Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

calugarita

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
SONIA449

SONIA449

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.08.2008
buna! as avea nevoie de niste sfaturi in legatura cu calugaritele-insecte! :D

acu 2 zile am gasit una in camera , probabil a intrat pe geam. am pastrat-o dar nu prea stiu ce sa-i dau sa manance si cat ; am vazut ca a fost interesata doar de gandacii, fluturii vii pe care i-am bagat in acvariul in care o tin.e si cam inactiva , n-as vrea s-o chinui, nu stiu ce-i place! e cineva pe aici care se pricepe?

please help ! multumesc!

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Da-i cautare pe google "mantis insect".

#3
SONIA449

SONIA449

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.08.2008
m-am uitat pe net ! tks! problema e ca practica ma omoara, ca n-am avut timp pana acum sa ma duc la un petshop sa intreb, si , cum ziceam, ea a mancat doar insectele vii pe care le-am prins  si i le-am dat ! dar cate pot prinde si eu?! :D

as fi vrut sa aflu de la cineva care a crescut eventual, ce-i dadea sa manance? tre sa cumpar de pe undeva insecte vii? si cam cate ? ca eu i-am dat vreo 3-4 gandacei pe zi, si mi-e sa n-o gasesc lesinata de foame !

#4
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
daca nu vrei sa o chinui,  de ce nu o eliberezi.. pariez ca s-ar simtii mult mai bine.

#5
nicole_diva

nicole_diva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.08.2008
Am avut si eu la un moment dat o calugarita si o tineam intr-o cutie mai mare de plastic un fel de terariu cu iarba,pietre,nisip dar cu capacul gaurit ca sa poata sa respire.Îi dadeam sa manance muste(prinse de mine) :D  dar sa nu fie moarte sa miste ca daca sunt moarte nu le mananca.Nu am tinut-o mult timp,pana la urma i-am dat drumu ca mai mult o chinuiam si asa cred ca ar trebui sa faci si tu.Parerea mea!

#6
nicole_diva

nicole_diva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.08.2008

 SONIA449, on Aug 7 2008, 18:43, said:

buna! as avea nevoie de niste sfaturi in legatura cu calugaritele-insecte! :D

acu 2 zile am gasit una in camera , probabil a intrat pe geam. am pastrat-o dar nu prea stiu ce sa-i dau sa manance si cat ; am vazut ca a fost interesata doar de gandacii, fluturii vii pe care i-am bagat in acvariul in care o tin.e si cam inactiva , n-as vrea s-o chinui, nu stiu ce-i place! e cineva pe aici care se pricepe?

please help ! multumesc!


Uite am gasit ceva ce te-ar putea ajuta:

Calugarita - dezvoltare si mediu de viata
Calugarita se dezvolta prin metamorfoza incompleta. Imediat dupa fecundare femela depune ponta care consta din 50 pana in 400 de oua. Femela depune chiar daca nu a fost fecundata. Ouale sunt inconjurate de o masa spumoasa, care mai apoi devine consistenta formand o capsula chitinoasa numita ooteca.

Larvele eclozeaza din ooteca in primavara urmatoare si se deosebesc de adulti atat prin dimensiuni, cat si prin unele particularitati morfologice. Dupa patru - sase naparliri (in functie de specie) larva se transforma in insecta adulta. La maturitate,in libertate, ajung doar 4-5 larve. De aceea, daca doriti sa achizitionati o calugarita, e bine sa cumparati de la un crescator sau prin comanda de pe internet din surse verificate, ele fiind specii periclitate.

Atat adultii, cat si larvele sunt pradatori specializati, consumand doar anumite specii de insecte. Calugaritei ii este caracteristic canibalismul (in majoritatea cazurilor, dupa fecundare, femela devoreaza masculul). Media de viata a unei calugarite este de 2 ani, in captivitate. Cele din libertate de obicei mor iarna. Determinarea sexelor se face dupa segmentele de pe abdomen, astfel o femela are intre 5-6 segmente si un mascul intre 7-8 segmente, alt criteriu de determinare ar fi forma abdomenului care la femele este mai rotund.

Calugarita - un pet pe masura asteptarilor
Daca va hotarati sa cumparati o asemenea bijuterie a naturii mai intai va trebui sa va amenajati un terariu, mic, un acvariu de 5 l este suficient, obligatoriu acoperit si inchis pentru a impiedica evadarea animalului. De asemenea, recipientul trebuie prevazut cu orificii pentru asigurarea ventilatiei. Substratul cel mai recomandabil este turba, ce poate fi procurata de la florarii. Aceasta trebuie sa se gaseasca in permanenta in stare de hidratare. Cateva plantute si/sau bete uscate nu trebue sa lipseasca din terariu, acestea fiind necesare catararii calugaritei. Dupa hranire neaparat trebue inlaturate resturile de pe substrat. Hrana calugaritei o constituie alte insectele, cum ar fi: greieri, cosasi, lacuste, muste, chia si gandaci de bucatarie.

#7
SONIA449

SONIA449

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.08.2008
multumesc nicole!

i-am dat si eu drumul pana la urma  :(  am intrebat la cateva petshop-uri cu ce s-o hranesc si cum nimeni nu stia am zis sa nu risc si sa moara cumva.  oricum eram ocupata mult cu serviciul si nu prea aveam timp in fiecare zi sa prind gandacei. era asa de fericita cand s-a vazut libera, isi rotea capul in toate directiile siapoi si-a luat zborul. imi venea sa plang dupa aia  :D mi-a fost tare draga ca era isteata (cred ca era femela si specia americana-era maro)  :D

#8
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

 SONIA449, on Aug 20 2008, 14:19, said:

mi-a fost tare draga ca era isteata (cred ca era femela

mde, calugarita femela isi maninca partenerul dupa imperechere...

#9
xonnyd

xonnyd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2007
mai bine ca ai lasat o sa plece.... :clapping:

Edited by xonnyd, 21 August 2008 - 22:40.


#10
Baccara

Baccara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.05.2008

 gomez99, on Aug 21 2008, 23:09, said:

mde, calugarita femela isi maninca partenerul dupa imperechere...

il mananca in timp ce... ca altfel el nu-si poate depune sperma, sau cum s-o fi numind. numai cand moare poate face asta...

#11
freerunner05

freerunner05

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.10.2017
Aici găsești mai multă informație https://maliname.me/...upa-imperechere

#12
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Stiu ca e topic vechi.

Dar credeam pana acum cateva zile ca insecta din topic nu "locuieste" in Romania.
Pe 18.11.2023 am fotografiat una pe anvelopa unei masini din parcarea din Bucuresti.
Attached File  Mantis.jpg   601.01K   26 downloads
Mare, sanatoasa si verde.

Speram sa arate ca Mantis din Eroii Galaxiei, dar nu a fost chiar asa.

Edited by MiaJiro, 27 November 2023 - 13:50.


#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Trăiesc, trăiesc. Nu prea ajung la oraş însă.  Posted Image   Mama mea a filmat una în Cişmigiu. Altădată, eram în Pantelimon şi 2 fete pe o bancă. Mama mia, se sperie aşa de tare de o lăcustă. Când colo lăcusta era o călugăriţă. Lumea se uita cu curizitate, ba chiar bucurie la ea.   Posted Image   Era ceva neaşteptat. Ba chiar începuse să facă dansul specific la un moment dat.   Posted Image
Sincer, nu le omor, dar nici nu mă atrag ca fiinţă de companie.

Edited by djl, 27 November 2023 - 14:37.


#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Praying Mantis. M-a innebunit electricianul olandezo-neo-zeelandez Rodalco2007 cu ele. Multe clipuri cu aceasta insecta, e fascinat de puterea ei de a manca alte insecte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate