Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Ce marca de laptop sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ciprian3878

ciprian3878

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2004
Salutare!
Vreau sa cumpar un laptop nu sunt ce marca sa aleg. Poate ma puteti ajuta sa ma decid. Procesorul sa fie Intel® Pentium® 4-M 1,4 sau 1,6 GHz.
Va multumesc!

#2
gigix

gigix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.03.2004
Iti recomand IBM modelul asta.
-solid, ecran de o calitate exceptionala(singurul care il depaseste este Xblack de la sony). Eu am modelul imediat inferior acestuia, dar am lucrat si pe modelul asta si sunt extrem de multumit de amindoua.

#3
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
Subscriu la recomandarea de mai sus. Eu folosesc un model similar (T41) si sunt multumit de el.

O precizare: cand e vorba de marci la capitolul laptop, eu cred ca exista doua clase: IBM (Thinkpad) si restul lumii. Deci daca nu iei Thinkpad, nu prea conteaza marca. Recomand Acer si Toshiba, pentru ca au preturi bune in raport cu ce dau.

Edited by gniv, 09 December 2004 - 19:35.


#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
iar la banii de acolo iti dau un Asus M6 sigilat, factura, garantie 2 ani "pe bune":
- pentium-m 1.6 2 mb l2
- 512ddr
- 15" sxga+ (1400x1050)
- ati mobility radeon 9700
- hdd 60 gb
- dvd +/- RW
- gigabit lan
- alea alea

iti pot oferi mai multe modele, mail me pt. o oferta completa.

[email protected]

#5
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Iar Toshiba e plin de hardware failures, mai ales la RAM, de mai mult timp... ACER e ok, am unul mai vechi si inca traieste bine mersi...

#6
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Poate sint prea subiectiv, dar as alege clar IBM!

#7
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002

gniv, on Dec 9 2004, 19:20, said:

O precizare: cand e vorba de marci la capitolul laptop, eu cred ca exista doua clase: IBM (Thinkpad) si restul lumii.

<{POST_SNAPBACK}>

Mai degraba Apple si restul lumii. Thinkpad-urile sint f bune insa la design are fuckin' ugly. :deadtongue:
  Eu abia astept sa apara Apple Powerbook G5, care are procesorul G5 facut de IBM. In alte cuvinte, best of both worlds: IBM performance+Apple design :peacefingers:

#8
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

Masterboy, on Dec 10 2004, 10:45, said:

Mai degraba Apple si restul lumii. Thinkpad-urile sint f bune insa la design are fuckin' ugly. :deadtongue:
  Eu abia astept sa apara Apple Powerbook G5, care are procesorul G5 facut de IBM. In alte cuvinte, best of both worlds: IBM performance+Apple design :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

Apple e in alta lume. O lume mai elevata, dar.. ciudata. :)
Eu ma refeream, evident la laptoape cu Intel/AMD.

#9
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Opaaaa
In primul rind cand spui LAPTOP adica mai uzual PORTABIL nu are ce cauta AMD acolo!
Master are dreptate....din punctul lui de vedere avind in discutie si locatia sa APPLE e alegerea ideala....plus ca au numeroase chestii din dotare ce fac viatza usoara!

In al doilea rind daca vrei portabil cauta Autonomie putere de calcul si garantie! Apropo de recomandarile cu Acer...eu personal nu recomand asa ceva chiar daca unii au si sint multumiti eu nu recomand!
DA un IBM sau un Fujitsu sau o Toshiba ...da as spune ca merita sa aleg.
pur si simplu mai bine un vaio decat un acer....

#10
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Am avut un Acer timp de 3 ani care a mers struna. L-am schimbat pt uzura morala nu tehnica.

#11
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
avand in vedere ca nu stiu la ce iti trebuie notebook-ul (atentie: laptop se numesc numai portabilele facute de Apple Macintosh), poti incerca, daca vrei calitate fara fitze IBM, Dell, Fujitsu sau Toshiba.

Vrei si fitze: Sony Vaio W1 sau TR-2.

Acer, Asus, MSI, Gigabyte si alti producatori aparuti peste noapte nu prea au ce cauta in gama notebook-urilor de varf.

Surprinzator, Elsaco face notebook-uri superioare ca performante, value for money si calitate lui Acer, Asus, etc. De ce? Standarde ISO 9002 si barebone-uri Dell. Pentru bani mai putini, Elsaco poate fi o solutie.

#12
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003

danX, on Dec 13 2004, 11:32, said:

Acer, Asus, MSI, Gigabyte si alti producatori aparuti peste noapte nu prea au ce cauta in gama notebook-urilor de varf.

<{POST_SNAPBACK}>


Daca ai o baza pentru afirmatile astea, te rog comunica-ne si noua.

Revista c't (www.heise.de/ct, www.ctmagazin.de) face anual interogari la cititori privind multumirea lor privitor la calitatea notebook-urilor. Adica: sunt fericiti cu ce au primit? A fost scump? si mai ales: cum li se pare support-ul. De aici reiese Asus pe locul I (da, Asus, care in testul din 2004 nici nu era listat...deci aparut peste noapte). Pe locul II s-a clasat IBM. Dell si Fujitsu-Siemens ... undeva mult mai jos. Cred ca totusi aruncam cam usor cu afirmatile.

#13
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Eu lucrez exclusiv pe laptop de aprox. 6 ani. Am azut Toshiba, Fujitsu-Siemens, Asus si acum am un Compaq (ultimele facute sub marca Compaq). Nu am avut IBM din cauza designului oribil. Ce sa fac, sunt o victima a marketingului. Tragand linie pot spune ca cel mai multumit am fost de Asus, cu toate ca era din seria A, care sunt entry la Asus. Extrem de stabil si fiabil. Dupa el, mi-a placut futisu-siemens care sunt si foarte atenti la design.
De aceea propun sa scoateti Asus din lista pocnitorilor. Si inca o chestie, si IBM si Toshiba si cine mai vreit voi, isi fac laptopurile tot in patria lui Asus asa ca...

#14
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
sal
eu am un asus a2500h de cateva luni si pot sa-ti spun ca e cel mai stabil calc pe care l-am avut. nici macar un ecran albastru, nici o eroare etc. a fost putin mai scump decat altele dar a meritat.

#15
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

Pana zilele trecute si eu credeam ca IBM arata urat. Uite cateva poze cu IBM T42p. Imi cer scuze pentru calitatea nu tocmai buna.

Toate cele bune,
            Razvan Pop

Attached Files



#16
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

Legat de Asus. Pot sa spun ca cele mai multe cereri le am pentru Asus. Singurul dezavantaj este ca vin fara sistem de operare. Am pus si eu mana pe cateva. Sunt foarte bune. Din modelul Asus M6842NeU am vandut pe putin 6 bucati.

#17
Anjelics

Anjelics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.12.2004
IBM urile sunt urate dar bune. Din pacate IBM s-a lasat de laptopuri asa ca acum le fabrica chinezii
   Asus are SI laptopuri bune, pacat ca au marit preturile
   Compaq/Hp sunt slabe ca fiabilitate
   Gericom (aka Flamingo Navigator) sunt jalnice
Restul marcilor nu le cunosc suficient de bine

#18
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
Am fost si eu la fel de nedumerit. Pana la urma am ales un Acer Aspire 1604 LM. Intel P4 2.8 GHz, dvd/rw, 15" , etc. l-am luat la un pret bun , desi cand l-am luat nu s-a pus problema de bani. e excelent, fara probleme. mai stiu 2 cunoscuti cu Acer. nu au fost probleme de nici un fel

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate