Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

se repeta criza economica din 29-33?

- - - - -
  • Please log in to reply
815 replies to this topic

#811
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
e o parerere strict personala, dar eu vad criza cam asa: bancile nu dau credite fiindca e recesiune si nu stiu care si cum o sa fie afectat, de ce nu dau credite se adanceste criza. pana ce nu or sa se reaseze lucrurile si se va vedea cine a rezistat crizei si cine nu nu o sa se relanseze creditarea ca sa se miste din nou economia. se pare ca asta e un ciclu pe care economia mondiala trebuie sa-l parcurga, pana ce nu-si face criza damblaua, programele de relansare sunt frectie, numai treneaza lucrurile.

#812
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,387
  • Înscris: 20.10.2006
Sau poate ca ar trebui sa nu se mai acorde niciodata credite prea usor, ca sa nu se obisnuiasca lumea sa tot aibe credite si nici producatorii cu vanzari mari in domeniul produselor scumpe.

#813
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
dap. citisem prin capitalul ca nu stiu ce oficial american din domeniul finantelor spunea ca lejeritatea cu care s-au dat credite unor persoane care nu prea aveau bonitate e principala greseala care a dus la criza si nu creditele subprime.

#814
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007

 Fane, on Mar 10 2009, 08:21, said:

dap. citisem prin capitalul ca nu stiu ce oficial american din domeniul finantelor spunea ca lejeritatea cu care s-au dat credite unor persoane care nu prea aveau bonitate e principala greseala care a dus la criza si nu creditele subprime.

Pai cam aia e subprime, adica sa dai credite la clientela de mana a 14-a aka ninja (no income no job and assets)

#815
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
dap. cred ca ai dreptate. nu mai reusesc sa gasesc articolul din capitalul. am impresia ca el vorbea de produse derivate.
bancile au dat credite imobiliare cu usurinta fiindca piata imobiliara era in crestere si daca respectivii reuseau sa plateasca creditul totul era roz, daca nu erau executati si suma obtinuta din vanzarea imobilului dupa cativa ani era mai mare si acoperitoare pt datoria care o avea la banca. numai ca balonul s-a umflat prea tare si s-a spart.

#816
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Creditele subprime au fost doar una din multele probleme create de goana dupa profit. Amintiti-va de Enron, toata lumea stia ca are o dezvoltare piramidala si gaunoasa, dar cata vreme toti faceau bani era ok  <_<   La fel si bancile, sub presiunea investitorilor au intrat in zone de risc mare si s-au ars.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate