Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

o parere despre afacerea mea

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
Trafficante

Trafficante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2007
Voi infiinta cu cineva curand o firma...si vom avea activitate drept produse totul la 10-15 ron

Vreau sa imi ziceti din start fara jena parerea voastra buna/rea dar sa fiti cat mai la obiect !

Eu am 5000 ron si un prieten mai investe si el 5000 ron

noi vom cumpara orice produs cu 8 ron si-l vom vinde in magazine cu 13-15 ron

dar cam pe 13 vom merge la inceput

chiria 300 de euro

firma 1000 ron

casa de marcat 300 ron ( O iau de la cunostinta )

contabila ( 200 ron )

si alte ...etc ce mai apar pe parcurs..sa facem rafturile..si alea..alea..


deocamdata vom cumpara doar 700 de produse...

sunt constient ca nu o sa avem profit mare..dar il vom reinvesti peste o luna tot ce scoaem si sper dupa 2-3 luni sa avem un profit mic...

ASTEPT PAREREA VOASTRA!!!AM POVESTI CU PESTI DE PE LA PRIETENI CUNOSTINTE SI MAI VREAU SA AUD SI PAREREA UNOR OAMENI NECUNOSCUTI DE PE ACEST FORUM. MULTUMESC..!

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Una din intrebarile de baza este: ce produse comercializezi? Se vand usor?

#3
Trafficante

Trafficante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2007

View Postedy_wheazel, on Aug 9 2008, 04:49, said:

Una din intrebarile de baza este: ce produse comercializezi? Se vand usor?


produse totul la 13 ron

#4
WNS

WNS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.04.2007
Volumul vanzarilor va depinde foarte mult de locul unde este amplasat magazinul.
Ar fi bine sa fie intr-un cartier mai  "nepretentios". Pt ca targetul tau vor fi cumparatorii cu un buget mai redus si putin pretentiosi privind calitatea.

#5
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si va depinde cum arata magazinul. daca il aranjez frumos poti sa atragi si oameni ceva mai pretentiosi decat aia mai putin pretentiosi

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postedy_wheazel, on Aug 9 2008, 04:49, said:

Una din intrebarile de baza este: ce produse comercializezi? Se vand usor?

View PostTrafficante, on Aug 9 2008, 10:05, said:

produse totul la 13 ron
Nu pricepi o intrebare simpla?

O sa-ti fie cam greu in afaceri atunci.

#7
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
de ce sa te limitezi..la totul la 13 lei?
poti lua mai multe produse ieftine intre 3-10-15 lei..la care sa pui un adaos de 30%... sa le vinzi la 4-13-20 lei...de ex.
sunt o gramada de astfel de magazine in constanta care vind astfel de produse (e mereu aglomeratie in ele)...si vand toate nimicurile ( de la plastice, castroane, farfurii... pana la haine, jucarii ...etc)

o faza haioasa..nevasta-mea si-a luat un costum de baie la inceputul verii de la un magazin de pe stefan cel mare ...(de la fosta casa modei) din constanta. a dat 30 lei pe el. s-a intalnit cu o prietena la plaja care avea costum identic si la fel si pe care il luase de la un astfel de magazin cu nimicuri cu 15 lei. deci dupa cum se vede uneori si prin centru se vand nimicurile care se vand la alte magazine ...doar ca la alte preturi. probabil ca ambele magazine se aprovizionasera din Europa.

Edited by bubalus, 09 August 2008 - 17:59.


#8
Trafficante

Trafficante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2007

View Postbubalus, on Aug 9 2008, 18:58, said:

de ce sa te limitezi..la totul la 13 lei?
poti lua mai multe produse ieftine intre 3-10-15 lei..la care sa pui un adaos de 30%... sa le vinzi la 4-13-20 lei...de ex.
sunt o gramada de astfel de magazine in constanta care vind astfel de produse (e mereu aglomeratie in ele)...si vand toate nimicurile ( de la plastice, castroane, farfurii... pana la haine, jucarii ...etc)

o faza haioasa..nevasta-mea si-a luat un costum de baie la inceputul verii de la un magazin de pe stefan cel mare ...(de la fosta casa modei) din constanta. a dat 30 lei pe el. s-a intalnit cu o prietena la plaja care avea costum identic si la fel si pe care il luase de la un astfel de magazin cu nimicuri cu 15 lei. deci dupa cum se vede uneori si prin centru se vand nimicurile care se vand la alte magazine ...doar ca la alte preturi. probabil ca ambele magazine se aprovizionasera din Europa.



majoritatea au containere...ei in jur de 15.000 -20 platesti pe un container...de ala...si eacolo da la restu:) ei cumpara pe intre 5-50 centi orice produs care ti-l vinde tie cu 2 dolari..:> problema e ca nu dispun de atita bani sa merg sa aduc si eu!!

#9
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

View PostTrafficante, on Aug 9 2008, 03:39, said:

Voi infiinta cu cineva curand o firma...si vom avea activitate drept produse totul la 10-15 ron

Vreau sa imi ziceti din start fara jena parerea voastra buna/rea dar sa fiti cat mai la obiect !

Eu am 5000 ron si un prieten mai investe si el 5000 ron

noi vom cumpara orice produs cu 8 ron si-l vom vinde in magazine cu 13-15 ron

dar cam pe 13 vom merge la inceput

chiria 300 de euro

firma 1000 ron

casa de marcat 300 ron ( O iau de la cunostinta )

contabila ( 200 ron )

si alte ...etc ce mai apar pe parcurs..sa facem rafturile..si alea..alea..


deocamdata vom cumpara doar 700 de produse...

sunt constient ca nu o sa avem profit mare..dar il vom reinvesti peste o luna tot ce scoaem si sper dupa 2-3 luni sa avem un profit mic...

ASTEPT PAREREA VOASTRA!!!AM POVESTI CU PESTI DE PE LA PRIETENI CUNOSTINTE SI MAI VREAU SA AUD SI PAREREA UNOR OAMENI NECUNOSCUTI DE PE ACEST FORUM. MULTUMESC..!

Fara sa intru in detalii legate de contabilitate, pe scurt situatia ar fi cam asa:

In prima luna, spre exemplu, veniturile tale (presupunand ca ai vinde toate cele 700 produse achizitionate, ceea ce este imposibil) vor fi 13lei x 700 buc=9100 lei
Din astia scazi, ca sa obtii profitul: cheltuiala cu marfa (8lei x 700 buc=5600 lei), chiria 300 euro/luna (300 euro x 3.50 lei=1050 lei), casa marcat 300 lei, firma 1000 lei, si contabila 200 lei. Nu iau in considerare si alte cheltuieli gen utilitati, transport marfa, salariile voastre, amenajare magazin...samd.

Facand un mic calcul, profitul tau pe prima luna ar fi de 9100-8150=950 lei, din care mai trebuie scazut TVA-ul de plata, impozitul pe profit si contributiile salariale. Presupunand ca dupa ce achiti toate astea, iti mai raman aproximativ 500 lei, pe care va trebui sa-i reinvestesti. De 500 lei vei putea cumpara aprox 63 buc marfa.
Parerea mea este ca pretul la care vrei sa vinzi tu marfa este putin cam mic si in cateva luni vei incepe sa mergi pe pierdere.

!!!Calculul pe care l-am facut este pur contabil. E vorba de profit, de venituri si cheltuieli. Nu are legatura cu disponibilitatile (banii). Cei 10000 lei pe care voi vreti sa ii investiti, ii vei introduce in firma, presupun, ca o creditare si nu ca aport la capital...ceea ce inseamna ca la un moment dat va trebui sa ii luati inapoi. Ei vor aparea in actele firmei ca o datorie.

In concluzie, creste pretul de vanzare al marfii/buc si incercati sa tineti sub control cheltuielile. Bafta!

#10
Trafficante

Trafficante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2007

View PostDelirium, on Aug 10 2008, 03:04, said:

Fara sa intru in detalii legate de contabilitate, pe scurt situatia ar fi cam asa:

In prima luna, spre exemplu, veniturile tale (presupunand ca ai vinde toate cele 700 produse achizitionate, ceea ce este imposibil) vor fi 13lei x 700 buc=9100 lei
Din astia scazi, ca sa obtii profitul: cheltuiala cu marfa (8lei x 700 buc=5600 lei), chiria 300 euro/luna (300 euro x 3.50 lei=1050 lei), casa marcat 300 lei, firma 1000 lei, si contabila 200 lei. Nu iau in considerare si alte cheltuieli gen utilitati, transport marfa, salariile voastre, amenajare magazin...samd.

Facand un mic calcul, profitul tau pe prima luna ar fi de 9100-8150=950 lei, din care mai trebuie scazut TVA-ul de plata, impozitul pe profit si contributiile salariale. Presupunand ca dupa ce achiti toate astea, iti mai raman aproximativ 500 lei, pe care va trebui sa-i reinvestesti. De 500 lei vei putea cumpara aprox 63 buc marfa.
Parerea mea este ca pretul la care vrei sa vinzi tu marfa este putin cam mic si in cateva luni vei incepe sa mergi pe pierdere.

!!!Calculul pe care l-am facut este pur contabil. E vorba de profit, de venituri si cheltuieli. Nu are legatura cu disponibilitatile (banii). Cei 10000 lei pe care voi vreti sa ii investiti, ii vei introduce in firma, presupun, ca o creditare si nu ca aport la capital...ceea ce inseamna ca la un moment dat va trebui sa ii luati inapoi. Ei vor aparea in actele firmei ca o datorie.

In concluzie, creste pretul de vanzare al marfii/buc si incercati sa tineti sub control cheltuielile. Bafta!





Marfa care nu se vinde se schimba fara probleme....deci furnizorul nostru ne schimba gratis marfa care nu se vinde ....de aia zic ca tot o sa se vinda...!!! delerium calculele tale sunt cam astronomice.....profitul  nostru eundeva la 2000 ron pe luna.....in prima luna ....impartit la 2 e 1000 ron de fiecare.....dar ii reinvestim!>....si scoatem mai mare profit...zic eu!

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostTrafficante, on Aug 10 2008, 13:25, said:

Marfa care nu se vinde se schimba fara probleme....deci furnizorul nostru ne schimba gratis marfa care nu se vinde ....de aia zic ca tot o sa se vinda...!!! delerium calculele tale sunt cam astronomice.....profitul  nostru eundeva la 2000 ron pe luna.....in prima luna ....impartit la 2 e 1000 ron de fiecare.....dar ii reinvestim!>....si scoatem mai mare profit...zic eu!

pe ce calcul v-a iesit voua profitul de 2000 de ron ?


daca in prima luna, investind 10000 va iese (chipurile) 2000 profit, in a doua luna, investind 2000...ce profit va iese ?

sau si-n a doua luna veti avea inca 10000 de investit pe langa aia 2000 ?

#12
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

View PostTrafficante, on Aug 10 2008, 11:25, said:

Marfa care nu se vinde se schimba fara probleme....deci furnizorul nostru ne schimba gratis marfa care nu se vinde ....de aia zic ca tot o sa se vinda...!!! delerium calculele tale sunt cam astronomice.....profitul nostru eundeva la 2000 ron pe luna.....in prima luna ....impartit la 2 e 1000 ron de fiecare.....dar ii reinvestim!>....si scoatem mai mare profit...zic eu!


Tocmai, eu nu am presupus ca nu vei vinde marfa si o vei schimba! Din contra, am presupus ca o vei vinde pe toata!

Cine ti-a estimat profitul pe luna si pe ce baza de curiozitate? Calcule astronomice? Fii serios! Am de-a face cu persoane care infiinteaza firme si care viseaza cai verzi pe pereti toata ziua. Nu ti-am spus ca nu o sa mearga! Ti-am recomandat sa fii putin atent, sa estimezi profitul bazat pe niste calcule reale, ajutat de un economist, sa nu te arunci cu capul inainte....samd

M-am saturat sa vad persoane care au impresia ca e atat de usor sa ai o firma. Care viseaza profituri de mii euro. Si care apoi realizeaza ca nu e chiar cum au sperat si incep sa se planga si sa ceara sfaturi, sa injure sistemul, statul si impozitele. Tot ce am vrut e sa te fac sa vezi putin realitatea.

PS: Iar calculele mele sunt reale, crede-ma!

View Postspare-me, on Aug 10 2008, 11:35, said:

pe ce calcul v-a iesit voua profitul de 2000 de ron ?


daca in prima luna, investind 10000 va iese (chipurile) 2000 profit, in a doua luna, investind 2000...ce profit va iese ?

sau si-n a doua luna veti avea inca 10000 de investit pe langa aia 2000 ?


Probabil ca a facut greseala frecventa a multora ca el ca confunde profitul ca disponibilitatile (banii). Chiar daca investeste 10000 lei, important este cum baga bani astia in firma!!! Trebuie sa priceapa ca el si firma sunt doua entitati diferite. El nu poate lua ceva din firma fara acte, nici nu poate introduce niste bani in firma fara acte. Asta e cel mai important.

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu nu duceam lucrurile pana la nivel contabil, unde evident el nu e pregatit sa discute.

vroiam doar sa inteleg modul lui de a judeca simpla balanta Venituri Cheltuieli

daca aduni tot ce iei intr-o luna si scazi tot ce cheltui intr-o luna, cu tot cu impozite, bla bla, cum de ii mai raman 2000 de ron ?

si in luna urmatoare, aceleasi cheltuieli (minim) dar plecand de la o suma mai mica (sold final debitor pe luna1 de 2000)...profitul unde mai e ?

#14
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Probabil ca a facut greseala frecventa a multora ca el ca confunde profitul ca disponibilitatile (banii). Chiar daca investeste 10000 lei, important este cum baga bani astia in firma!!! Trebuie sa priceapa ca el si firma sunt doua entitati diferite. El nu poate lua ceva din firma fara acte, nici nu poate introduce niste bani in firma fara acte. Asta e cel mai important.
[/quote]

Pai da, ce, e obligatoriu ca toate cele 700 de produse sa treaca prin NIR, casa de marcat, alea alea? Ca doar si chinezii vand la negru. Chiria poate sa o treaca mai mare, ca sa mai scoata niste bani, mai baga un bon de combustibil, ceva.

#15
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

View Postspare-me, on Aug 10 2008, 11:44, said:

eu nu duceam lucrurile pana la nivel contabil, unde evident el nu e pregatit sa discute.

vroiam doar sa inteleg modul lui de a judeca simpla balanta Venituri Cheltuieli

daca aduni tot ce iei intr-o luna si scazi tot ce cheltui intr-o luna, cu tot cu impozite, bla bla, cum de ii mai raman 2000 de ron ?

si in luna urmatoare, aceleasi cheltuieli (minim) dar plecand de la o suma mai mica (sold final debitor pe luna1 de 2000)...profitul unde mai e ?


:) Tot economist si tu?

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostDelirium, on Aug 10 2008, 13:54, said:

:) Tot economist si tu?

:) da

@wiseguy...noi vorbim lucruri, nu vorbe :)

asa pe metoda ta, faci bani din senin si pe foi esti miliardar cu 2 poli chiori in buzunar...

#17
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

View Postwiseguy76, on Aug 10 2008, 11:53, said:

Probabil ca a facut greseala frecventa a multora ca el ca confunde profitul ca disponibilitatile (banii). Chiar daca investeste 10000 lei, important este cum baga bani astia in firma!!! Trebuie sa priceapa ca el si firma sunt doua entitati diferite. El nu poate lua ceva din firma fara acte, nici nu poate introduce niste bani in firma fara acte. Asta e cel mai important.


Pai da, ce, e obligatoriu ca toate cele 700 de produse sa treaca prin NIR, casa de marcat, alea alea? Ca doar si chinezii vand la negru. Chiria poate sa o treaca mai mare, ca sa mai scoata niste bani, mai baga un bon de combustibil, ceva.


Mai, mai, mai...de ce va bagati in discutii de genul asta, nu pricep! :)

Hai sa iti explic: sigur ca poate sa nu treaca toata marfa prin firma. Sigur ca mai poate baga cheltuieli (dar oricum presupun ca pt chirie exista un contract si nu poate scadea pe cheltuiala decat suma din contract, iar bon de combustibil nu poate baga decat daca face contract de comodat pentru masina personala pe firma; poate eventual bonuri de taxi!); insa....in situatia in care veniturile lui vor fi mai mici (ca nu baga, zici, toata marfa pe firma) si cheltuielile mai mari (asa cum ii sugerezi tu), asta inseamna ca daca Venituri < Cheltuielile va iesi pe pierdere, corect?

Si, repet, nu mai incurcati veniturile si cheltuielile cu banii. Nu au nici o legatura. Poate avea venituri de 10000 lei si bani in banca 0. Incercati sa faceti diferenta!

#18
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

View Postspare-me, on Aug 10 2008, 13:54, said:

:) da

@wiseguy...noi vorbim lucruri, nu vorbe :)

asa pe metoda ta, faci bani din senin si pe foi esti miliardar cu 2 poli chiori in buzunar...


Nu e o metoda, am mentionat niste lucruri simple, practicate in mod curent de 99 la suta dintre patroni. Altfel nu cred ca ar rezista niciunul. Si, oricum, scopul final al tuturor artificiilor astea, este ca tu sa pastrezi un echilibru intre venituri si cheltuieli, "la alb", iar grosul profitului sa iasa neinregistrat, ca sa nu mai platesti pe el impozite, s.a.m.d.

Edited by wiseguy76, 10 August 2008 - 13:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate