Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...
 Robot de spalat geamuri

nume strazi

Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament
 Cantarete care v-au placut si ca ...

Pompa fantana manuala 18-20m adan...

CUI de PFA pe bon

Laptop cu procesor echivalent i7 ...
 Giorgio Mazonakis-Gucci Forema

Zgarieturi in diferite locuri

Ajutor inlocuire LCD masuna de ca...

Ce impozite , taxe platesc daca c...

Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

moschino

moschino

Member

• Grup: Members
pacat ca ai cumparat biletele de tren..
tu vroiai Kracow nu?tocmai ma uitam la lot pt bilet de avion pt sora<ea studiaza acolo>si am gasit bilet de avin cu 500 de ron super nu?
eu cred ca in  perioada asta de criza au inceput sa apara mai multe oferte,deci atentie mai multa.

ghioane007

ghioane007

Junior Member

Salut!pai da,dar daca la acesti 500 Ron adaugam si taxele de aeroport, ajungem tot pe la vreo 7 milioane...sau e 500 Ron cu toate taxele incluse?

ghioane007

ghioane007

Junior Member

surpriza...cand am verificat biletul,am constatat ca punctul de iesire de la unguri si cel de intrare la polonezi erau diferite de ruta renului pe care urma sa il iau din Budapesta...prin urmare,m-am dus sa il modific si am ales alta ruta,dar care nici aceea nu era buna,deoarece prin Curtici,calculatorul celor de la CFR nu stia ruta care trebuia(Budapesta-Szob-Bratislava-Kuty-Breclav-Ostrava-Oswiecim-Trzebinia-Krakow)...dupa 10 telefoane la CFR international la Bucuresti, am reusit sa obtin ceea ce imi doream...numai ca biletul acum e Oradea-Krakow-Oradea...am avut noroc ca mi s-a restituit intreaga suma,noul bilet ajungand la suma de 495 RON...mai gasisem o singura varianta,(Caransebes-Breclav:Breclav-Krakow),numai ca ajungeam sa mai platesc inca 144 Ron...ceea ce deja nu mai renta...asa ca am ramas intr-un final cu Oradea-Krakow-Oradea cu iesire prin Episcopia Bihor...sfatul meu este sa va interesati inainte de a va deplasa cu trenul in strainatate,pentru a nu avea surprize de genul asta...ma intreb daca nu imi dadeam seama si ma urcam in tren, ce se intampla?

moschino

moschino

Member

View Postghioane007, on Mar 25 2009, 07:36, said:

Salut!pai da,dar daca la acesti 500 Ron adaugam si taxele de aeroport, ajungem tot pe la vreo 7 milioane...sau e 500 Ron cu toate taxele incluse?
cu toate taxele incluse :lol:
daca ai reusit sa renunti la biletul de tren,eu zic sa incepi sa cauti bilet de avion la lot :lol:

ghioane007

ghioane007

Junior Member

imi place mai mult cu trenul...plus ca vreau sa fac si niste poze...multe poze...acum asta e,nu mai dau inapoi indiferent ce va fi...

_kali_

_kali_

Junior Member

500 de ron? dus-intors? Prin ce minune si in ce perioada? Si eu caut pentru august pt Cracovia

ghioane007

ghioane007

Junior Member

la ceea ce am citit pe forumurile externe despre trenurile internationale de noapte am ramas socat de-a dreptul...furturi, jafuri,etc etc....oare cate din acestea sunt adevarate?se spunea ca s-a dat cu gaz pe sub usa...din cate stiu eu usile de la cuseta sunt pana in podea si nu poate fi introdus nici un obiect pe sub ele...intrebarea este cat sunt de adevarate?majoritatea erau de prin 2007...stie cineva care este situatia actuala?

Deeia

Deeia

Junior Member

da, in Krakow se poate ajunge usor cu tren prin Budapesta, sunt vreo 2 variante directe din Budapesta.

Uneori sunt oferte speciale, si poti iesi mult MULT mai ieftin  cumparind  biletul din Budapesta,
chiar si de 3 ori mai ieftin.   Agentiile CFR isi pun mult profit la trenurile internationale.

Cu cat trece prin mai multe tari, cu atat isi pun profituri mai mari.

Trenul face de la granita (de la Curtici) pana in Polonia cam  8 ore.  Daca pleci din Bucuresti e mai rau,
ca faci cam 11 ore si jumatate prin Romania... :(

Daca v-au ramas zloti in plus si vreti sa ii schimbati in lei, anuntati-ma, ca eu  vreau sa merg in mai
in Polonia, asa ca am sa  cumpar zloti.

Multumesc

:cheers:

Edited by Deeia, 20 April 2009 - 14:54.

ghioane007

ghioane007

Junior Member

ai dreptate...sunt doua variante prin Budapesta...prima e cu vagoanele directe Budapesta-Krakow, o cuseta si un vagon de dormit, care circula prin Bratislava-Kuty-Breclav-Ostrava-Zebryzydowice-Oswiecim-Trzebinia-Krakow, care pleaca la ora 19:58 din Budapesta si ajunge in krakow la ora 06:33...cea de-a doua este cu schimb la Katowice...

senve

senve

Member

A mers cineva cu Lot ? Cum sunt avioanele, cum e experienta de zbor cu ei? Ca pret, sunt un pic mai scumpi decat cursele lowcost, dar nu cu foarte mult, depinde si de perioada.

Keto

Keto

Member

View Postsenve, on May 13 2009, 06:56, said:

A mers cineva cu Lot ? Cum sunt avioanele, cum e experienta de zbor cu ei? Ca pret, sunt un pic mai scumpi decat cursele lowcost, dar nu cu foarte mult, depinde si de perioada.

O singura data, in 2005, Bucuresti-Varsovia-Bucuresti. Cursa era atunci operata in comun cu Tarom, echipament de zbor cam uzat..un Embraer 135 sau 145. Oricum, mult mai bun decat ce am vazut pe la low-costurile care opereaza la noi (MD80 de exemplu :)) Experienta de zbor a fost placuta (am zburat iarna, prin februarie), atmosfera calma, la Varsovia era zapada. La intoarcere, pe o vreme cam vantoasa la Bucuresti, imediat dupa aterizare am vazut ca pilotul era o femeie.

senve

senve

Member

View PostKeto, on May 13 2009, 11:13, said:

Oricum, mult mai bun decat ce am vazut pe la low-costurile care opereaza la noi (MD80 de exemplu :))

Ce lowcost opereaza cu MD80?? Credeam ca au trecut toti (Skyeurope, Myair, Wizzair, Gwings, Blueair,
Carpatair) pe Boeing 737...

Sau nu??

Quebec

Quebec

Junior Member

Am vaga banuiala ca nu ai zburat niciodata iar tot ce inseamna avion nou la tine se traduce prin Boeing 737. FYI; Skyeurope avea pana mai acum cateva luni doar 737-700, intre timp au aparut problemele financiare si acum zboara si cu 733, 735, CRJ parca si chiar MD80. Myair are Airbus A320 si CRJ-uri, Wizzair are doar Airbus A320 si are cred cea mai noua flota din Europa, Gwings are doar Airbus A319 , Blueair are doar avioane Boeing (733,735 si 738), Carpatair zboara doar cu Saab2000 si Fokker 100.

Deeia

Deeia

Junior Member

Important e care sunt bune si care nu...

Saab si fokker suna absolut scary...

Boeing-urile si Airbus-urile... care sunt mai bune si mai sigure?

DeathRipple

DeathRipple

communist vampire

• Grup: Senior Members
scary este usurinta cu care se fac aprecieri in totala necunostinta de cauza. saab si fokker sunt printre cele mai fiabile aparate de zbor. nu m-astept ca lumea sa aiba idee de istoria aviatiei, da' sa tragi niste concluzii doar pentru ca numele suna ciudat, asta e ingrijorator. evident, poti muri in trabant la fel de usor ca in mercedes. depinde de viteza cu care soferu' il propteste in parapet.

Keto

Keto

Member

View PostQuebec, on May 13 2009, 17:04, said:

Am vaga banuiala ca nu ai zburat niciodata iar tot ce inseamna avion nou la tine se traduce prin Boeing 737. FYI; Skyeurope avea pana mai acum cateva luni doar 737-700, intre timp au aparut problemele financiare si acum zboara si cu 733, 735, CRJ parca si chiar MD80. Myair are Airbus A320 si CRJ-uri, Wizzair are doar Airbus A320 si are cred cea mai noua flota din Europa, Gwings are doar Airbus A319 , Blueair are doar avioane Boeing (733,735 si 738), Carpatair zboara doar cu Saab2000 si Fokker 100.

Recunosc ca nu am mai zburat recent cu LOW COST (3-4 ani in urma). Folosesc numai zboruri de linie. Ultima data cand am zburat cu low cost s-a intamplat sa fie un MD80, desi in documente scria Airbus. Din observatiile(recente) pe care le-am facut in timp ce asteptam imbarcarea  sau chiar in timpul rulajului pe pista, pot afirma ca am vazut in continuare MD-uri parcate (la Bucuresti).

View PostDeathRipple, on May 13 2009, 22:57, said:

scary este usurinta cu care se fac aprecieri in totala necunostinta de cauza. saab si fokker sunt printre cele mai fiabile aparate de zbor. nu m-astept ca lumea sa aiba idee de istoria aviatiei, da' sa tragi niste concluzii doar pentru ca numele suna ciudat, asta e ingrijorator. evident, poti muri in trabant la fel de usor ca in mercedes. depinde de viteza cu care soferu' il propteste in parapet.

La avioane mai apare inca un factor : modul in care se face intretinerea (politica companiei). Este de asteptat ca la companiile low-cost sa se acorde mai putina atentie la operatiile de intretinere, prin comparatie cu liniile aeriene. Totusi, in urma cu ceva timp, a fost un accident cu un avion de linie, undeva in Europa, din fericire cu putine victime. Una dintre concluziile anchetei a fost ca "s-au operat reduceri" la activitatile de mentenanta. Si cand ma gandesc ca suntem in mijlocul unei crize economice...

senve

senve

Member

cati oameni de pe forumul asta vor sa mearga sau merg deja anul acesta in Polonia/Lituania/Letonia sau Estonia?

JJOne

JJOne

Senior Member

• Grup: Senior Members
Eu merg in Polonia. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate