Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Camera NBC medium-buget.

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Din nou transmit cele mai calde salutari forumistilor de aici. Revin  cu ceva cereri de sfaturi pentru urmatorul sistem pe care as dori sa mi-l fac, si anume:

1.Camera Canon HV30
2. 2 x  Acumulator compatibil Canon model BP-2L24H la 2400 mAh( nu originali).
3. un stabilizator de umar bun, PRO HANDS FREE [url="http://www.westbuy.r...nzari=4&id=33"] sau GLIDERS PRO HANDS FREE [url="http://www.westbuy.r...nzari=4&id=71"]
4. un parasolar rectangular de 43( in Ro nu exista???)
5. un microfon bunicel?
6. Casete Sony Premium( am inteles ca pot trage pe ele fie format Sd fie Format Hd, corect?)

Intrebarea mea este, merita investitia cat de cat? momentan nu-mi pot permite mai mult pentru anul asta... Initial ochisem un Sony HVR-HD1000 sau Vx, insa prima e cam slaba, iar a doua ii cam apune era curand. Sper ca s-o descurca bine in format 16/9... acest canon:)
Va multumesc anticipat.
Cu stima, K.

#2
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Din ce observ eu le cam stii pe toate. Posibil sa nu mai ai nevoie de sfaturi.

#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 Tractoristu, on Aug 2 2008, 14:40, said:

Din ce observ eu le cam stii pe toate. Posibil sa nu mai ai nevoie de sfaturi.


Nu chiar... N-am idee daca camera asta stie sa filmeze in format 16/9 nativ sau nu, pe siteuri sau in manualul camerei nu scrie... si care din cele doua stabilizatoare ar fi mai bun, mai util & practic pt NBC per ansamblu. Momentan am un suport de umar mic, Kaiser, sunt multumit in principiu de el insa e prea mic, as fi vrut sa fi fost ceva mai lung si era numai bun.... oricum, inca studiez, ms :peacefingers:

Edited by xkos, 02 August 2008 - 16:22.


#4
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
HV30 nu cunosc dar m-am jucat cu un HV20. daca ai clienti care cer HD treaca mearga (dar numai pentru ca e HD ca in rest .... cere lumina la greu) in SD chiar si batranul meu VX2000 da na-na la poponeata lu' HV20.

Nu stiu in alte orase cum e dar ici in halba hiulia nu prea are cautare HD-ul. Tot incerc eu sa conving clientii dar ... asa ca , parerea mea, VX o fi el un dinosaur dar unul care se tine inca tare pe pozitii.

#5
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 xkos, on Aug 2 2008, 00:32, said:

Intrebarea mea este, merita investitia cat de cat? momentan nu-mi pot permite mai mult pentru anul asta... Initial ochisem un Sony HVR-HD1000 sau Vx, insa prima e cam slaba, iar a doua ii cam apune era curand. Sper ca s-o descurca bine in format 16/9... acest canon:)
Va multumesc anticipat.
Cu stima, K.

Prietene,ti-am mai zis si pe alt topic,am disperat net-ul cu teste ,review-uri si link-uri...crede-ma....toate drumurile duc la ...HD1000  ;) .Am filmat in conditii similare cu FX7 si diferenta nu e semnificativa.Arunca un ochi aici (post 94)si comanda fara ezitare  HD1000.Initial am avut intentia sa-mi iau VX,insa dupa ce am citit review-urile am inceput sa rad singur gandindu-ma la gafa care era cat pe ce s-o fac cumparand VX.

#6
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
xkos, daca vrei sa filmezi NBC, atunci in SD exista Sony VX2100, Panasonic GS400 sau 500, Canon XM1 sau 2 (toate 3CCD).
Daca vrei sa filmezi si HD, atunci Canon HV20 sau HV30 sunt cele mai bune ca raport pret/performanta/dimensiune. Acestea sunt solutii de compromis, nu vor straluci nici in SD, nici in HD ...
Din punctul meu de vedere, Sony HVR-HD1000E nu merita cumparata ca si prima camera, pt. ca nu vei putea s-o utilizezi la fimari personale (nici VX-ul nu prea se preteaza la filmari in vacante/concedii).
Ca sfat, daca iei Canon HV20 sau 30 pt. NBC, mai bine ia-ti la inceput o lampa video si un wide, te vor ajuta mult mai mult decat microfonul extern, parasolarul sau stabilizatorul de umar.  :P
Mare atentie la miscarile de camera la cele cu CMOS, au prostul obicei sa-si bata joc de imagine!
Btw, astea-s pareri personale! ;)

-----------------------------------------
cutter-grass 4 dogs

Edited by dotunderground, 05 August 2008 - 08:58.


#7
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 dotunderground, on Aug 5 2008, 09:57, said:

Mare atentie la miscarile de camera la cele cu CMOS, au prostul obicei sa-si bata joc de imagine!
-----------------------------------------
cutter-grass 4 dogs
Asta doar la lumina slaba!Focuseaza mai greu...

#8
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007

 nirosbog, on Aug 5 2008, 10:40, said:

Asta doar la lumina slaba!Focuseaza mai greu...
Si "jeleuri" la lumina buna !!! (HV20/30, de HVR-HD1000 nu stiu...)

#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
[quote name='glido' date='Aug 4 2008, 20:31' post='5004568']
HV30 nu cunosc dar m-am jucat cu un HV20. daca ai clienti care cer HD treaca mearga (dar numai pentru ca e HD ca in rest .... cere lumina la greu) in SD chiar si batranul meu VX2000 da na-na la poponeata lu' HV20.

Nu stiu in alte orase cum e dar ici in halba hiulia nu prea are cautare HD-ul. Tot incerc eu sa conving clientii dar ... asa ca , parerea mea, VX o fi el un dinosaur dar unul care se tine inca tare pe pozitii.
[/quote



Scuze de intarziere, am fost plecat vreo 2 saptamani si nu am avut acces la net. Momentan are batranul VX iar eu nu sunt multumit de el pentru ca pur si simplu nu m-am putut acomoda cu camera aia. Filmeaza f bine pt SD, i-am pus si un mic stabilizator dar degeaba, nu-i de nasul meu, poate si din cauza ca am mainile mai mici ca si consitutie. Momentan am o camera mica, de mana, si sunt super multumit de cum o pot manevra si toate cele. Acum vreau sa fac o investitie si pt viitor, ca de la anul as vrea sa ma limitez sa tot bag banii in aparatura, ca daca muncesc sa bag banii numa in scule nu rezolv nimic... mai bine stau si frec menta si ies mai in castig. O sa ma hotarasc pana strang banii intre Canon HV30- vs Sony HD 1000. Multam de raspuns. O zi buna.

#10
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 nirosbog, on Aug 4 2008, 20:52, said:

Prietene,ti-am mai zis si pe alt topic,am disperat net-ul cu teste ,review-uri si link-uri...crede-ma....toate drumurile duc la ...HD1000  ;) .Am filmat in conditii similare cu FX7 si diferenta nu e semnificativa.Arunca un ochi aici (post 94)si comanda fara ezitare  HD1000.Initial am avut intentia sa-mi iau VX,insa dupa ce am citit review-urile am inceput sa rad singur gandindu-ma la gafa care era cat pe ce s-o fac cumparand VX.


Te creddd!!!! singura problema e ca n-o am eu in teste...Zi-mi cum se comporta in timpul filmarii ca si stabilitate, daca te oboseste sau orice altceva legat e manevrabilitate. Ca idee cate kg are cu akku ala maxim al ei??? Acu vreo 4-5 ani am filmat cu un Panasonic M40, parca, caramida mare de umar, pai dupa o zi de munca era frant, nici spatele nu-l mai simteam. De atunci am si renuntat la ideea camerelor mari... Microfonul iti face figuri cand dau lautarii flasnetele alea ale lor la maxim?( ma refer la zgomotul puternic, daca se aude infundat, basul spart sau alte minuni)--- asta e alt aspect care ma intereseaza. Iar focusarea aia slaba la lumina slaba este evidenta? deranjanta?b Vx nu voi lua nici eu, cum am zis mai sus, are batranul unu, am filmat de cateva ori cu ea dar nu ma pot acomoda, confortul mainilor mele la camera aia e zero, iar sa pun camera pe trepied n-am nici o sansa sa filmez la nbc( cazuri rare poate). La o adica mi-ar fi si frica, odata un betiv mi-a dat peste un set de proiectoare, le-a facut tandari... noroc ca a fost suma mica si am recuperat banii, dar la o camera ..... Doamne fereste... ok, Astept raspunsurile astea deocamdata, teste nu mai vreau, m-am convins si eu,  e ok scula. Multam de raspuns si scz pt intarziere(am fost plecat in perioada asta).Numai bine.



 dotunderground, on Aug 5 2008, 08:57, said:

xkos, daca vrei sa filmezi NBC, atunci in SD exista Sony VX2100, Panasonic GS400 sau 500, Canon XM1 sau 2 (toate 3CCD).
Daca vrei sa filmezi si HD, atunci Canon HV20 sau HV30 sunt cele mai bune ca raport pret/performanta/dimensiune. Acestea sunt solutii de compromis, nu vor straluci nici in SD, nici in HD ...
Din punctul meu de vedere, Sony HVR-HD1000E nu merita cumparata ca si prima camera, pt. ca nu vei putea s-o utilizezi la fimari personale (nici VX-ul nu prea se preteaza la filmari in vacante/concedii).
Ca sfat, daca iei Canon HV20 sau 30 pt. NBC, mai bine ia-ti la inceput o lampa video si un wide, te vor ajuta mult mai mult decat microfonul extern, parasolarul sau stabilizatorul de umar.  :P
Mare atentie la miscarile de camera la cele cu CMOS, au prostul obicei sa-si bata joc de imagine!
Btw, astea-s pareri personale! ;)

-----------------------------------------
cutter-grass 4 dogs
Am camera pt vacante si restul. Vreau una speciala pt NBC, doar atat. Am si lampi. Am luat recent o lampa pe leduri de care sunt f multumit, e vb de Kaiser DigiNova2, cealalta Diginova 1 e slaba rau. In privinta asta am rezolvat problema autonomiei si a greutatii in plus a acumulatorului ce nu ducea mai mult de 20 de minute. Ce nu am avut pana acum e lentila wide, intelesesem ca deformeaza putin imaginea si nu m-am incumetat sa iau, ce-i drept nici n-am mai studiat treaba cum sta... ramane sa ma decid ce voi lua. Ms de raspuns. O zi buna.

Edited by xkos, 15 August 2008 - 02:06.


#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Iti pot spune eu niste pareri despre HV20(in mare aceeasi cu HV30). In SD e slabuta.In HD, pe de alta parte ,este foarte buna.Claritate excelenta, posibilitati mari de setari manuale (mai greu cu focusul ca nu e pe inel), culori placute, calde;in lumina scazuta se comporta foarte bine - contrar parerilor exprimate de unii pe aici - nu pierde focusul si pastreaza bine detaliile.Intr-adevar daca lumina este aproape inexistenta (de exemplu intr-un club - discoteca) are noise daca nu folosesti o lampa insa tot pastreaza sharpness-ul si detaliile.
E usoara, relativ comoda, are o stabilizare extrem de eficienta(incomparabil mai buna decat mega supra OIS de la panasonic).
Ca si calitate a imaginii poti face fara nici o problema NBC. Insa.....faptul ca e atat de mica e o problema pentru ochiul clientului...S-a intamplat de cateva ori sa fie intrebat colegul meu "pai... cu camera asta filmezi?" - desi la predarea materialului final au fost foarte entuziasmati.

Ca si dezavantaje iti spun ca daca vrei sa o folosesti in auto vei avea probleme cu sunetul - acesta creste exponential in momentele foarte linistite si daca incepe cineva brusc sa vorbeasca (la biserica mai ales), pana isi face reglajul iti va iesi un gajait.Solutia e sa folosesti setarile manuale si sa modifici tu sunetul in functie de moment.
Un alt dezavantaj este ca nu ai focus manual pe inel - e destul de greu sa creezi efecte de focus selectiv.
Lampa cu leduri pe care ti-ai luat-o cred ca e o alegere gresita - aceste lampi , in general au spot puternic pe mijloc si mai putin in rest; in plus temperatura de culoare o sa-ti dea batai de cap tinand cont de faptul ca in majoritatea locurilor unde faci NBC ai iluminare cu becuri clasice.

Sony HD1000 vad ca este foarte recomandata; da bine la ochiul clientului;are reglaje manuale la indemana - insa din ce filmari am vazut pe net , are culori reci - ceva mai spre albastru/verde si stabilizarea nu m-a convins deloc; nici comportamentul in lumina scazuta.

Edited by florinel, 15 August 2008 - 07:33.


#12
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 florinel, on Aug 15 2008, 07:29, said:

Iti pot spune eu niste pareri despre HV20(in mare aceeasi cu HV30). In SD e slabuta.In HD, pe de alta parte ,este foarte buna.Claritate excelenta, posibilitati mari de setari manuale (mai greu cu focusul ca nu e pe inel), culori placute, calde;in lumina scazuta se comporta foarte bine - contrar parerilor exprimate de unii pe aici - nu pierde focusul si pastreaza bine detaliile.Intr-adevar daca lumina este aproape inexistenta (de exemplu intr-un club - discoteca) are noise daca nu folosesti o lampa insa tot pastreaza sharpness-ul si detaliile.
E usoara, relativ comoda, are o stabilizare extrem de eficienta(incomparabil mai buna decat mega supra OIS de la panasonic).
Ca si calitate a imaginii poti face fara nici o problema NBC. Insa.....faptul ca e atat de mica e o problema pentru ochiul clientului...S-a intamplat de cateva ori sa fie intrebat colegul meu "pai... cu camera asta filmezi?" - desi la predarea materialului final au fost foarte entuziasmati.

Ca si dezavantaje iti spun ca daca vrei sa o folosesti in auto vei avea probleme cu sunetul - acesta creste exponential in momentele foarte linistite si daca incepe cineva brusc sa vorbeasca (la biserica mai ales), pana isi face reglajul iti va iesi un gajait.Solutia e sa folosesti setarile manuale si sa modifici tu sunetul in functie de moment.
Un alt dezavantaj este ca nu ai focus manual pe inel - e destul de greu sa creezi efecte de focus selectiv.
Lampa cu leduri pe care ti-ai luat-o cred ca e o alegere gresita - aceste lampi , in general au spot puternic pe mijloc si mai putin in rest; in plus temperatura de culoare o sa-ti dea batai de cap tinand cont de faptul ca in majoritatea locurilor unde faci NBC ai iluminare cu becuri clasice.

Sony HD1000 vad ca este foarte recomandata; da bine la ochiul clientului;are reglaje manuale la indemana - insa din ce filmari am vazut pe net , are culori reci - ceva mai spre albastru/verde si stabilizarea nu m-a convins deloc; nici comportamentul in lumina scazuta.


Lampa e foarte ok, reda lumina uniform, nicidecum ce zici tu( ma refer numa la varianta k2, modelul nou, prima varianta e varza). Am postat si niste imagini cu ea pe aici candva, merita, dar nu asta e important acum la mine, ci scula cu care va trebui sa fac treaba. Poate ma supar si mai astept pana la anul, or mai aparea ceva gadgeturi mai interesante... momentan am cu ce ma descurca, nu ma plang. Ca idee numa, Canon HV 30 filmeaza panoramic si face downconvert la captura pe pc sau dvd recorder din hd pe sd?? Multam pt raspunsuri.

#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

 xkos, on Aug 15 2008, 13:06, said:

Lampa e foarte ok, reda lumina uniform, nicidecum ce zici tu( ma refer numa la varianta k2, modelul nou, prima varianta e varza). Am postat si niste imagini cu ea pe aici candva, merita, dar nu asta e important acum la mine, ci scula cu care va trebui sa fac treaba. Poate ma supar si mai astept pana la anul, or mai aparea ceva gadgeturi mai interesante... momentan am cu ce ma descurca, nu ma plang. Ca idee numa, Canon HV 30 filmeaza panoramic si face downconvert la captura pe pc sau dvd recorder din hd pe sd?? Multam pt raspunsuri.

Ai optiune de "iesire" SD direct in camera.Adica poti filma HDV si transfera direct SD 16:9.

#14
xsizero

xsizero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2007
salutare. ma bag si eu....ca nu am stare. de SONY HDR-FX7e ce spuneti?ce nu are bun?

#15
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 florinel, on Aug 15 2008, 23:16, said:

Ai optiune de "iesire" SD direct in camera.Adica poti filma HDV si transfera direct SD 16:9.

THX!!! :coolspeak: :coolspeak: :coolspeak:

Edited by xkos, 15 August 2008 - 23:56.


#16
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

 xsizero, on Aug 16 2008, 00:17, said:

salutare. ma bag si eu....ca nu am stare. de SONY HDR-FX7e ce spuneti?ce nu are bun?


Aaaaaaaa, pretu` ? B)

#17
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Pana la urma iau canonul.... e mai capabila... Cine-mi recomanda un microfon extern bunicel? PLS?????? dar sa dea si bine pe camera....

#18
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
E adevarat ca daca motezi parasolarul si lentila wide, nu mai functioneaza autofocusul (senzorul e acoperit)?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate