Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Teoria unificarii - Unificarea campului electromagnetic cu cel gravitational

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#1
MavricheAdrian

MavricheAdrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.08.2008
Unificarea câmpului gravitațional cu câmpul electromagnetic.                                            



                      Imaginați-vă un univers “U” unde să existe numai observatorul “A” aflat într-o cutie, dotat cu diverse aparate de experimentare și observație, alături de un câmp electric (sarcină electrică solitara cu podeaua cutiei) și observatorul “B”, într-o alta cutie, dotat cu aceleași aparate de experimentare și observație, aflați la distanțe apreciabile unul de altul.Cei doi observatori comunică între ei cu ajutorul a două aparate ce nu influiențează in nici un fel experimentul.
             Inițial, cei doi sunt în repaus unul față de celălalt.
             Comunicând între ei,vor avea:
- observatorul A către B:     -Eu observ (detectez) doar un câmp electric în tot acest            univers.
- observatorul B către A:      -Și eu observ doar un câmp electric în tot acest univers.
                         Prin urmare cei doi observă un singur fenomen în tot universul – un câmp electric,ne având nici o sursă de lumină nu vor reuși să se vadă între ei.
                         La un momet dat cutia începe să se miște cu o accelerație constantă față de observatorul B (cum, nu contează).
                         După un timp (să zicem zece secunde de la mișcarea accelerată a cutiei),schimbul de informații între cei doi va fi:
- observatorul B către A :     - Nu știu ce ce mai vezi tu,dar pentru mine lucrurile s-au schimbat și acum observ un câmp electromagnetic cu sursa accelerată (sarcina electrică se mișcă accelerat față de el și deci nu va mai avea un câmp electric ci un câmp electromagnetic cu sursa accelerată).
- observatorul A către B:       -Și la mine lucrurile s-au schimbat.Cineva m-a introdus cu tot cu cutie într-un câmp gravitațional.Am efectuat experimentele lui Galilei și am constatat că mase de valori diverse cad toate cu aceiași accelerație în jos,deci sunt într-un câmp gravitațional.Pot spune că acum am un câmp gravitațional și câmpul electric,care îl aveam anterior.
- observatorul B către A :      -Pot să înțeleg de aici că dacă tu ai fost introdus cu tot cu câmpul electric într-un câmp gravitațional.Acest lucru a făcut ca fenomenele să se schimbe pentru mine , și interacția dintre un câmp gravitațional și un câmp electric,a generat pentru mine un câmp electromagnetic cu sursa accelerată.Eu văd de fapt rezultatul acestei interacții.
                           Aceasta reprezintă “Teoria Unificarii Câmpului electromagnetic cu cel Gravitațional (T.U.C.R.E.G.)
                                    câmp gravitațional + câmp electric = (generează) un câmp electromagnetic cu sursa accelerată
                          Dar se observă că fiind o egalitate, termeni din stânga trebuie să descrie același lucru ca termeni din dreapta egalițăți.Deci a spune că ansamblu unui câmp gravitațional cu un câmp electric generează un câmp electromagnetic cu sursă accelerată,este tot una cu a spune că nu poți să faci distincție între ansamblul câmplui gravitațional cu un câmp electric (eu l-am numit câmp electrogravitațional) și (față de) un câmp electromagnetic cu sursa accelerată.Prin urmare cele doua câmpuri sunt echivalente.
                           Se mai observa că cine vede partea din stânga a mebrului egalitații (câmp gravitațional + câmp electric ) nu îl vede pe cel din dreapta ( câmp electromagnetic cu sursă accelerată).
                           Deorece echivalența dintre un câmp de accelerație și un câmp gravitațional are caracter local,acest caracter se transmite și la T.U.C.E.G.

#2
MavricheAdrian

MavricheAdrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.08.2008

 MavricheAdrian, on Aug 10 2008, 12:40, said:

Unificarea câmpului gravitațional cu câmpul electromagnetic.

      Am onoarea sa va salut,


  Nu are nimeni nici o observatie?Nimic de comentat?



     Cu stima,A.M.

#3
Ripensis

Ripensis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.05.2007
trebuie sa recunosc ca este interesanta ideea,
eu as vrea sa stiu daca se poate descompune un câmp electromagnetic cu sursa accelerata intr-un camp gravitational si un camp electric, adica inversul egalitatii?

EDIT:

ce aplicatii ne ofera aceasta teorie ? :bigwhitegrin:

Edited by Ripensis, 12 September 2008 - 17:50.


#4
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008
Din moment ce o cutie incepe sa se miste inseamna ca mai exista un element in acel univers.
De ce asumi ca forta ce genereaza o acceleratie constanta cutiei cu observatorul A este o forta gravitationala? Poate fi o forta constanta de orice alta natura, caz in care nu mai exista un camp garvitational in ecuatie.
Existenta unui camp gravitational implica automat prezenta unui corp C care sa genereze acel camp. Si de ce consideri ca actioneaza numai asupra cutiei A?  Automat si cutia cu observatorul B se afla in acelasi camp gravitational. Se pune acum intrebarea cat de constant e acel camp gravitational.

#5
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 MavricheAdrian, on Sep 12 2008, 17:45, said:

Nu are nimeni nici o observatie?Nimic de comentat?
Ba da. Cum ai dedus ca o sarcina uniform accelerata radiaza? :)

#6
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Mai întâi să unească forța electroslabă cu forța nucleară tare, apoi să găsească ce este cu câmpul gravitațional la nivel de microspațiu, iar abia apoi să le unească cu celelate.

#7
MavricheAdrian

MavricheAdrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.08.2008

 Ripensis, on Sep 12 2008, 18:47, said:

trebuie sa recunosc ca este interesanta ideea,
eu as vrea sa stiu daca se poate descompune un câmp electromagnetic cu sursa accelerata intr-un camp gravitational si un camp electric, adica inversul egalitatii?

EDIT:

ce aplicatii ne ofera aceasta teorie ? :bigwhitegrin:

        Salut,
  Tocmai asta este partea interesanta la aceasta teorie.Campul electromagnetic nu mai este privit ca un camp "fundamental",ci ca un camp compus.
  Tu ce ai gasit interesant la aceasata teorie?

    Cu stima,A.M.

#8
MavricheAdrian

MavricheAdrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.08.2008

 ender1975, on Sep 12 2008, 21:13, said:

Din moment ce o cutie incepe sa se miste inseamna ca mai exista un element in acel univers.

     Salut,
   Datele de inceput ale experimentului au fost enumerate toate.Nu mai exista nici un alt element in acel univers.Cutia observatorului A se misca acelerat fata de cutia observatorului B.

Quote

De ce asumi ca forta ce genereaza o acceleratie constanta cutiei cu observatorul A este o forta gravitationala? Poate fi o forta constanta de orice alta natura, caz in care nu mai exista un camp garvitational in ecuatie.

      Principiul echivalentei a lui Einstei din T.R.G.,ne spune ca doar un camp de acceleratie poate fi echivalat cu un camp gravitational.

Quote

Existenta unui camp gravitational implica automat prezenta unui corp C care sa genereze acel camp. Si de ce consideri ca actioneaza numai asupra cutiei A?  Automat si cutia cu observatorul B se afla in acelasi camp gravitational. Se pune acum intrebarea cat de constant e acel camp gravitational.

     Ma repet:un camp de acceleratie poate fi echivalent cu un camp gravitational.Cum doar cutia observatorului A se afla intr-un camp de acceleratie (este accelerata),numai observatorul A v-a sesiza prezenta unui camp gravitational.

    Cu stima,A.M.



 bonobo, on Sep 16 2008, 00:33, said:

Ba da. Cum ai dedus ca o sarcina uniform accelerata radiaza? :)

      Fizica elementara - undele electromagnetice.

      Cu stima,A.M.


 m3th0dman, on Sep 16 2008, 21:12, said:

Mai întâi să unească forța electroslabă cu forța nucleară tare, apoi să găsească ce este cu câmpul gravitațional la nivel de microspațiu, iar abia apoi să le unească cu celelate.

      Salut,

    Cine spune ca asta e ordine unificarii campurilor?

     Cu stima,A.M.

#9
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 MavricheAdrian, on Sep 18 2008, 00:33, said:

Salut,

    Cine spune ca asta e ordine unificarii campurilor?

     Cu stima,A.M.
Asta ar fi ordinea descoperirilor particulelor purtător. Pentru gravitație nu s-a găsit încă.

#10
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 MavricheAdrian, on Sep 18 2008, 01:33, said:

Fizica elementara - undele electromagnetice.

Cu stima,A.M.
Fizica elementara spune asa: rata la care o particula, ce se misca fata de un sistem de referinta inertial de-a lungul unei axe (sa zicem x), radiaza energie, este:

dW/dt = (2/3) (e2/c3) (dx/dt) (d3x/dt3)

Cum, in cazul miscarii uniform accelerate, d3x/dt3 = da/dt = 0, rezulta ca dW/dt = 0. Deci, conform fizicii elementare, o sarcina uniform accelerata nu radiaza camp electromagnetic.

Cu stima, bonobo. :)

#11
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Hmm, cred că ai vrut să spui o sarcină cu viteză constantă, sau? :huh:

#12
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 jafpefata, on Sep 18 2008, 19:07, said:

Hmm, cred că ai vrut să spui o sarcină cu viteză constantă, sau? :huh:
la aia (sarcina cu viteza constanta) chiar si d2x/dt2 = a = 0. :)

#13
MavricheAdrian

MavricheAdrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.08.2008

 bonobo, on Sep 18 2008, 20:00, said:

la aia (sarcina cu viteza constanta) chiar si d2x/dt2 = a = 0. :)

      Salut,


    dW inseamna variatia energiei,ori in cazul miscarii uniform accelerate aceasta variatie nu exista.Altfel,uitandu-ma la ce ai scris mai sus,te-as considera un mare decoperitor,cel al miscarii uniform accelerate de acceleratie zero.Nu ti se pare cam ciudat?
    Pe langa toate astea,daca te uiti pe ecuatiile lui Maxwell,o sa vezi ca aceste tocmai asta "spun":o sarcina electrica in miscare accelerata,radiaza energie sub forma de unda electromagnetica.

     Cu stima,A.M.

#14
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 MavricheAdrian, on Sep 21 2008, 22:35, said:

dW inseamna variatia energiei
Ciudat este faptul ca n-ai citit ce reprezinta formula aia: dW/dt este rata la care sarcina in miscare radiaza energie electromagnetica, adica puterea cu care radiaza, in functie de miscarea ei. Si, da, o particula ce radiaza camp electromagnetic, pierde energie.

Quote

,ori in cazul miscarii uniform accelerate aceasta variatie nu exista.
Divagand putin de la subiect, tie ti se pare o particula in miscare uniform accelerata isi conserva energia? :rolleyes:

Quote

Altfel,uitandu-ma la ce ai scris mai sus,te-as considera un mare decoperitor,cel al miscarii uniform accelerate de acceleratie zero.Nu ti se pare cam ciudat?
Nu sunt un mare descoperitor, dar, daca tot suntem la capitolul argumente ad hominem, mie mi se pare ca, mai degraba, esti tu neinformat. ;)

P.S. vezi ca ai dat reply la un post ce nu-ti era adresat, raspunsul pentru tine era mai sus: d3x/dt3 = da/dt = 0.

Edited by bonobo, 21 September 2008 - 22:00.


#15
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 MavricheAdrian, on Sep 21 2008, 22:35, said:

Pe langa toate astea,daca te uiti pe ecuatiile lui Maxwell,o sa vezi ca aceste tocmai asta "spun":o sarcina electrica in miscare accelerata,radiaza energie sub forma de unda electromagnetica.

     Cu stima,A.M.
care din ele? :huh:

#16
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

 gigel de hohențolărn, on Oct 1 2008, 15:58, said:

care din ele? :huh:
Ampere. Da cu ochiul pe wikipedia ca e un chin sa o scrii pe forum.

 MavricheAdrian, on Aug 10 2008, 12:40, said:

Deci a spune că ansamblu unui câmp gravitațional cu un câmp electric generează un câmp electromagnetic cu sursă accelerată,este tot una cu a spune că nu poți să faci distincție între ansamblul câmplui gravitațional cu un câmp electric (eu l-am numit câmp electrogravitațional) și (față de) un câmp electromagnetic cu sursa accelerată.Prin urmare cele doua câmpuri sunt echivalente.

Imi pare rau sa te dezamagesc, este un sofism nu o teorie a unificarii.

Uite o problema de logica matematica: daca afirmatia P implica Q (cimp electric + acceleratie implica cimp electromagnetic) e adevarata, atunci afirmatia Q implica P (cimp electromagnetic implica existenta cimp electric + acceleratie) este adevarata? tema pt acasa;

Nothing to see here, moving on...

Edited by cianura, 02 October 2008 - 21:42.


#17
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 cianura, on Oct 2 2008, 22:40, said:

Ampere. Da cu ochiul pe wikipedia ca e un chin sa o scrii pe forum.
asta n-are nicio legătură cu

Quote

o sarcina electrica in miscare accelerata,radiaza energie sub forma de unda electromagnetica.


#18
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

 gigel de hohențolărn, on Oct 2 2008, 23:42, said:

asta n-are nicio legătură cu
Daca aveai rabdarea sa citesti inceputul paginii pe care am citat-o acolo, ai fi gasit pasajul asta:

Quote

* Ampère's law with Maxwell's correction states that magnetic fields can be generated in two ways: By electrical current (this was the original "Ampère's law") and by changing electric fields (this was Maxwell's correction, also called the displacement current term).

Maxwell's correction to Ampère's law was particularly important: With its inclusion, the laws state that a changing electric field could produce a magnetic field, and vice-versa. It follows that, even with no electric charges or currents present, it's possible to have stable, self-perpetuating waves of oscillating electric and magnetic fields, with each field driving the other. (These waves are called electromagnetic radiation.)


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate