Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Probleme cu senzorul sau doar paranoia?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Apropo de astia cu 1ds-uri, daca te uiti pe pbase vezi ca habar n-au sa faca o poza :D (marea majoritate)

#20
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
eu vorbeam de cunostinte care au ds-uri . nu de poze de pe net asa ca Superfane linisteste-te :) se intampla si la case [ camere ? ] mai mari :P

Edited by dreadboy, 07 August 2008 - 11:42.


#21
pandururadu

pandururadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.11.2007
Am si eu o problema similara, la un canon 400d ce avea 3 pixeli morti (hot) la expuneri de peste 3 secunde, m-am alarmat am trimis la service si dupa ce au schimbat senzorul, s-a intors cu 13 astfel de pixeli, ce-i drept la expuneri de peste 4 secunde si de obicei la prima poza urmatoarele ne mai avand probleme cu pixeli morti (probabil dupa ce se incalzeste senzorul). Valoarea iso nu are nici o relevanta, sunt aceiasi pixeli indiferent de valoarea iso. Am incetat sa ma mai sperii dupa ce am vazut ca in mod curent acest lucru nu imi afecteaza in vre-un fel calitatea pozelor. Daca sunt pus in postura ca pe suportul unei fotografii sa fac listari mai mari de A3 oricum acea poza cu siguranta o voi procesa in PS deci sa scot cativa pixeli nu e o problema.
Dupa cum spunea si dreadboy mai sus problema cu dead/hot pixels e doar psihica, exact acelasi lucrau m-am intrebat si eu initial cum e posibil ca un aparat care costa 20 mil sa aiba senzorul "bulit" de nou. Acuma dupa ce il folosesc de cateva luni cu placere nici nu ma mai gandesc si nici nu mai observ pixelii aia.

Edited by pandururadu, 07 August 2008 - 12:28.


#22
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
eh. asa fac toti la inceput, cauta nod in papura la aparatele noi ca sa se asigure ca-s ok.

ti-au schimbat senzorul pentru 3 hotpixels ? si ce-ai rezolvat ? :lol: ai stat si fara aparat o sapt ? doua ? :P

Edited by dreadboy, 07 August 2008 - 12:38.


#23
pandururadu

pandururadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.11.2007
Exact, nu am rezolvat nimic in bine. Mai mult mi-am facut rau zic eu. Tocmai de asta ziceam ca nu e nici un motiv de trimis inapoi la service. Doar daca imaginile rezultate sunt inutilizabile.

#24
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
Intre timp, dupa ce am mai citit despre hot pixeli, m-am mai linistit (chiar daca inca sunt de parere ca sunt cam multi pt o camera noua)... O sa ii fac o remapare si gata. Va multumesc ca mi-ati fost alaturi :)

Edited by Superfane, 07 August 2008 - 14:11.


#25
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005

View Postpandururadu, on Aug 7 2008, 13:43, said:

Exact, nu am rezolvat nimic in bine. Mai mult mi-am facut rau zic eu. Tocmai de asta ziceam ca nu e nici un motiv de trimis inapoi la service. Doar daca imaginile rezultate sunt inutilizabile.
stai linistit ca nu au schimbat niciun senzor :), doar au facut o remapare. chiar sunt curios daca o sa posteze cineva in momentul in care vor disparea din acei pixeli incinsi (hot)...asta ar fi ca o tema pentru acasa

#26
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
senzor schimbat ( la fatza ) :lol: i-au aparut mai multe "coshuri"

#27
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 12.02.2007
Unde ai facut remaparea? Imi apar si mie niste pixeli rosii dar numai la iso 1600. La iso 800 (si in jos) e curat ca lacrima.  :D

#28
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
Nu am facut-o inca... Au zis sa ma duc sapt viitoare pt. ca nu au tehnician. Vezi http://www.nikon.ro/...road/375/1.html pentru adresa.

[edit] Cayn, de fapt nu stiu daca pe mine ma intrebai, dar sper ca raspunsul e cel care iti trebuie.

Edited by Superfane, 08 August 2008 - 12:26.


#29
pandururadu

pandururadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.11.2007

View PostCayn, on Aug 8 2008, 12:01, said:

Unde ai facut remaparea? Imi apar si mie niste pixeli rosii dar numai la iso 1600. La iso 800 (si in jos) e curat ca lacrima.  :D
Eu am trimis camera la crisservice Bucuresti, camera fiind in garantie

#30
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
Nu am ajuns si nici nu cred ca mai am cum sa ajung sapt. asta in service... Intre timp mi-am luat un Nikon AF-D 50mm f/1.8 si am uitat de pixeli :). A ajutat si faptul ca cei de la F64 au facut testul cu un alt D80 si mi-au aratat ca si ala are problema asta.

#31
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
am achizitionat si eu de curand un aparat semipro si anume un nikon coolpix p80 din state de la best buy si in primele zile de functionare a facut poze perfecte,dupa nu l-am mai folosit 3-4 zile a stat oprit iar cu urmatoarea ocazie knd l-am folosit cand am descarcat pozele am observat k au niste pete de diverse culori si dimeniuni in acelasi loc central partea stanga, am cumparat un kit de curatare de la diverta sa curat obiectivul dar au mai aparut cateva.nu stiu ce sa fac sa cumpar un kit ma performant de exemplu de la f64,sa fii intrat praf sau nisip fin in el sau  are ceva senzorul si trebuie sa merg cu el la un service,nu par a fi dead pixel sau stuck,hot pixel,cine m-ar putea lamuri va rog frumos!!

Attached Files


Edited by mirel_simandan, 07 September 2008 - 16:32.


#32
enacheedi

enacheedi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 21.03.2007

View Postmirel_simandan, on Sep 7 2008, 17:05, said:

am achizitionat si eu de curand un aparat semipro si anume un nikon coolpix p80 din state de la best buy si in primele zile de functionare a facut poze perfecte,dupa nu l-am mai folosit 3-4 zile a stat oprit iar cu urmatoarea ocazie knd l-am folosit cand am descarcat pozele am observat k au niste pete de diverse culori si dimeniuni in acelasi loc central partea stanga, am cumparat un kit de curatare de la diverta sa curat obiectivul dar au mai aparut cateva.nu stiu ce sa fac sa cumpar un kit ma performant de exemplu de la f64,sa fii intrat praf sau nisip fin in el sau  are ceva senzorul si trebuie sa merg cu el la un service,nu par a fi dead pixel sau stuck,hot pixel,cine m-ar putea lamuri va rog frumos!!

Arata cam urat acele pete !

#33
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
M-am paranoiat si eu cu pixelii alienati. Am gasit o gramada pe 40D. Am si doua 400D la firma, sunt si ei destul de bogati. Unde se poate face reremamamapaparea asta, ca ma babalbai de supaparare...

#34
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
In cazul tau, in orice service Canon care se ocupa de aparate foto.

#35
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
M-am paranoiat si eu cu 40D-ul, care are vreo 7 pixeli firbinti bine, si o gramajoara calduti. Am primit recent un 5D pentru niste teste, am facut o poza de 30 secunde la capac si am ramas mut: cerul instelat in toata splendoarea sa. Dar am o problema: nu vad nici unde luna...

Este normal???

Attached Files


Edited by DSops, 11 November 2008 - 18:08.


#36
eneyonut

eneyonut

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2008
DSops, printul ala merge pus la rubrica de astrofotografie  :lol: . Incearca sa-l remapezi la un service ca bine nu arata deloc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate