Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nu ies pozele clare

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Am facut niste poze noaptea, atat pe mod automat cat si cu unele setari manuale insa nu pot sa fac poze clare, va rog cine poate sa ma ajute, am Nikon D80 cu obiectivul din kit 18/135. Daca poate sa imi dea cineva niste sfaturi de setare.

Pozele:

- http://www.adrianchi...ctures/0222.jpg

- http://www.adrianchi...ctures/0247.jpg

#2
Fishhh

Fishhh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.06.2008
Aici este "Critica foto" !
Trebuia sa postezi aici => http://forum.softped...p?showforum=308

Ontopic: Parerea mea: 1.  s*au misca lentilele in obiectiv (si trebuie dus la un service)
sau 2. Era setat pe modul "Focalizare Manuala" (si nu ai focalizat)

#3
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Nu stiam exact unde se potriveste mesajul.

Aparatul e nou de cateva zile, cred ca nu fac eu ceva bine, nu are aparatul probleme :)

#4
Fishhh

Fishhh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.06.2008

View PostDjAdi, on Aug 2 2008, 20:43, said:

Nu stiam exact unde se potriveste mesajul.

Aparatul e nou de cateva zile, cred ca nu fac eu ceva bine, nu are aparatul probleme :)
Vezi ca pe obiectiv este "o chestie(nuj cum se numeste)" de care dai in dreapat si in stanga .
Si acolo e "Focalizare Automata" si "Focalizare Manuala" .
+ Vezi ca ai o rotia cu mai multe "Mod-uri" si cand e noapte selecteaza "Modul Nocturn".

P.S. Bafta ,  :photo:

Edited by Fishhh, 02 August 2008 - 19:50.


#5
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Da am incercat de acolo si la fel :( destul de complicat, am tot citit manualul insa nu imi dau seama ce setari trebuie facute noaptea , cine face poze noaptea ce setari foloseste?

#6
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Cu timpii de expunere 1/3 si 1/5 fara trepied e si normal sa-ti iasa pozele asa. Cu toate ca a doua e si OF
Naspa accident, aparatul foto s-a speriat si nu a vrut sa mai faca poza!

Edited by netra, 02 August 2008 - 20:07.


#7
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
pune-l pe modul de pozat noaptea si vezi ce setari isi face.

#8
primul.contact

primul.contact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 26.03.2007
Iti trebuie un timp de expunere mic. Pune camera pe unul din modurile care permit reglarea timpului de expunere, apoi te joci cu ISO si diafragma.
Sau ia trepied (valabil pt subiecte statice, ca in a doua poza).

#9
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 18.01.2008
Trebuie trepied! mareste timpii de expunere dar nici asa nu o sa faci mare lucru pentru a avea poze clare trebuie sa tii aparatul nemiscat. pune l pe un suport, fa o poza noapte cu declansarea pe timer sa fii sigur ca nu misti aparatul si sa focalizezi ceva cat mai bine (manual sau automat daca poate focaliza) si vezi cum iese 99% o sa iasa bine.
o zi buna!

#10
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004
Of...doar pentru ca a costat mult nu inseamna ca poate sa faca poze in orice conditii. Pur si simplu nu e destula lumina pentru poza facuta din mana. Sunt o gramada de lucruri de invatat si iti trebuie ceva timp si mai ales multa rabdare. Nu exista niste setari "de folosit noaptea", nu exista o reteta magica.

#11
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Ca sa nu-ti iasa pozele miscate trebuie sa tragi cu un timp t = 1/(distanta focala * factor de crop); pt. Nikon factor de crop este daca nu ma insel 1.5 deci daca vrei sa tragi ceva la 20mm atunci timpul t = 1/30. In prima poza este prea putina lumina si chiar daca duceai ISO la 1600 tot nu era suficient. In aceste conditii trebuie un trepied sau o metoda de a preintampina miscarea aparatului. Mai e o chestie, chiar daca forumla spune 1/30 asta nu inseamna ca vor iesi pozele nemiscate pt. ca nu toti putem sa tragem din mana la timpi asa de lungi. Eu de ex. nu pot, tot imi iese miscate, nu rau dar suficient ca sa deranjeze.

Edited by _thunder_, 02 August 2008 - 20:59.


#12
badmauuro

badmauuro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.06.2007
Daca ziua "ies" bine si noaptea nu , nu-i de la obiectiv. La trepied e problema. Lipseste!!! Nu cred ca ai folosit trepied nici ptr al 2-lea cadru, nu??

#13
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006
e foarte clar din punctul meu de vedere: la prima timpul de expunere e foarte mare pt a trage din mana si chiar daca ai mana ferma sigur oamenii ieseau miscati. trebuia sa folosesti blitul camerei ca nu cred ca te interesa aspectul artistic al pozei. a doua insa nu e foarte miscata dar e prost focalizata. probabil ai focalizat undeva pe cer unde nu a gasit nimic.

#14
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
La prima il puneai in modul P, cu blitzul intern deschis, setai sa zicem un 1/60 sau 1/100 si-ti iesea. La a doua vad ca ai expus 1,5 secunde, si aveai nevoie de trepied. Judecand dupa conditiile din poza, ti-ar fi trebuit un f/8 si vreo 15 secunde pe trepied, si ar fi iesit interesant.
Mai joaca-te cu setarile ;)

#15
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
pentru situatii de genu -> http://f64.ro/det.ph...id=416&pid=4027 . lasi diafragma deschisa la maxim, iso3200 ... si cauti un highlight pe care sa focalizezi

#16
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Sau asta. Cu super-glue.

#17
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostFishhh, on Aug 2 2008, 20:41, said:

Aici este "Critica foto" !
Trebuia sa postezi aici => http://forum.softped...p?showforum=308

Ontopic: Parerea mea: 1. s*au misca lentilele in obiectiv (si trebuie dus la un service)
sau 2. Era setat pe modul "Focalizare Manuala" (si nu ai focalizat)


am si eu un samsung a400 care a fost `uitat` vreo 2 saptamani in buzunarul usii de la masina ( 2-3 deschideri/inchideri zi ) , cand l-am luat sa fac poze am vazut ca ies in ceata ....este posibil sa se fi miscat lentilele in obiectiv ?

recomandati-mi si un service mai ieftin in bucuresti sau buzau. Mersi.

#18
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007
vezi sa nu fie amprente pe obiectiv sau sa nu fie miscate imaginile ca in exemplul de mai sus.

Si zi si cand ai facut pozele "in ceata" (ziua, noaptea)

Edited by bilder, 18 August 2008 - 15:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate