Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Branhamistii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
178 replies to this topic

#55
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Ce ...nu este posibil ca Dumnezeu sa se descopere ca inainte ?

Attached Files



#56
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postjeremiah, on Apr 24 2009, 14:46, said:

Ce ...nu este posibil ca Dumnezeu sa se descopere ca inainte ?
Cine cunoaste putina engleza ...poate citii ..<scurte marturii>despre sluja supranaturala a lui WMB .

< <  the story of William Marrion Branham is so much out of this world and beyond the ordinary one, that if one were not in the presence of the infallible evidence, documenting and attesting its authenticity, one could justify whoever considers it exaggerated and incredible. But the facts are so well-known, and of such a nature being able to be so easily verifiable by any sincere inspector, that they remain a testimony of the firm divine intention to revele Hisself to human being, as He already did in the times of the apostles. The story of the life of this prophet -- because he is prophet, even this term is not very common -- testifies reality indeed that the biblical days are again here.  > >  Extracted from the introduction of the book "William Branham a man sent of God", written by rev. Gordon Lindsay.

2: < < In biblical times, there were men of God who were prophets and seers, but throughout the holy scriptures, none does not seem to have had a greater ministry than that of William Branham, a prophet and a seer, whose photograph appears on the cover of this publication: God used William Marrion Branham to resuscitate the dead in the name of Jesus . > > Declaration of Thomas R. Nickel, extract of the newspaper "Full Gospel Men' S Voice" of February 1961.

3: < < the majority of those who participated  in the rivival of the divine healing, of the years 1947..., regards William Branham as being its initiator... William Branham became a prophet for his generation... Evening after evening, in front of thousands of believers amazed, he  discerned the diseases of the sick and pronounced them cured. The power of the meetings of William Branham... remains legendary in the charismatic movement history. > >. Extracted from the book "All Things are possible" of David Edwin Harred Jr .

4: < < God called this humble man... annointed his ministry with such a degree that in less few years, his name was known until in the  jungle. Anywhere  you  go in this world, you will note that the name of this messenger preceded you. > > Extracted the book "Wind over the 20th Century" of Morris Cerullo .

Edited by jeremiah, 24 April 2009 - 16:20.


#57
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postjeremiah, on Dec 22 2008, 21:02, said:

prostia teologilor e urmatoarea ...il fac pe DUMNEZEU ->PERSOANA ...iar BIBLIA afirma ca este DUH !(IOAN 4;24)
e prostia amatorilor care cred ca Dumnezeu nu este mai ales Persoana,care cred ca Dumnezeu e doar o energie inconstienta.

#58
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

View Postsoka norman, on Apr 27 2009, 15:21, said:

e prostia amatorilor care cred ca Dumnezeu nu este mai ales Persoana,care cred ca Dumnezeu e doar o energie inconstienta.

Daca taceai......Unele afirmatii se pot face pe constructie logica .Imi place asta , dar sunt cazuri cand speculatia devine inoportuna.

La inceput a fost Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul.
Cuvant = Gand [pentru ca era nerostit]=intentie [creatoare]

Nu prea pare o persoana , si numai inconsistent nu este.

Mai departe este mai greu de inteles de pe pozitii atee si incepe si  "Stargate-Atlantis" pe AXN-scifi.

#59
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View PostBirlic, on Apr 27 2009, 23:10, said:

Daca taceai......Unele afirmatii se pot face pe constructie logica .Imi place asta , dar sunt cazuri cand speculatia devine inoportuna.

La inceput a fost Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul.
Cuvant = Gand [pentru ca era nerostit]=intentie [creatoare]

Nu prea pare o persoana , si numai inconsistent nu este.

Mai departe este mai greu de inteles de pe pozitii atee si incepe si  "Stargate-Atlantis" pe AXN-scifi.
nu ai inteles nimic.
Dumnezeu are constiinta de sine deci e persoana.Nu cum ti se pare tie.

#60
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

View Postsoka norman, on Apr 29 2009, 08:53, said:

nu ai inteles nimic.
Dumnezeu are constiinta de sine deci e persoana.Nu cum ti se pare tie.

Chiar ca m-i s-a parut. Pai te uiti la ce ora postam eu cu un ochi la televizor sa nu-mi scape vre-un wraith [o chestie S.F. pentru cei ce nu urmaresc AXN-scfi]?
Am citit consistenta in loc de constiinta. In rest nu intelegi tu nimic . Treci pe AXN- scfi mai bine.

Persoane suntem noi doi.
Dumnezeu este Duh si Cuvant iar prin Iisus este si Fiul omului. Are constiinta dar nu se supune legilor umane .Este constiinta creatoare la propriu . Nu seamana cu constiinta umana. Inchinarea atee la constiinta umana este idolatrie. Omul doar prelucreaza ceea ce a creat in totalitate Dumnezeu. Chiar si atunci cand gandim o facem cu creierul pe care tot Dumnezeu n-i  l-a dat .

#61
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postsoka norman, on Apr 27 2009, 15:21, said:

e prostia amatorilor care cred ca Dumnezeu nu este mai ales Persoana,care cred ca Dumnezeu e doar o energie inconstienta.


Dumnezeu este Duh si s-a descoperit personal doar in Isus Hristos ...Nimeni nu L-a vazut pe Dumnezeu ...(Ioan 1;18)
Dumnezeul cel Vesnic s-a descoperit in Fiul .Dumnezeu este singurul Vesnic ,nu exista in vesnicie un Fiu .Cum poate exista un Fiu vesnic ,cand oricine realizeaza ca denumirea de Fiu ..are un inceput ,si este rodul unor uniri .Vesnicia nu are inceput si nici sfarsit si nu se incadreaza in timp si spatiu .

Multi spun ca Cuvantul a fost la inceput cu Dumnezeu ...si acela era ISUS ...!

Isus a aparut doar cand Cuvantul profetic din Isaia 7;14 ...9;6 ...s-a facut vizibil ..adica a luat fiinta .Cuvantul este exprimarea vizibila a gandurilor lui Dumnezeu .Totul era hotarat mai dinainte ,dar in Vesnicie nu exista decat Dumnezeu ...iar gandurile lui Dumnezeu ,,,au fost chemate la existenta prin Cuvant ,,!Dumnezeu zice si i-a fiinta !

Attached Files


Edited by jeremiah, 29 April 2009 - 14:55.


#62
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
Duhul e persoana.Spiritul e de fapt persoana in deplinatatea potentelor sale.

#63
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Dumnezeu este Duh si s-a descoperit personal doar in Isus Hristos ...Nimeni nu L-a vazut pe Dumnezeu ...(Ioan 1;18)
Dumnezeul cel Vesnic s-a descoperit in Fiul .Dumnezeu este singurul Vesnic ,nu exista in vesnicie un Fiu .Cum poate exista un Fiu vesnic ,cand oricine realizeaza ca denumirea de Fiu ..are un inceput ,si este rodul unor uniri .Vesnicia nu are inceput si nici sfarsit si nu se incadreaza in timp si spatiu .

Attached Files


Edited by jeremiah, 02 May 2009 - 18:06.


#64
dumitru_nicolae_2007

dumitru_nicolae_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.06.2009

View Postjeremiah, on 2nd May 2009, 19:05, said:

Dumnezeu este Duh si s-a descoperit personal doar in Isus Hristos ...Nimeni nu L-a vazut pe Dumnezeu ...(Ioan 1;18)
Dumnezeul cel Vesnic s-a descoperit in Fiul .Dumnezeu este singurul Vesnic ,nu exista in vesnicie un Fiu .Cum poate exista un Fiu vesnic ,cand oricine realizeaza ca denumirea de Fiu ..are un inceput ,si este rodul unor uniri .Vesnicia nu are inceput si nici sfarsit si nu se incadreaza in timp si spatiu .
Am inteles ce ai postat,mi s-a parut interesant.
Cum ramane cu pacatul din Eden?
Cum ramane cu Sarpele si Eva, au facut sex ,sau ce vreti sa ziceti?
As vrea sa ascult punctul vostru de vedere ,desi consider ca este o erezie.

#65
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postdumitru_nicolae_2007, on 23rd June 2009, 21:39, said:

Am inteles ce ai postat,mi s-a parut interesant.
Cum ramane cu pacatul din Eden?
Cum ramane cu Sarpele si Eva, au facut sex ,sau ce vreti sa ziceti?
As vrea sa ascult punctul vostru de vedere ,desi consider ca este o erezie.


Uite aici gasesti punctul nostru ..care corespunde cu Scriptura .

Attached Files



#66
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

View Postdumitru_nicolae_2007, on 23rd June 2009, 20:39, said:

Am inteles ce ai postat,mi s-a parut interesant.
Cum ramane cu pacatul din Eden?
Cum ramane cu Sarpele si Eva, au facut sex ,sau ce vreti sa ziceti?
As vrea sa ascult punctul vostru de vedere ,desi consider ca este o erezie.

:clapping: :bigwhitegrin: :lol:  

Adica , tu inca nu stii nimic despre asta , dar o consideri o erezie ?
Normal ar fi sa asculti mai intai , iar apoi sa iti dai cu parerea , nu ?


Pai Scriptura spune ca Eva  " a mancat  " .Eu nu cred ca Dumnezeu ar fi facut asa mare caz din cauza vreunui pom fructifer . Ceea ce s-a intamplat in Eden a fost o taina , dar Dumnezeu a promis ca aceste taine vor fi descoperite spre seara cand va fi lumina .
Dumnezeu va face cunoscut tuturor cine este Satan  si planul lui .Ne-a descoperit si faptul ca Eva nu a mancat mere , iar apoi a ramas insarcinata  si a fost data afara din Eden.

Descoperirile care ne-au fost date de Dumnezeu nu sunt atribuite vreunui om , ci Dumnezeu ne-a vorbit printr-un profet.Nimeni nu se inchina lui Branham.
El a prezis ca epoca Laodiceea se va termina in in anul  1977 ...ceea ce s-a si intamplat...dar dupa epoca aceasta a venit epoca Miresei , cand Dumnezeu isi rapeste mireasa .Branham nu a prezis sfarsitul lumii in 1977 , din contra a spus ca nimeni nu are cum sa stie acest lucru , dar criticii au intors-o cum au vrut ei .

Cele 7 biserici din Apocalipsa sunt 7 perioade de timp , dar fiecare biserica avea caracterul unei epoci.Fiecare epoca a avut mesagerul ei  , Branham a fost mesagerul la ultima epoca " Laodiceea " , acesta  este timpul serii cand este lumina .
Bineinteles ca lumina face vizibil pacatul fiecaruia , asa ca lumea fuge de lumina , dar cei care au fost alesi inainte de intemeiere lumii , aceia care izbucneau in strigate de bucurie si laudau pe Domnul , aceia vor fi salvati.

Edited by ionass, 14 August 2009 - 14:22.


#67
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postionass, on 14th August 2009, 15:16, said:

El a prezis ca epoca Laodiceea se va termina in in anul  1977 ...ceea ce s-a si intamplat...
Nu scrie asa ceva in scriptura. Minciuni.

Quote

dar dupa epoca aceasta a venit epoca Miresei , cand Dumnezeu isi rapeste mireasa .Branham nu a prezis sfarsitul lumii in 1977 , din contra a spus ca nimeni nu are cum sa stie acest lucru , dar criticii au intors-o cum au vrut ei

Singura rapire in discutie in Scriptura, nu dupa cap de cauciuc :lol:, este cea de la sfarsitul lumii.


Quote

Cele 7 biserici din Apocalipsa sunt 7 perioade de timp
Minciuni. Nu exista asa ceva.

Quote

dar fiecare biserica avea caracterul unei epoci.Fiecare epoca a avut mesagerul ei

Minciuni, erezie. Nu exista asa ceva in Scriptura.

Quote

Branham a fost mesagerul la ultima epoca " Laodiceea " , acesta  este timpul serii cand este lumina .
:lol: :lol:  Nu mai intreb unde scrie IN SCRIPTURA acest lucru, deoarece este deja penibila aceasta doctrina a pestelui murat si inghitit de cap de cauciuc......

#68
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 25th August 2009, 10:26, said:

Nu scrie asa ceva in scriptura. Minciuni.


Singura rapire in discutie in Scriptura, nu dupa cap de cauciuc :lol:, este cea de la sfarsitul lumii.



Minciuni. Nu exista asa ceva.


Minciuni, erezie. Nu exista asa ceva in Scriptura.


:lol: :lol:  Nu mai intreb unde scrie IN SCRIPTURA acest lucru, deoarece este deja penibila aceasta doctrina a pestelui murat si inghitit de cap de cauciuc......


Fiti atenti . Branham a spus ca  vestul statelor unite va fi sub apa si asta pe timpul vietii  unuia din fii sai.  Acum daca acesti fi ai sai vor muri si nu se va intampla veti putea sa spune-ti ca este un mincinos dar daca nu atunci voi veti fi gasiti voi mincinosi de aceea nu va grabiti si aveti rabdare cand dati cu spusul Eu nu sant branhmanist si nici nu intentionez dar ard de nerabdare sa ajung si sa vad, daca mai ajung. Ascultati, daca se intampla asta la termenele stabilite de el atunci e mare bai cu noi MARE DE TOT. Punct.

#69
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3qG87k5_QOg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Profetie despre scufundarea Californiei ,se va intampla inainte de Revenirea Domnului .

#70
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
http://supranaturalul.wordpress.com/

Un om trimis de Dumnezeu ,inainte de Revenirea Domnului .

#71
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 6th October 2009, 11:16, said:

Eu nu sant branhmanist
Sanchi!!!!!

#72
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Charles a deschis oblonul, dar s-a dat repede înapoi… Ceva se strecurase cu rapiditate în încăpere prin oblonul deschis – o Lumină, ca o stea, cu diametrul de aproximativ 33 de cm. Văzând-o, Ella a țipat și și-a strâns pruncul la piept, iar ceilalți s-au retras înspăimântați spre perete. Lumina neobișnuită a înconjurat încăperea de câteva ori, apoi s-a oprit deasupra patului unde era tânăra mană cu copilașul nou-născut, luminând cu pulsații galbene-verzui, ca și cum ar fi avut viață în interior. A stat deasupra patului aproape un minut, nu mai mult, dar a fost suficient pentru ca cei din cabană să fie siguri că au văzu-  t-o cu adevărat. Apoi, tot atât de repede precum a intrat, globul de foc a ieșit zburând în sus, printre căpriori, prin acoperișul cabanei. Charles a rămas înmărmurit, cu privirea goală, ațintită spre coama acoperișului. Deodată, un vârtej de vânt i-a atras privirea spre ușa, unde, în golul oblonului deschis, stătea un porumbel alb ca zăpada care a privit curios prin încăpere, ca și cum ar fi căutat ceva. Când a văzut nou-născutul, și-a mișcat capul și a gungurit, după care și-a luat zborul. Charles a privit cu uimire spre porumbel, apoi  s-a uitat din nou spre acoperiș.

Una din vecine a murmurat: „Oh, eu niciodată….” Iar cealaltă a șoptit mirată: „Sunt curioasă ce se va întâmpla cu băiatul acesta când va crește?!?” Billy Branham se născuse doar de 15 minute.

Vestea despre copilul născut pe deal, cu o lumină deasupra lui, s-a răspândit repede printre vecini. Unii s-au gândit că au fost razele soarelui reflectate într-o oglindă, dar Charles și Ella știau mai bine, deoarece în cabana lor nu exista nici o oglindă și apoi, soarele nici nu răsărise încă atunci când a apărut lumina. Erau total nedumeriți: Oare lumina aceea avea o însemnătate spirituală?

http://supranaturalu...9/0...–-1912/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate