Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

se repeta criza economica din 29-33?

- - - - -
  • Please log in to reply
815 replies to this topic

#793
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005
Intrebare: se repeta criza economica din 29-33?

Raspuns 1: "Nu tin minte nici o perioada, poate nici macar in timpul Marii Depresii, in care economia scade intr-un ritm atat de alert si atat de uniform in lume", a declarat Volcker. De asemenea, Volcker, fost presedinte al Federal Reserve, se indoieste ca masurile pentru salvarea economiei, asa zisele "inovatii financiare", adica cele care au dus la crearea activelor toxice, ar fi adus beneficii importante societatii.

Raspuns 2: "Am fost martorii prabusirii sistemului financiar", a declarat Soros in cadrul unui discurs rostit vineri 20 februarie la Columbia University. "Sistemul a fost conectat la aparatele care-l mentin artificial in viata iar acum inca se afla in coma. Nu se intrevede niciun  semn ca am fi aproape de sfarsitul crizei", a adaugat investitorul. Soros a afirmat ca situatia actuala este mai serioasa decat cea din perioada Marii Depresiuni.

sursa:
- George Soros: Colapsul sistemului financiar nu are solutie imediata, Hotnews, 21.02.2009 LINK
- Soros sees no bottom for world financial "collapse", Reuters, 20.02.2009 LINK

E groasa, copii!
Unii zic ca ziua in care vom constata, consternati, ca bancile au tras lacatul, ca ATM-urile sunt moarte va fi fix peste o luna, mai precis joi dimineata, 19 martie, anul curent...

#794
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

 dracon, on Feb 21 2009, 13:29, said:

Intrebare: se repeta criza economica din 29-33?

Raspuns 1: "Nu tin minte nici o perioada, poate nici macar in timpul Marii Depresii, in care economia scade intr-un ritm atat de alert si atat de uniform in lume", a declarat Volcker. De asemenea, Volcker, fost presedinte al Federal Reserve, se indoieste ca masurile pentru salvarea economiei, asa zisele "inovatii financiare", adica cele care au dus la crearea activelor toxice, ar fi adus beneficii importante societatii.

globalizarea aduce uniformitate


#795
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005
> "Nu tin minte nici o perioada, poate nici macar in timpul Marii Depresii, in care economia scade intr-un ritm atat de alert si atat de uniform in lume",
> a declarat Volcker fost presedinte al Federal Reserve.


> floraur: globalizarea aduce uniformitate


Uniformitate numai cand e vorba de pierderi si criza.
In perioade de boom, "caimacul" este lins exclusiv de gasca masonica.

#796
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Hopa, de martie stiam unele chestii, dar data exacta de 19 de unde ai scos-o ? :)

Un link ceva daca e pe bune, ca-s curios si nu vorbesc la misto.

Edited by flaviand, 21 February 2009 - 15:38.


#797
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007
Terminati cu prostiile gen Criza Financiara. Ati creat o isterie in masa. Criza ca cea din 29 e aceea in care nu ai ce manca bai desteptilor. Terminati cu prostiile gen poluarea( masinile polueaza). In trecut pe Terra erau numai vulcani care poluau de zeci de mii de ori mai mult decat polueaza toata lumea azi. Terminati cu prostiile astea copilaresti.

#798
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Relax man, nu te criza. Din contra, incearca sa ramai calm, ca va fi bine la final :)

Iar colapsul va veni indiferent daca crezi tu sau nu. Si indiferent daca vrei tu sau nu.

Insa cu cat suntem mai informati, cu atat mai bine. Un om informat, nu are de ce sa se teama :)

#799
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 LunaCrystal, on Feb 21 2009, 00:33, said:

Ce bine, sa mai scada dracu numarul de masini, ca uite unde am ajuns cu poluarea.
Da ?
Si ce dai de lucru oamenilor care activeaza in domeniul respectiv , sa-si asigure existenta ? Ca aia sunt in cea mai mare parte oraseni , le trebuiesc bani , nu-s ca taranii sa mai culeaga acolo o leguma din curte .
Sistemul a ajuns la o asemenea interdependenta intre domenii incat caderea unuia le afecteaza pe toate celelalte , ca intr-un joc de domino .
Nu spun ca prin opinia ta influientezi vreo evolutie planetara , dar , asa e frumos , sa gandim mai inainte de a apasa pe taste .
:console:
Caderea bancilor pe scara mare ar fi intr-adevar o catastrofa , dar e putin probabil sa se produca intrucat nimeni nu este interesat de asa ceva , iar iesirea din impas se realizeaza imediat cu ajutorul tiparnitei . Chiar daca va creste inflatia , dar se va evita colapsul , cel putin pe termen scurt .
Important din cele prezentate mai sus e faptul ca nimeni nu se incumeta sa dea un pronostic referitor la iesirea din criza .
Agravanta este si psihoza care se poate crea la nivel general , prin contributia inestimabila a massmediei .
Partea buna e ca sunt suficienti oameni care nu sunt in nici un fel afectati pana in acest moment .

#800
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
situatia actuala in care abia ce incepusem sa crestem economic si vine peste lume criza economica imi aminteste de o vorba spusa de un evreu: "la nunta, cand omul sarac merge sa danseze, muzicantii merg sa se pise..."

#801
LunaClonatul

LunaClonatul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.09.2008

 arcond, on Feb 21 2009, 17:09, said:

Da ?
Si ce dai de lucru oamenilor care activeaza in domeniul respectiv , sa-si asigure existenta ? Ca aia sunt in cea mai mare parte oraseni , le trebuiesc bani , nu-s ca taranii sa mai culeaga acolo o leguma din curte .
Sistemul a ajuns la o asemenea interdependenta intre domenii incat caderea unuia le afecteaza pe toate celelalte , ca intr-un joc de domino .
Nu spun ca prin opinia ta influientezi vreo evolutie planetara , dar , asa e frumos , sa gandim mai inainte de a apasa pe taste .
:console:
Gandesc foarte bine, si chiar si fara sa tinem cont de poluare tot as dorii sa pice aceea industrie auto, la fel si Dacia noastra. De ce ? Pentru ca nu e instare sa se auto-mentina. Nu vad de ce sa fie sprijinita de catre stat. Apar multi someri ? Asta e, trebuie reorganizata economia in asa fel incat sa se produca ceva profitabil.

#802
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 LunaClonatul, on Feb 22 2009, 16:49, said:

chiar si fara sa tinem cont de poluare tot as dorii sa pice aceea industrie auto,
am eu impresia , sau ... astia ti-au anulat carnetul auto ? :console:
nu de alta , dar ... nu prea inteleg atitudinea ta fata de unul din visele ( daca nu cel mai mare ) frumoase ale  omenirii .
sau poate ... ai rau de masina , pur si simplu !

#803
LunaClonatul

LunaClonatul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.09.2008
Nu am carnet si nici nu am avut vreodata. Voi lua doar daca este strict necesar, nu sa iau masina ca sa o folosesc in interes personal. Pentru interes personal exista transportul in comun, mult mai economic.

Si in plus auto e doar un exemplu, doresc sa se desfinteze orice industrie care nu poate supravietui fara bani de la buget sub forma de subventii.

#804
thor_txx

thor_txx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.09.2007
Ia sa vedem cum va afecteaza criza.Am sa incep eu primul :
oras : Pitesti , am un bussines in domeniul serviciilor, scaderi a vanzarilor fata de aceiasi  perioada a anului precedent :
noiembrie -decembrie =5%, ianuarie 10%, estimez februarie 15-20 %. Partenerii mei de afaceri si alti cunoscuti spun ca au inregistrat scaderi intre 10-30 %. Cred ca din martie incep sa mai reduc din salarii.A ramas ultima modalitate de a mai reduce din costuri.
In domeniul auto in schimb e jale, Pitestiul cred ca este unul din orasele cele mai afectate , multe companii ce produceau echipamente pentru Dacia au inchis.

#805
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007

 koss_x_treeme, on Feb 21 2009, 11:49, said:

Terminati cu prostiile gen Criza Financiara. Ati creat o isterie in masa. Criza ca cea din 29 e aceea in care nu ai ce manca bai desteptilor. Terminati cu prostiile gen poluarea( masinile polueaza). In trecut pe Terra erau numai vulcani care poluau de zeci de mii de ori mai mult decat polueaza toata lumea azi. Terminati cu prostiile astea copilaresti.

Prietene. Cand o sa ajungi sa mananci bolovani, sa vi sa postezi pe Softpedia. Bai "desteptule".

#806
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 thor_txx, on Feb 23 2009, 12:14, said:

Ia sa vedem cum va afecteaza criza.Am sa incep eu primul :
oras : Pitesti , am un bussines in domeniul serviciilor, scaderi a vanzarilor fata de aceiasi  perioada a anului precedent :
noiembrie -decembrie =5%, ianuarie 10%, estimez februarie 15-20 %. Partenerii mei de afaceri si alti cunoscuti spun ca au inregistrat scaderi intre 10-30 %. Cred ca din martie incep sa mai reduc din salarii.A ramas ultima modalitate de a mai reduce din costuri.
In domeniul auto in schimb e jale, Pitestiul cred ca este unul din orasele cele mai afectate , multe companii ce produceau echipamente pentru Dacia au inchis.
s-a dat la televizor ca dacia a reanceput lucrul. nu s-a mai remediat situatia?

#807
thor_txx

thor_txx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.09.2007

 Fane, on Feb 23 2009, 12:40, said:

s-a dat la televizor ca dacia a reanceput lucrul. nu s-a mai remediat situatia?

Praf in ochi la mase, ce vor nemtii Dacia produce in 2 saptamani, pana la inchiderea fabricii s-a lucrat pe stoc .

#808
Leo32

Leo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 04.12.2008
Criza asta nu prea se resimte foarte mult in Romania ca in alte tari. Intradevar in diferite domenii a patruns. Totusi eu nu ma simt afectat decat de faptul ca s-a scumpit EURO si costa mai mult vacantele in alte tari...  -_-

#809
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 Leo32, on Mar 8 2009, 20:40, said:

Criza asta nu prea se resimte foarte mult in Romania ca in alte tari. Intradevar in diferite domenii a patruns. Totusi eu nu ma simt afectat decat de faptul ca s-a scumpit EURO si costa mai mult vacantele in alte tari...  -_-

sa speram ca nu vei simti mai mult criza ca asta ar insemna sa ramai fara loc de munca si sa ai credite la banci pe care sa nu le poti plati....

#810
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

 madmax80, on Mar 8 2009, 22:03, said:

sa speram ca nu vei simti mai mult criza ca asta ar insemna sa ramai fara loc de munca si sa ai credite la banci pe care sa nu le poti plati....
Daca ramai zici ca ai ramas, insa cei care luau sa zicem 15-20mil, si au facut credite la banci cand euro era 35.000/36.000 lei vechi si au calculat ca x% vor merge catre banci, acum euro este 43.000lei vechi , si muncesc ca robii si nici nu reusesc sa le plateasca !
- Stiu caz in care X-ul era angajat la bancii, cei angajati au o dobanda preferentiala, acum 2 ani a achizitionat un apt cu credit de la banca cu dobanda de 5.2% si avea rata lunara undeva la 370euro, din cauza ca si bancile sunt afectate de aceasta criza , au redus numarul angajatilor iar el a fost unu dintre ei( sa nu ii gaseasca anumite motive sa ii desfaca contractul de munca , cei propusi pe lista si-au depus demisia fiecare) in urma acestei demisii , nu mai erau angajati ai bancii si dobanda a crescut la ca un client normal, adica de 13-14% iar acum rata lui lunara este de 920 euro /luna ...Unde sotia lui castiga 500euro si el castiga pana acum 5 luni tot cam asa deci le ramanea sa si manance, acum ca au venit de numai 500 la sf de luna , fara sa manance , fara nimic sunt deja - ( minus) 420euro....! Deci in unele cazuri criza asta chiar a facut ravagii....!
Si o parere personala este ca , criza asta mai dureaza vre-o 2 ani...!

Edited by ferrellroo, 09 March 2009 - 00:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate