Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Probleme cu senzorul sau doar paranoia?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
In primul rand va salut! Nu am mai postat de mult pe aici...

Saptamana trecuta mi-am cumparat primul DSLR (un D80) si ca orice om care nu se pricepe prea bine, caut defecte :P . Am vazut ca pe unele poze imi apar trei puncte rosii care nu prea au ce cauta acolo. Prima data am crezut ca sunt de la compresia jpg-urilor dar problema e ca apar mereu in acelasi loc... Sa fie oare o problema cu senzorul? Si daca este o problema cu senzorul, garantia acopera asa ceva?


[edit] Uitasem sa atasez pozele.. Sorry!

Si in afara de acei pixeli de culoare rosie, acum am vazut ca mai sunt si unii de culoare alba (se pot vedea tot in pozele atasate) :(

Attached Files


Edited by Superfane, 04 August 2008 - 22:45.


#2
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
stuck/dead pixels. aia albi sunt hotpixels. poti citi pe net despre ei :P

nu e nimic in neregula cu senzorul si oricum se pot remapa la service. sau scoate la post procesare :)

#3
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
si apar la iso mare si timpi mari de expunere in general

#4
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
Dar e normal sa apara la o camera noua?

#5
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Este foarte normal, nu-ti mai fa griji, dar poti sa apelezi la un service pt. remapare, dupa cum zicea si dreadboy

#6
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
Am inteles. Pai atunci o sa ma gandesc mai putin la pixeli si mai mult la facut poze :). Va multumesc pentru ajutor!

#7
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
eu am avut un pixel mort de la prima declansare.

#8
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
Ma intreb daca iti iei un D700 si dai 90 de mil pe body, tot asa patesti? :)

[edit] Nu vreau sa se creada ca numai Nikon are probleme din astea (din cate am mai intrebat, mai sunt si alti producatori)... Am dat exemplul cu Nikon pt ca Nikon am eu.

Edited by Superfane, 05 August 2008 - 17:25.


#9
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
Hmmm.. am zis eu ca nu ma mai gandesc la pixeli dar parca sunt prea multi. Am pus capacul de la obiectiv si am facut o poza la iso1600 cu timp de expunere de 30 de sec... A iesit chestia de mai jos.

Avand in vedere ca sunt asa de multi (eu am numarat la repezeala vreo 10), nu vreau sa remapez senzorul. Voi credeti ca exista vreo posibilitate sa schimb aparatul? Am scris si la cei de Skin (firma care aduce Nikon in Ro) dar nu s-a deranjat nimeni sa-mi raspunda.

Attached Files



#10
Vlad6

Vlad6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.03.2005
ok,am sa fac si eu cu D300 si am sa postez maine

#11
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005
in primul rand ai incercat si la iso 200? stii ce se intampla in momentul in care cresti iso? si a mai spus cineva mai sus de "pixel mort", care pun pariu ca are orice alta culoare in afara de alb sau negru (doar aia sunt pixeli morti). respectivul era un hot pixel care la un moment dat isi revine la realitate, dar nu este exclus sa apara altii in alte zone de pe senzor. in princpiu asta e o asa zisa problema la toate camerele, mai mult sau mai putin vizibil. eu de exemplu am avut un hot pixel verde fix in centru...dupa 2-300 de declansari a disparut.  deci mai bine va concentrati la poze si mai putin la "uite un pixel care alta culoare decat ar trebui".
bafta si lumine buna!

#12
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
@Foxulante, am incercat si la iso 200 si se vad mai putine puncte dar tot se vad. De la 400 incep sa se vada cam toate.

Sunt total de acord cu ce spui tu in legatura cu concentratul pe poze si crede-ma ca am incercat... Din pacate nu am reusit. Ce pot sa spun? Poate ca nu-i pasiunea atat de mare incat sa trec cu vederea :). Recunosc ca nu stiam ca este posibil sa dispara dupa mai multe declansari (desi cred ca am depasit deja 300).

@Vlad6, Multumesc!

#13
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
eheiii...
ce-as vrea si eu un d300 cu tot cu "problemele" lui , pixeli hot si noise la iso200 :D

Edited by Lucatas, 05 August 2008 - 22:53.


#14
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
Intre timp am vb cu cei de la Skin si a ramas sa le fac o vizita sapt viitoare. Sa vedem ce se intampla...

Oricum, sunt inca interesat sa vad poza de la D300.

#15
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005

View PostSuperfane, on Aug 5 2008, 23:17, said:

@Foxulante, am incercat si la iso 200 si se vad mai putine puncte dar tot se vad. De la 400 incep sa se vada cam toate.

Sunt total de acord cu ce spui tu in legatura cu concentratul pe poze si crede-ma ca am incercat... Din pacate nu am reusit. Ce pot sa spun? Poate ca nu-i pasiunea atat de mare incat sa trec cu vederea :). Recunosc ca nu stiam ca este posibil sa dispara dupa mai multe declansari (desi cred ca am depasit deja 300).

@Vlad6, Multumesc!

Nu ti-am spus-o cu rautate insa nu trebuie sa te stresezi din cauza asta. Apropo, acum mi-am facut si eu testul ala de hot/dead pixels si arata ok, cu toate ca nu m-am sinchisit sa-l testez asa cand am cumparat camera. Ar mai fi o chestie de stiut, si anume ca in general la orice service ce lucreaza cu LCD-uri sau in cazul de fata senzori foto, au o marja acceptata de pixeli morti (ATENTIE, nu hot...). Mai exact un procent care in cazul lui D300 ar putea fi chiar mare avand 12 mil de pixeli. Dar inca odata iti zic, atata timp cat nu sunt morti, nu te mai stresa, si apucate mai bine de pasiunea asta foto. Vezi incadrarile, cromatica, ideea...:cheers:

Attached Files


Edited by foxulante, 06 August 2008 - 19:01.


#16
Vlad6

Vlad6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.03.2005
uite si la mine...cu Nikon D300

nu imi merge dead pixel calculator.,...insa eu nu vad niciunul.

http://rapidshare.co...SC0519.JPG.html

Edited by Vlad6, 06 August 2008 - 21:04.


#17
Superfane

Superfane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 09.03.2003
@Foxulante, no problemo. Nici nu m-am gandit ca ai spus-o cu rautate.

@Vlad6, multumesc! Nici eu nu vad niciunul. Chiar e foarte curat. Se pare ca sunt eu mai ghinionist. Ata ete... :)

Un sfat pentru cei care isi achizitioneaza camere foto: daca v-ati hotarat asupra unui aparat si daca este posibil, faceti comanda pe internet si nu cumparati aparatul direct din magazin. Eventual va puteti duce sa va jucati cu el in magazin, dar comandati-l pe net. Motivul: http://www.anpcnet.r...-consumator.pdf La pagina 26 o sa vedeti ca in cazul cumparaturilor facute la distanta puteti returna bunurile in 10 zile lucratoare de la primirea lor fara penalitati sau invocarea unui motiv. Din pacate, aceasta facilitate nu exista si pentru bunurile cumparate direct din magazin (pentru acelea magazinul decide daca le primeste sau nu inapoi... si de obicei le primeste numai in termen de 48 de ore)

Cei de la magazin mi-au spus ca mi-l schimba daca ma duc cu negatie de la service. Ramane de vazut ce se intampla sapt. viitoare in service (desi ma indoiesc ca o sa primesc acea negatie).

As vrea sa mai aflu si parerea altora. Vi se pare normal sa dati 30 de mil. pe un aparat si sa aiba atatia hot pixeli?

#18
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
de ce sa nu fie normal ? daca asta e o chestie foarte banala? am vazut hot pixels si la 1ds-uri, care costa ceva peste d80 :P doar ca baietii aia care au 1ds fac foto nu stau sa verifice pixeli :lol:

te-au limitat cu ceva pixelii aia ?
ai pierdut vreun client din cauza asta ?

iti arat si eu cadre trase cu capacu pus [ la iso crescut si timp de expunere lung ] . hot pixels si la 300d si la 40d

nu te mai stresa atata pentru ceva care nu te afecteaza [ decat psihic ]

Edited by dreadboy, 07 August 2008 - 04:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate