Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Santorini și restul Cicladelor

- - - - -
  • Please log in to reply
1847 replies to this topic

#1603
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Haha! Ti-am zis ca eu in Amorgos bate altfel vantul decat in celelalte ciclade. :) Ma bucur ca va place insula, abia astept si eu sa ajung acolo. Sa mi spui care sunt plajele voastre preferate si unde ati mancat bine. Ar fi minunat sa fie preturi decente la mancare. Nici in Amorgos nu mi s a parut scump ce ai povestit tu, daca in Astypalea e chiar mai ieftin, e si mai bine. Si orice crezi tu ca merita vazut/facut, ce nu neaparat e in ghiduri, stii tu, experientele de la fata locului. Distractie frumoasa in continuare si enjoy Astypalea! :)

#1604
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Ceva vegetatie este prin Sporade? Pe Google Maps par cam aride… plaja cu umbra naturala (data de copaci) exista?

#1605
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Vrei sa zici Ciclade? Vegetatie slaba, avantaj ca nu prea are ce sa arda. :))

#1606
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postcamelia19, on 21 iunie 2022 - 15:07, said:

Haha! Ti-am zis ca eu in Amorgos bate altfel vantul decat in celelalte ciclade. :) Ma bucur ca va place insula, abia astept si eu sa ajung acolo. Sa mi spui care sunt plajele voastre preferate si unde ati mancat bine. Ar fi minunat sa fie preturi decente la mancare. Nici in Amorgos nu mi s a parut scump ce ai povestit tu, daca in Astypalea e chiar mai ieftin, e si mai bine. Si orice crezi tu ca merita vazut/facut, ce nu neaparat e in ghiduri, stii tu, experientele de la fata locului. Distractie frumoasa in continuare si enjoy Astypalea! :)

Cat stati, unde si cu ce va deplasati pe insula?

#1607
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Am rezervat 4 nopti la Aphrodite Studios in Chora, poate iti iese in cale intr-una din plimbari. Avem mijloc de deplasare pe 2 roti. :)  Chiar azi am facut un draft cu chestii de vazut, am notat 2 taverne traditionale pe care vreau sa le incerc. Una e Galini in ExoVathi si cealalta Linta in Kaminakia. O stii pe vreuna?

#1608
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010
aha, deci fix in mijlocul Chorei, e bun! Multe drumuri vor fi destul de off-road, eu n-am mai mers pe 2 roti pana acum insa pe drumurile alea mi s-ar parea tare greu. Dar nici nu stiu cum e, noi am avut ATV si a fost perfect. Si cu masina se cam chinuiau oamenii, cel putin pana la Kaminakia. La Galini nu am ajuns intrucat e fix in capatul insulei si mi s-a parut prea mult de mers doar pentru asta, am fi vrut, ne-a zis gazda de el si ne-a recomandat sa mergem ca e “very traditional” :). Apoi Linta e fix la plaja Kaminakia, ne-a zis gazda si de ea insa n-am mancat acolo cand am fost, nu m-a atras in vreun fel anume dar pare ok. Daca cautati o taverna asa mai traditionala, family owned gen, recomand sa va opriti la Almyra in Maltaneza.

#1609
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Da, mi am notat si Almyra, e pe lista. Si Gerani in Livadia. Astia la Aphrodite cica au si parcare pe undeva, dar au zis ca putem parca usor moto si langa pensiune. Sincer nu stiu unde, ca vad doar scari in poze. Tot asa am calatorit in Grecia si e foarte comod, plus ca economia la biletele de ferry e substantiala. Cu masina nu cred ca m ar lasa inima sa dau atatia bani. Puteti intr o zi sa faceti o excursie la 2 plaje, nu mai stiu numele, dar una din ele e o fasie de nisip inconjurata de ape in ambele parti. Nu se poate ajunge altfel decat cu barca la ele.

#1610
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010
Aaa, veniti cu motociclera voastra, credeam ca inchiriati ceva aici. Atunci are sens. O sa trec sa ma uit de parcare la ei, no problem. Da, am fost si la acea plaja, e pe o insula de langa Astypalea, e cea mai albastra apa pe care am vazut-o aici si una dintre cele mai albastre ever. Atata doar ca e cu pietre, nu nisip. Noi am fost intr-o excursie de o zi cu barca la cele 2 plaje si alte 2 locuri, chiar foarte frumos.
Legat de localuri si taverne, pentru o insula atat de mica, au multe si bune!

#1611
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Cat a costat excursia si cu ce firma ati fost? La una din plaje am citit ca e un mic beach bar de unde se poete cumpara apa si ceva de rontait. Era deschis? Si am uitat in ce insula ziceai ca mergeti dupa Astypalea.

#1612
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010
Da da, la plaja aceea inconjurata de ape este un beach bar, era deschis, iti poti lua una alta. Inital voiam sa inchiriem barca, am vorbit cu gazda care ne-a zis ca nu stie sa poti inchiria barci, am cautat si eu si n-am gasit intradevar. Apoi mi-a zis de excursiile cu VIP yachting Astypalea, 80/Eur de persoana toata ziua cu vreo 4-5 opriri in locuri diferite, brunch, lunch, bauturi la discretie, prosoape etc. Initial am zis ca e cam scump 160/eur 2 persoane dar apoi mi-am adus aminte ca anul trecut in Skopelos am dat 100 Eur pe barca plus 40-50 pe benzina la final deci tot acolo ne-ar fi ajuns. Intr-un final am mers cu ei si a meritat, barca e un mini yacht foarte fain, stylish asa, si ai exclusivitate in unele locuri. Mai era vreo 2 alte companii care faceau turul insulelor, in barci din acelea mai traditionale, insa pareau mai aglomerate si oamenii mai unii in altii. Dar sigur e mai ieftin decat ce am dat noi, deci daca nu tineti atat de mult la conditii, merita. Noi n-am stiut, probabil ne gandeam si noi sa mergem cu cele usor mai ieftine insa am mers dupa recomandarea gazdei si nu ne-a parut rau deloc.
Niciuna din pacate, stam o noapte in Naxos apoi inapoi in Santorini si avion spre casa

#1613
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006

View Postcamelia19, on 21 iunie 2022 - 15:28, said:

Vrei sa zici Ciclade? Vegetatie slaba, avantaj ca nu prea are ce sa arda. :))

Ciclade 😃, da, scuze. In Sporade este vegetatie, ne-a placut.

#1614
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmdt, on 21 iunie 2022 - 15:15, said:

... plaja cu umbra naturala (data de copaci) exista?

Vezi pe Sifnos şi pe Serifos. În 2019 de pe Serifos am relatat chiar pe acest topic (cu poze), iar de pe Sifnos pe topicul dedicat (şi acolo cu poze).
Sunt mai multe plaje cu umbră naturală.


Sănătate şi toate cele bune !

#1615
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Pe toate Cicladele sunt si plaje cu vegetatie naturala, mai exact tamarisc, poti sta la umbra si asculta cicadele. :) Desigur ca nu e ca in Sporade sau Ionice, dar nici desert nu e. Noi avem o umbreluta pe care o plimbam dupa noi peste tot, pentru ca uneori locurile umbroase sunt deja ocupate cand ajungem acolo. Pe Serifos mi-au placut in mod special Livadakia (era chiar in spatele pensiunii unde am fost cazati si am vizitat-o mai mult) si Psili Ammos (superba si mai izolata), dar si Ganema.

#1616
crevetul

crevetul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.12.2017
Vacanta frumoasa va doresc!
Cum este cu ,,fumatul,, pe insula? Intreb asta ptr ca anul trecut facusem rezervare ,dar dupa ce am aflat ca este insula ,,verde,, ,+ ca dupa rezervare am intrebat și pe proprietar in legatura cu asta  dar nu mi-a mai raspuns   , am anulat .


#1617
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postcrevetul, on 22 iunie 2022 - 21:59, said:

Vacanta frumoasa va doresc!
Cum este cu ,,fumatul,, pe insula? Intreb asta ptr ca anul trecut facusem rezervare ,dar dupa ce am aflat ca este insula ,,verde,, ,+ ca dupa rezervare am intrebat și pe proprietar in legatura cu asta  dar nu mi-a mai raspuns   , am anulat .

Te referi la Astypalea? Daca da, nu stiu subiectul caci noi nu fumam insa acum ca zici e foarte posibil, am vazut intr-ul loc in centru, pe una dintre morile de cant, semn mare “smoke free spot” sau ceva de genul, nu am bagat de seama, credeam ca e loc in care nu poti fuma haha

Edited by FZRB, 23 June 2022 - 08:48.


#1618
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.03.2009
Wizz Air îmi cere biletul de îmbarcare printat pentru zborul de întoarcere. Eu am putut ajunge aici cu el pe telefon. Cine a mai zburat cu Wizz din Santorini îmi poate spune daca a putut călători cu el pe telefon? Sunt acum in Santorini.

#1619
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View PostAlinaFulg, on 26 iunie 2022 - 08:43, said:

Wizz Air îmi cere biletul de îmbarcare printat pentru zborul de întoarcere. Eu am putut ajunge aici cu el pe telefon. Cine a mai zburat cu Wizz din Santorini îmi poate spune daca a putut călători cu el pe telefon? Sunt acum in Santorini.

Noi l-am printat ca sa fim siguri insa erau persoane cu el pe telefon si nu pare sa fi avut probleme. Ca sa fiti siguri ca nu veti avea probleme si daca aveti cum, printati-l. Altfel, sunt 99% sanse sa fie oricum in regula

#1620
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Kalispera din Astypalea, o dodecaneza cu trup si suflet cicladic. Nu stiu daca aici ar trebui sa postez, dar avand in vedere ca Astypalea arata mai cicladic decat multe ciclade adevarate, ba chiar as zice ca poseda una din Chorele cicladice de top 3, atmosfera de pe insula e tipic cicladica, plus ca se "leaga" bine de cateva ciclade de referinta, cred ca aici ii sade mult mai bine decat pe topicul de Dodecaneze. Cazare 4 nopti la Aphrodite Studios (superba cazare situata intre port si Chora) din care mai avem doar 2, vizitat de cand am ajuns cateva plaje (Kaminakia, Steno si Analipsi) si, desigur, exceptionala Chora.
Attached File  1180796.jpg   263.64K   28 downloadsAttached File  1180774.jpg   475.43K   29 downloadsAttached File  1180860.jpg   338.18K   30 downloadsAttached File  1190053.jpg   375.45K   30 downloadsAttached File  1180951.jpg   544.6K   30 downloadsAttached File  1190066.jpg   263.59K   30 downloadsAttached File  1190050.jpg   366.75K   32 downloadsAttached File  20220710_114915.jpg   493.5K   33 downloadsAttached File  1190073.jpg   186.99K   31 downloadsAttached File  1180928.jpg   310.75K   30 downloadsAttached File  1180912-1.jpg   457.73K   29 downloadsAttached File  1180917.jpg   365.47K   29 downloadsAttached File  1180877.jpg   326.39K   24 downloadsAttached File  1180964.jpg   436.11K   27 downloadsAttached File  1190291.jpg   720.67K   29 downloadsAttached File  1190030.jpg   550.4K   32 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate