Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Pulp Fiction (1994)

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
Andrei_Andrei_

Andrei_Andrei_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 27.03.2011
Revazut recent dupa niste ani, in format HD. Brilliantly !  :coolspeak:

Ca o paranteza, nu stiu ce tot vede lumea mare actor in Bruce Willis...  Samuel si Travolta sunt baza si farmecul filmului. Iar Tarantino asta e un geniu. :)

#56
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 17.12.2006
http://www.cracked.c...ve-answers.html

#57
Grecu_M

Grecu_M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.07.2010
Tarantino a dat ce-i mai bun din el in realizarea filmului "Pulp Fiction" . Prin dialoguri a reusit sa umanizeze fiecare personaj eliminand stereotipurile si sa creasca intensitatea actiunilor .Cred ca a atins perfectiunea in "Inglorious bastards" cu ajutorul lui Christopher Waltz

#58
Finnerty

Finnerty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.04.2009

View PostGrecu_M, on 8th May 2011, 23:29, said:

Tarantino a dat ce-i mai bun din el in realizarea filmului "Pulp Fiction" . Prin dialoguri a reusit sa umanizeze fiecare personaj eliminand stereotipurile si sa creasca intensitatea actiunilor .Cred ca a atins perfectiunea in "Inglorious bastards" cu ajutorul lui Christopher Waltz

Ce umanizare, bre? In ce sens? Te intreb pentru ca numai la umanizare nu ma gandesc cand vad personajele bolnave din "Pulp Fiction", cu atat mai putin ca Tarantino ar putea promova umanismul in filmele lui. Totul e corupt si intunecat in "Pulp Fiction", doar ca nu se vede prea bine din cauza violentei vesele care mascheaza.

Iar filmul e atat de notoriu pentru ca e perceput ca fiind fu**ing cool, incat nu poti sa nu-l vezi, iar majoritatea, atunci cand il vad, cu toate ideile preconcepute despre Tarantino si filmele lui, de prea putin ori isi permit sa-si formuleze o parere proprie.

#59
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Asta e beleaua cind vezi filmul prima data astazi. In 94 in schimb, nu prea existau idei preconcepute despre Tarantino.

#60
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010
say "what" again, i dare you, i doubledare you motherfucker! :thumbup:

#61
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostGrecu_M, on 8th May 2011, 23:29, said:

Tarantino a dat ce-i mai bun din el in realizarea filmului "Pulp Fiction" . Prin dialoguri a reusit sa umanizeze fiecare personaj eliminand stereotipurile si sa creasca intensitatea actiunilor .Cred ca a atins perfectiunea in "Inglorious bastards" cu ajutorul lui Christopher Waltz


Cred ca am vazut toate filmele lui Tarantino ce merita vazute, iar Inglorious mi se pare un esec, cu un singur lucru notabil, interpretarea lui Landa. A trebuit sa ma fortez sa il vad pana la capat. In ceea ce priveste Pulp fiction, mi se pare unul dintre cele mai bune filme facute vreodata, sunt absorbit de personaje si de replici de fiecare data cand in revad.

#62
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View Postnicolaie, on 10 iunie 2011 - 12:10, said:

Cred ca am vazut toate filmele lui Tarantino ce merita vazute, iar Inglorious mi se pare un esec, cu un singur lucru notabil, interpretarea lui Landa. A trebuit sa ma fortez sa il vad pana la capat. In ceea ce priveste Pulp fiction, mi se pare unul dintre cele mai bune filme facute vreodata, sunt absorbit de personaje si de replici de fiecare data cand in revad.

Despre Kill Bill-uri ce părere ai?

#63
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Imi plac ambele, au scene si situatii foarte bune, nu imi plac asa mult ca si Pulp fiction insa.

#64
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View PostFinnerty, on 05 iunie 2011 - 16:36, said:

Ce umanizare, bre? In ce sens? Te intreb pentru ca numai la umanizare nu ma gandesc cand vad personajele bolnave din "Pulp Fiction", cu atat mai putin ca Tarantino ar putea promova umanismul in filmele lui. Totul e corupt si intunecat in "Pulp Fiction", doar ca nu se vede prea bine din cauza violentei vesele care mascheaza.
Iar filmul e atat de notoriu pentru ca e perceput ca fiind fu**ing cool, incat nu poti sa nu-l vezi, iar majoritatea, atunci cand il vad, cu toate ideile preconcepute despre Tarantino si filmele lui, de prea putin ori isi permit sa-si formuleze o parere proprie.
Subscriu, film din categoria "pumnii mei nu are minte" :) Cum e de altfel kill bill si alte productii "geniale" marca holiud.

#65
tony_4football

tony_4football

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 27.05.2007

View PostNenea Zap, on 02 august 2008 - 22:42, said:

Observ din ce in ce mai multi oameni care adora filmul asta. Pe imdb are nota mare. Insa nu inteleg de ce. Adica sunt atatea filme care nu respecta ordinea scenelor, sunt alte filme cu actorii astia, la fel cum sunt alte filme de-ale lui Quentin, DE CE filmul asta este atat de apreciat?

Are ceva unic. Iti da un feeling pe care nu multe filme ti-l dau. Mai e si muzica buna. Iar daca asta este primul film pe care il vezi in care nu se respecta ordinea scenelor, iti ramane intiparit in minte, iar urmatoarele filme de genul acesta le vei compara cu Pulp Fiction.

View PostFinnerty, on 05 iunie 2011 - 16:36, said:

Iar filmul e atat de notoriu pentru ca e perceput ca fiind fu**ing cool, incat nu poti sa nu-l vezi, iar majoritatea, atunci cand il vad, cu toate ideile preconcepute despre Tarantino si filmele lui, de prea putin ori isi permit sa-si formuleze o parere proprie.

Eu cand l-am vazut prima data habar n-aveam cine este Tarantino, nu auzisem de el niciodata, dar de cum am vazut filmul, am zis ca este genial.

#66
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007

View PostNenea Zap, on 02 august 2008 - 22:42, said:

Observ din ce in ce mai multi oameni care adora filmul asta. Pe imdb are nota mare. Insa nu inteleg de ce. Adica sunt atatea filme care nu respecta ordinea scenelor, sunt alte filme cu actorii astia, la fel cum sunt alte filme de-ale lui Quentin, DE CE filmul asta este atat de apreciat?
Travolta, willis , uma thurman , nigga ala caruia mereu ii uit nunele.
Replicile bestiale "it's a chopper baby it's a chopper"

Faza  de sadism, cum alege ala drujba ciocanul, sabia.

Este un film unic, original , deosebit.
Coloana sonora de nota 10.


#67
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
E overrated as fuck pentru mine.
Inafara de 3-4 scene, filmul ma plictiseste cumplit, imi amintesc si acum cat de patetica e scena de dans si discutia dinainte.
Actorii sunt cei care compenseaza pentru tot, daca puneau 2 papagali in locul lui Samuel L Jackson si Travolta n-avea nici jumate din popularitate.

@tfmercedez


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PE9Qm8mShik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Asta a cea mai populara faza din film. SAMUEL L JACKSON il cheama pe nigga, ar trebui sa-i tii minte numele avand in vedere ca scena aia a facut filmul cu mult peste ceea ce e.

Edited by Gh3r0m, 15 November 2014 - 12:41.


#68
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007

View Posttonks, on 26 august 2008 - 13:55, said:

1. pentrun felul in care arata john travolta cu siringa in mina :w00t:
2. pentru discutia despre masajul picioarelor :naughty:
3. pentru Butch si Esmeralda Vilalobos
4. pentru peripetiile ceasului in Vietnam
5. pentru accidentul din masina si
7. multe altele

cel mai tare film ever. nu am vazut vreun film care sa se apropie de "pulp fiction", poate "culoarul mortii"
Am uitat sa-l pomenesc pe Christopher Walken. Un geniu, unul din preferatii mei .

#69
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007

View PostGh3r0m, on 15 noiembrie 2014 - 12:39, said:

E overrated as fuck pentru mine.
Inafara de 3-4 scene, filmul ma plictiseste cumplit, imi amintesc si acum cat de patetica e scena de dans si discutia dinainte.
Actorii sunt cei care compenseaza pentru tot, daca puneau 2 papagali in locul lui Samuel L Jackson si Travolta n-avea nici jumate din popularitate.

@tfmercedez


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PE9Qm8mShik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Asta a cea mai populara faza din film. SAMUEL L JACKSON il cheama pe nigga, ar trebui sa-i tii minte numele avand in vedere ca scena aia a facut filmul cu mult peste ceea ce e.
O fi populara, dar nu si pentru mine. Adica nu este scena mea preferata.

Mie imi plac filmele pentru actori.  Desi uneori joaca prost sau e regia proasta.

Pulp fiction mi-a placut pentru Bruce Willis si Travolta in special.
Pe S.L.Jackson  mi-a placut sa-l vad in Shaft. Alt film bun.
Christopher Walken si De Niro  in Deer Hunt,  si altele.

Au jucat toti actorii astia si in filme mai proaste.

Daca ma gandesc la un film bun, imi vine in minye Alien, Terminator 2, filme care m-au impresionat profund, probabil si din cauza ca eram copil cand le-am vazut, si eram prea mic sa fi avut voie sa le vad (ratingul CNA).  Am vazut filme care mi-au facut nopti albe , cosmaruri , tocmai pentru ca parintii mei au gresit lasandu-ma sa privesc , eu fiind copil la vremea respectiva.

Si ca sa iti raspund direct- 99 % din filmele americane  sunt uber overrated, un kkt pansat frumos, block bustere si ce mai vrei, pe care industria de DISTRIBUTIE si PROMOVARE le baga pe gat, lasand alte capodopere  in umbra si departe de constiinta publica.  
Cata reclama a avut Titanic? Avatar? in general filmele lui Spielberg.  Nici unul nu m-a impresionat , incat sa il vad de inca 3 ori.

Dar mi-a placut Malena.

#70
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010
best movie ever ! fara exagerare cred ca l-am vazut cap-coada de minim 20 de ori, plus fara numar pe bucati. cred ca stiu pe de rost cam 40% din replici/dialoguri, cel putin cele din scenele memorabile( desi e greu-tot filmul e memorabil). in privinta replicilor invatate am trecut la chestii de finete Posted Image))), intonatia cu care sunt spuse si accentul fiecarui personaj.  Posted Image)))). am filmul pe laptop, tableta, pe un stick infipt in tv, am tricou Pulp Fiction, portofel cu Bad Motherfu**er, am coloana sonora pe cd in masina. Posted Image)))) apropo de coloana sonora, mie imi place Flowers on the Wall- The Statler Brothers ( scena cu Bruce Willis care da cu masina peste Ving Rhames- "nigga" pe care un coleg mai sus nu stia cum il cheama Posted Image)) - in film e Marcelus Walllace.
in concluzie pt cei care nu l-ati vazut, vizionare placuta, pt cei care l-am vazut, la cat mai multe revizionari !!!

Edited by underrated, 15 November 2014 - 13:58.


#71
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007
Mie nu-mi vine a crede ca anul asta, filmul a implinit 20 de ani. Gezas fuckin' craist.

#72
Alexandru_986

Alexandru_986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.03.2015
Tarantino a fost, este si va fi mereu unul din cei mai buni.  Nu am cuvinte sa descriu cat de mult admir munca lui!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate