Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Branhamistii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
178 replies to this topic

#19
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Nu dau 2 bani pe ce zic teologii sau carturarii....

19. Căci este scris: „Voi prăpădi înțelepciunea celor înțelepți, și voi nimici priceperea celor pricepuți.”
20. Unde este înțeleptul? Unde este cărturarul? Unde este vorbărețul veacului acestuia? N-a prostit Dumnezeu înțelepciunea lumii acesteia?
21. Căci întrucât lumea, cu înțelepciunea ei, n-a cunoscut pe Dumnezeu în înțelepciunea lui Dumnezeu, .........

Nu exista DUMNEZEU format din trei persoane si nici UNUL TRIUNIC ....acesta este paganism ambalat frumos in crestinism si dat <naivilor >!

39. Cercetați Scripturile, pentru că socotiți că în ele aveți viața veșnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.
40. Și nu vreți să veniți la Mine, ca să aveți viața! .....nu este scris ...si nu veniti la <NOI>!

Cine este acest "MINE" ?

#20
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

 jeremiah, on Dec 23 2008, 17:13, said:

Nu dau 2 bani pe ce zic teologii sau carturarii....

19. Căci este scris: ?Voi prăpădi înțelepciunea celor înțelepți, și voi nimici priceperea celor pricepuți.?
20. Unde este înțeleptul? Unde este cărturarul? Unde este vorbărețul veacului acestuia? N-a prostit Dumnezeu înțelepciunea lumii acesteia?
21. Căci întrucât lumea, cu înțelepciunea ei, n-a cunoscut pe Dumnezeu în înțelepciunea lui Dumnezeu, .........

Nu exista DUMNEZEU format din trei persoane si nici UNUL TRIUNIC ....acesta este paganism ambalat frumos in crestinism si dat <naivilor >!

39. Cercetați Scripturile, pentru că socotiți că în ele aveți viața veșnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.
40. Și nu vreți să veniți la Mine, ca să aveți viața! .....nu este scris ...si nu veniti la <NOI>!

Cine este acest "MINE" ?


Totusi sunt cateva versete care te face sa intelegi ca sunt 2 , de ex:

În urmă, va veni sfârșitul, când El va da Împărăția în mâinile lui  Dumnezeu Tatăl, după ce va fi nimicit orice domnie, orice stăpânire și orice  putere


Ce inseamna  " Eu ma duc la Tatal" ?

Edited by ionass, 23 December 2008 - 18:37.


#21
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 ionass, on Dec 23 2008, 18:25, said:

Totusi sunt cateva versete care te face sa intelegi ca sunt 2 , de ex:

În urmă, va veni sfârșitul, când El va da Împărăția în mâinile lui  Dumnezeu Tatăl, după ce va fi nimicit orice domnie, orice stăpânire și orice  putere


Ce inseamna  " Eu ma duc la Tatal" ?


Dumnezeu este DUH ...nu persoana ...EL S-A PERSONIFICAT IN ISUS HRISTOS!

Ca om ...nascut din femeie ...a zis "ma duc la TATAL "si TATAL este mai mare "....dar ca DOMN si DUMNEZEU ...a zis :"EU si TATAL una suntem "!

Si cine M-A vazut pe mine L-A vazut pe TATAL !

Ioan 14;9-11!

Despre Isus poti afirma ca este o persoana ...dar sa spui ca DUHUL SFANT de asemenea e o persoana ..e de-a dreptul nebunie la adresa lui DUMNEZEU care este OMNIPREZENT si OMNISCIENT ....iar o persoana este fizica si materiala !

PERSOÁNĂ s. 1. chip, față, figură, individ, ins, om, (pop.) creștin, suflet, (Ban. și Transilv.) nat, (înv.) ipochimen, obraz, (fam.) mutră, tip, (peior.) creatură, specimen.

24.    Dumnezeu este Duh; și cine se închină Lui, trebuie să I se închine în duh și în adevăr.”

8.   „Doamne” , i-a zis Filip, „arată-ne pe Tatăl, și ne este de ajuns.”
9.   Isus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi, și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine, a văzut pe Tatăl. Cum zici tu dar: ,Arată-ne pe Tatăl?

#22
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

 jeremiah, on Dec 23 2008, 22:40, said:

Dumnezeu este DUH ...nu persoana ...EL S-A PERSONIFICAT IN ISUS HRISTOS!

Ca om ...nascut din femeie ...a zis "ma duc la TATAL "si TATAL este mai mare "....dar ca DOMN si DUMNEZEU ...a zis :"EU si TATAL una suntem "!

Si cine M-A vazut pe mine L-A vazut pe TATAL !

Ioan 14;9-11!

Despre Isus poti afirma ca este o persoana ...dar sa spui ca DUHUL SFANT de asemenea e o persoana ..e de-a dreptul nebunie la adresa lui DUMNEZEU care este OMNIPREZENT si OMNISCIENT ....iar o persoana este fizica si materiala !

PERSOÁNĂ s. 1. chip, față, figură, individ, ins, om, (pop.) creștin, suflet, (Ban. și Transilv.) nat, (înv.) ipochimen, obraz, (fam.) mutră, tip, (peior.) creatură, specimen.

24.    Dumnezeu este Duh; și cine se închină Lui, trebuie să I se închine în duh și în adevăr.”

8.   „Doamne” , i-a zis Filip, „arată-ne pe Tatăl, și ne este de ajuns.”
9.   Isus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi, și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine, a văzut pe Tatăl. Cum zici tu dar: ,Arată-ne pe Tatăl?



Ahaaaaaaa....ii prima oara cand inteleg...:))
Multumesc!

Domnul Isus sa te binecuvinteze!

#23
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 ionass, on Dec 24 2008, 00:22, said:

Ahaaaaaaa....ii prima oara cand inteleg...:))
Multumesc!

Domnul Isus sa te binecuvinteze!

multumesc ...si pe tine ...DUHUL LUI DUMNEZEU ti-a descoperit cine este EL de fapt !

Shalom! :D

#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Si cu profetia depre sfarsitul lumii in 1977 cum ramane?  Sau cum ca el era fara pacat, inafara ca odata n-a raspuns la soneria de la usa? :lol: :lol:

#25
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Nu era profetie ....ti-am dat linkuri sa citesti ...dar se pare ca doar interliniara te intereseaza ...

..WMB ...a fost discreditat ..de catre penticostalii invidiosi pe slujba lui !

"...El a zis ...se poate ca peste 25 de ani ..sa vina Domnul ...poate veni acum sau peste 50 ..100 de ani ...."...asta a fost exprimarea lui exacta ...si altii au considerat-o profetie ...nu avea cum spune asa o magarie ...caci stia ce zice SCRIPTURA ..MAI BINE CA TOTI ...! :nonobad:

#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da' aia cu singurul pacat ca n-a raspuns la usa? :lol:

Nu ai de ce sa iei foc pt un om mort. Din doctrina reiese ca a fost un pacatos. S-a dus, nu inteleg de ce trebuie amintit?

#27
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 sinaytul, on Sep 25 2008, 22:56, said:

1.Citind ceea ce a invatat W.M.Branham,
2.documentandu-ma despre viata si lucrarea acestui om,
3.pot marturisii ca a fost un adevarat profet al lui Dumnezeu, asa cum avem o multime de profeti falsi, multi din ei batandu-se in piept cu absolvirea unei facultati de teologie.
bine, multi altii au citit si documentat dar concluzia lor [si a mea] e alta.
din cele 2 motive nu prea reiese raspunsurile la intrebarile mele ...

#28
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Nu ai de ce sa iei foc pt un om mort. Din doctrina reiese ca a fost un pacatos. S-a dus, nu inteleg de ce trebuie amintit?


Da a fost un pacatos ...iertat ..ca toti care cred in jertfa de pe Golgota ...il amintesc ca si pe Petru sau Pavel ..sau oricare pactaos iertat .Lumea la discreditat ptr ca nu se conforma nici unui cult si nici unei doctrine religioase !

Cine vrea poate sa citeasca propria marturie despre viata lui !

Attached Files


Edited by jeremiah, 04 April 2009 - 18:22.


#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 jeremiah, on Apr 4 2009, 19:21, said:

Da a fost un pacatos ...iertat ..ca toti care cred in jertfa de pe Golgota ...il amintesc ca si pe Petru sau Pavel ..sau oricare pactaos iertat .Lumea la discreditat ptr ca nu se conforma nici unui cult si nici unei doctrine religioase !

Cine vrea poate sa citeasca propria marturie despre viata lui !
Daca se preocupa de vindecari, atunci nu era iertat. Oricine are Duhul stie ca vindecarile sunt SEMNE ale unei realitati spirituale.

Marcu 16

17Iată semnele cari vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;

18vor lua în mînă șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma; își vor pune mînile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoșa.``

O simpla verificare, cum ar fi o mana uscata care nu poate fi facuta intreaga nici de o armata de popi, fie ei branhamisti sau orice altceva, sau ingurgitarea a unei doze de soricioaica, ne spune clar ca aceste vindecari sunt spre a fi intelese spiritual.........

Oricine le ia literal, este carnal, preocupat de ceva trecator, iar in consecinta va avea multi adepti, preocupati de aceleasi lucruri.

#30
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Oricine le ia literal, este carnal, preocupat de ceva trecator, iar in consecinta va avea multi adepti, preocupati de aceleasi lucruri.

si atunci ce faci cu versetul asta .....


12. Adevărat, adevărat, vă spun, că cine crede în Mine, va face și el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele și mai mari decât acestea; pentru că Eu mă duc la Tatăl:
13. și orice veți cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul. Ioan 14; :D

#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 jeremiah, on Apr 5 2009, 19:58, said:

si atunci ce faci cu versetul asta .....


12. Adevărat, adevărat, vă spun, că cine crede în Mine, va face și el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele și mai mari decât acestea; pentru că Eu mă duc la Tatăl:
13. și orice veți cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul. Ioan 14; :D
Pt ca noi propovaduim, si in urma propovaduirii vine salvarea sufletelor celor alesi. Lucrarile in discutie nu au cum sa fie cele fizice, pt ca scrie ca vor inceta si ca sunt SEMNE.

#32
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 jeremiah, on Apr 5 2009, 19:50, said:

da ...exista si astazi oameni caruia i-a vorbit Dumnezeu ....

http://86.125.63.19/

http://video.google....F...4&ct=title#  

Citeaza Biblia ...

unde scrie ca aceste Semne vor inceta ...! :D

#33
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 jeremiah, on Apr 5 2009, 21:51, said:

http://video.google....F...4&ct=title#  

Citeaza Biblia ...

unde scrie ca aceste Semne vor inceta ...! :D
Mai face cineva o mana uscata intreaga? Ca aia se poate verifica.

#34
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Face Dumnezeu cand vrea ...nu la ispitirea lui Satan .!

WMB ...a zis intotdeauna ...nu eu fac aceste vindecari ci Dumnezeu !


http://www.livingwor...m_Biography.htm

http://www.williambranham.com/

http://www.letusreas...rg/Latrain4.htm

http://branham.org/

#35
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
O singura mana, nu 5.000........

NU EXISTA!!!!!!!!!  Numai minciuni si mincinosi!!!

#36
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Pentru evenimente deosebite, Dumnezeu a trimis pe slujitorii și proorocii Săi, cărora El le-a descoperit taina Lui (Amos 3:7). Noi ne gândim la Noe, Moise și alții, la fel și la acei care s-au ridicat în decursul istoriei bisericii. Așa cum a fost făgăduit în Isa. 40:3 și Mal. 3:1 și a fost confirmat de însuși Isus Hristos în Evanghelii, Ioan Botezătorul s-a ridicat ca premergător, înaintea primei veniri a lui Isus Hristos, cu mesajul de introducere. Slujba lui a fost de o importanță mântuitoare și stătea într-o legătură directă cu evenimentele din Împărăția lui Dumnezeu. Tot așa Dumnezeu a îndeplinit și în ultima perioadă de timp de har făgăduința Lui și înainte de ziua Domnului a trimis un mesager ca Ilie, așa cum a fost prevestit în Mal. 4:5, cu mesajul actual și Cuvântul descoperit înainte de a doua venire a lui Hristos. Însuși Isus Hristos a confirmat această făgăduință în Mat. 17:11, care mai era atunci pentru viitor, și a arătat și înspre slujba lui Ioan care avusese deja loc (vers. 12). Acum este vorba despre pregătirea drumului Domnului și întoarcerea inimii copiilor lui Dumnezeu la învățătura și practica apostolică a părinților, cum era vorba atunci despre întoarcerea inimii părinților vechitestamentari la copiii Noului legământ (Luca 1:16-17). Aici avem de-a face cu evenimentele de încheiere ale istoriei mântuirii și cu desăvârșirea Bisericii noutestamentare.

Trezirea spirituală și mișcarea de vindecare începută în 1946, la care am fost martor din 1949, s-a răspândit în bisericile tradiționale și în marile confesiuni creștine. Sute de evangheliști, chiar și cei mai renumiți de acum, au fost inspirați și și-au început propriile lor slujbe. De atunci au început întâlniri inter-confesionale în întreaga lume, evanghelizări de proporție, s-a înființat asociația „ Oamenilor de afaceri ai Evangheliei depline ” și au avut loc tot felul de întâlniri carismatice. Acum rugăciunile pentru bolnavi și practicarea darurilor duhovnicești nu mai aparțin doar unor grupări minoritare, ci sunt practicate în aproape fiecare confesiune creștină și sunt recunoscute chiar și de mass-media. În ciuda acestor lucruri, evangheliștii și bisericile au rămas în tradițiile și învățăturile lor nebiblice, fără să-și dea seama de aceasta.

Mulți dintre credincioși au auzit despre trezirea menționată mai înainte, care a început după al II-lea Război Mondial. Totuși, doar puțini oameni știu astăzi cum, când și prin cine a început Dumnezeu această mișcare. Reverendul Gordon Lindsay din Dallas, Texas, SUA a publicat în anul 1950 o carte cu titlul „ WILLIAM BRANHAM - UN OM TRIMIS DE DUMNEZEU ” . În această carte, el a spus că William Marrion Branham a primit în 7 mai 1946 o însărcinare divină, supranaturală, exact cum a primit și Pavel. Această trimitere divină de o deosebită importanță pentru planul de mântuire a fost dată de Domnul Însuși. Gordon Lindsay a scris cum acest bărbat, care a găsit har înaintea lui Dumnezeu, a fost folosit și confirmat de El într-un mod extraordinar, după modelul apostolic. Oamenii s-au strâns în adunări de mari proporții, cum nu se mai întâmplase până atunci. Spre sfârșitul anilor 49, mulți alți evangheliști au început să țină adunări de trezire și vindecare. Diferența dintre William Branham și toți ceilalți care au apărut mai târziu este că omul lui Dumnezeu a pus accentul în predicile sale pe învățătura biblică, de la începutul slujbei lui, până când a fost luat să fie cu Domnul în anul 1965.

În al doilea val de trezire, deja evangheliștii au avut propriile lor programe. Ceea ce se întâmplă acum în așa numitul „ al treilea val de trezire ” este pur și simplu scandalos, văzut din punctul de vedere al Scripturii. Se predică o „ Evanghelie a prosperității ” și se vorbește mult despre semne și minuni; predicatorii petrec mai mult timp cu strângerea colectei și a darurilor bănești decât cu predica. Mulți dintre ei au reușit să ajungă multi-milionari. Presupusa lor „ demonstrare a puterii ” este mai degrabă un spectacol susținut de o muzică adecvată. La o privire mai atentă, nu se găsește nici un pic de substanță divină în predicarea Cuvântului. Evanghelia veșnic valabilă nu mai este predicată. A devenit un mesaj-evanghelie propriu, dat mai departe după necesitățile fiecăruia. Dacă Dumnezeu Își confirmă Cuvântul Său cu ascultătorii și au loc vindecări, aceasta nu înseamnă ca învățătorul sau evanghelistul sau făcătorul de minuni ar fi corect. În fiecare an milioane de oameni merg în pelerinaj la așa-zisele „ locuri sfinte ” sperând să trăiască o minune. Când un evanghelist promite oamenilor suferinzi o vindecare miraculoasă din partea lui Dumnezeu, atunci ei se adună în număr foarte mare. Dar vindecarea dovedește doar că Dumnezeu este credincios și răspunde la rugăciunile celor care cred în ceea ce a făgăduit El. Binecuvântările spirituale vin peste toți cei ce le doresc, căci este scris: „ căci El face să răsară soarele Său peste cei răi și peste cei buni, și dă ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți ” (Mat. 5:45).

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate