Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cazane PELETI, porumb, deseuri agricole..

* * * * * 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12545 replies to this topic

#11377
sanjuro

sanjuro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 23.04.2007

View Postgushpi, on 17 ianuarie 2018 - 15:30, said:

...
„Draught regulators decrease too high pressure in chimney duct...lowering underpressure to the level desired.”

(fix de pe site-ul de unde ți-ai luat tu regulatorul)

Mai pe romaneste, trage aer din exteriorul focarului direct in cos, regland astfel suctiunea din centrala la nivelul dorit de Pa. Un fel de "aer fals" artificial :) !

#11378
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016

View Postslego1, on 16 ianuarie 2018 - 17:09, said:


Soba americana Wise Way cred ca e ceea ce cauti. o gasesti usor daca cauti pellet rocket stove.
O știu; sunt câțiva ani de când mă tot documentez despre sobele rachetă... nu asta caut... după părerea mea, arată cam hidoșel... :-)

#11379
sanjuro

sanjuro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 23.04.2007

View Posthersorin, on 14 ianuarie 2018 - 10:17, said:

Salutare . Sunt in constructie cu o casuta din caramida (100 mp utili  , inaltime 2,5 m ) izolata exterior cu polestiren de 15 cm geamuri putine si de foarte buna calitate . Am pus problema unei incalziri electrice , e foarte scumpa , cu gaze inca nu au ajuns in zona . Ramine sa vad daca exista o solutie mai compacta (nu am o camera separata pt o centrala ) cu peleti .
Am vazut ceva frumos la cineva http://www.edilkamin...ba_Cameo  .
Nu m-ar interesa ceva anume , doar sa fie cald in casa si sa fie cit mai compacta sa o pot integra in bucatarie pe linga mobilier . Multumesc .

Mai sunt utilizatori pe forum care detin modelul Tresor  /  Cameo  /  Bijoux...e acelasi model, difera doar finisajele.

#11380
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011
am urmatoarea schema de instalare la centrala si nu inteleg ceva,de ce nu este pompa pe retur? cum se face circulatia agentului termic daca vana cu 4 cai este inchisa? cine impinge apa?

Attached Files



#11381
1rst

1rst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2007

View Postwormel, on 17 ianuarie 2018 - 19:04, said:

am urmatoarea schema de instalare la centrala si nu inteleg ceva,de ce nu este pompa pe retur? cum se face circulatia agentului termic daca vana cu 4 cai este inchisa? cine impinge apa?
Cum adica vana cu 4 cai e inchisa?
Circulatia apei o face pompa de pe tur.
Mai mult ca sigur ai pe tur si un senzor de temperatura care comanda vana cu 4 cai si eventual pompa - daca e vana motorizata.

In prima poza ai schema dupa care funcționează

Attached File  Screenshot_20180117-195519.png   49.31K   41 downloads

#11382
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011
astea sunt cele 4 pozitii ale unei vane cu 4 cai.pozitia a si d sunt pozitiile finale,b si c sunt pozitii intermediare care sunt atinse pentru scurt timp cand servomotorul invarte vana (cam 140secunde in cazul meu). intrebarea e cand ajunge in pozitia a, cum circula apa daca nu exista pompa? prin diferenta de temperatura tur-retur se creeaza vre-o presiune? sau cum? pompa de tur e pusa in cazul meu pe circuitul de calorifere care este separat de centrala in pozitia asta a vanei.

Attached Files

  • Attached File  4cai.png   141.29K   30 downloads

Edited by wormel, 17 January 2018 - 20:27.


#11383
1rst

1rst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2007

View Postwormel, on 17 ianuarie 2018 - 20:25, said:

astea sunt cele 4 pozitii ale unei vane cu 4 cai.pozitia a si d sunt pozitiile finale,b si c sunt pozitii intermediare care sunt atinse pentru scurt timp cand servomotorul invarte vana (cam 140secunde in cazul meu). intrebarea e cand ajunge in pozitia d cum circula apa daca nu exista pompa? prin diferenta de temperatura tur-retur se creeaza vre-o presiune? sau cum?
Tu AI pompa. Nr . 7 in poza ta. E pompa pe tur care iti circula apa in tot sistemul .

#11384
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011
am redesenat schema ca sa intelegi.vana se afla in pozitia care e acum in schema circuitului , pompa de apa calda este oprita pentru ca a ajuns la temperature setata. cum circula apa?

Attached Files



#11385
1rst

1rst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2007

View Postwormel, on 17 ianuarie 2018 - 20:34, said:

am redesenat schema ca sa intelegi.vana se afla in pozitia care e acum in schema circuitului , pompa de apa calda este oprita pentru ca a ajuns la temperature setata. cum circula apa?
Nu inteleg.
Daca pompa e oprita si vana inchisa ca s-a ajuns la temperatura setata, apa nu mai circula. Unde sa nai circule si de ce? Daca s-a atins temp. dorita?

#11386
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011
in pozitia aia trece cand e temperatura pe retur mai mica si trebuie ridicata, deci apa trebuie sa circule sau gresesc eu cu intelegerea schemei . :(

Edited by wormel, 17 January 2018 - 20:47.


#11387
sapia

sapia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.01.2016
Salut, am o centrala termica Ferroli cu arzator Sun P7. Anul acesta sona de ardere (tub-ul unde intra gratarul) a inceput sa fie distrus de foc. Practic am doua gauri mari deasupra, pot vedea gratarul de sus. Intrebarea mea este daca stiti unde as putea gasi o piesa de schimb. Centrala nu mai este in garantie.
Multumesc!

#11388
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Aici

#11389
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postwormel, on 17 ianuarie 2018 - 19:04, said:

am urmatoarea schema de instalare la centrala si nu inteleg ceva,de ce nu este pompa pe retur?...

Pentru ca ai vana de amestec si in cazul asta pompa este corect amplasata pe tur.

View Postwormel, on 17 ianuarie 2018 - 19:04, said:

... cum se face circulatia agentului termic daca vana cu 4 cai este inchisa? cine impinge apa?

Cind vana este in pozitia A, pompa recircula apa doar prin radiatoare. Aici este corect montajul.
In schimb, cind vana este in pozitia A, in centrala apa va sta nemiscata, ca nu are cine sa o recircule. Asta este partea care mie nu-mi place.

Mie personal schemele astea cu vana cu 4 cai cuplate direct la un cazan pe lemne sau peleti, mi se par o prostie imensa. Eu as monta intre cazan si vana cu 4 cai, o pompa pe retur si o BEP. O pompa care sa invirta apa intre cazan si BEP, ca sa am tot timpul circulatie in cazan, iar mai departe pompa de radiatoare sau de boiler sa ia apa calda din BEP si sa o trimita unde trebuie si vana cu 4 cai sa mixeze cit vrea ea, ca nu ma mai intereseaza in ce pozitie este.

Edited by florin71_skoda, 18 January 2018 - 12:58.


#11390
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011
eu ma gandeam sa pun o pompa pe retur (un 25-40 sa macine acolo la putere redusa cand vana e in pozitia A si sa-si mareasca puterea cand vana cu 4 cai da drumul la calorifere catre retur) si clasica supapa de amestec de 55 grade. supapa de amestec in acest caz nu o pun degeaba?

Edited by wormel, 18 January 2018 - 13:17.


#11391
1rst

1rst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2007
Schema HKS este la fel cu sugestia lui florin71_skoda , doar ca fara BEP.

Attached Files

  • Attached File  HKS.jpg   108.14K   72 downloads


#11392
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011
cam asta e ce m-am gandit si eu dar am zis sa intreb sa nu fac vre-o "inventie" si sa dezechilibrez circuitul .

#11393
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Este foarte complicat sa conditionezi functionarea viitoarei pompe de retur cu pozitia "A", a vanei cu 4 cai. Cel mai bine ar fi sa-i pui si clasica vana termostatica de 50 sau 60 grade (asa cum de altfel te-ai si gindit).

#11394
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005

View Postsapia, on 17 ianuarie 2018 - 21:06, said:

Salut, am o centrala termica Ferroli cu arzator Sun P7. Anul acesta sona de ardere (tub-ul unde intra gratarul) a inceput sa fie distrus de foc. Practic am doua gauri mari deasupra, pot vedea gratarul de sus. Intrebarea mea este daca stiti unde as putea gasi o piesa de schimb. Centrala nu mai este in garantie.
Multumesc!
Vezi că bucata aia de inox e vreo 800 Ron , și mie mi s-a ars  dar eu am tăiat cu flexul bucata afectata și am înlocuit cu alta din inox și sudata .
Toata treaba m-a costat 50 Ron . 30 Ron bucata de inox de la fiare și 20 Ron cinstea sudorului .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate