Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Schimbare fregventa la 2 walkie-talkie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
Am cumparat de curind 2 walkie-talkie marca AEG pt. pustii mei si problema este ca pe cele 8 canale este mai mereu trafic asa ca as vrea sa le schimb la ambele fregventa asfel incit sa pice undeva intre benzile STAS alocate.Nu ma intereseaza faptul ca nu vor mai putea comunica cu alte aparate de acest gen.Problema apare la punerea in practica deoarece nu am reusit sa ma prind de unde este ajustata fregventa din fabrica[nu stiu cu exactitate],eu am gasit un cond.semivariabil care este sigilat cu un fel de ceara dar,inca o data, nu sint sigur si un fregventiometru pt 446MHz nu am.Daca cineva a mai facut treaba asta il rog sa-mi dea un sfat.

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu este o idee foarte buna. B)
Cele mai multe scheme au pe intrare un filtru SAW pe 446MHz iar circuitul de emisie este bazat pe  sinteza de frecventa cu multiple bobine in etajul final de emisie... -_-
Exemplu:

Attached Files



#3
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003
Eu nu am vazut decat cu sinteza de frecventa, partea de comanda fiind bazata pe un microcontroller (multe cu PIC-uri). Trebuie rescrisa memoria micocontroller-ului pt canale noi situate intre cele standard.
Statiile respective nu au squelch codat? Daca da, ar putea fi folosita facilitatea respectiva putand (in cazul in care in canalul respectiv nu mai folosesc si alti utilizatori acelasi cod) sa-ti auzi doar corepondentul(ii) utilizand acelasi cod, formand astfel o "retea".

#4
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Modificarea PMR-urilor e interzisa prin lege. De fapt orice emisie pe langa spectrul aprobat este interzisa. Nici macar antena nu ai voie sa o modifici, ce sa mai vorbim de un amplificator de emisie. In cel mai rau caz cineva se poate alege cu dosar penal, si niste pusti nu cred ca vor o tinichea de coada tot restul vietii, cum patesc radio-piratii. Asta e partea legala. Pe parte tehnica: nu vad cum ar putea fi fara sinteza de frecventa. In fond acum e un circuit banal. Cu un MC145170 si un PIC16F84 faci o sinteza si la nivel de amtor, daramite la nivel industrial. Deci trebuie sa cauti memoria sa o rescrii, dar nu cred ca e chiar ce vrei...  :confuzzled:

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
---
Am cumparat de curind 2 walkie-talkie marca AEG pt. pustii mei si problema este ca pe cele 8 canale este mai mereu trafic asa ca as vrea sa le schimb la ambele fregventa asfel incit sa pice undeva intre benzile STAS alocate
---

Aia e banda legala si nu ai ce face.

De ce nu folosesti ctcss ? Iti cauti o frecventa mai putin aglomerata si tragi un ctcss astfel incat sa te auzi numai cu aparatul tau...

Da unde stai de e asa trafic mare ? Astea bat 1km de regula.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate