Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Liban

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
simplyelenna

simplyelenna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.07.2008
Intentionez sa calatoresc pe cont propriu in Liban si toate informatiile pe care le am de la unii sau de la altii sunt contradictorii. As dori sa stiu daca a fost acolo cineva, recent si care au fost demersurile pe care le-a facut sa plece: de la obtinerea vizei pana la calatoria propriu-zisa, cazare, siguranta...recomandari, desigur.

#2
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
peste mai putin de 2 saptamani voi pleca la un training in beirut si voi sta acolo cam o luna. nu prea stiu nimic despre liban, ce as putea sa vizitez, cat e de safe, care sunt preturile, cum as putea sa-mi petrec timpul liber, etc.
mi-ar fi de mare ajutor niscaiva sfaturi si sugestii.
multumesc.

#3
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
deci n-a prea fost nimeni prin beirut........hm.............

#4
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
In primul rand ar fi bine sa iti faci o asigurare de viata. La ce se intampla acum in zona Liban/Israel eu m-as gandi foarte atent daca sa ma duc acolo pe o perioada mai lunga. Beirutul a fos un oras faimos in vremuri indepartate. Nu si-a revenit inca iar anii trecuti a fost si acel scurt razboi cu evreii. De aceea e putin probabil sa gasesti pe cineva din Romania care sa fi fost pe acolo de curand si sa aiba o parere competenta. Incearca pe tripadvisor.

#5
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Sunt convins ca au fost multi romani in Beirut, chiar si in ultimul timp. Dar acesta nu e forumul ideal pentru a te informa privitor la destinatii mai speciale. Virtualtourist.com sau thorntree.lonelyplanet.com sunt alegeri mult mai bune.
Eu am fost in Beirut acum 3 ani, inainte de ultimul razboi cu Israelul. Situatia era tensionata dar nu periculoasa, in afara de cazul in care te apucai sa strigi lozinci pro sau anti diverse factiuni :D Daca vrei sa afli ce poti vedea si ce poti face in Liban iti recomand cu caldura sa iti cumperi un ghid, Lonelyplanet sau similar.
In centrul Beirutului esti aproape ca in Europa, atat ca atmosfera cat si ca preturi. In Hamra, Achrafieh, Gemaizeh, e o placere sa te plimbi, sa faci shopping (daca ai bani, pt ca e scump), sa stai in cafenele si puburi. In cartierele marginase, e cu totul alta lume, dar si cu totul alte preturi.
Iar daca ajungi acolo cel mai bine e sa iti faci prieteni locali, iti vor arata ei locatiile interesante. Mai ales ca Libanul e mic, in weekendurile dintr-o luna poti sa vezi majoritatea locurilor deosebite din tara.

#6
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Liban este o tara foarte frumoasa, dupa spuse-le prietenei mele. Ea este romanca de mama si libaneza de tata , de 10 ani traieste in Romania . Mereu povesteste cat de frumos e acolo. A fost asta vara acolo si am vazut poze , am ramas impresionat; e ca si in Europa ..
Din pacate tot ce se stie despre Liban este razboiul si toate imaginile care le vedem la TV care distrug imaginea reala .

Despre night life , Beirut este un oras care nu doarme , cluburi la fiecare pas; trebuie rezervari in cluburi precum Skybar, White si Music Hall, Library.  cel mai ieftin este sa stai la bar acolo platesti numai ce bei in rest e cam 50 de dollar loc la masa cu drinks inclus .
Oamenii stiu sa se distreze , si se cam distreaza mult, nu conteaza ca este in mijlocul saptamanii sau ca e weekend.
Este o tara cu 28 de religii , 55 % sunt musulman si 45% crestini. si totus acolo este leaganul crestinitati.
Foarte curios si ciudat este cand intra o mireasa in Biserica in Romania corul de multe ori canta , "vino din Liban mireasa"... asa ca , m-am saturat sa tot aud ca femeile umbla cu cearsaf in cap , sau ca acolo e desert si sunt camile.. tot resprectul pentru toate religile, acolo le vezi de toate, femei sexy imbracate , sau cu shador.

In Ianuarie poti skia; Faraya la 40 km din Beirut este o desinatie buna. Iar in Aprilie poti sa skiezi si dupa, o baie in mare nu strica deloc si este foarte posibil.
Sunt foarte multe locuri de vizitat: Saida , Jbeil , Baalbek , Jeita grotto, Harisa ...etc..
Avantajul in tara asta este ca distansele sunt scurte ,
Despre bucataria Libaneza ce sa mai spun este foarte cunoscuta si foarte sanatoasa ai grija totusi unde maninci nu toate restaurente sunt ok :huh: . Restaurantul "Manarat al khalij" in jounieh-maamelten este un restaurant bun cu spesific libanez si de peste.

Preturile sunt ca in Romania , acolo poti plati cu dolari peste tot in magazine .. euro nu prea este de folos ..  
poate prinzi reduceri si sunt pe bune.

Daca esti curiousa poti intra pe www.youtube si pot vizualiza imagini despre liban .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/whHgJjGgqWY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wTiWukfWKJs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Enjoy Lebanon!

#7
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

 ANDOX, on Jan 18 2009, 00:54, said:

Liban este o tara foarte frumoasa, dupa spuse-le prietenei mele. Ea este romanca de mama si libaneza de tata , de 10 ani traieste in Romania . Mereu povesteste cat de frumos e acolo. A fost asta vara acolo si am vazut poze , am ramas impresionat; e ca si in Europa ..
Din pacate tot ce se stie despre Liban este razboiul si toate imaginile care le vedem la TV care distrug imaginea reala .


Cunosc cativa italieni care au fost trimisi acolo cu contract de munca pe perioada lunga , mai mult de un an de zile. Lucrau in IT. Nu li s-a intamplat nimic intr-un an de zile, dar e adevarat ca traiau cu teama sa nu izbucneasca un conflict. Din ce mi-au povestit si ei au zis ca e o tara foarte frumoasa.

Ca o reparatie a imaginii Libanului, Beirut mai e cunoscut si sub numele de Parisul Orientului Mijlociu si a fost declarat destinatia turistica numarul unu a anului 2009 de catre New York Times.
http://www.nytimes.c...STINATIONS.html
(Asta pentru cine o avea curaj sa se duca acolo.)

Sa ne dai si noua detalii de la fata locului daca ajungi pe acolo.

#8
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Sper sa ajung in viitorul apropiat , dar sa treaca un pic criza asta economica :D

Edited by ANDOX, 21 January 2009 - 13:19.


#9
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Vino din Liban .. e legat de cedrii Libanului care sunt mentionati in Biblie.

http://www.yazbeck.c...anon/bible.html

#10
simplyelenna

simplyelenna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.07.2008
Buna seara,

Nu am mai apucat sa scriu, la intoarcerea din Liban...
Pentru toti curajosii si nu numai...Libanul este un colt de rai. La cat este de mic pe harta, nu veti credea ochilor cate minunatii sunt adunate la un loc. Este un melanj de culturi si civilizatii diferite, de peisaje...un loc al contrastelor, dar rezultatul este surprinzator la modul fericit.
Chiar as fi curioasa, pentru cunostintele mele generale, in ce anume tari din lumea asta mare si rotunda, de o parte a drumului ai marea si de cealalta ai muntele...
Sunt de vazut Harisa, Jounieh, Chekka, Batroun, Jbeil (vechiul oras Byblos), Tripoli, Beyrouth nu mai vorbesc, cu plaja Manara si Grota Porumbeilor...N-am ajuns inca in partea de sud...acolo este mai problematic, din punct de vedere al situatiei...
Eu una insa, nu am avut nici o clipa sentimentul pericolului...ba din contra, chiar din momentul in care avionul se pregatea de aterizare, am simtit ca ma intorc acasa.
Nu aveti nevoie de viza, aceasta se acorda pe aeroport si este suficient sa aveti rezervare la hotel sau adresa unde veti locui.
BA7EBAK LIBNEN KTIR  :P

#11
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Ma incerca gandul sa ma duc la anul prin Liban, ca destinatie de vara (adica plimbare prin tara + stat la plaja). Poate sa spuna cineva cate ceva despre cum e in statiunile lor? Ma gandeam sa stau vreo saptamana prin Byblos, insa informatiile pe net sunt destul de inconsistente, din ce am gasit eu. Adica as vrea sa stiu cum e plaja, cam care e atmosfera (gen Eforie?), daca e aglomeratie, cam care sunt preturile la mancare/bautura (la hoteluri m-am lamurit, undeva intre 80-200$/noapte), etc. O informatie first-hand ar fi aur.
In Siria am renuntat la idee, se pare ca prin Lattakia serviciile lasa de dorit la hoteluri, pare sa fie destinatie in principal pentru arabi.

#12
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 alexxxxx, on 10th November 2009, 14:05, said:

Ma incerca gandul sa ma duc la anul prin Liban, ca destinatie de vara (adica plimbare prin tara + stat la plaja). Poate sa spuna cineva cate ceva despre cum e in statiunile lor? Ma gandeam sa stau vreo saptamana prin Byblos, insa informatiile pe net sunt destul de inconsistente, din ce am gasit eu. Adica as vrea sa stiu cum e plaja, cam care e atmosfera (gen Eforie?), daca e aglomeratie, cam care sunt preturile la mancare/bautura (la hoteluri m-am lamurit, undeva intre 80-200$/noapte), etc. O informatie first-hand ar fi aur.
In Siria am renuntat la idee, se pare ca prin Lattakia serviciile lasa de dorit la hoteluri, pare sa fie destinatie in principal pentru arabi.
Siria este o tara superba de vizitat, nu de stat la plaja... Plaja la egipteni si turci prin zona :)

#13
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
de acord, doar ca ma gandeam sa impac si capra si varza. Adica doua lucruri de facut in aceiasi vacanta. Perioadele in care pot sa-mi iau vacanta sunt cam limitate, una din perioade este vara, si vroiam sa le fac pe amandoua, si plimbat si plaja, in aceiasi zona.

#14
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 alexxxxx, on 10th November 2009, 17:08, said:

de acord, doar ca ma gandeam sa impac si capra si varza. Adica doua lucruri de facut in aceiasi vacanta. Perioadele in care pot sa-mi iau vacanta sunt cam limitate, una din perioade este vara, si vroiam sa le fac pe amandoua, si plimbat si plaja, in aceiasi zona.
Aoleo,,.. pai vara in Siria e cald rau...

#15
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Da, ala a fost si un motiv pt. care am scos Siria din calcule, o sa-mi fac timp s-ajung pe-acolo ori la primavara ori la toamna urmatoare.
Ramasesem la ideea cu Libanul, vara temperaturile sunt, din ce-am vazut, cam aceleasi ca-n orice tara mediteraneana (28-30 de grade), in caz ca mor de cald mai trec pe la munte, din cate m-am orientat faci vreo 2h cu masina pana in munti. De-aia imi trebuiau niste impresii referitoare la cum sta treaba la statiunile lor de la mediterana, ca nivel de pret al hotelurilor stau destul de scumput, ma interesa cum sta treaba in rest, cat costa o masa la carciuma, un sezlong pe plaja, daca sunt mucuri de tigara ca la mamaia, care statiuni sunt mai linistite, alte informatii de interes general.... Pe net am tot cautat dar n-am gasit nimic de genul asta...

#16
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 alexxxxx, on 10th November 2009, 18:11, said:

Da, ala a fost si un motiv pt. care am scos Siria din calcule, o sa-mi fac timp s-ajung pe-acolo ori la primavara ori la toamna urmatoare.
Ramasesem la ideea cu Libanul, vara temperaturile sunt, din ce-am vazut, cam aceleasi ca-n orice tara mediteraneana (28-30 de grade), in caz ca mor de cald mai trec pe la munte, din cate m-am orientat faci vreo 2h cu masina pana in munti. De-aia imi trebuiau niste impresii referitoare la cum sta treaba la statiunile lor de la mediterana, ca nivel de pret al hotelurilor stau destul de scumput, ma interesa cum sta treaba in rest, cat costa o masa la carciuma, un sezlong pe plaja, daca sunt mucuri de tigara ca la mamaia, care statiuni sunt mai linistite, alte informatii de interes general.... Pe net am tot cautat dar n-am gasit nimic de genul asta...
Sorry, n-am fost in Liban, nu pot sa te ajut...

#17
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Merci oricum Imperator, logica statistica indica ca daca tarom-ul are 3 curse/saptamana catre Beirut, ar trebui sa fie cineva pe forum care a fost pe-acolo si a observat aspectele care ma intereseaza pe mine si sa-mi de si un raspuns. Ramane de vazut daca logica implicata de mine da si rezultate :).

#18
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Taromul are 3 curse pe saptamana pentru ca sunt foarte multi oameni de afaceri libanezi care se duc acasa,vin inapoi si tot asa,nu este libanul o destinatie turistica in voga.
Am cunostinte casatorite cu libanezi,din ce stiu de la ele,este o tara frumoasa,cu multe de vizitat,insa nu te gandi la plaja,nu sunt foarte multe locuri unde sa faci plaja,cat despre temperaturi,sunt mai mari ca la noi!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate