Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Sabayon Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#91
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postsavone, on 02 decembrie 2012 - 10:03, said:

oricum sa pare ca in ultimul timp au mai upgradat si serverele de host fiindca pe le versiunile 7 ,8 chiar mergea destul de incet update-ul sau un simplu instal
Acum vreo 3 ani parcă m-am apucat să fac hopping-branches de la versiunea 4 la 5 duminică seara pe la 7-8. Posted Image  A durat până pe la vreo 2-3 dimineața... Posted Image

#92
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
L-am butonarit azi un pic, în live mode ! De pe dvd a bootat fără probleme !
Ce pot sa zic, dacă ma plictisesc de Mint 13, Sabayon Mate o sa-mi instalez !
Wireless-ul n-a mers, dar ăsta n-am reușit niciodată sa-l fac sa meargă în live mode, indiferent de distribuție, ii trebuie drivere care nu sunt pe disc !

#93
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.08.2009
Instaleaza Gentoo daca zici ca te-ai plictisit si ai chef de ceva mai hardcore. :D

#94
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Eu nu sunt programator, nu ma ocup de retele,  doar folosesc linux ca sistem de operare pentru acasa !
Recunosc ca fara o interfata grafica imi prind urechile in linux !
Am scris pe un alt topic ca am fost dezamagit de Mint 14, si am profitat ca Mint 13 e LTS, dar m-am gandit ca poate nu e rau sa sa am o alternativa la Mint in caz ca....nu se stie !
De sarbatori, daca ma plictisesc, poate o sa instalez sabayonul ! E o alternativa interesanta !

#95
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@flegma> acum există Gentoo live-cd, simplu de instalat, nu mai e ce era odată, iar ca performanțe să știi că nu există diferențe vizibile între Gentoo și Sabayon.

#96
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Sigur, daca i-a rulat cuiva vreodata livecd-ul de Gentoo... mie nici macar in VirtualBox nu mi-a mers!

#97
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
La mine-a mers, de pe live-dvd am instalat.

#98
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Da de pe DVD ai instalat Gentoo dar ai uitat să menţionzi că DVD-ul este doar un suport, nu un instaler propriu-zis, instalarea se face oarecum asemănator cu Arch GNU/Linux.

#99
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostAnbuBlack, on 07 februarie 2013 - 13:46, said:

Da de pe DVD ai instalat Gentoo dar ai uitat să menţionzi că DVD-ul este doar un suport, nu un instaler propriu-zis, instalarea se face oarecum asemănator cu Arch GNU/Linux.

N-am considerat necesar, cine vrea să instaleze Gentoo bănuiesc că se descurcă singur!  Wtf, m-am descurcat până și eu...  Posted Image
http://en.gentoo-wik...hard_disk_drive
”Aventura” mea: http://stressat.blog.../12/gentoo.html

#100
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Sincer nu am mai încercat de mult timp să instalez un Gentoo, eu ştiam metoda cu Stage3 Tarball, unde era o grămadă de lucru; din link-urile pe care le-ai postat îmi pare că sa simplificat mult instalul, ceea ce este un lucru bun. Tx chiar nu ştiam de metoda asta.

#101
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 27.09.2006
A aparut Sabayon 11, cu diverse "arome": KDE, Gnome, XFCE, Mate...

- m-am jucat putin cu un "live" USB stick - facut cu Unetbootin
- este rapid si se misca bine de tot... mi-a vazut toate componentele laptopului,
- desi se conecteaza la net (a vazut wirelessu' fara probleme), nu am reusit sa actualizez repository-urile. Nu am experienta si nu m-am prins care e buba.
- nici browserul implicit (Midori) nu a mers stralucit... undeva, se agata ceva si nu "tragea" datele de pe net.

#102
crismblog

crismblog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.01.2012
Gento Land este o comunitatea românească nou apărut pentru utilizatoriilor de gentoo și derivate

Quote

Gentoo Land vrea să aducă toți utilizatori de gentoo și/sau derivate într-un singur loc, unde să se discute despre distribuții gentoo, să se rezolve probleme apărute la sistem. Pe lângă toate acestea echipa care administrează Gentoo Land vrea să traducă Gentoo Development Guide, Gentoo Handbook și tutoriale. Toate aceste traduceri se vor face în limba română și limba maghiară.
http://www.gentoo-land.org/

#103
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 15.04.2011
A incercat cineva Sabayon 13.04 KDE? Cum e?

#104
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Incercat Sabayon, Am stat pe el aproape un 1 an.
E o distributie buna.

Momentan rulez doar distributie bazata pe surse.

#105
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Sabayon 13 n-am testat, dar am folosit Sabayon vreun an de zile pe când era semi rolling-release (hopping branches), ultima oară am încercat acum vreun an. E o distribuție foarte reușită, stabilă, rapidă, elegantă, e comparabilă la performanțe cu Gentoo, dar mult mai ușor de folosit. Dar tot trebuie să știi câte ceva, nu e chiar pentru n00bi sau pentru cei ce nu citesc documentația! Kde e ok pe orice distro.
Wiki: https://wiki.sabayon...title=Main_Page

#106
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
@ovilix: Le ce-ai ramas pana la urma?
@shogun1: Tin sa te contrazic, Kubuntu are KDE-ul buggy...

Edited by Huza, 01 August 2013 - 17:56.


#107
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Huza: pe vremuri era puțintel buggy, acum (cel puțin din ce-am văzut pe 13.04 în cîteva ore) e ok, asta cred că-i din cauză că acum Canonical nu mai are om să se ocupe de Kde... Posted Image

#108
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
@Huza am ramas la Gentoo.
Nu ca nu mi-ar placea si Debian sau Arch.
Sunt multe distributii care chiar imi plac, dar nu am ce sa fac cu atatea pe hard.
De exemplu si #! imi place.

Nu am testat Kubuntu, dar de ce nu ar fi ok?
Netrunner am mai testat. Si el foarte ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate