Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Camera miniDV Panasonic NV GS330EP-S

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
valy07

valy07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.05.2008
Salutare la toata lumea. Lansez topicul asta sa mai aflu si alte pareri despre produsul pe care vreau sa il achizitionez....am optat pentru camera aceasta, deoarece am cautat calitate asupra imaginii dupa conversiile necesare.
   Am gasit-o la ora actuala la 1462 lei, vreau sa ii mai iau inca un acumulator de rezerva VW-VBG6 de 5800 mAh in jur de 650 lei si nu in ultimul rand un SDHC tot Panasonic gasit in jur de 80 de lei...totul ma ajunge undeva la 2200 lei.
   Nu ma deranjeaza sa stau mai mult sa transfer filmarea de pe caseta pe PC sau dupa aceea sa stau sa editez, pentru ca asa cum am spus si la inceput ma intereseaza calitatea imaginii, si daca nici in format miniDV combinat cu tehnologia 3CCD nu obtii acest lucru, atunci cu ce? Vorbim aici de un oarecare buget, nu vreau sa imi dati exemple de nu stiu ce camere profesionale ca nu este cazul, pentru ca aceasta camera se vrea a fi folosita in concedii, acasa, cu ocazia diferitelor evenimente etc.
   Asadar va rog frumos, de dragul conceptului constructiv, cei care va simtiti ca aveti ceva cunostinte in domeniu si mai ales legat de acest produs, daca si detineti acest tip de camera cu atat mai bine, postati pe acest topic.
  Merci anticipat!!!

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View Postvaly07, on Aug 2 2008, 23:29, said:

Salutare la toata lumea. Lansez topicul asta sa mai aflu si alte pareri despre produsul pe care vreau sa il achizitionez....am optat pentru camera aceasta, deoarece am cautat calitate asupra imaginii dupa conversiile necesare.
   Am gasit-o la ora actuala la 1462 lei, vreau sa ii mai iau inca un acumulator de rezerva VW-VBG6 de 5800 mAh in jur de 650 lei si nu in ultimul rand un SDHC tot Panasonic gasit in jur de 80 de lei...totul ma ajunge undeva la 2200 lei.
   Nu ma deranjeaza sa stau mai mult sa transfer filmarea de pe caseta pe PC sau dupa aceea sa stau sa editez, pentru ca asa cum am spus si la inceput ma intereseaza calitatea imaginii, si daca nici in format miniDV combinat cu tehnologia 3CCD nu obtii acest lucru, atunci cu ce? Vorbim aici de un oarecare buget, nu vreau sa imi dati exemple de nu stiu ce camere profesionale ca nu este cazul, pentru ca aceasta camera se vrea a fi folosita in concedii, acasa, cu ocazia diferitelor evenimente etc.
   Asadar va rog frumos, de dragul conceptului constructiv, cei care va simtiti ca aveti ceva cunostinte in domeniu si mai ales legat de acest produs, daca si detineti acest tip de camera cu atat mai bine, postati pe acest topic.
  Merci anticipat!!!


E foarte buna camera, pe timp de zi, iar pe timp de noapte daca ii asiguri si o lampa e parfum. Poti lua un gs320, e cam aceeasi camera si o gasesti acum pe la 9 mil... card mare nu merita, nu te va lasa sa filmezi pe card, numai sa faci poze...astea le scoate cam ,,urate" dupa parerea mea. Pt filmari de familie, vacante este exceptionala, o sa ramai placut impresionat, ccd ala si OIS isi fac treaba 101%( vb in cazul lui GS320- si 330 tot cam pe aici bate cred).  Daca faci transfer pe pc via firewire, o sa ai niste capturi super(orice material facut pe pc este de preferat sa-l vezi pe TV, monitoarele nu-s capabile sa redea aceeeasi acuratete ca un Tv). Bafta!

#3
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Stie cineva unde se mai gasesc camere video Panasonic NV GS 320 ? Cei care aveti modelul 330 este adevarat ca gleste mai repede bateria decit 320?
Se potriveste bateria mare de 5400mah la 330?

#4
ciprians

ciprians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.10.2007
GS320 nu se mai gaseste si a fost inlocuit de GS330  ;)

#5
alexciucanu

alexciucanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.08.2008

View Postvgabi, on Aug 7 2008, 15:17, said:

Stie cineva unde se mai gasesc camere video Panasonic NV GS 320 ? Cei care aveti modelul 330 este adevarat ca gleste mai repede bateria decit 320?
Se potriveste bateria mare de 5400mah la 330?
Bateria se potriveste fara nici o problema in schimb modelul nou este in jur de 1469 RON

#6
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Unde sse gaseste bateria VW-VBG6 de 5800 mAh?

#7
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Am cumparat In sfirsit modelul NV GS 330. Prima impresie este calitatea si finisarea foarte bune, la exterior deranjeaza doar cureaua de mina care este prinsa prea jos si e nevoie de fermitate la tinutul camerei. Dar cred ca se poate remedia cu o curea mai lata.
Calitatea imaginii la lumina naturala este f buna dar parca stabilizatorul optic putea fi mai precis. In conditii de lowlight este nevoie de o lampa video pt performanta mai buna.
Acum caut un acumulator mai mare dar se pare ca exista ceva contradictii intre ofertele existente in Ro, referitor la dimensiunile bateriei. MAi vreau si o lentila wide angle pt un look mai profi.

PT valy07 si altii intrebare.

Cum potriviti voi o baterie mai mare de 2000mA in socketul camerei ca eu am masurat si se pare ca o baterie mai mare de ca CGA du 21 si vw vbg 260 nu poate fi montata pt ca latimea si grosimea lor depasesc socketul cu citiva mm?

Mersi

#8
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Apropo stie cineva cum se fac setarile pe manual ca sa iasa imaginea mai buna in lowlight? ma refer la diafragma, balans de alb etc.

o zi buna

#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
La mine deasupra curelusei, inspre partea de sus, spate, am un butonas pe care-l comut pe Auto/MAnual/Focus ( dau nutonul pe manual), apoi apas pe joystick si imi apar setarilept manual. Cred ca o fi la fel...?!

Edited by CristianAdrian, 09 September 2010 - 13:36.


#10
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Stiu si eu de butonul de comutare nu asta e problema ci valorile de care trebe alese in modul manual ca valorile shutter, apperture, etc
XKOS

#11
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Credeam ca cel care a initiat topicul asta sa il si continue din cind in cind.
mai are cineva nv330?

#12
waderus

waderus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.07.2008
Am si eu un NV330 si sunt super multumit de ea. Am luat si baterie CGA-DU 21, care se potriveste super bine si creste durata filmarii la 2 1/2 ore. Pentru filmarile noaptea si in lowlight am achizitionat o lampa Sony cu 2 becuri de 15W si baterie de 6400mA. Per total toata investitia 30 mil dar merita.
Mentionez ca filmez si evenimente de tip NBC, pe langa uzul personal.

#13
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Fain, in sfirsit oameni noi pe aici.
Ce accesorii mai ai de ai ajuns la 30 mil? Eu am luat camera plus 2 baterii de cga du 21 si am ajuns la 18 mil.
Poti sa postezi aici sau undeva niste imagini la care ai folosit lampa ca sa vad si eu diferenta?
ca vreau si eu o lampa dar prefer cu leduri pt ca tine mai mult.
Mersi. :coolspeak:

Edited by CristianAdrian, 09 September 2010 - 13:37.


#14
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Revin cu niște capturi full frame ca să vadă doritorii diferența între modul automat și cel manual în lowlight. Aici fără alte setări de wb, shutter, etc.
Lumina din cameră provine de la un bec de 75w, fără folosirea lămpii video.
Setați Modul manual-Scene mode-Lowlight (icon lumînare) și veți vedea diferența.
Dacă mai setați și balansul de alb în funcție de condițiile de filmare iese și mai bine mai ales în spații închise.
Și o poză cu camera ca să nu mai fie confuzii între modele.

Attached Files


Edited by vgabi, 14 December 2008 - 11:39.


#15
27cry

27cry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.01.2008
eu in afara de camera video pe care trebuie sa o cumpar (mai am una gs27) am de la sony o lampa cu doua becuri de 10w fiecare, cu acumulator de 6400 mA care m-a costat 500 ron, acumulator asemanator cu cga 21 de 2100mA 130 ron si mai cumpar lentile wide de 0,5x la 200 ron si cred ca e  suficient. sper sa merite banii dati pe camera.

#16
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Despre care model vorbești de fapt Pana 330?
Merită, nu dă nici un rateu la frig, nici o emoție.
Vezi ca lentila wide să nu deformeze imaginea, fă o probă înainte.

Edited by CristianAdrian, 09 September 2010 - 13:37.


#17
S-K-L

S-K-L

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2009
Salut!
Am citit cate ceva despre camera asta NV-GS330EP-S si pare super ok pentru pretul pe care il are!
Am mai filmat cu camera 3ccd - una profi ce-i drept - un vx2100 si intradevar senzorul 3ccd scoate o calitate foarte buna a imaginii, si in plus calitatea pe mini dv este excelenta - inregistrarea fiind necomprimata, inca o bila alba o au camerele astea care inregistreaza progresiv nu interlaced.
Una peste alta NV-GS330EP-S pare o camera super ok pentru uz personal ptr cei care vor o calitate foarte buna a imaginii!

As intreba daca stie cineva unde mai pot gasi camera asta - NV-GS330EP-S - ca am inteles ca s-a intrerupt fabricarea ei si momentan pe unde am intrebat "nu mai e pe stoc si nu se mai aduce", pentru cei cu buget redus este camera ideala - pacat ca nu mai poate fi gasita asa usor!
Sau daca imi puteti recomanda ceva asemanator cam la aceias bani!

Multumesc anticipat pentru ajutor!

#18
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Așa am căutat și eu modelul ăsta și am vizitat mai mult de 10 magazine online pînă am luat-o.
Căută și tu pe net la prețul de aprox 15 mil. La prețul ăsta nu vei găsi nimic mai bun și fiabil.
Ia-le pe rînd http://www.price.ro/...ep-s_125253.htm

Edited by vgabi, 29 March 2009 - 16:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate