Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Ati cumpara scripturi prin sms?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
Ma adresez mai mult incepatorilor in programare web sau persoanelor interesate sa-si dezvolte singure site-ul. Ati fi dispusi sa cumparati cu plata prins sms diferite scripturi (php si mysql) ?
Scripturi facute in limba romana, cu comentarii tot in limba romana din care posibil sa si invatati cum functioneaza sau cum sa le modificati, nu doar sa configurati un fisier de instalare si gata.

Ma refer la scripturi de directoare web, anunturi, referate, site-uri de stiri, directoare de muzica, preluari de curs valutar, meteo, horoscop,numere la loto,indici bursieri...

Pretul mediu al unui script ar fi cam de 10E.

#2
InFerNoS

InFerNoS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 23.04.2007
Spune ca defapt vrei sa-ti faci un astfel de site in care sa oferi scripturile prin sms :D
Si sa raspund la intrebare desi cred ca as fi in stare sa-mi fac singur astfel de scripturi, pentru o medie de 10E, decat sa muncesc eu la ele...
Da. As cumpara :)

Edited by InFerNoS, 12 August 2008 - 22:07.


#3
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
da, m-am gandit sa fac un astfel de site ca altfel nu intrebam
de cand am inceput in domeniul asta, am facut si refacut o multime de scripturi de genurile astea, incat as putea sa fac ceva usor de instalat si customizat

#4
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006
si eu :)

#5
s3an

s3an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.08.2006
de ce sa nu? eu as cumpara!
momentan eu chiar caut site-uri cu scripturi pana in 10-15 euro (daca ar fi si plata prin paypal, ar fi super)

#6
Aris4DM

Aris4DM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 16.08.2005
DA, nu ar fi prima oara!

#7
deRoberto

deRoberto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 29.04.2008
As cumpara scripturi prin SMS , e o idee excelenta mai ales daca ar fi in limba romana , multi nu cunosc prea bine engleza

#8
SoR!n

SoR!n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 29.12.2006
Preturile sunt chiar foarte bune, dar sa accepti si alte metode de plata, cum ar fi Paypal sau transfer bancar. :)
Si poti face mai multe template-uri la ele, care eventual sa se vanda separat.

Succes!

Edited by SoR!n, 25 August 2008 - 13:19.


#9
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Eu cred ca ai face bani misto daca ai introduce un program pentru afiliere de calitate si cu mai multe variante de plata.
1. Plata totala si suport tehnic+updaturi.
2. Plata procent din vanzarile realizate lunar prin PayPal.
Eu unul daca fac un site si nu stiu ce succes voi avea cu el nu imi convine sa dau 100-200 euroi, imi convine pe masura ce cresc sa i-au in considerare varianta achitarii integrale, cred ca ai avea mult de castigat asa daca ai face ceva profesionist.

#10
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
in cazul asta baieti , revin in 3-4 saptamani :)

#11
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
again, sa ai ligheanu' cu apa rece langa tine si multa bere...
hai ca vreau sa-ti inaugurez afacerea, platesc primul sms !!!

#12
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

 Sorin84k, on Aug 25 2008, 18:14, said:

Eu unul daca fac un site si nu stiu ce succes voi avea cu el nu imi convine sa dau 100-200 euroi, imi convine pe masura ce cresc sa i-au in considerare varianta achitarii integrale, cred ca ai avea mult de castigat asa daca ai face ceva profesionist.

Asta e o idiotenie! Si mie mi-ar conveni sa ma plimb cu un bmw si daca nu-l lovesc in 30 de ani sa-l achit integral daca nu sa-l returnez fara nici o obligatie ulterioara.

Succes Again!

#13
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@lord_ice BMW-ul este ceva fizic, nu dai un copy paste si il multiplici fara a avea un cost cand faci chestia asta.
Companiile mari de software INCHIRIAZA software pentru firmele mici, este asta o idiotenie?!
Acelasi lucru l-ar face si el dar nefiind vorba de firme in toate cazurile atunci cand omul care ia programul realizeaza venit incepe sa castige si el, cei care nu vor sa dea acea cota procentuala automat vor fi obligati sa plateasca licenta integral.
PS: PayPal castiga procentual la tranzactii, in schimb pune la dispozitie GRATUIT posibilitatea de plata si de a primi bani, nu cotizezi lunar indiferent daca faci sau nu o tranzactie, este asta o prostie?!

Edited by Sorin84k, 25 August 2008 - 20:32.


#14
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Sorin, exista site-uri web mult mai scumpe ca un bmw...daca voi v-ati obisnuit prea mult cu gasitul de scripturi pe forumuri underground nu inseamna ca scripturile trebuiesc sa fie moca.

De acord cu tine la faza cu marile companii, hai sa le numim licente, pentru ca la asta te referi, vezi modernbill care face cam cat? 100 + $ per luna sau cat? Dar, daca eu vand la 50$ scriptul, cu cat sa-l inchiriez per an? Cu 20$ ? Si daca eu maine dau faliment si folosesc un sistem de licentiere per luna/an, si tie ti se suspenda scriptul automat la caderea site-ului meu cu 2-3 ani platiti ce mai zici? :) Sunt chestii si chestii de discutat,,,

In cazul lui again , nu cred ca pentru 10 euro per script se va apuca sa-si cumpere zend/ioncube encriptor, un sistem de licentiere, si alte chestii...scuze again, nu-ti pot citi gandurile!

Edited by lord_ice, 25 August 2008 - 20:38.


#15
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@lord_ice eu unul nu am utilizat niciodata un script crackuit pe vreun server, nici macar pe cel de acasa wamp (teste).
Am instalat scripturi limitate ca functii si am instalat scripturi gratuite.
Propunerea mea avea 2 scopuri, 1 sa ii mareasca piata lui ca furnizor de solutii si 2 sa ii creasca si lui profitul pe termen lung.
Daca pleci de la ideea ca da faliment daca face asa, inseamna ca ii subestimezi oarecum capacitatea de manager.
Atunci cand ai implementezi o idee buna si stii sa o promovezi cum trebuie, nu dai faliment, asta pentru ca sunt sigur ca cerere exista (mai trebuie si verificata aceasta cerere prin niste sondaje, ce functii ar vrea lumea si cam cat ar fi dispusa sa plateasca) nu sunt singurul in aceasta situatie.

Edited by Sorin84k, 25 August 2008 - 22:00.


#16
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Din pacate mentalitatea este "da bre si mie scriptul ala pe care il ai la site-ul tau" , "scriptul ala de la status e al tau? da frate si mie manca-ti-as scriptul". E tragico-comic. Unde esti tu Caragiale ...

Sorin84k, aveam o conversatie, chiar daca am zis "voi" nu aveam intentia de-a te include direct, desi gramatical am facut-o, crezi ca ma insel? Ne intalnim la o bere si-ti povestesc oricand pataniile mele cu "romanasii" si dupa te vad ce opinie mai ai.

Edited by lord_ice, 26 August 2008 - 10:05.


#17
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
offtopic:

 lord_ice, on Aug 25 2008, 21:36, said:

... nu inseamna ca scripturile trebuiesc sa fie moca....
Atentie! "Trebuie" este impersonal in Limba Româna (asadar, avem: "nu inseamna ca scripturile trebuie sa fie moca"...)
(ti-o zic prieteneste, ca tin la tine)

ontopic:
cred ca ne pierdem in detalii privind tipul de afacere...
a vinde scripturi prin SMS este incomparabil cu a face software sau a inchiria biciclete... (incomparabil din punct de vedere al compatibilitatii genului de afacere);
eu cred in micul intreprinzator !!! eu nu cred in multinationale !!!
micul intreprinzator isi controleaza TOTAL afacerea!
multinationala isi delega controlul afacerii...

de unde si diferenta de eficienta... (caci daca fiecare angajat al multinationalei ar produce cat micul intreprinzator ar fi chiar o minune);

eu cred in reusita lui again: nu exista concurenta in Romania pe acest segment...

#18
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Multumesc Soul, din pacate de multe ori imprumutam expresii si idioteniile gramaticale ale celor cu care ne petrecem timpul, nu am de ce sa ma ascund, nu am fost niciodata un filozof si nu voi fi, stiu insa sa-i apreciez :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate