Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

CUM sa ne trezim usor dimineata?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

Relativ

Relativ

Junior Member

• Grup: Members
e vreun secret? nu fac ceva cum trebuie? am incercat sa dorm si 12 ore, aceeasi poveste de 15 ani incoace - calvarul trezirii dimineata

Iver

Iver

Junior Member

e o problema si la mine mai ales cand trebuie sa ma scol la 6 de abia ma ridic din pat astept si eu ceva sfaturi poate o sa reusesc sa ma scol mai usor

add

add

Senior Member

• Grup: Senior Members
pui femeia sa te trezeasca.. o sa-si mai ia cateva poace asa din cand in cand da-i trece  :lol:

Bandit

Bandit

Active Member

bei inainte de culcare o bere sau o sticla/pahar de suc/apa whatever si nu te duci la toillete in seara aia.
Apoi dimineata, o sa te scoli fara ceas si o sa dai fuga direct in baie.
de aici e simplu
:peacefingers:

El-Vis

El-Vis

Active Member

Cea mai buna metoda este sa iti pui combina sa inceapa sa cante pe radio sau pe ceva tare, taaaareeee de tot. Sau eventual telefonul mobil care sa sune tare de tot. Si sa nu iti iei telecomanda de la combina sau telefonul aporape de tine la pat. Ca apoi dimineata... Va garantez ca o sa sariti din pat sa le opriti. :D

danchitu866

danchitu866

Active Member

si.. in cazul in care te ridici, le opresti si iti zici "aide ca mai stau putin, nu adorm.." ce mai e de facut?  :death:

Tzepi

Tzepi

Senior Member

dantheboy, on Dec 7 2004, 22:17, said:

si.. in cazul in care te ridici, le opresti si iti zici "aide ca mai stau putin, nu adorm.." ce mai e de facut?  :death:

<{POST_SNAPBACK}>

eee, pai vointza unde mai e?

Jaxx

Jaxx

Member

Hehe...la cinspe ani e problema existentiala trezirea.

Stii care e cea mai marfa faza? Sa ai o functie de raspundere, sa nu ai program fix, dar sa se sparga bombe in capul tau cand s-a imputit vreo chestie...stii ce usor te trezesti dimineata ca sa fii primul pe campul de lupta cu toti "scavenger"-ii?

Crede-ma...eu pot sa ma duc la servici si seara la terminarea programului...totusi prefer sa ma trezesc la 7...

Si eu ma trezeam greu de tot dimineata....asta a durat pana am terminat facultatea si dupa aia inca cativa ani cand aveam progam fix la servici. Cum nu am mai avut program de bibani, cum a pierit somnul.

Relativ

Relativ

Junior Member

Jaxx, on Dec 8 2004, 01:04, said:

Hehe...la cinspe ani e problema existentiala trezirea.

<{POST_SNAPBACK}>

de 15 ani incoa' am scris. adica cam de cand am inceput liceul

eu cred ca problema e psihica mai mult decat fizica cum spui si tu. am observat ca de exemplu in weekend ma culc la ore tarzii dar dimineata ma trezesc la prima ora desii nu sunt odihnit complet, pe cand in cursul saptamanii cand stiu ca trebuie sa ma duc la munca imi vine sa-mi tai o mana cateodata numai sa pot sa mai dorm un pic

StGermain

StGermain

RL 118

El-Vis, on Dec 7 2004, 22:14, said:

Cea mai buna metoda este sa iti pui combina sa inceapa sa cante pe radio sau pe ceva tare, taaaareeee de tot. Sau eventual telefonul mobil care sa sune tare de tot. Si sa nu iti iei telecomanda de la combina sau telefonul aporape de tine la pat. Ca apoi dimineata... Va garantez ca o sa sariti din pat sa le opriti. :D

<{POST_SNAPBACK}>

...cred ca m-as abtine doua-trei dimineti sa nu le izbesc dupa care as ramane fara ele...le-as izbi de ceva.

Si eu am aceeasi problema... ma trezesc greu.. si e, cum a spus si Relativ, ceva pshic. Adica pur si simplu ai o senzatie nasoala de tot, te simti aiurea. Eu ma scola din clasa 1-a (sunt il anul 1) in fiecare dimineata sa ma duc la scoala... (nu am invatat decat un an dupa amiaza) si e super aiurea intr-adevar. Si, pentru ca m-am obisnuit cu trezitul la ~7:20, acum si in weekend, chiar duminica daca m-am culcat la 3-4-5 dimineata, mai mult de 8-8:30 sa zic, nu pot sa dorm. Insa nu cred ca este nici o reteta.

Relativ

Relativ

Junior Member

dar sunt oamenii aia enervanti care dorm 6 ore pe noapte si se trezesc la 5 dimineata fara alarma, plini de energie si cu zambetul pe buze. cum o fac?

r3ddr

r3ddr

Active Member

Relativ, on Dec 9 2004, 09:57, said:

dar sunt oamenii aia enervanti care dorm 6 ore pe noapte si se trezesc la 5 dimineata fara alarma, plini de energie si cu zambetul pe buze. cum o fac?

<{POST_SNAPBACK}>

cine stie ce femeie buna or avea langa ei :inlove:

r3ddr

r3ddr

Active Member

eu am niste cd-uri cu muzica pe care mi le canta combina de la 7 ^_^

inainte o aveam pe radio, dar era super enervant cand incepeau aia
sa vorbeasca. asa, cu cd-urile preferate, ma scol progresiv :notangel:

Mushotoku

Mushotoku

Junior Member

Dar ce te faci cand:

1. Ai pus telefonul care suna de trezeste si mortzii.

2. Femeia trage de tine sa te trezesti si ti-a pus si micul dejun.

3. Te culci la 10.30 si parca si la 8.30 as mai dormi.

4. Iar in week... bineinteles ca dimineata sar singur in picioare.

Singurele situatii in care am reusit sa ma trezesc relativ usor dimineata au fost cele in care: fie aveam examen (nu mai este cazul), fie aveam o intalnire foarte devreme (legata de serviciu), fie trebuie sa plec in excursie si asta undeva devreme.

Pana la urma cred ca tine de motivatie - cu cat e mai puternica cu atat te trezesti mai usor.

Ce sa faci cand nu ai motivatie?

Iti gasesti una. Eu sunt in cautari. :D

Necronomikon

Necronomikon

Senior Member

Asta cu motivatia asa e. Sa vezi ce usor ma trezesc la 5-6 dimineata atunci cand e vb de sex...

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

iti pui nevasta sa-ti susoteasca la ureche "iubitule, e ora 6 si sunt fierbinte. vrea sa te am in acest moment pistol sexual ce esti tu. just kidding, hopa sus ca te asteapta o noua zi de rahat la serviciu"

<{POST_SNAPBACK}>

da, aia sint oamenii ca mine care aplica ce-am scris mai sus

The|SpAwN

The|SpAwN

Active Member

Eu de obicei imi puneam asa:

2 alarme la ceas - Buzz din ala tare - a 2-a alarma cu 3-4 minute dupa prima
3 alarme la telefon - dupa ce se oprea Buzz-ul de la ceas.

Totusi de n ori nu m-am trezit (nici nu am auzit) astea 5 alarme. Dar dupa aia m-am prins... si am pus telul sa sune ca si cand m-ar apela cineva... si asa ma trezesc, dau sa raspund, si cat is treaz incepe sa sune alarma la ceas :D E un proces complex care necesita mult de lucru pentru a sincroniza :D

Problema e ca dupa o vreme nici de la telefon nu ma trezeam... si dormeam pana hmm 1-2 PM :P

A fost o perioada acu vreo 2 saptamani cand ma trezeam inaintede a suna alarma... si asta vreo saptamana incontinuu... chiar daca nu trebuia sa ma duc la faculta sau mai stiu eu unde. De ce ? Nu stiu...

Edited by The|SpAwN, 09 December 2004 - 15:13.

anonimix

anonimix

Member

<{POST_SNAPBACK}>

Eu sunt un om de genul acesta. Stiu o regula simpla, dar importanta: cina cu cel mult 4 ore inainte de culcare (dar nu mai tarziu de ora 20).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate