Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

o parere despre afacerea mea

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Retele: intr-adevar am exagerat cand am spus INDIFERENT mai ales ca s-a inteles ca ma refer la un caz general. Eu vorbeam strict pe cazul lui de investitie. In cazul lui daca isi vinde toata marfa e IMPOSIBIL sa supravietuiasca.

Cat despre suma aceea data drept castig versus importanta .... chiar daca nu ridici doua degete pe luna (ceea ce zic din nou ca e imposibil) tot apar diverse probleme legislative/de marketing/de management etc. care sa te tina treaz noaptea. Probabil si daca devii proxenet si iti asiguri un venit foarte important in timp ce tu o lalai prin magazine, TOT traiesti in stresul ca alt proxenet iti da una in cap (singurul exemplu viabil pe care il vad referitor la a avea o "afacere" profitabila cu minim de efort).


Bogdy: probabil esti copil si nu-ti dai seama ca o afacere legala nu exista in Ro! Legalitatea te baga in faliment.

Am gresit cand am spus ca avand doi admini. nu se pot angaja. Atunci aveam mai multe de spus si asta a iesit pe dos. Firma mea are doi administratori, la vremea ceea aveam voie sa ne angajam unul pe celalalt cu carte de munca (eu am carte de munca la firma) dupa un an s-a spus ca nu mai e voie si chiar cartile existente vor fi desfacute (ceea ce nu s-a intamplat). Cat despre unic administrator, IN ACEST caz stiam ca indiferent de situatie NU e voie.

Trafficante: vreau sa fiu sigura ca intelegi un lucru clar: Daca tu investesti 100.000.000 lei in marfa, apoi ii pui 25% ad. Iesi cu 125.000.000 lei. Apoi ca sa iti asiguri continuitate FARA sa cresti, CAND VINZI TOT (adica 125.000.000) iei 100.000.000 pentru marfa, si ramai cu 25.000.000 (BANI pentru cheltuieli SI DACA RAMAN, PROFIT!!!). Si apoi o iei de la capat.
Ori bagi mai multa marfa, ori bagi adaos mai mare.

#56
rebel78

rebel78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 12.06.2008

View PostTrafficante, on Aug 9 2008, 04:39, said:

Voi infiinta cu cineva curand o firma...si vom avea activitate drept produse totul la 10-15 ron

Vreau sa imi ziceti din start fara jena parerea voastra buna/rea dar sa fiti cat mai la obiect !

Eu am 5000 ron si un prieten mai investe si el 5000 ron

noi vom cumpara orice produs cu 8 ron si-l vom vinde in magazine cu 13-15 ron
dar cam pe 13 vom merge la inceput

chiria 300 de euro

firma 1000 ron

casa de marcat 300 ron ( O iau de la cunostinta )

contabila ( 200 ron )

si alte ...etc ce mai apar pe parcurs..sa facem rafturile..si alea..alea..


deocamdata vom cumpara doar 700 de produse...

sunt constient ca nu o sa avem profit mare..dar il vom reinvesti peste o luna tot ce scoaem si sper dupa 2-3 luni sa avem un profit mic...

ASTEPT PAREREA VOASTRA!!!AM POVESTI CU PESTI DE PE LA PRIETENI CUNOSTINTE SI MAI VREAU SA AUD SI PAREREA UNOR OAMENI NECUNOSCUTI DE PE ACEST FORUM. MULTUMESC..!
Nu stiu ce calcule au facut cei de mai sus, dar daca iei un produs cu 8 lei si il dai cu 13-15 lei cum le iese doar un adaus de 20-30%, cred ca am facut eu o altfel de matematica.

Lasa-i pe ei si apucate de treaba, probleme o sa apara cu acel partener, intotdeauna se schimba treburile cand e vorba de bani. Dar daca puteti trece peste primele trei -patru luni , atunci totul e bine.

Daca vrei sa faci o treaba, in primele luni investeste tot ce scoti si chiar mai mult daca aveti de unde si atunci sigur va merge.

Trebuie sa tineti cont si de cheltuielile neprevazute, care o sa fie destule si tot felul de nimicuri pe care o sa mai dati niste bani in plus........

Bafta si asteptam amanunte.

#57
B0gdy

B0gdy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 05.02.2007

View Postgeo13ana, on Aug 20 2008, 11:22, said:

Bogdy: probabil esti copil si nu-ti dai seama ca o afacere legala nu exista in Ro! Legalitatea te baga in faliment.

Am gresit cand am spus ca avand doi admini. nu se pot angaja. Atunci aveam mai multe de spus si asta a iesit pe dos. Firma mea are doi administratori, la vremea ceea aveam voie sa ne angajam unul pe celalalt cu carte de munca (eu am carte de munca la firma) dupa un an s-a spus ca nu mai e voie si chiar cartile existente vor fi desfacute (ceea ce nu s-a intamplat). Cat despre unic administrator, IN ACEST caz stiam ca indiferent de situatie NU e voie.
Da asa este statul ia foarte mult  din pacate, pacat , ce bine ar fi sa fie paradis fiscal :) toti ar avea cate o firma.
Nu stiu foarte multe dar stand pe aici si facand studii invat si eu incet incet pana imi fac studiile superioare si sa am bani sa deschid o firma deh is numa clasa a-10a deci am timp destul nu? :)

Edited by B0gdy, 20 August 2008 - 23:01.


#58
Trafficante

Trafficante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2007
Sunt constient ca  acesti bani  vor merge  pe apa sambetei in cazul  unui  esec. Dar daca nu incerc raman prost si stric banii pe prostii. Inca vreau sa fac aceasta afacere doar ca  nustiu ce sa fac  sa  ma  asociez  cu acest prieten  ori ba.

1) in doi e mai usor cu taieteii...
2)in prima luna vezi ce merge-ce nu merge
3)daca  e valabila  treaba  deschid  alt magazin  ca doar  numai ma fac inca 12 mil sa  deschid un srl.


Eu cumpar orice produs   cu 7.5-8lei  si-l vand in magazin  cu 13-15 ron in functie de haine.
Sunt haine care merita mult mai mult...asa ca....poate recurg la alta politica.
Astept pana peste  2 saptamani cand voi merge in EUROPA sa vad chinezii ce-au pe-acolo..poate gasesc ceva mai ieftin... macar la vreo  6  lei... asa  mi-ar  convenii si-as  face singur....ramane de vazut...
Daca aveti prieteni sau stiti si voi vreo sursa... de unde as putea sa mai cumpar....v-as ramane indatorat daca mi-ati zice....

Sper sa iasa ceva ....ca sa le bag tuturor pumnul in gura in special unor oameni din viata mea..care se cred zmei si nu te-ar ajuta ptr nimic in lume chiar daca-i cunosti de-o viata.
hai c-am fugit pa!

#59
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Deja ai inceput cu stangul din prea multe puncte de vedere.

- Calcule gresite, cum au demonstrat unii.

- Nu esti sigur daca te asociezi cu cine trebuie. Daca nu esti sigur, raspunsul e nu.

- Nu stii ce vrei sa vinzi exact, si de unde sa iei.

- Cauti ajutor/surse pe aici.

- O faci din ambitie, ca sa demonstrezi nutiu cui nustiu ce.

#60
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
1. Te rog mult spune-mi si mie cati ani ai, sa pot sa imi dau seama la ce nivel vorbim.

2. Asculta-ma bine ca nu-ti vreau raul, si desi ti se pare ca poate iti dau in cap, incerc sa ma asigur ca stii la ce te inhami, si o vei face CORECT

Eu m-am apucat la 20 de ani sa vand haine aduse din Samexpo (Europa, Buc), la inceput am bagat 10.000.000; aveam 12 mil dar de frica am cheltuit doar 10. Totul s-a facut la negru! Nu exista firma, nu exista spatiu legal etc. Am pus totul la dublu si intr-un an mi-am facut firma impreuna cu iubitul meu de atunci. Am deschis doua magazine, aduceam haine direct din Turcia si intre timp ne certam de la orice prostie.
Cand incepi sa ai angajati, responsabilitati, controale, deja se rupe filmul prieteniei. Nu ne mai intelegeam in privinta deciziilor si asta ne-a distrus pe toate planurile. Anul trecut ne-am despartit! Am pierdut atat eu cat si el!

Un exemplu mai bun de FARA ASOCIATI cand sunteti la inceput si niciunul nu stie cu ce se mananca lumea afacerilor, nu am cum sa-tu dau. Cand o persoana ajunge la nivelul in care stie Managementul timpului/relatiilor interumane/banilor si un pic de Damage control atunci probabil o asociere deja e facuta pe un nivel mai profesional si are sanse de supravietuire.

3. Stiu SamExpo-ul si Dragoanele pe de rost! Haine la 6 lei nu gasesti decat acum, in perioada reducerilor. In rest ce vei gasi la banii astia vor fi ori defecte, ori chinazarii pe jumatate distruse. Sunt povesti intregi despre ce inseamna un lucru chinezesc sau turcesc sau "original"! In afara de magazinele producatorilor NU exista haine originale, exista haine produse in China (ideal ar fi Turcia) cu etichete "originale". Exista in Istanbul magazine in care cumperi doar etichete de la ce firma vrei. In fine, am divagat si nu are rost.

Pontul meu ar fi: asigura-ti un spatiu cu vad. Sa fie situat intr-un nod comercial, sau in puncte strategice cum ar fi: statie RATB, licee, fabrici etc. O zona cu intens flux de oameni. Apoi fa putin studiu de caz. Inseamna ca te duci in locul ala si te uiti la oamenii care trec pe acolo. Daca sunt oameni cu haine rupte pe ei CLAR nu-ti cumpara tie produse scumpe, daca in schimb sunt oameni la 4 ace.... la revedere cu vanzarea prostiilor ieftine etc.

mai sunt multi pasi

#61
Trafficante

Trafficante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2007

View Postdon_dannielo, on Aug 21 2008, 14:21, said:

Deja ai inceput cu stangul din prea multe puncte de vedere.

- Calcule gresite, cum au demonstrat unii.

- Nu esti sigur daca te asociezi cu cine trebuie. Daca nu esti sigur, raspunsul e nu.

- Nu stii ce vrei sa vinzi exact, si de unde sa iei.

- Cauti ajutor/surse pe aici.

- O faci din ambitie, ca sa demonstrezi nutiu cui nustiu ce.


Gresesti prietene...dar spinarea mea a indurat multe si va mai indura repet ....nu ma fac 5-6 mii ron...ci pur si simplu zic si eu....ca sa mai o lalaiesc pe forum..ca de deschid oricum deschid ceva;))!

#62
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postoaspetele, on Aug 20 2008, 08:19, said:

eu stiam ca daca e un singur administrator nu e voie. daca sunt doi, unu angajeaza pe celalalt.

Inainte de 2008, se angajau unul pe celalalt. No problem.

Dificultatile incepeau cand era vorba de asociat unic. Registrul Comertului stramba din nas desi nu avea nici un temei legal (nu intelegeau faptul ca o persoana poate avea 2 calitati in acelasi timp: de exemplu administratorul de bloc cand isi plateste la randul lui cheltuielile de asociatie, isi emite lui chitanta: o data este administratorul imputernicit si o data este consumator de utilitati). O firma din Brasov chiar a castigat un proces pe chestia asta prin 2004.

Din 2008 s-a specificat clar ca nu este nici o problema sa fii si administrator si angajat la propria firma, si nu mai trebuie nici un artificiu.

#63
Somebody

Somebody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.07.2004
@spare-me

si tu insisti aiurea pe o idee. Tu crezi ca oamenii baga 10000 ron sa si-i retraga a doua luna?Plus ca la un momentant dat isi vor face necesarul fiindca nu pot vinde mai multe produse lunar; va atinge limita de vanzare pe respactiva locatie ( asta in caz de nu isi deschid alte magazine prin alte parti).

@geo13ana

1.E o mare aberatie ce ai spus tu cu obligativitatea de a angaja pe cineva in decurs de 30de zile la o firma cu impozit pe venit/profit.Legea aia nu mai e de mult! In cazul lui da: fiindca are nevoie de vanzator, fiind magazin fizic; dar in nici un caz nu ii mai trebuie pe altcineva.Poate face un contract cu un contabil pe 200RON lunar fara sa mai plateasca impozite; din contra..i se scade lui din impozit conform facturii emise.
2. are dreptate Retele: magazinele online au cel mult 10% la produse, sa supravietuiasca pietei concurente.

#64
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1. reciteste-ti fraza si vezi cum stai cu coerenta in exprimare.
2. nu. eu cred ca oamenii cu 10.000 de bagat intr-o luna, a doua luna nu mai au tot 10.000
asta e marele rahat pe care incerc sa-l exprim si nimeni nu-l vede.
dupa calculele genialele ale tuturor 'afaceristilor' omu' asta are in fiecare luna 12.000 de bagat in afacere :death:
mai citeste o data si incearca sa si intelegi de data asta

#65
Somebody

Somebody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.07.2004
1.nu te lua de exprimare ca vad ca si tu stai cam prost la cap asta (deh, ora tarzie).
2. am inteles acum unde bati; ca practic are cheltuieli din cei 10.000 RON si cum cheltuielile sunt mai mari decat profitul, suma re-investita scade pe luna ce trece..cred ca asa trebuia explicat.

LE: daca cei 10.000 intrau strict in achizitia de produse atunci se putea lua in calcul ca reinvesteste a doua luna 12.000.

Edited by Somebody, 24 August 2008 - 09:49.


#66
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postspare-me, on Aug 13 2008, 16:53, said:

don dannielo...in timp ce tu esti convins de ceva legat de mine, eu nu sunt convins de ceva legat de tine...

deci ai 10 lei
din 5 faci firma
de 5 cumperi marfa
deci cheltui 10 lei (1)

din cei 5 dati pe marfa, iei inapoi 5 + 2 (2)

cei 5 lei, "amortizeaza" (f. impropriu spus) cheltuielile de 5 de la punctul 1

mai raman 2

UNDE vezi tu "cei 10.000 recuperati" !?
care "10.000" "pe langa aia 2" sunt aia din luna 2 ?

Deci are  marja de 2. Sa zicem ca are costuri fixe de 1. Deci ii ramane 1 de reinvestit, luna viitoare ruleaza marfa de 6. Peste inca o luna de 7, si tot asa, pana unde suporta piata.

Pe modelul asta afacerea pare OK, doar ca nu e tun - sa recuperezi toata investitia in 2-3 luni.
Pe ce spunea initial insa, cred ca fixele (personal, chirie) depasesc marja, avand in vedere ca n-am vazut nimic de salariu.

Si apropo, eu nu vad contabilul ala care sa tina o firma - chit ca magazin de cartier - cu doar 200 lei.

#67
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostJJOne, on Aug 25 2008, 11:45, said:

Si apropo, eu nu vad contabilul ala care sa tina o firma - chit ca magazin de cartier - cu doar 200 lei.

Nu toate lucrurile se intampla in Bucuresti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate