Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Camera NBC medium-buget.

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 robertinoo, on May 7 2009, 18:22, said:

La M3000, folosesc o lampa veche Hama 2*20W si o lampa halogen de 50W. S-ar descurca un HV30 cu una din cele doua?
Din ce m-am interesat, un HV30 in Austria, ajunge la 680 euro la comanda pe net, dar trebuie sa ai domiciliul in Austria, iar in magazine s-ar gasi, incepand cu 720 euro. In Europa, cel mai ieftin, este in Germania - de la 650 euro, iar in Belgia, de la 680 euro. La noi, e 1000 euro.
Ma tot intreb, cum de e posibil asa ceva, avand in vedere ca la noi, salariile sunt de 5 ori mai mici?



Traim in Romania, de:D dar las ca ajungi in Germanica;)

Edited by xkos, 08 May 2009 - 19:49.


#38
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Unde filmez eu e o adevarata aventura: la cort si localuri slab luminate cu 2-3 becuri de 60W. Dupa ce imi voi cumpara HV30-ul, voi incerca toate variantele posibile.

#39
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 daddy, on May 8 2009, 17:55, said:

E chiar asa de greu de cautat si urmarit cat de clar iese filmarea?
Am cautat pe vimeo dar n-am gasit ceva relevant.Pe youtoube n-are rost:calitatea imaginii este f.slaba.

#40
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
De asta ce parere aveti?  
"Panasonic a lansat saptamana trecuta o camera video Full HD cu senzor 3-MOS, care concureaza acum pentru locul intai mondial la calitatea imaginilor oferite. Japonezii au lansat pana acum camere video 3-CCD, tehnologie inspirata de asemenea din  camerele video profesioniste, dar se pare ca senzorul de imagine CMOS ofera o calitate mai buna a imaginilor. Iar acum, Panasonic a adaptat tehnologia cu trei senzori la senzorul CMOS. Modelul HDC-HS300 aduce atat o filmare la calitate superioara, cat si 10,6 megapixeli pentru realizarea de fotografii. Lentilele Leica Dicomar si sistemul de stabilizare a imaginii (Advanced OIS) contribuie de asemenea la realizarea de filme si poze de calitate exceptionala. Tehnologia adapteaza automat modurile de lucru la situatia filmata, fara batai de cap din partea utilizatorului. Camera are insa de asemenea si control manual pentru utilizatorii avansati care doresc optiuni extinse. Camera are un hard disk intern de 120 GB. Pretul ar fi de aproape 5.700 de lei, potrivit Mediafun.ro."

#41
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Da, ultimele model Pana full HD au performațe f bune, multe accesorii și posibilități de tuning.
Încearcă să o cumperi din afară, Elveția, Austria, Germania pt că românii au prostul obicei să adauge 100-200 euro în plus.

Edited by vgabi, 15 May 2009 - 08:20.


#42
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 robertinoo, on May 14 2009, 19:29, said:

De asta ce parere aveti?  
"Panasonic a lansat saptamana trecuta o camera video Full HD cu senzor 3-MOS, care concureaza acum pentru locul intai mondial la calitatea imaginilor oferite. Japonezii au lansat pana acum camere video 3-CCD, tehnologie inspirata de asemenea din  camerele video profesioniste, dar se pare ca senzorul de imagine CMOS ofera o calitate mai buna a imaginilor. Iar acum, Panasonic a adaptat tehnologia cu trei senzori la senzorul CMOS. Modelul HDC-HS300 aduce atat o filmare la calitate superioara, cat si 10,6 megapixeli pentru realizarea de fotografii. Lentilele Leica Dicomar si sistemul de stabilizare a imaginii (Advanced OIS) contribuie de asemenea la realizarea de filme si poze de calitate exceptionala. Tehnologia adapteaza automat modurile de lucru la situatia filmata, fara batai de cap din partea utilizatorului. Camera are insa de asemenea si control manual pentru utilizatorii avansati care doresc optiuni extinse. Camera are un hard disk intern de 120 GB. Pretul ar fi de aproape 5.700 de lei, potrivit Mediafun.ro."


Inregistreaza in format AVCHD... cam greu de lucrat cu formatul asta, deocamdata, la editari...

#43
nku13

nku13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.11.2008
In restaurante mai slab iluminate folositi si alte lumini in afara lampii de pe camera? Daca da, ce fel de lampi folositi? Un site unde pot gasi asa ceva la un pret de criza?
Sunt inca la faza de documentare, iar camera pe care o detin nu sta foarte bine la capitolul "lumina" (sony fx 1e - 3 lux).
Multumesc!

#44
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
[quote name='nku13' date='May 18 2009, 21:34' post='6505115']
In restaurante mai slab iluminate folositi si alte lumini in afara lampii de pe camera? Daca da, ce fel de lampi folositi? Un site unde pot gasi asa ceva la un pret de criza?
Sunt inca la faza de documentare, iar camera pe care o detin nu sta foarte bine la capitolul "lumina" (sony fx 1e - 3 lux).
Multumesc!
[/quote

exista o cale:D mi-o vinzi mie foarte avantajos, tot vroiam un fx:D  :P :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

#45
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
eu am cumparat aceasta lampa led model Sima SL-20
si sunt multumit de lumina ei. nu-mi place faptul ca trebuie s-o incarc obligatoriu prin alimentatorul proriu, nu are un acumulator de scimb.
saptamana asta am comandat o alta lampa led modelul LED VIDEO LIGHT for Canon HG10 HV30 HV40 sper sa fie mai practica in ceea ce priveste schibarea bateriilor (intenzionez sa o folosesc cu acumulatori AA)

Am gasit si un microfon extern mdel Rode insa sunt indecis deoarece am inteles ca nu-i stereo.
Foloseste cineva acest tip de mic. cu HV30?

#46
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005

 daddy, on 3rd May 2009, 18:57, said:

Da, dar pe manual este o minunatie. Ai incercat blocarea diafragmei la 1.8 cu 0 gain cum am explicat in alt topic? Si ce e fain la ea este usurinta cu care faci reglajele manuale, chiar daca nu are multe butoane dedicate pentru asa ceva. cel putin mie asa mi se pare pentru ca lucrez deja de mult timp cu dslr pe partea foto si mi se par setarile din meniul camerei foarte asemanatoare cu setarile din aparatul foto.
Eu mi-am echipat-o asa:
-lentila wide Raynox 0,66
-filtru UV si filtru Polarizare circulara
-microfon Rode stereo video mic
-parasolar tip petala pe 72 mm. Din pacate nu gasesc rectangular, dar chiar arata foarte bine si cu asta tip petala. In fond, pentru mine conteaza mai putin aspetcul cat mai mult utilitatea, iar cele tip petala sunt cunoscute ca foarte bune pentru lentilele/obiectivele wide.  Am sa-mi iau un mattebox si in felul ala voi avea "aparatoare" si pentru dead cat-ul de la microfon atunci cand va trebui sa-l pun.
Eu nu as da-o la schimb nici cu un VX2100, sau daca as da-o as da-o doar pentru o afacere in sensul ca sa vand VX-ul si sa-mi iau tot hv30 si sa raman si cu bani.
eu am gasit aceasta lentila wide, stii cumva una mai accesibila in europa? si acest filtru circular, mai caut si un parasolar

#47
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 ionel.sat, on 9th July 2009, 12:54, said:

eu am cumparat aceasta lampa led model Sima SL-20
si sunt multumit de lumina ei. nu-mi place faptul ca trebuie s-o incarc obligatoriu prin alimentatorul proriu, nu are un acumulator de scimb.
saptamana asta am comandat o alta lampa led modelul LED VIDEO LIGHT for Canon HG10 HV30 HV40 sper sa fie mai practica in ceea ce priveste schibarea bateriilor (intenzionez sa o folosesc cu acumulatori AA)

Am gasit si un microfon extern mdel Rode insa sunt indecis deoarece am inteles ca nu-i stereo.
Foloseste cineva acest tip de mic. cu HV30?



Zici ca esti ortac cu lampa aia:)) pleci la minerit....asa de ,,fain" arata. Nu am reusit sa-mi dau seama cati watti  are si in ce conditii ii reproduce. Posibil sa fie buna.
referitor la microfon, ala clar nu e recomandat ca e mono, cauta unu stereo. Eu am un sony ecm 908, de care sunt f multumit. Singura problema e sa nu-l uiti oprit.... si sa nu cumva sa blochezi microfonul la un nivel de sunet din meniu ( sau sa-l uiti blocat). Mi s-a intamplat odata si am avut de tras post-montaj... dar am rezolvat.

#48
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005

 xkos, on 9th July 2009, 17:29, said:

Zici ca esti ortac cu lampa aia:)) pleci la minerit....asa de ,,fain" arata. Nu am reusit sa-mi dau seama cati watti  are si in ce conditii ii reproduce. Posibil sa fie buna.
referitor la microfon, ala clar nu e recomandat ca e mono, cauta unu stereo. Eu am un sony ecm 908, de care sunt f multumit. Singura problema e sa nu-l uiti oprit.... si sa nu cumva sa blochezi microfonul la un nivel de sunet din meniu ( sau sa-l uiti blocat). Mi s-a intamplat odata si am avut de tras post-montaj... dar am rezolvat.
O sa le pun direct pe cap sa fie mai interesnat. :D
ce wide si filtre folosesti?

sony ecm 908 are si protectie de burete?

cine folositi lentila wide, o lasati mereu montata pe camera sau numai la nevoie ?.
as dori sa pun si un filtru si parasolar si sa fie de masura potrivita

Edited by ionel.sat, 09 July 2009 - 18:22.


#49
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Salut.
In ultima vreme ma bate gandul sa adfuc imbunatariri camerei canon hv 20 sau sa o vand si sa iau altceva cu timpul. Cer si eu un sfat la voi, sper sa ma ajutati.
Merita sa iau acest sistem pentru canon HV 20?:
http://prolost.com/b...ck-gets-it.html
Isi merita investitia? sau sa vand camera si sa iau o camera HDV normala? multumesc ptr raspunsuri anticipat.

#50
trafalet_32

trafalet_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.06.2007

 xkos, on 8th August 2009, 16:32, said:

Salut.
In ultima vreme ma bate gandul sa adfuc imbunatariri camerei canon hv 20 sau sa o vand si sa iau altceva cu timpul. Cer si eu un sfat la voi, sper sa ma ajutati.
Merita sa iau acest sistem pentru canon HV 20?:
http://prolost.com/b...ck-gets-it.html
Isi merita investitia? sau sa vand camera si sa iau o camera HDV normala? multumesc ptr raspunsuri anticipat.


  Sincer sa fiu ce am vazut eu acolo e ceva de genul ca si cum ai incerca sa faci dintr-un c....t bici,si sa pocneasca stereo.Nu cred ca m-as duce la filmat cu o chestie de aia in spate,nu vad de ce ai investi in niste improvizatii aiurea,pe cand ai la indemana modele de camere care mai de care mai performante,dupa dorinta inimii tale si bugetul tau.Daca tii neaparat sa filmezi in HD poti sa te orientezi spre un model care sa iti convina la pret si calitate,iar in SD la fel ai diverse posibilitati,deci.......inca o data de ce sa te complici cu niste jucarii care arata caraghios.
  Dar asta este doar pererea mea,tu fa cum crezi mai bine pentru tine si clientii tai !
     STIMA !!

Edited by trafalet_32, 08 August 2009 - 17:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate