masura posibilitatilor:
- Cracovia, fosta capitala, cu centrul istoric asemanator oraselor romanesti medievale (Brasov, Sibiu) si complexul Wawel (castelul si catedrala);
- Oświęcim (Auschwitz) - fostul lagar de concentrare: foarte trist, dar merita vazut;
- Wieliczka - o salina asemanatoare cu cea de la Praid, foarte bine pusa la punct, dar si scumpa (aprox 50lei);
- Zakopane - capitala de iarna a Poloniei: peisajele montane sunt deosebite, iar localitatea e foarte pitoreasca;
- Toruń - orasul natal al lui Mikołaj Kopernik (Copernicus): merita facuta o vizita la Planetariu;
- Malbork - castelul Cavalerilor Teutoni - cea mai mare fortificatie gotica din Europa;
- Gdańsk, Gdynia si Sopot - porturi si statiune la Marea Baltica;
- peninsula Hel - lungime 40km si o latime minima de doar 300m!
Ar mai fi si alte locuri frumoase pe care le-am vizitat si altele pe care nu am apucat sa le vad, dar eu cred ca si doar cateva din obiectivele enumerate mai sus de mine sau de alti forumisti v-ar lasa o impresie frumoasa despre Polonia. A, si inca ceva: daca va puteti face rost de un prieten-ghid polonez, excursia capata valente extraordinare! Eu am avut acest noroc :D ! Drumuri bune!

Si niste poze:

Attached File  IMG_2401.JPG   646.8K   119 downloadsCracovia - Castelul Wawel
Attached File  IMG_2945.JPG   633.1K   107 downloadsGdansk
Attached File  IMG_2472.JPG   728.59K   115 downloadsMuntii Tatra
Attached File  IMG_2924.JPG   646.45K   89 downloadsMalbork
Attached File  IMG_3061.JPG   596.63K   96 downloadsTorun
Attached File  IMG_2889.JPG   609.28K   142 downloadsMalbork

mariuspetru

mariuspetru

Active Member

Eu sunt casatorit cu o fata din Polonia, iar in ultimii trei ani am fost des acolo, este o a doua tara pentru mine acum, desi locuim impreuna la Oslo. Ce sa zic? Imi pare rau ca din Romania nu sunt curse aeriene de cost redus, pretul catre Varsovia este la fel de mare cat cel catre Amsterdam, cu o cursa aeriana obisnuita. Fapt ciudat, datorita distantei mult mai reduse...
Am fost deci in Bialystok, Cracovia, Lublin, Gdansk, Malbork, Elblag, Olsztyn, Elk si doar rapid prin Varsovia sau Bydgoszcz. Mi-a facut si mie impresia ca tara este mai curata decat de exemplu Cehia si fara nici o indoiala fata de Slovacia. De asemenea, mi se pare ca s-a construit nou mult mai mult decat in orice stat din Europa de Est, dintre tarile actuale membre in UE (nu cunosc insa detalii despre tarile baltice).

Mi se par oameni obisnuiti polonezii, destul de asemanatori cu romanii, in multe sensuri. Am fost ajutat cand am avut nevoie si am dat ajutor la nevoie, nimic deosebit la acest capitol.

In rest, arhitectura este iarasi asemanatoare cu ce este la noi, mai ales in regiunea lor de sud-est si in general, de est. Vestul a fost dupa al doilea razboi mondial "teritoriu german sub administratie poloneza", asa ca arhitectura acolo (Gdansk si probabil Wroclaw, Szczecin, Poznan) este monumentala, amintind mult de arhitectura germana. La fel este si in nord-est, in fosta Prusie (Elk, de exemplu). Diferentele cu ceea este la noi este ca totul este mai aerisit, nu s-au construit blocuri-intre-blocuri, ca la noi (asa ordonase "geniul Carpatilor") si s-a reparat mult mai mult dupa 1989.

Ca o observatie de ansamblu insa, recomand cu caldura Polonia si sunt surprins de raceala contactelor intre cele doua tari, incepand cu 1985-1986 si pana astazi...

Drum bun celor interesati si nu ezitati sa intrebati, o sa incerc, in masura cunostiintelor, sa ofer informatiile necesare.

Edited by mariuspetru, 12 January 2009 - 00:21.

SouL

SouL

Member

Salut Marius! Ai descris exact Polonia. Se observa faptul ca locuiesti acolo. Ma bucura faptul ca sunt romani carora le plac Polonia si ca gasesc aceasta tara ca si a 2-a casa. Prima data am vizitat Polonia asta vara si am mai fost si acum de sarbatorile de iarna (Craciun si Revelion). Ce-i drept am fost numai in Szczecin, deoarece de acolo este prietena mea, dar as vrea sa vizitez tot mai multe orase din Polonia pe viitor.. Adevarat ca in partea de vest cladirile sunt facute dupa modelul Germaniei, mai ales Szczecin care a fost total distrus dupa razboiul mondial.
Am observat ca ne asemanam destul cu polonezi; pana si cuvintele , am descoperit multe asemanatoare sau chiar identice cu cele din limba romana  :rolleyes:
Adevarat ca nu vad curse spre Polonia cu avioane low-cost, ceea ce este pacat, cred ca de aceea nu prea este vizitata de romani. Eu am avut noroc, deoarce Szczecin este foarte aprope de Berlin (~160 km), iar curse low-cost sunt spre Berlin sunt. De Varsovia cam nasol..dar as vrea sa vizitez partea aceea a tarii. Poate ma voi hotarai o data si voi face un tur al tarii  :naughty:
O sa atasez mai jos cateva poze din orasul acesta:

Attached Files

moschino

moschino

Member

cu pozele puse de tine,ma conving ca arata mai bine restul tarii decat Varsovia,poate ma insel eu;oricum in Varsovia orasul veci arata bine,in rest,am mai spus arata cam trist...si lumea...si pararea asta o are si sora mea...

mariuspetru

mariuspetru

Active Member

Nu, nu locuiesc in Polonia, sotia mea este de acolo, insa locuim la Oslo, in Norvegia. In Norvegia ne-am si cunoscut. Insa, am fost in aceasta situatie, des, in zona, devenind o a doua patrie, dupa Romania.

Asemanarile lingvistice se datoreaza a unui procent de cred, 25%, de cuvinte slave in limba romana (un anumit numar chiar provenite din limba poloneza, datorita faptului ca mai ales Principatul Moldovei a avut o puternica influenta poloneza, in perioada Evului Mediu, Polonia reprezentand sursele de crestinism si de cultura crestina o buna perioada de timp, pana la instalarea fanariotilor in principatele romane dunarene). Asemanarile de personalitate sunt si ele normale, in Polonia predominand un amestec germano-rus, pe cand la noi, dupa parerea mea personala, unul italiano-rus. Desigur, cultura franceza si-a spus cuvantul in ambele tari (Chopin a avut parca unul dintre parinti francez), Polonia a avut un rege francez Henric Valois, iar Romania, dupa fanarioti si in ultima lor perioada deja, si-a educat toate elitele umaniste in Franta. Si Austria, la ei, ca si la noi, a fost numarul unu in anumite regiuni (sudul si sud-estul Poloniei, centrul si nord-estul Romaniei). De asemenea, intre cele doua razboaie mondiale, Polonia si Romania au avut granite comune, unul dintre punctele de frontiera fiind Sniatin (astazi Sniatyn, un oras in nordul Cernautiului, in Ucraina de astazi). Si cred ca Bucurestiul a avut pentru o perioada de timp, prin 1923, un primar polonez, Lucian Skupiewski. Sa nu uitam si alianta polono-romano inainte de al doilea razboi mondial, cu asa numitul "capat de pod romanesc", prin care multi polonezi si tezaurul lor national au putut fi evacuate din Polonia, salvandu-le de rusi si de nemti. Chiar si in timpul comunismului, lucrurile au mers bine, cu toata bisnita si pseudo-schimburile comuniste din acea vreme, pana prin 1984-'85, cand Ceausescu a innebunit de tot si nu se mai gasea nimic la noi, iar oamenii erau deosebit de saraci, socant chiar si pentru vecinii nostri maghiari, cehi, polonezi si chiar bulgari (sa nu mai vorbim de fostii yugoslavi). Apoi, din 1989 s-a instalat haosul la noi, care a durat cam pana in 2002, asa ca sunt aproape 20 de ani de intrerupere de contacte, este normal ca polonezii de astazi in mare parte stiu despre romani ca sunt tigani, iar romanii despre polonezi ca sunt niste betivi, interesul reciproc fiind destul de redus inca. Propaganda ruseasca si-a spus si ea cuvantul, intre timp, erau doua tari mari in Europa de Est, asa ca nu era nici un interes rusesc in a le apropia, din contra.

De aceea astazi nu sunt zboruri low-cost directe, iar liniile normale practica preturi destul de mari. Trenul este si el o alternativa, insa tinand cont de pret, in cazul achizitiei unui bilet la vagonul de dormit, de schimbarea necesara de tren la Cracovia (a propos, nici nu stiu daca pe mersul nou de tren mai este vreun tren direct la Cracovia sau doar un vagon de dormit atasat unui tren maghiar), cel ce ia in calcul aceasta optiune, se cam razgandeste. Insa tot mai multi romani, dupa cate vad si aici, merg si viziteaza Polonia, tot mai multi polonezi viziteaza Romania, mai ales cu masina, asa ca banuiesc ca in urmatorii 15 ani, relatiile se vor imbunatati din nou, revenind la nivelul lor firesc de odinioara.

Curand o sa incerc sa atasez si niste fotografii.

comisarul

comisarul

Junior Member

As avea nevoie de ceva link-uri sau ponturi cu/despre cazare ieftina spre medie in Cracovia ;) Ma poate ajuta careva?
Merci anticipat!

DeathRipple

DeathRipple

communist vampire

• Grup: Senior Members

mariuspetru, on Jan 12 2009, 00:19, said:

In rest, arhitectura este iarasi asemanatoare cu ce este la noi, mai ales in regiunea lor de sud-est si in general, de est. Vestul a fost dupa al doilea razboi mondial "teritoriu german sub administratie poloneza", asa ca arhitectura acolo (Gdansk si probabil Wroclaw, Szczecin, Poznan) este monumentala, amintind mult de arhitectura germana. La fel este si in nord-est, in fosta Prusie (Elk, de exemplu). Diferentele cu ceea este la noi este ca totul este mai aerisit, nu s-au construit blocuri-intre-blocuri, ca la noi (asa ordonase "geniul Carpatilor") si s-a reparat mult mai mult dupa 1989.

eu cre' ca "arhitectura monumentala" nu vine de la perioada postbelica, ci un pic mai inainte, cand wroclaw de ex se numea breslau - adica polonia de pe la 1800 a cam incetat sa mai existe, ea fiind impartita de prusaci, habsburgi si rusi. arhitectura cam de-atunci dateaza - exceptie poate cracovia, capitala marelui imepriu polono-lituanian.

MikaEL

MikaEL

Junior Member

Salutare!

A fost cineva cu masina in polonia prin ucraina?

Vreau sa ajung la Varsovia iar drumul din Bucuresti pare mult mai scurt. Nu stiu ce sa cred despre Ucraina, adica raman fara masina daca trec pe acolo sau care e situatia?

Multumesc!

ghioane007

ghioane007

Junior Member

Buna ziua,
sunt nou pe acest forum si as dori niste informatii referitoare la o calatorie in Polonia pe care o voi face in luna mai. Va rog sa ma scuzati daca s-a mai discutat asa ceva pe forum. Mentionez ca asta va fi prima iesire din tara de pana acum. Am ales trenul pentru ca pretul mi se pare foarte ieftin in comparatie cu alte mijloace de transport. Sa o luam cu inceputul:
1-Biletul costa 345 RON Caransebes-Krakow-Caransebes,clasa 2, fara rezervari de locuri, la care se mai adauga 44 Euro vagon cuseta 4 locuri Budapesta-Krakow-Budapesta, insa rezervarile nu le pot lua decat cu o saptamana inainte de plecarea din Romania.
2-Nu exista un vagon direct Bucuresti-Krakow decat din 19 iunie
Intrebarile mele sunt:
1-Cat de adevarate sunt zvonurile referitoare la hotii care opereaza pe trenurile din Ungaria?
2-In afara de bilet si rezervarile de cuseta se mai platesc alte tarife?
3-Care sunt actele de care am nevoie pe parcursul calatoriei?
4-Ce se intampla daca in momentul in care doresc sa ridic rezervarile nu sunt locuri disponibile?
5-Cum se efectueaza controlul vamal la punctele de trecere a frontierei?

Biletul il voi lua marti din gara Caransebes.Va multumesc anticipat!

Sato

Sato

Active Member

1. foarte adevarate, dar eu stiu nu de ungaria, ci de croatia (sper sa nu ma insel), adica o bucatica mica de tara care se strabate in 2 ore... deci recomand LANTURI si lacate la cuseta... am avut prieteni carora li s-a dat cu spray pe sub usa si au adormit, iar hotii au operat in liniste...si hotii era mana in mana cu 'nasu'...
2. eu plec in polonia in mai si am ales bucuresti milano kosicke prin wizzair...verifica...

in rest nu stiu...

ghioane007

ghioane007

Junior Member

mersi mult...sincer sa fiu eu mi-am trait viata printre trenuri si nu as putea rata o ocazie ca asta...in plus vreau sa fac multe poze ca sunt convins mai mult ca sigur ca voi avea la ce...poate cine a mai calatorit cu trenul pe distanta asta poate sa imi dea mai multe informatii...

ghioane007

ghioane007

Junior Member

si mai am o intrebare:din Budapesta, rapidul 374 Pannonia pleaca spre Praga la ora 19:58, aceeasi ora cu trenul Budapesta-Krakow.Exista posibilitatea ca Pannonia sa primeasca grupa de Krakow, tinand cont ca au mersul identic pana la o anumita statie din parcurs?(nu mai retin numele statiei)...cine stie va rog sa imi dati detalii, sau macar un telefon unde sa sun si sa intreb....Va multumesc

ghioane007

ghioane007

Junior Member

gata,am luat biletul cu toate rezervarile...515,03 RON dus intors prin Gyor-Bratislava-Oswiecim-Krakow+26.22 RON rezervarile Arad-Budapesta-Arad+174.80 cuseta 4 locuri Budapesta-Krakow-Budapesta...in total 716,05...destul de piperat dar sper sa merite...voi ce parere aveti?am aflat si cum e cu vagoanele...se ataseaza din Budapesta vagoane de dormit si cuseta directe Krakow...femeia de la casa de bilete a fost foarte amabila si rabdatoare, desi stiam mai multe decat ea...nu pot sa spun decat Bravo CFR!!!...am inteles ca in pret intra si ceva produse oferite de transportator...stie cineva ceva despre asta?si inca o intrebare:pe parcurul intern, pana la Arad si de la Arad pana la Caransebes pot folosi orice tren fara a mai achizitiona vreun supliment?astept pareri sau sugestii...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate