Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

georgetocila

georgetocila

Junior Member

• Grup: Members
Vreau sa ajung in zona  Wroclaw ,ce traseu recomandati ? fara ucraina .

DeathRipple

DeathRipple

communist vampire

• Grup: Senior Members
prin slovacia. foarte frumoasa, pitoreasca si ieftina.

Keto

Keto

Member

View Postgeorgetocila, on May 15 2009, 10:36, said:

http://www.ro.map24.com/
Recomandarea ar fi Budapesta-Bratislava-Brno-Olomouc-Klodzko-Wroclaw.
De la Wroclaw la Klodzko am mers eu in vara trecuta (nu e autostrada, dar se circula ok).
Problema ar fi ca trebuie sa achiti vigneta si pentru Slovacia si pentru Cehia.

Edited by Keto, 16 May 2009 - 09:35.

SouL

SouL

Member

View Postsenve, on May 14 2009, 12:48, said:

cati oameni de pe forumul asta vor sa mearga sau merg deja anul acesta in Polonia/Lituania/Letonia sau Estonia?

Si eu o sa merg in Polonia vara asta. Inca nu stiu data exacta.

ghioane007

ghioane007

Junior Member

salutare...
am fost, am vazut, am venit...totul se poate citi aici...
http://ghioane007.blogspot.com

inca nu e gata...
astept pareri si sugestii...

Deeia

Deeia

Junior Member

View Postghioane007, on May 20 2009, 10:15, said:

salutare...

inca nu e gata...

Superb, Cracovia e minunata. Foarte detaliat, excelent Ghioane!!  B)

ghioane007

ghioane007

Junior Member

ma bucur ca va plac pozele...in special cele de pe traseu...daca ar fi sa mai merg undeva in Europa, as alege din nou trenul...chiar daca e mai scump, nimik nu se compara cu peisajele, cu oamenii pe care ii cunosti...recunosc ca m-am cunoscut cu acea persoana pe hi5 si am zis sa merg sa vad ce iese...recomand trenul cu caldura...chiar daca faci mai mult timp pe drum...am in plan Minsk sau Kiev...dar e doar un proiect deocamdata...

Deeia

Deeia

Junior Member

Minsk... are you sure?

Stii ca Belarus este ultima si cea mai rea dictatura comunista totalitara, si ca nimeni pe acolo nu vorbeste nici pic de engleza?

ghioane007

ghioane007

Junior Member

atunci ramane Kiev-ul... :))

Deeia

Deeia

Junior Member

cand planuiesti sa mergi la Kiev si cum? pentru ca mai stiu persoane interesate....

rodica_c

rodica_c

Junior Member

Am fost si eu la Cracovia de 1 Mai (cu masina) si am vizitat cam aceleasi obiective ca si @ghioane007.
In plus am fost la mina de sare Wielicka la cativa km departare de Cracovia (a fost in drumul nostru)-f. interesanta, un muzeu fosta colectie particulara(nu retin acum numele)unde se afla o pictura celebra a lui DaVinci-Doamna cu hermina si Colegiul Maius- acum muzeu- apartinand universitatii Jagellonia a 2-a ca vechime in Europa Centrala (si de Est?).Amandoua muzeele au fost deosebite cu exponate f.frumoase si interesante.
In minus,cartierul evreiesc Kazimierz-nu am mai avut timp.
Orasul mi-a facut o impresie buna,mi-a placut,dar comparat cu Praga,cam ramane in urma...cel putin dpdv al arhitecturii.
Drumurile pe care am mers in Polonia: in afara de cativa km de autostrada, au fost cam ca la noi.
Preturile: in centrul orasului erau comparabile cu cele de la noi,multe sensibil mai mici.

Edited by rodica_c, 25 May 2009 - 10:38.

ghioane007

ghioane007

Junior Member

Salutare...
eu nu am mai ajuns la Wieliczka din lipsa de timp...la Kiev am in plan sa merg in august-septembrie...si as incerca si o scurta calatorie la Cernobal-Prypiat...

SouL

SouL

Member

View Postghioane007, on 20th May 2009, 11:15, said:

salutare...

inca nu e gata...

Super tare blogul!! Foarte completa descriere a călătoriei!  :thumbup:
O să ajung și eu in Polonia peste o lună. Tot unde am fost până acum, mai exact Szczecin, dar voi ajunge și la Miêdzyzdroje, la Marea Baltică pentru puțină mare :)

ghioane007

ghioane007

Junior Member

salutare...a fost prima calatorie internationala pe calea ferata si urmeaza Kiev-ul in august... :)

Tussenfryd

Tussenfryd

Junior Member

View Postgeorgetocila, on 15th May 2009, 10:36, said:

Salut. Eu merg anual in Polonia pe o ruta care de la Oradea ma lasa la Wroclaw in max 9 ore

Oradea - Debrecen - Miskolc - Kosice - Lysa Polana - Zakopane - Krakow - Wroclaw

Daca nu ai treaba neaparat in Wroclaw iti recomand Cracovia. E un oras deosebit si foarte ieftin .

Drum bun

victor765

victor765

New Member

Salutari!

Voi merge in vreo doua saptamani in Cracovia pentru zece zile (o conferinta), dar am o mare problema - parcarea. M-am gandit sa iau masina fiindca vreau sa mai vizitez niste locuri din Polonia/Slovacia/Ungaria dupa ce termin cu treaba in Cracovia.

Numai ca am tot cautat pe google si am citit destul de mult despre starea parcarilor in Cracovia si pare sa fie o super mare durere de cap. Orasul e impartit pe trei zone de parcare, foarte scumpe toate pentru o "parcare" de 10 zile.... M-am gandit sa va intreb 2 lucruri:

1. A fost cineva cat de cat recent pe acolo sa-mi spuna daca situatia e asa de complicata precum pare de pe website-uri?

2. Hotelul unde voi fi cazat se afla in buricul centrului (in zona pietonala), dar totusi la o distanta de 15 min de mers pe jos de zona "free parking" (sau cel putin eu am inteles ca dincolo de ultima zona de parcare e "gratis"). Credeti ca ar fi o idee rezonabila pur si simplu sa las masina acolo, relativ departe de hotel, verificand-o din cand in cand?

Intrebarea e bizara, stiu, dar ca sofer te intalnesti cu astfel de situatii :-D

Din pacate, nu cunosc nici un polonez, localnic, la care sa apelez pentru informatii (poate stiti voi). Astept orice sugestii sau sfaturi.

Multumesc mult!

Tussenfryd

Tussenfryd

Junior Member

View Postvictor765, on 23rd June 2009, 17:50, said:

Salutari!

Voi merge in vreo doua saptamani in Cracovia pentru zece zile (o conferinta), dar am o mare problema - parcarea. M-am gandit sa iau masina fiindca vreau sa mai vizitez niste locuri din Polonia/Slovacia/Ungaria dupa ce termin cu treaba in Cracovia.

Numai ca am tot cautat pe google si am citit destul de mult despre starea parcarilor in Cracovia si pare sa fie o super mare durere de cap. Orasul e impartit pe trei zone de parcare, foarte scumpe toate pentru o "parcare" de 10 zile.... M-am gandit sa va intreb 2 lucruri:

1. A fost cineva cat de cat recent pe acolo sa-mi spuna daca situatia e asa de complicata precum pare de pe website-uri?

2. Hotelul unde voi fi cazat se afla in buricul centrului (in zona pietonala), dar totusi la o distanta de 15 min de mers pe jos de zona "free parking" (sau cel putin eu am inteles ca dincolo de ultima zona de parcare e "gratis"). Credeti ca ar fi o idee rezonabila pur si simplu sa las masina acolo, relativ departe de hotel, verificand-o din cand in cand?

Intrebarea e bizara, stiu, dar ca sofer te intalnesti cu astfel de situatii :-D

Din pacate, nu cunosc nici un polonez, localnic, la care sa apelez pentru informatii (poate stiti voi). Astept orice sugestii sau sfaturi.

Multumesc mult!

Eu parchez  pe Ul Agnieska la 5 min de pietonala gratuit . Nici dracu n-a avut treaba cu mine . De la castel , ai Hotel Royal in dreapta , tot inainte vreo 150 metri dupa care intri pe aceasta ul Agnieska care e de altfel un dead-end . in Capatul strazii poti parca fara probleme gratuit

Edited by Tussenfryd, 26 June 2009 - 10:40.

capodecina

capodecina

Member

as dori sa stiu cum stau polonezii la capitolul statiilor de alimentare GPL. merg cu o dacie obosita care functioneaza pe acest sistem. deasemenea am inteles de la cineva ca sunt mai multe tipuri de "mufe" de alimentare. e acelasi sistem de alimentare ca al nostru?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate