Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

job ok in tara sau spalator de vase afara?

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

Poll: job ok in tara sau spalator de vase afara? (171 member(s) have cast votes)

job naspa afara, bani putin mai multi ___SAU___ job ok in tara, bani mai putini ?

  1. afara (78 votes [45.61%])

    Percentage of vote: 45.61%

  2. tot acasa e mai bine (93 votes [54.39%])

    Percentage of vote: 54.39%

Ati lucrat macar o mica perioada in afara Romaniei?

  1. Da (74 votes [44.05%])

    Percentage of vote: 44.05%

  2. Nu (94 votes [55.95%])

    Percentage of vote: 55.95%

Vote Guests cannot vote

#19
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 Valentine, on Aug 2 2008, 18:28, said:

Ce nu intelegi tu prietene e ca cine termina poli si are media mai mare de 9 isi gaseste job si in Germania, si nu ca spalator de vase. Daca esti capabil sa gasesti un job bine platit in Romania esti capabil sa gasesti si in afara.

Daca nu e in IT si eventual mecanica ... ma cam indoiesc de asta ( cum spune cineva mai jos : nu mai suntem in anii '90 cind industria Germaniei duduia si delocalizarile masive erau abia-abia sesizabile  :P ).

Plus ca si daca esti din IT sau mecanica ( sau alte ramuri sexy de la Poli - cum nu e chimia de exemplu ) cel mai bine oricum da sa vii dupa 3-4 ani de lucru in tara, preferabil la o multinationala.  ;)

Edited by Ioan76, 02 August 2008 - 22:01.


#20
borderline

borderline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.03.2008

 ammon06, on Aug 2 2008, 22:12, said:

Topicul e putin ciudat :)

Hai s-o luam punctual:
1. Daca esti bun, ai job ok si aici, si afara (pt ca deh... esti bun si ii alegi tu pe ei, nu ei pe tine).

Fine. Și dacă totuși ești bun, numai că ai o meserie prost remunerată? Gen medic, profesor, istoric, filosof etc. Vorbim de aici, nu de afara.

Mai e și faza cu cererea de experiență la mijloc. S-ar putea să fii bun, să nu ai experiență, babaci sau relații și atunci să nu te poți angaja, nici chiar pe un post prost remunerat.

Edited by borderline, 02 August 2008 - 21:40.


#21
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 borderline, on Aug 2 2008, 21:39, said:

Fine. Și dacă totuși ești bun, numai că ai o meserie prost remunerată? Gen medic, profesor, istoric, filosof etc. Vorbim de aici, nu de afara.

Partea proasta e ca avind respectivele meserii o sa fie cam nasol si "afara" ( exceptind eventual daca stii foarte bine limba tarii in care ajungi ).  :confuzzled:

#22
borderline

borderline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.03.2008

 Ioan76, on Aug 2 2008, 22:48, said:

Partea proasta e ca avind respectivele meserii o sa fie cam nasol si "afara" ( exceptind eventual daca stii foarte bine limba tarii in care ajungi ).  :confuzzled:

Corect. O profesie umanistă necesită o excelentă cunoaștere a limbii în care se exercită.

#23
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 borderline, on Aug 2 2008, 21:53, said:

Corect. O profesie umanistă necesită o excelentă cunoaștere a limbii în care se exercită.

Asta ca sa nu mai vorbim de domeniul medical - in care daca aia simt ca pacientilor nu le-ar conveni/exista un risc datorita faptului ca nu intelegi exact ce spune unul chircit de boala si care pronunta cuvintele ca naiba ... asistent/tehnician medical ramii veci pururi ... cit de "geniul din Carpati" ai fi.  :deadtongue:

Plus meserii precum cea de agent de vinzari s.a.m.d. - in care lucreaza totusi acuma multi oameni pentru ca, spre deosebire de 1989, nu mai suntem asa o tara "mustind de ingineri" care cam frecau eventual buha pe la fabrici intretinute de Ceasca pe diverse motive si si-au gasit de lucru fara probleme "afara" ( de ex. cum au facut-o inginerii si tehnicienii din domeniul aeronautic  ;) ).

Edited by Ioan76, 02 August 2008 - 22:07.


#24
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

 borderline, on Aug 2 2008, 22:39, said:

Fine. Și dacă totuși ești bun, numai că ai o meserie prost remunerată? Gen medic, profesor, istoric, filosof etc. Vorbim de aici, nu de afara.
In cazul asta, cum ar zice romanul, ai pus-o :sadwalk: ..
Aici chiar nu ai ce face.. Sistemul este de tot rahatul si din pacate nimeni nu se ocupa de el.. In Romania sanatatea si invatamantul sunt mai praf ca praful.. si pentru asta trebuie sa le multumim tuturor celor care ne-au condus si inca ne conduc..  :puke:

#25
CSSTAP

CSSTAP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Dar sa te specializezi in altceva nu merge in UK-ul ala?

#26
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
E posibil ca cu salariul prost de aici,intr-o meserie cat de cat sa traiesti mult mai bine decat afara cu un salariu de cateva ori mai mare dar cu preturi muult mai mari decat aici.Practic daca mai esti si fumator ceea ce dai pe mere ai sa dai aici pe pere.Consider ca daca aici iti faci meseria cu daruire,si faci experienta intr-un domeniu care te ajuta sa inveti ceva, in cativa ani poti ajunge la un salariu apropiat de cel care il vei lua afara ca spalator de vase

#27
borderline

borderline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.03.2008

 galeo, on Aug 3 2008, 00:31, said:

E posibil ca cu salariul prost de aici,intr-o meserie cat de cat sa traiesti mult mai bine decat afara cu un salariu de cateva ori mai mare dar cu preturi muult mai mari decat aici.Practic daca mai esti si fumator ceea ce dai pe mere ai sa dai aici pe pere.Consider ca daca aici iti faci meseria cu daruire,si faci experienta intr-un domeniu care te ajuta sa inveti ceva, in cativa ani poti ajunge la un salariu apropiat de cel care il vei lua afara ca spalator de vase

Bre Galeo, să știi că teoretic tu zici bine ce zici.
Mai mult, s-ar putea chiar să te apropii de nivelul de remunerare al orei de lucru din occident, cel puțin. Occidentalii te aleargă de te indoaie, multe ore pe săptămână pentru o retribuție puțin mai mare decât plata pe ora acasă, pentru o muncă mai ușoară, în mai puține zile de lucru. Așa că, din punctul ăsta de vedere, nu mai e rentabil să pleci.

Numai că un lucru mă căpiază: presupunând prin absurd că sunt arheolog, vreau să îmi fac meseria cu pasiune și chiar o fac de câte ori am ocazia să sap pe Lipscani, tu chiar ai impresia că voi ajunge în câțiva ani să fiu la fel de bine remunerat ca un căpșunar din Spania, de pildă?

#28
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 borderline, on Aug 3 2008, 01:39, said:

Bre Galeo, să știi că teoretic tu zici bine ce zici.
Mai mult, s-ar putea chiar să te apropii de nivelul de remunerare al orei de lucru din occident, cel puțin. Occidentalii te aleargă de te indoaie, multe ore pe săptămână pentru o retribuție puțin mai mare decât plata pe ora acasă, pentru o muncă mai ușoară, în mai puține zile de lucru. Așa că, din punctul ăsta de vedere, nu mai e rentabil să pleci.

Numai că un lucru mă căpiază: presupunând prin absurd că sunt arheolog, vreau să îmi fac meseria cu pasiune și chiar o fac de câte ori am ocazia să sap pe Lipscani, tu chiar ai impresia că voi ajunge în câțiva ani să fiu la fel de bine remunerat ca un căpșunar din Spania, de pildă?
   Depinde de domeniu,ca arheolog nu cred ca poti sa ai sanse prea mari in tara ,asa ca e mai bine sa pleci.Eu unul am avut norocul sa muncesc pe domeniul studiat in facultate si nu m-ar atrage sa plec,dar daca as fi terminat ASE-ul si singura sansa aici ar fi fost sa lucrez ca sofer pe distributie nu cred ca as fi stat prea mult pe ganduri sa plec in afara.Daca e sa stai in tara cred ca trebuie sa te orientezi spre un domeniu in care poti face o cariera cat de cat reusita ce aduce cu ea si un slalariu mai bun.Important e sa-ti alegi o profesie de viitor in care poti progresa profesional,si nu sa traiesti de pe o zi pe alta.sa fim seriosi ca sunt la noi si salarii destul de bune in unele zone,care pot concura cu cele din afara

#29
borderline

borderline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.03.2008

 galeo, on Aug 3 2008, 01:57, said:

Depinde de domeniu,ca arheolog nu cred ca poti sa ai sanse prea mari in tara ,asa ca e mai bine sa pleci.Eu unul am avut norocul sa muncesc pe domeniul studiat in facultate si nu m-ar atrage sa plec,dar daca as fi terminat ASE-ul si singura sansa aici ar fi fost sa lucrez ca sofer pe distributie nu cred ca as fi stat prea mult pe ganduri sa plec in afara.Daca e sa stai in tara cred ca trebuie sa te orientezi spre un domeniu in care poti face o cariera cat de cat reusita ce aduce cu ea si un slalariu mai bun.Important e sa-ti alegi o profesie de viitor in care poti progresa profesional,si nu sa traiesti de pe o zi pe alta.sa fim seriosi ca sunt la noi si salarii destul de bune in unele zone,care pot concura cu cele din afara

Corect. Din păcate, la noi trebuie să alegi o profesie "de viitor". Asta restrânge mult paleta opțiunilor, în condițiile unei economii de tranziție distruse oricum și făra mari perspective. Ce "merge" sunt profesii precum economiști, notari, unele categorii de medici, informaticieni, ingineri, arhitecți etc. Profesii de genul arheolog, filosof, profesor (depinde și de care profesor acuma) nu prea merg la noi :) Depinde mult și de abilitatea individuală de a te descurca în jungla tranziției. Sunt cazuri izolate de asemenea profesioniști care au reușit să mai facă un ban și să se afirme. Numai că prea puțini.
Din păcate, valorizarea oamenilor de cultură arată nivelul evoluției unui popor. Iată unde suntem.

#30
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
eu am deschis topicul, tot eu mai arunc cateva "pastile"... :)
Am si baut o bere in plus... sper sa fiu coerent.

Va scriu din Londra, unde am ajuns acum 9 luni. In tara lucram destul e bine, adica nu ma plangeam prea mult de salariu (concedii "afara", la cort, in fiecare an :) )
Am venit in UK si in 9 luni nu am lucrat decat 3 luni constant, restul... "cand avem nevoie de oameni in plus". Am avut puterea sa nu accept decat sa-mi fac meseria din tara...

Am intanit romani de toate felurile, unii lucreaza ce au facut si in tara (programatori) altii spala mosnegi la cur sau sapa santuri, sau fac curat prin case, sau ambaleaza produse de larg consum, sau sunt muncitori necalificati pe santiere.

"Un nou inceput" cand ai in tara adunati 5 ani e experienta pe un domeniu nu foarte slab (tot IT related). Nu si-a gasit omul job si pentru ca trebuia sa plateasca chiria, s-a apucat de munci necalificate... Castiga mai bine ca in tara (putin mai mult decat dublu ca si rata de economisire comparativ cu Romania = cat ii ramanea in tara versus cat ii ramane aici dupa ce plateste toate "consumabilele"... ).

Ce  inseamna "un nou inceput"? Cum privesti aceasta expresie cand tu muncesti 10 ore pe zi MUNCA FIZICA in zgomot? Ce sanse ai sa poti evolua, unde si in cat timp??  Aceasta dilema o am eu acum...  

Colacul peste pupaza il pune o cunostinta care face ASE in Bukale, lucreaza call center la o companie de telefonie si televiziune prin cablu (RCS sau UPC Astral) si vrea sa se duca in Germania ca "ambalator pui", pe un salariu triplu...  Ce spuneti, e o idee idioata sau nu??

#31
borderline

borderline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.03.2008

 ciureanuc, on Aug 3 2008, 02:31, said:

eu am deschis topicul, tot eu mai arunc cateva "pastile"... :)
Am si baut o bere in plus... sper sa fiu coerent.

Va scriu din Londra, unde am ajuns acum 9 luni. In tara lucram destul e bine, adica nu ma plangeam prea mult de salariu (concedii "afara", la cort, in fiecare an :) )
Colacul peste pupaza il pune o cunostinta care face ASE in Bukale, lucreaza call center la o companie de telefonie si televiziune prin cablu (RCS sau UPC Astral) si vrea sa se duca in Germania ca "ambalator pui", pe un salariu triplu...  Ce spuneti, e o idee idioata sau nu??

Nu e domle, nici o nenorocire, dacă vrea omu să se ducă pentru un salariu triplu în Anglia; poate pune și el niște bani să-și ia Logan cu banu jos sau să-și zugrăvească fără să plătească un credit cinșpe ani.
Lasă-l în pace, nu e rău, atâta timp cât e tânăr; în România va fi mereu nevoie de specialiști, mai ales ASE. O să o ia mai de jos, pe un salariu mai mic, dar va avansa repede.
Ce, ți se pare că la Astral e prea onorabil?

#32
CSSTAP

CSSTAP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

 ciureanuc, on Aug 3 2008, 01:31, said:

lucreaza call center la o companie de telefonie si televiziune prin cablu (RCS sau UPC Astral) si vrea sa se duca in Germania ca "ambalator pui", pe un salariu triplu...  Ce spuneti, e o idee idioata sau nu??
Summer job e ok.
Am avut colegi care-si luau concediu fara plata 3 luni si lucrau bucatari in France.Isi mai luau si nevasta sa spele vase.
Logic,ca se intorceau.

#33
borderline

borderline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.03.2008

 CSSTAP, on Aug 3 2008, 03:55, said:

Summer job e ok.
Am avut colegi care-si luau concediu fara plata 3 luni si lucrau bucatari in France.Isi mai luau si nevasta sa spele vase.
Logic,ca se intorceau.


Și dacă e mai mult decât un summer job e ok sau nu?

#34
CSSTAP

CSSTAP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Nu,din punctul meu de vedere.

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 ciureanuc, on Aug 2 2008, 18:58, said:

DAR, am cunoscut si multi romani care merg afara pe joburi de jos, desi in tara aveau un job bun (ca si titulatura, ca si activitate zilnica). Personal, asta mi se pare ca o irosire a vietii (doar una avem).

Voi ce parere aveti?
Daca ati termina o facultate "mai moarta" in tara (sa spunem istorie, filozofie - joburi nexam), v-ati duce la spalat vase in alta tara, pe un salariu triplu?  
Daca ai fi un proaspat inginer (Politehnica Bucuresti scoate anual 4000 de ingineri = multi - nu sunt joburi pentru toti), te-ai duce la ambalat pui in Germania?

Joburile sunt "naspa" daca ne gandim la un tip care in tara ar fi fost: contabil, profesor suplinitor, inginer electrician...

Nu ma pot abtine sa nu intervin:

Pui problema foarte gresit, ma si mir de felul in care vezi lucrurile, deoarece stiu ca stai in Anglia.
Nu stiu de ce ti se pare asa de grozav sa fii profesor suplinitor in Romania, de exemplu (ca tot ai dat exemplul asta).
Ca regula generala, cu mici exceptii, cand pleci in alta tara vei incepe mai de jos. Nu iti da nimeni postul sau titulatura avuta in Romania.
De ce?

1. Limba - iti ia cateva luni, uneori mai mult de un an pentru a ajunge fluent intr-o limba straina, chiar daca credeai ca o vorbesti fluent cand erai in tara
2. Experienta in tara respectiva - in orice tara mergi, la interviurile de angajare se pune intrebarea ''Ai experienta aici ?''
3. Cerintele diferite ale postului - chiar gasind un post similar, intr-o tara straina va trebui sa faci ceva (usor) diferit intr-un mod (usor) diferit. De aceea ar fi indicat sa faci inainte de a aplica pe un post, un stagiu de/training/voluntariat/internship ca sa stii/intelegi ce ai de facut si sa intri in filosofia firmei respective


Mai departe:
Un post slab la inceput nu e un capat de lume.
Cine crezi ca ofera fotoliu de inginer sef sau director executiv unui imigrant despre care nu stie mai nimic si care nu are un background bun?  :) Nu fi naiv!
In cateva luni poti trece la ceva mai bun, mai bine platit, mai aproape de munca pe care aia avut-o in Romania.
Chiar daca speli vase, le speli in masina de spalat vesela, nu manual si asta cateva luni. Daca esti baiat destept si harnic avansezi...
Intre timp nu te opreste nimeni sa faci o recalificare. In Vest sunt non-stop cursuri de recalificare pentru imigranti, in unele tari  beneficiezi si  de indemnizatie pe durata acestor cursuri.
Ai dat exemplul ala cu proaspat inginer care se duce la ambalat pui in Germania. Ce mare scofala ar fi? Ar ambala pui pana ar gasi ceva mai bun si ar fi fluent in germana. Intre timp ar face si niste cursuri pentru a se pune la punct cu cerintele din Germania, ar face si un internship pe undeva. Daca acel proaspat inginer s-a tinut de carte si e istet, in maxim 2-3 ani ajunge bine de tot, pe post corespunzator si bine platit.
Totul e problema de mentalitate: cine e slab la capitolul asta va esua si in Vest pe un post de 2 bani, va fi nemultumit, nu se va integra si va regreta plecarea.
Pe de alta parte cu mentalitatea asta nici in Romania nu facea mare lucru.
Si daca dupa 2-3 ani vede ca nu a facut mare branza acolo, cine il opreste sa se intoarca in tara? Nu e o rusine, nu toti reusesc!
Macar nu va avea regretul de a nu fi incercat si va avea un avantaj care ii va folosi in Romania: o limba straina vorbita fluent si experienta in strainatate. Astea atarna greu intr-un CV !

Concluzie:
Emigrarea e grea, nu e pentru oricine, nu e pentru cei slabi care o dau in lamentari la primele greutati!
Cine are ambitie si o minte deschisa schimbarii nu va refuza sa plece pe o pozitie inferioara pentru ca stie ca va ajunge sa-si vada implinit visul: un post respectat, venituri bune, un mediu de munca si de viata mai bun decat in Romania, un viitor mai bun pentru copii.
Dar toate astea au un pret: munca, vointa, perseverenta, seriozitate...roadele se culeg in timp!

Astept replici si opinii argumentate... :OK:

Edited by Bogdan R, 03 August 2008 - 07:41.


#36
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Clar si foarte clar, din momentul in care romanul a absolvit o facultate este nobil. Munca de jos prinde bine la alte natiuni de iobagi, categorie din care romanul evident nu face parte  :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate