Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara
 Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...
 Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?
 Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

moschino

moschino

Member

• Grup: Members

View PostMtz, on Oct 7 2008, 10:28, said:

moschino, nu mai deschid topic. Cand mai am diferite chestii de povestit din viata mea, le fac pe aici pe forum din loc in loc. Cand vor fi multe, o sa scriu o carte... :lol:

bebeluska, nici sa nu te gandesti sa pleci cu trenul daca nu mergi la vagon de dormit. Drumul pana la Varsovia (daca acolo vrei sa ajungi) e si mai lung. Eu chiar si pana la Budapesta mergeam cu vagonul cuseta.
Au am fost cu ani in urma (vezi mai sus), si cu trenul si cu masina, dar de atunci s-a schimbat mult situatia.

enjoy,
Mtz
ai drepate,dar povesteti asa frumos :lol: daca o sa scrii o carte sa ma anunti ^_^

moschino

moschino

Member

am fost azi la Wilanow,super... :wub:
maine poate azi in parcul Lazienski..sper...oricum seara la 22 am zbor spre casa..

Keto

Keto

Member

View Postmoschino, on Oct 10 2008, 02:11, said:

am fost azi la Wilanow,super... :wub:
maine poate azi in parcul Lazienski..sper...oricum seara la 22 am zbor spre casa..

Super,
Vrem poze dın parcul Lazıenskı/Lazıenkoswskı. Nu neaparat cu statuıa luı Chopın - eu personal vreau sa aflu ce s-a ıntamplat cu mılıoanele de florı begonıa care asta vara aratau superb. Daca ajungı acolo potı sa maı facı un efort sa vızıtezı sı gradınıle Palatuluı Belvedere (Palatul Apelor) - veı ıntalnı probabıl sı paunıı care traıesc lıber prın acest parc.
Pot face o recomandare sı pentru un restaurant(la care am mancat de 3 orı,  ın 2005 sı acum ın 2008) - se numeste Amıgos - nu maı retın adresa dar e relatıv sımplu - de la Hotelul Jan III Sobıeskı (pe acel trotuar) ın dırectıa Garıı Ochota cam 150 m - strada Jerozolımskıe  - nu au menu tradıtıonal polonez, maı degraba mexıcan, ınsa prepara foarte bıne mıstretul (menu Forest Pıg).

Eu maıne am planıfıcat o plımbare spre ınsula Heybelıada(Prıncess Island) dın vecınatatea Istanbululuı - asta daca nu ploua(e cam ınnorat de 3 zıle). Promıt sa revın cu poze(facute cu camera telefonuluı :( ... ca nu am maı luat sı camera vıdeo dupa mıne- nu sunt ın vacanta aıcı, extra bagaje am platıt deja la avıon)
Pozele le voı posta ınsa pe alta sectıune dın forum.
...exact ın acest moment a ınceput sa ploua - ratez plımbarea de seara pe Bosfor.

moschino

moschino

Member

sorry poze in parc nu exista,doarece nu am ajuns,poate ajunge sora mea,sta acolo,poate reusesc sa o conving.
eu o sa pun de la castel si cateva din varsovia,dar alea de la Wilanow,sunt superbe.
imi merge tare prost netul,sper sa rezolv,sa pot pun poze...

geanner19

geanner19

Junior Member

salut..chiar nu stie nimeni o firma de autocar care merge spre polonia sau ceva mai multe detalii despre tren, stiu ca aveau un tarif city star care mergea prin importantele orase pana la krakow...as dori sa ajung inj decembrie la cineva in polonia si caut varianta cea mai optima ca pret si timp...cu avionul m-am uitat dar au niste preturi astronomice...

SouL

SouL

Member

View Postgeanner19, on Oct 17 2008, 10:47, said:

salut..chiar nu stie nimeni o firma de autocar care merge spre polonia sau ceva mai multe detalii despre tren, stiu ca aveau un tarif city star care mergea prin importantele orase pana la krakow...as dori sa ajung inj decembrie la cineva in polonia si caut varianta cea mai optima ca pret si timp...cu avionul m-am uitat dar au niste preturi astronomice...
Era bine daca luai din timp bilet de avion la low-cost, te ducea mai ieftin. Uite, eu plec tot in decembrie sa vizitez pe cineva in orasul Szczecin care se afla in vestul Poloniei. Eu am luat biletul de avion acum vreo 2 saptamani si m-au costat 193 Euro. Daca le luam cu alte 2 saptamani mai devreme.. le luam la 100 ..  <_< Dac amai stateam mult nu mai gaseam decaat la 300  :lol: . Autocar nu stiu..

LE: Biletul este pt directia Berlin, Germania, pt ca nu am gasit nici un aeroport cu, cursa directa mai aproapte de acel oras.

Edited by SouL, 17 October 2008 - 17:07.

geanner19

geanner19

Junior Member

View PostSouL, on Oct 17 2008, 17:05, said:

Era bine daca luai din timp bilet de avion la low-cost, te ducea mai ieftin. Uite, eu plec tot in decembrie sa vizitez pe cineva in orasul Szczecin care se afla in vestul Poloniei. Eu am luat biletul de avion acum vreo 2 saptamani si m-au costat 193 Euro. Daca le luam cu alte 2 saptamani mai devreme.. le luam la 100 ..  <_< Dac amai stateam mult nu mai gaseam decaat la 300  :lol: . Autocar nu stiu..

LE: Biletul este pt directia Berlin, Germania, pt ca nu am gasit nici un aeroport cu, cursa directa mai aproapte de acel oras.

tot ce am gasit este peste 300 de euro..asa ca voi mai cauta...thanks oricum..

moschino

moschino

Member

orasul vechi...varsovia
[ http://i294.photobucket.com/albums/mm105/besiuta1/121008937.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i294.photobucket.com/albums/mm105/besiuta1/121008940.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i294.photobucket.com/albums/mm105/besiuta1/121008951.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i294.photobucket.com/albums/mm105/besiuta1/121008953.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i294.photobucket.com/albums/mm105/besiuta1/131008951.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i294.photobucket.com/albums/mm105/besiuta1/131008975.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
castelul wilanow
[ http://i294.photobucket.com/albums/mm105/besiuta1/131008984.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i294.photobucket.com/albums/mm105/besiuta1/131008985.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i294.photobucket.com/albums/mm105/besiuta1/131008995.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i294.photobucket.com/albums/mm105/besiuta1/131008999.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

SouL

SouL

Member

Superbe!!!  B)

moschino

moschino

Member

eu am ramas impresionata de castel,nu credeam ca este asa frumos,este superb..

searchman

searchman

Member

am fost in Polonia de curand, mai exact in Krakow.
Extraordinar mi s-a parut. Aveam ceva dubii in privinta frumusetii acestei tari din lipsa de informatii.
este mult peste Ungaria, Cehia, Slovacia...
Oamenii deosebit de primitori , vorbesc in mod curent engleza .
Krakow este foarte frumos, aproape la fel de spectaculos ca si Praga, dar mult mai civilizat si curat.
Toata tara este plina de verdeata si veselie.
Pentru alte detalii puteti sa ma contactati.
Am si un pont pentru cazare deosebita.

Keto

Keto

Member

View Postsearchman, on Nov 6 2008, 12:12, said:

am fost in Polonia de curand, mai exact in Krakow.
Extraordinar mi s-a parut. Aveam ceva dubii in privinta frumusetii acestei tari din lipsa de informatii.
este mult peste Ungaria, Cehia, Slovacia...
Oamenii deosebit de primitori , vorbesc in mod curent engleza .
Krakow este foarte frumos, aproape la fel de spectaculos ca si Praga, dar mult mai civilizat si curat.
Toata tara este plina de verdeata si veselie.
Pentru alte detalii puteti sa ma contactati.
Am si un pont pentru cazare deosebita.

Nu vreau sa fiu rau - incerc sa exprim doar o opinie :
Pe vremuri in Praga era la fel de frumos cum este si acum la Krakow.

Si un indem pentru o proxima vacanta : mergi si la Gransk !

moschino

moschino

Member

pai in  afara de orasul vechi si prin jur,chiar nu este asa superb in Varsovia,m-am plimbat destul de mult,pana la periferia orasului,am mers la mall,asa ca arata cam aiurea,poate si pana in Rahova arata mai bine...dar fiecare oras cu farmecul lui...

Keto

Keto

Member

View Postmoschino, on Nov 8 2008, 01:03, said:

pai in  afara de orasul vechi si prin jur,chiar nu este asa superb in Varsovia,m-am plimbat destul de mult,pana la periferia orasului,am mers la mall,asa ca arata cam aiurea,poate si pana in Rahova arata mai bine...dar fiecare oras cu farmecul lui...

Sunt putine tari din Europa in care nu am fost ca turist. Cracovia ramane de referinta(pentru mine) ca unul dintre orasele care - fara sa fie capitala unei tari - detine cateva dintre elementele care definesc o natiune si nu ma refer numai la latura istorica. Pentru polonezi Cracovia este mai importanta decat Varsovia. Mai exista cateva exemple in Europa oarecum similare (Geneva vs Berna, Brugges vs Bruxelles, Sankt Peterburg vs Moscova, Istanbul vs Ankara, Berlin vs Bonn - ultimul exemplu un pic fortat avand in vedere istoria recenta).
Zona pe care o numesti "aiurea" in Cracovia este foarte probabil cartierul evreiesc Kazimierz...dar in cladirile acelea aproape in ruina s-au derulat drame reale - nu fictiune. Circuland pe acolo am o senzatie similara ca in cartierul evreiesc din Sighetul Marmatiei si ca sa fiu si mai sincer ca in Inchisoarea din Sighetul Marmatiei(un pic amestecate senzatiile... nazism&comunism).
Personajele care au stat la baza filmului "Lista lui Schindler" au trait exact in acel cartier - fabrica lui Schindler mai exista inca - se poate vizita.
Si daca tot ai amintit de Rahova... poate mai potrivit era sa spui zona strazilor Selari, Lipscani, Gabroveni, Sepcari ... dar ce rusine pentru Bucuresti (nu arata deloc ca Novy Praga sau Novy Mesto din Vasovia)

moschino

moschino

Member

aaaa eu vb de Varsovia,asa Cracovia mi-a placut mai mult :arigato:
si da,nici nu trebuie comparat orasul vechi din Bucuresti<de fapt jegul de oras vechi din Bucurresti>cu celalalte orase din Europa,eu vb de periferia Varsoviei,parea cam trista,nu stiu,desi intr=o parte a orasului unde mergeam eu sa i-au metroul arata destul de bine,doarece erau blocuri de locuinte noi...

cccbbb_2

cccbbb_2

Junior Member

View PostKeto, on Nov 7 2008, 22:44, said:

Si un indem pentru o proxima vacanta : mergi si la Gransk !

In drum spre Gdansk , nu rata Torun !
Si cand ajungi la Gdansk , da o fuga pana la Gdynia , sa vezi si Sopot-ul in drum ! :photo:

codruta

codruta

Member

View Postgeanner19, on Oct 17 2008, 09:47, said:

Gasesti cu siguranta preturi bune la www.volanbusz.hu sau www.orangeways.com.
Pentru city star, verifica ofertele internationale de la CFR Calatori, mai exact aici http://www.cfr.ro/calatori/.

Ptr Bebeluska
Daca mergi singura, ia-ti biletul la cuseta de 4 locuri (de preferat) sau la cuseta de 6 locuri. E de bine decat se mergi singura intr-o cabina de 2 locuri.

anonima1

anonima1

Senior Member

• Grup: Senior Members
in Polonia merita de vazut numai Cracovia sau merita si Varsovia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate