Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

network bridge -> trafic shapping

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Amorphous

Amorphous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 16.08.2007
am citit intr un topic de la generalitati, cateva idei cum se poate monitoriza o retea , cu ajutorul unui server cu interfetele puse in bridge..
voi fi mai explicit imediat, in primul rand , situatia mea:

retea mica, maxim 100 de compuri, toti cu ip uri routabile,date de ISP. As dori sa fac un server in linux, prin care sa imi treaca toate aceste ip uri, fara sa fiu eu nevoit sa le modific nici cea mai mica setare, pur si simplu sa pot avea acces la o filtrare de macuri separata de ce face ISP ul, mai exact sa il pot folosi ca si un switch cu mangement, fara a fi nevoit sa dau o groaza de bani de un switch.

sa exemplificam, pentru o mai mare usurinta in intelegerea problemei:

gateway: 185.123.456.1    netmask 255.255.255.128   (clientii au ip uri din aceasta clasa de 128 de ip uri)
clientii: 185.123.456.3 - 100  restul sunt libere.

tin sa mentionez ca aceasta clasa este routata de ISP

traseul ar fi:


ISP cu gw    -> server ul meu (un ip din clasa) -> reteaua propriu-zisa

cum pot face asta mai exact ? ma poate ajuta cineva cu cateva idei? am tot incercat sa gasesc pe net un tutorial mai complex , dar nu am gasit nimic, nici macar ca si exemple, probabil nu sunt multi care sa se complice astfel :)

informatii pentru un slakware 12.1 , chiar si pentru un Fedora, nu conteaza dostributia le am pe toate, sunt dispus sa incerc totul :)

#2
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Citeste aici cum faci bridge-ul, la filtrari nici eu nu am ajuns din lipsa de chef :) Mai am pana incepe facultatea si trebuie sa pun in functiune bridge-ul, mie imi trebuie doar filtrare dupa MAC. Incearca ebtables, asa am primit si eu un sfat, cat despre shaping nu stiu daca se poate face, sa asteptam raspunsul unui user care a incercat sau stie despre ce vorbeste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate