Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Probleme cu senzorul sau doar paranoia?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Arata mai bine S6000FD-ul decat poza aia. Este la ISO 100?

#38
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
ISO 100 / 30s. Noroc ca nu este aparatul meu. Dar este o camera relativ noua, folosita doar la interior (la o firma - pentru dezvoltare de soft) si are la activ mai putin de 10000 declansari. Din pacate si la ISO 1600 1/10s in lumina ambianta se vad foarte bine si fara ochelari pixeli aprinsi pe suprafetele monocrome. Nu inteleg ce se intampla. Sa fie totusi Canon asa de penali? Se duce senzorul rapid de la radiatii cosmice sau de la blesteme?

Edited by DSops, 12 November 2008 - 08:46.


#39
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Geniali pixelii aia. Eu vad constelatii in ei. Mai puneti :).

#40
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Multumesc pentru apreciere. Daca vreti spectacol, repet experimentul la ISO 1600. Este superb. Pixelii se incalzesc unii pe altii in grupuri feeric luminate si apar sisteme planetare.
Felicitari CANON. Poate primesc un premiu pentru cea mai reusita fotografie cu capacul pus.

#41
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
ce frustrati. facem poze la copacei si prieteni la bere seara pe lumina mai putina si ne plangem ca vai dom'le au pixeli calzi

ma scuzi dar, ti-a picat vreun contract cumva ? te-a luat vreun art director la ture din cauza lor ?

daca nu. frustrare si iar frustrare

Edited by dreadboy, 13 November 2008 - 13:41.


#42
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sa inteleg ca pe tine nu te deranjeaza cand iei un produs cu defecte de fabricatie? Sau numai "profesionistii" care fac NBC-uri au dreptul sa ceara respectarea calitatii la aparatele cumparate?

Sigur ca ar trebui sa il trimita la garantie, dar... rezolva ceva?

Edited by SuperDuper, 13 November 2008 - 19:33.


#43
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postdreadboy, on Nov 13 2008, 14:40, said:

ce frustrati. facem poze la copacei si prieteni la bere seara pe lumina mai putina si ne plangem ca vai dom'le au pixeli calzi

ma scuzi dar, ti-a picat vreun contract cumva ? te-a luat vreun art director la ture din cauza lor ?

daca nu. frustrare si iar frustrare


Buuun. Te duci si cumperi un lcd tv. Dai o caruta de bani sa iei ceva de marca, pentru ca noi suntem "prea saraci pentru lucruri ieftine". Dupa o saptamana se ard cateva sute de pixeli. Ce, nu vezi cum se termina telenovela? Te da seful afara? Nu faci diferenta intre Basescu si Tariceanu? Frustrare, domnule, nimic altceva. Suntem noi nebuni!

#44
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View PostDSops, on Nov 14 2008, 10:37, said:

Buuun. Te duci si cumperi un lcd tv. Dai o caruta de bani sa iei ceva de marca, pentru ca noi suntem "prea saraci pentru lucruri ieftine". Dupa o saptamana se ard cateva sute de pixeli. Ce, nu vezi cum se termina telenovela? Te da seful afara? Nu faci diferenta intre Basescu si Tariceanu? Frustrare, domnule, nimic altceva. Suntem noi nebuni!


irelevant exemplu :)

nu e deloc aceeasi treaba... hai serios acuma .. daca avea pixeli arsi cu sutele de mii sa fie pozele inutilizabile mai ziceam. dar asa ...  :rolleyes:

pixelii aia de care va tot plangeti voi nici nu se vad in majoritatea cazurilor.

Edited by dreadboy, 14 November 2008 - 18:18.


#45
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006
Pentru o fotografie la 30s mi se pare chiar ok. Daca hot pixelii sint vizibili la sensibilitati mici si timpi de expunere scurti  (<800ISO, respectiv <1/10s) sau si mai rau, daca apar permanent (caz in care se numesc stuck pixels), ar trebui incercata o remapare la un service specializat sau poate chiar schimbarea senzorului. Daca nu, activeaza optiunea de NR la expuneri lungi, in care aparatul face o a doua expunere (cu obturatorul inchis) si elimina automat din imagine hot/stuck pixelii. De asemenea poti trage RAW iar la "developare" se pot elimina usor. Numarul pixelilor hot sau stuck creste in timp. Dupa doi ani de utilizare a aparatului mie mi-au aparut citiva stuck pixels (permanent on, indiferent de ISO si timpul de expunere) si sint convins ca o sa tot apara. Olympus are de multa vreme in meniu optiunea de remapare si recomanda folosirea ei anual. Mai nou si alti producatori au inclus aceasta functie.

Edited by sarpeco, 14 November 2008 - 19:08.


#46
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Stimate Domn Sarpeco. Eu sunt mai nou in fotografia digitala si poate nu am vasta Dvs. experienta. Daca ati citit postul meu ati vazut ca imaginea a fost obtinuta la ISO 100 si ca tot la ISO 100 situatia nu este roz la 1s sau chiar 1/10 s. Pixelii devin greu vizibili dupa 1/25 s si dispar pe la 1/50. La ISO mare fenomenul, evident, este mai pregnant. Sa inteleg din postul Dvs. ca o camera digitala cu pretentii si nu tocmai ieftina nu este capabila de rezultate corecte decat in lumina puternica si la ISO mic? Mai rau ca un p&s? Sa inteleg ca dupa aproape doi ani de la cumparare si folosire numai la interior, dupa 10000 cadre senzorul devine varza? Deci in fiecare an trebuie sa schimb senzorul, daca vreau sa abordez subiecte mai putin luminoase? Cu care din programele din softul camerei scot pixelii aiurea? Sau mai trebuie sa dau a caruta de bani si timp irosit la fiecare cadru pentru a curata mizeria din raw-uri? Sunteti amabili sa postati si Dvs ceva similar obtinul cu echipamentul Dvs, care, este normal sa aiba probleme similare - sau daca se intampla la altcineva e bun si asa.
Din pacate, cu modesta mea experienta, am constatat ce toate celelalte 3 camere folosite in testarea unor aplicatii software pe care cu umulinta le dezvolt, acest fenomen "normal" nu se manifesta, pixelii fierbinti sunt 7-21 la o expunere de 30 s si nu mai pot fi sesizati la mai putin de 1 s, fapt care, unui neexperimentat ca mine, i se pare mult mai normal. Daca nu am dreptate, trebuie sa vand tot cat mai urgent si ce nu se vinde sa arunc de pe bloc, pentru ca nu voi avea posibilitatea materiala sa achizitionez in fiecare an o noua camera digitala si nici macar sa merg suficient de des la Budapesta sa schimb senzorul. Daca este paranoia sa faci poze noaptea, atunci sunt paranoic.

#47
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Program free de eliminat Hot Pixels: http://www.mediachan...m/hotpixels.htm
Program pt numaratul lor: http://www.starzen.c...adpixeltest.zip

Programul de test, la o expunere de 30 secunde cu capacul pus, "threshold for hot = 60" (default) da urmatoarele rezultate pt jpg-uri (in VISTA pune-i la properties: "Run in compatibility mode WinXP)":
Canon Rebel XTi (EOS 400D) @ ISO 100 - 1 hot
Si un bridge:
Fuji S6000FD @ ISO 100 - 3 hot
Fuji S6000FD @ ISO 200 - 50 hot
Fuji S6000FD @ ISO 1600 - 7400 hot.

Am si pozele daca este nevoie, dar testul ala este destul de bun. Vezi ca la selectia pozei, trebuie sa alegi .jpg la tipul fisierului, implicit este .TIFF :)

Edited by SuperDuper, 16 November 2008 - 18:08.


#48
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006

View PostDSops, on Nov 16 2008, 09:33, said:

Stimate Domn Sarpeco. Eu sunt mai nou in fotografia digitala si poate nu am vasta Dvs. experienta. Daca ati citit postul meu ati vazut ca imaginea a fost obtinuta la ISO 100 si ca tot la ISO 100 situatia nu este roz la 1s sau chiar 1/10 s. Pixelii devin greu vizibili dupa 1/25 s si dispar pe la 1/50. La ISO mare fenomenul, evident, este mai pregnant. Sa inteleg din postul Dvs. ca o camera digitala cu pretentii si nu tocmai ieftina nu este capabila de rezultate corecte decat in lumina puternica si la ISO mic? Mai rau ca un p&s? Sa inteleg ca dupa aproape doi ani de la cumparare si folosire numai la interior, dupa 10000 cadre senzorul devine varza? Deci in fiecare an trebuie sa schimb senzorul, daca vreau sa abordez subiecte mai putin luminoase? Cu care din programele din softul camerei scot pixelii aiurea? Sau mai trebuie sa dau a caruta de bani si timp irosit la fiecare cadru pentru a curata mizeria din raw-uri? Sunteti amabili sa postati si Dvs ceva similar obtinul cu echipamentul Dvs, care, este normal sa aiba probleme similare - sau daca se intampla la altcineva e bun si asa.
Din pacate, cu modesta mea experienta, am constatat ce toate celelalte 3 camere folosite in testarea unor aplicatii software pe care cu umulinta le dezvolt, acest fenomen "normal" nu se manifesta, pixelii fierbinti sunt 7-21 la o expunere de 30 s si nu mai pot fi sesizati la mai putin de 1 s, fapt care, unui neexperimentat ca mine, i se pare mult mai normal. Daca nu am dreptate, trebuie sa vand tot cat mai urgent si ce nu se vinde sa arunc de pe bloc, pentru ca nu voi avea posibilitatea materiala sa achizitionez in fiecare an o noua camera digitala si nici macar sa merg suficient de des la Budapesta sa schimb senzorul. Daca este paranoia sa faci poze noaptea, atunci sunt paranoic.
Stimate domn DSops,
nici eu nu am o experienta vasta in fotografia digitala. In problema pixelilor hot/stuck m-am documentat un pic cu un an in urma, cind cumparind un Pentax K110D (o camera fara mari pretentii) am constatat ca nu trecuse prin procesul de remapare si avea citiva "stuck pixels". Sfaturile de mai sus le-am gasit pe diverse forumuri si mi-am permis sa le dau mai departe. Pe mine m-au ajutat deoarece am schimbat aparatul respectiv si am nimerit unul fara stuck pixels. Atunci am facut primul test serios aparatului meu (K100D) si comparind imagini facute in ultima vreme cu testele de atunci am constatat ca in timp apar (insa as zice ca intr-un ritm nealarmant) defecte ale senzorului.
Pe de alta parte nu inteleg tonul raspunsului dumneavoastra, atita timp cit nu ma consider cu nimic vinovat de calitatea CMOS-urilor Canon ce echipeaza camerele cu pretentii. Nu posed DSLR Canon si nu am nici cea mai mica intentie de a le lua apararea atunci cind gresesc. Cred totusi ca uneori se cere prea mult de la senzorii CCD si CMOS. Intimplator lucrez cu un CCD profesional (Hamamatsu scientific grade MPP 1024*124 pixels, cu o dimensiune a pixelului de 24*24µm²) care chiar racit la -30°C are pixeli hot la expuneri mai lungi de 20s. Daca ati fi pus o expunere plina de pixeli hot la timpi mai scurti de 1/10s nu mi-as mai fi dat cu parerea. Nu am recomandat schimbarea anuala a camerei (daca nu sinteti multumit de Canon puteti incerca si alte marci de prestigiu) si nici aruncarea de pe bloc a echipamentului fotografic. Am spus doar ca in cazul in care pixelii hot sint vizibili la timpi de expunere scurti si sensibilitati mici, remaparea sau schimbare senzorului pot rezolva problema. Nu am dat sfatul acesta pe ideea ca este aparatul altcuiva si e bun si asa. Si aparatul meu are pixeli hot si chiar 2 stuck pixels (daca vreti, pot pune imagini expuse in conditii similare) dar nu fac o mare tragedie din asta: fotografiez RAW si Pentax Photo Laboratory (programul cu care a venit camera) elimina automat stuck pixelii la prelucrare, iar la expunerile lungi activez totdeauna NR.

Edited by sarpeco, 16 November 2008 - 19:32.


#49
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Scuze, nu am vrut sa dau cu parul, dar dupa ce ca omul(adica eu) este suparat, mai primeste si vesti proaste. Chestia cu schimbatul sistemului este valabila pentru viata urmatoare. Intr-adevar, cu noise reduction pe on raman doar 2 pixeli albastri.

#50
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View PostSuperDuper, on Nov 16 2008, 18:56, said:

Program pt numaratul lor: http://www.starzen.c...adpixeltest.zip

Programul de test, la o expunere de 30 secunde cu capacul pus, "threshold for hot = 60" (default) da urmatoarele rezultate pt jpg-uri (in VISTA pune-i la properties: "Run in compatibility mode WinXP)":
Canon Rebel XTi (EOS 400D) @ ISO 100 - 1 hot
Si un bridge:
Fuji S6000FD @ ISO 100 - 3 hot
Fuji S6000FD @ ISO 200 - 50 hot
Fuji S6000FD @ ISO 1600 - 7400 hot.

Mesi pentru linci. La mine zise la ISO 100 / 30 sec:

2222 dead
11244 hot.
:confused:

#51
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006

View PostDSops, on Nov 17 2008, 15:57, said:

Mesi pentru linci. La mine zise la ISO 100 / 30 sec:
2222 dead
11244 hot.
:confused:
Oricit as incerca sa iau apararea senzorilor "zgomotosi", nu pot spune decit ca ceva nu-i in regula cu aparatul; cifrele de mai sus mi se par foarte mari.

#52
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
mult prea mari..D80`ul meu de 7 luni si 10k cadre zice....104 hot... :eek:
eu vad vreo 8 rosii si 4 albasrtri.....asta la iso 200 si 1sec expunere.
o sa-l testez si eu la iso 1600 si 30 de secunde............

daca nu postez in urmatoarele 7 zile..am facut infarct....coliva va fi made by nikon...... :worthy:

#53
bester

bester

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 18.02.2007
Canon 350D la 18k+ expuneri/2ani de folosire. 30s exposure, cu capacul pus.

ISO100  -  1 dead pixels / 16 hot pixels
ISO400  -  2 dead pixels / 67 hot pixels
ISO1600 - 8 dead pixels / 89 hot pixels

Dar pot zice ca nu am vazut niciodata pixelii astia in nici o poza de noapte... si am facut foarte multe la 30s. Dar am tot timpul long exposure noise reduction pe 1 in custom functions.

#54
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai long exposure NR ascunde pixelii aia - dar nu va recupera informatia corecta. Software-ul ala de mai sus face acelasi lucru mai rapid si fara sa streseze senzorul cu a doua expunere de 30 sec imediat dupa prima...

Am dat datele de la 400D (relativ nou) si de la S6000FD ca o comparatie pentru DSLR si P&S. Ce face senzorul ala de 5D este groaznic...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate