Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Gerber; Lectra; Investronica; ....etc

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
blacoco

blacoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2008
Sal! In meniul Grade,as vrea sa stiu si eu care-i diferenta intre Edit Delta----Create Delta! Copy X Rule si Copy Nest X.Eu nu vad nicio diferenta!

#20
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007
blacoco a zis:

"sal,daca fac un model,cum imi aduc gama de marimi la piese?imi pune automat gama 8,10,14....20
gama stiu cum sa o fac dar nu stiu cum sa mi-o aduc la model"


In Gerber gama se aduce in PDS din meniul Grade functia --Assign Rule Table--, dupa activarea functiei se da click pe piesa( piesele) dorite , apoi se confima (click dreapta + stg), va aparea o fereastra (vezi photo) unde vei selecta storage area si gama de masuri pe ca ai creeato in prealabil.

View Postblacoco, on Aug 21 2008, 16:43, said:

Sal! In meniul Grade,as vrea sa stiu si eu care-i diferenta intre Edit Delta----Create Delta! Copy X Rule si Copy Nest X.Eu nu vad nicio diferenta!


"intre Edit Delta----Create Delta" ---- Aceeasi diferenta dintre "edit" si "create", sunt doua actiuni diferite.

"Copy X Rule si Copy Nest X"   ----- sunt diferente numai in anumite situatii. Foloseste doar Copy X Rule pentru inceput.

View Postblacoco, on Aug 20 2008, 13:41, said:

Inca tot nu am descoperit cum sa fac o varianta in gerber!


MAI ADAUG COMPLETAREA UNUI ORDER IN GERBER

Attached Files



#21
blacoco

blacoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2008
In primul tutorial ai prezentat:1. – annotation 2. – block buffer  3. – lay limits  4. – Rule Table.Oricum e suficient!Acum chiar mura in gura,e vb totusi de timp....Si sunt de acord cu tine.Import sa prezinti ideia,in rest sa ne mai  descurcam si noi.Un ordin mie mi clar cum sa fac!


La assign rule in c: path nu se pot vedea toate ariile?Se vad doar 4 arii!

Attached Files

  • Attached File  3.JPG   102.92K   57 downloads


#22
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

View Postblacoco, on Aug 23 2008, 22:18, said:

In primul tutorial ai prezentat:1. – annotation 2. – block buffer  3. – lay limits  4. – Rule Table.Oricum e suficient!Acum chiar mura in gura,e vb totusi de timp....Si sunt de acord cu tine.Import sa prezinti ideia,in rest sa ne mai  descurcam si noi.Un ordin mie mi clar cum sa fac!


La assign rule in c: path nu se pot vedea toate ariile?Se vad doar 4 arii!

La tine nu se vad decat ariile din oficiu care sunt creeate in V7, ca sa le poti vedea si pe cele care le-ai creeat in V8, trebuie sa faci urmatoarea setare:

Important: Pastreaza ordinea care am stabilit-o prin enumerare.

Attached Files



#23
blacoco

blacoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2008
In momentul in care instalezi Gerber automat V8 este activ! Numai ca eu am umblat pe acolo ca nu stiu ce am vrut sa fac si mi=am activat V7!
In lectra daca pe o linie ai puncte curbe selectezi "Curve Pts" si poti trage de puncte modificand forma liniei.In gerber poti targe de punctele curbe?Eu unul nu am reusit,pot doar sa le vad din View-Poinit-All Points
(ai zis mai sus ca se pot vedea  " pct. de curbura ( intre cele de intersectie) care nu se vad decat in momentul cand esti cu mouse-ul pe linie. Acestea sunt marcate cu un cerculet si nu se pot grada")
Eu nu reusesc cu mouse-ul pe linie,poate gresesc undeva!Oricum ideia este poti sa modifici punctele curbe din gerber ca si punctele curbe din lectra?

Attached Files

  • Attached File  ex.JPG   95.04K   46 downloads


#24
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

View Postblacoco, on Aug 24 2008, 11:08, said:

In momentul in care instalezi Gerber automat V8 este activ! Numai ca eu am umblat pe acolo ca nu stiu ce am vrut sa fac si mi=am activat V7!
In lectra daca pe o linie ai puncte curbe selectezi "Curve Pts" si poti trage de puncte modificand forma liniei.In gerber poti targe de punctele curbe?Eu unul nu am reusit,pot doar sa le vad din View-Poinit-All Points
(ai zis mai sus ca se pot vedea  " pct. de curbura ( intre cele de intersectie) care nu se vad decat in momentul cand esti cu mouse-ul pe linie. Acestea sunt marcate cu un cerculet si nu se pot grada")
Eu nu reusesc cu mouse-ul pe linie,poate gresesc undeva!Oricum ideia este poti sa modifici punctele curbe din gerber ca si punctele curbe din lectra?

In momentul in care instalezi AccuMark V7 este activ, tu trebuie sa treci pe V8 asa cum am aratat.

Trebuie sa tii apasat pe butonul mouse-ului si sa nu-i dai drumul decat atunci cand ai selectat pct-ul dorit.  
Poti modifica punctele care au forma de patrat , cele in forma de cerc nu se pot muta , nici nu ai nevoie ele rotunjesc automat linia intre pct-le patrat.

Attached Files



#25
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007
Pentru cei care cauta programe (for home use), iată 2 dintre cele mai folosite programe de construcție de tipare.

Attached Files



#26
iris

iris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 11.12.2001
Ai un PM


View Poststefyb2003, on Jan 13 2009, 15:47, said:

Pentru cei care cauta programe (for home use), iată 2 dintre cele mai folosite programe de construcție de tipare.


#27
iris

iris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 11.12.2001
Lucreaza cineva cu GeminiCad X8?

#28
iris

iris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 11.12.2001
Stie cineva cum se poate face conversia intre diferite tipuri de fisiere care circula in lumea modei (*.mdl, *.tmp, *.dxf+*.rul, data+param, *.gem, etc), daca exista un program care face numai lucrul acesta ... sau alte utilitare dar sa aiba un pret acceptabil si sa-si faca bine treaba

#29
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007
Optitex 9.6 ( for home use)

Attached Files



#30
teodoca

teodoca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.03.2007
Salut! As vrea sa aflu mai multe despre aceste programe. Eu am facut deocamdata cateva tipare de mana (pentru niste pantaloni simpli, hanorac, bluze.. etc) neavand nici un fel de pregatire sau cunostiinte de croitorie (adica stiu cate ceva dar am invatat doar din experienta) si m-ar interesa ce pot face cu un astfel de program. Daca mi-ar putea explica cineva mai pe larg ar fi super :) Mersi!

#31
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

View Postteodoca, on Feb 3 2009, 13:20, said:

Salut! As vrea sa aflu mai multe despre aceste programe. Eu am facut deocamdata cateva tipare de mana (pentru niste pantaloni simpli, hanorac, bluze.. etc) neavand nici un fel de pregatire sau cunostiinte de croitorie (adica stiu cate ceva dar am invatat doar din experienta) si m-ar interesa ce pot face cu un astfel de program. Daca mi-ar putea explica cineva mai pe larg ar fi super :) Mersi!


Salut , Pai aceste programe tin locul uneltelor cu care tu ai construit tiparele de mana, adica: hartie, creion, linie dreapta, linie curbata, radiera, ...etc.
Cunostintele trebuie sa le ai indiferent daca folosesti un program CAD sau faci acest lucru manual.

Aceste programe sporesc viteza de lucru, acuratetea si exactitatea, fiind profitabile numai pentru companii de profil.
Folosirea unui asfel de program cere o scolarizare de minim 20 ore, dupa care urmeaza o perioada de intelegere a functiilor si adaptare (aceasta perioada variind de la un individ la altul intre 4 luni si 12luni) , abia dupa tot acest timp poti "manuii" un astfel de program asa cum poti face cu un creion pe hartie.
Sper ca am fost destul de explicit..........  :)
O zi buna la toti cei de pe forum!

#32
mironm

mironm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2005

View Poststefyb2003, on Feb 3 2009, 16:26, said:

Salut , Pai aceste programe tin locul uneltelor cu care tu ai construit tiparele de mana, adica: hartie, creion, linie dreapta, linie curbata, radiera, ...etc.
Cunostintele trebuie sa le ai indiferent daca folosesti un program CAD sau faci acest lucru manual.

Aceste programe sporesc viteza de lucru, acuratetea si exactitatea, fiind profitabile numai pentru companii de profil.
Folosirea unui asfel de program cere o scolarizare de minim 20 ore, dupa care urmeaza o perioada de intelegere a functiilor si adaptare (aceasta perioada variind de la un individ la altul intre 4 luni si 12luni) , abia dupa tot acest timp poti "manuii" un astfel de program asa cum poti face cu un creion pe hartie.
Sper ca am fost destul de explicit..........  :)
O zi buna la toti cei de pe forum!

Buna... poti sa-mi spui si mie exact care ar fi cel mai bun program pentru creat tipare la momentul acesta? si unde as putea face aceasta scolarizare?

Multumesc mult.

#33
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

View Postmironm, on Feb 24 2009, 15:32, said:

Buna... poti sa-mi spui si mie exact care ar fi cel mai bun program pentru creat tipare la momentul acesta? si unde as putea face aceasta scolarizare?

Mulțumesc mult.

Buna, cel mai bun program de creeat tipare?.........e greu de răspuns aici.....părerile sunt împărțite și ca cineva sa-ți dea acest răspuns ar trebui sa știe toate programele și sa fie imparțial ......lucru greu de realizat, chiar imposibil.
Eu știu doar doua din aceste programe care sunt cele mai utilizate pe piața și anume : Gerber și Lectra.
In concluzie as putea sa fac o comparație intre cele doua...dar din motive lesne de înțeles nu-ti pot spune care este cel mai bun.
Fiecare are parți bune și parți proaste.
Programatorii acestor soft-uri au cautat sa facă în asa fel încât sa scotă cât mai mulți bani de la clienți și ofere acestora versiuni în funcție de buzunar. Cu alte cuvinte dacă vrei sa ai un soft performant trebuie sa scoți mai mulți bani din buzunar.
per ansamblu pot spune despre LECTRA ca sunt cei mai specializați în a stoarce bani.......de ce?...... i-ti dau licența pe un an ....deci în fiecare an vei plăti pt. licență si upgrade daca vrei sa ai parte de ultima versiune.
La capitolul acesta Gerber este un pic mai flexibil și ofera licență permanenta la cumpărare....dar și la ei plătești upgrade dacă vrei sa ai ultima versiune.
preț de achiziție ...aici câștiga detașat Gerber...care ofera pachetul complet la același preț cu un singur modul de la lectra.
la capitolul creație - construcție de tipar...... dau un plus modulului Modaris de la Lectra care ofera o mai buna manevrabilitate fata de AccuMark de la Gerber...dar la ultimele versiuni de AccuMark se pare ca au îmbunătățit și ei acest aspect.
La capitolul industrializare (pregătire tipar pt producție: gradare..Incadrare)......eu dau chiar 2 plus pentru AccuMark care este mul mai "safe" fata de Lectra care este f instabil si pot apărea greșeli grave. Cine vrea asta in producție?....poate citesc si cei de la lectra acest post si iau măsuri la produsul lor.

Pe scurt ........... Lectra este un brand scump pt oameni f bine pregătiți si cu o f buna organizare in lucru, iar în România este criza.
Gerber este un brand mai accesibil care ofera tot atâtea posibilități, care are multe plus-uri dar si câtăva minus-uri fata de Lectra.....unul dintre ele este acela ca nu face o salvare automata in timpul lucrului, iar in urma unei căderi de tensiune , dacă nu ai salvat , ai pierdut tot ce ai lucrat pana in momentul acela. Acest lucru se poate remedia cu un UPS de altfel recomandat pt toate stațiile de lucru.

Ar mai fi si alte diferențe ..dar intram prea mult in detalii tehnice si nu cred ca este cazul.
Nu am cautat sa partajez pe niciunul dintre ele...tot ceea ce am spus mai sus reprezinta concluziile trase de-a lungul anilor in care am lucrat cu aceste soft-uri.
Mai departe decizia va aparține.
Mult succes in continuare!


aaa ...... erea sa uit, de școlarizare se va ocupa furnizorul soft-ului ...contra cost, firește.  Daca nu ...da-mi PM.

#34
blacoco

blacoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2008
"LECTRA ca sunt cei mai specializați în a stoarce bani.......de ce?...... i-ti dau licența pe un an ...."  Firma la care am lucrat si a dat faliment aveau Lectra si aveau licenta cumparata ptr modaris si diamino pana prin 2020 sau pe acolo...Acum la firma la  lucrez au gerber si culmea nu au licenta permanenta,platesc ptr o statie 230 euro sau pe acolo pe luna...

#35
stefyb2003

stefyb2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007

View Postblacoco, on Feb 25 2009, 22:32, said:

"LECTRA ca sunt cei mai specializați în a stoarce bani.......de ce?...... i-ti dau licența pe un an ...."  Firma la care am lucrat si a dat faliment aveau Lectra si aveau licenta cumparata ptr modaris si diamino pana prin 2020 sau pe acolo...Acum la firma la  lucrez au gerber si culmea nu au licenta permanenta,platesc ptr o statie 230 euro sau pe acolo pe luna...



Exact, pana în 2020.......dar nu este permanenta...
Probabil firma la care lucrezi tu și a cumpărat gerber, nu a plătit toți banii pe soft de la început si s-au înțeles cu distribuitorul sa plătească eșalonat.......eu am fost client Gerber iar inainte de achiziție am studiat piața și am ascultat toate ofertele....crede-ma ca vorbesc în cunostința de cauza........iar în 2007 am lucrat la un distribuitor Gerber si am făcut școlarizare pt clienți......eu cred ca sunt destul de informat!.......dar fiecare cu parerea lui.

Probabil persoana care a întrebat este interesata sa achiziționeze un asemena soft și vrea sa afle mai multe păreri avizate, deci subiectul rămâne deschis după părerea mea......la cei avizați și care vorbesc în cunostința de cauza...........în plus de asta mai sunt și alte soft-uri pe piața nu numai Gerber si Lectra.

Asa cum am spus și mai devreme nu vreau sa partajez pe nimeni, pur și simplu am prezentat ceea ce știu din experiența acumulata

#36
selyas_sey

selyas_sey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.03.2009
salut
cine poate sa imi spuna unde se pot face cursuri de proiectare?????
lucrez de ceva timp pe investronica dar nu am facut trainig de nici un fel...am avut doar manualul si rabdare sa inteleg pas cu pas functiile programului.E foarte greu sa fac asa ceva singura pe langa faptul ca trebuie sa confectionez si prototipurile,sa fac procesul tehnologic,sa fac sabloane de lucru,sa introduc modelele in productie (sa arat fiecarui muncitor cum se lucreaza fiecare operatie...)Nu am timp de pierdut cu experimente si nici de facut greseli (am platit o data in mod nedrept pt asta...spun nedrept pt ca sefii imi promit de 2 ani ca imi vor plati un curs...si ...pauza)
Va rog mult de tot spuneti-mi unde as putea invata corect acest program chiar daca o sa-l platesc eu si nu firma.
Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate