Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

raul care urca multele

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

Poll: raul care urca multele (58 member(s) have cast votes)

ai avut aceeasi senzatie?

  1. da (11 votes [18.97%])

    Percentage of vote: 18.97%

  2. nu (47 votes [81.03%])

    Percentage of vote: 81.03%

Vote Guests cannot vote

#37
octavianser

octavianser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.07.2008
acelasi lucru care poti sa il faci si cu barometrul
ps
nu am fost inainte de editare ca eram curios ce a scris:(

Edited by Bean, 04 September 2008 - 21:40.
nu i-am sters nimic din mesaj. Stiu ca se putea si mai rau...Dar si mai bine.


#38
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

View Postoctavianser, on Sep 4 2008, 18:36, said:

acelasi lucru care poti sa il faci si cu barometrul
ps
nu am fost inainte de editare ca eram curios ce a scris:(


Nu cred ca temperatura e direct proportionala cu altitudinea dar presiunea pe care barometrul o masoara cu siguranta este direct proportionala cu altitudinea. De altfel primele altimetre pentru avioane au fost construite pe baza acestei proportionalitati. Si sistemul de masurarea al adancimii de scufundare ( pe care cred ca tot altimetru il putem numi ) se bazeaza pe aceeasi proportionalitate ( e adevarat, mai evidenta ) intre altitudine si presiune. Evidentza aici este data de densitatea mai mare a fluidului care serveste la masurare. Din cate stiu daca intr-o prima faza temperatura scade cu altitudinea de la o anumita inaltime in sus temperatura are tendinta sa urce pentru un interval. Asadar daca termometrul este complet inutil barometrul sau ruda sa manometrul este foarte util pentru masurarea unei altitudini medii. Cu siguranta intre Podul Olt si Ramnicul Valcea diferenta de nivel si scaderea ei catre Ramnic este cred vizibila pe un barometru.

#39
octavianser

octavianser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.07.2008

View Postkrvllon, on Sep 8 2008, 10:19, said:

Nu cred ca temperatura e direct proportionala cu altitudinea dar presiunea pe care barometrul o masoara cu siguranta este direct proportionala cu altitudinea. De altfel primele altimetre pentru avioane au fost construite pe baza acestei proportionalitati. Si sistemul de masurarea al adancimii de scufundare ( pe care cred ca tot altimetru il putem numi ) se bazeaza pe aceeasi proportionalitate ( e adevarat, mai evidenta ) intre altitudine si presiune. Evidentza aici este data de densitatea mai mare a fluidului care serveste la masurare. Din cate stiu daca intr-o prima faza temperatura scade cu altitudinea de la o anumita inaltime in sus temperatura are tendinta sa urce pentru un interval. Asadar daca termometrul este complet inutil barometrul sau ruda sa manometrul este foarte util pentru masurarea unei altitudini medii. Cu siguranta intre Podul Olt si Ramnicul Valcea diferenta de nivel si scaderea ei catre Ramnic este cred vizibila pe un barometru.
daca tu crei ca barometrul e cel mai util aparat in situatia asta ma dezamagesti:(

de termometru am zis in gluma dar imtre timp am aflat ca temperatura de fierbere a apei este in fuctie de presiune deci se poate afla altitudinea si cu termometrul:P

#40
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008
Si tu din cati in cati zeci de metri vrei sa fierbi apa pe drumul dintre cele doua localitati ? Ok nu lua un barometru dar ia ruda lui mai compacta numita manometru, desi cred ca la tehnologia actuala cu siguranta ca nu te vei lupta cu un bazin de mercur si cu un tub de circa un metru dupa tine daca vrei sa iei intr-adevar un barometru. Ideea e ca termometrul tau nu-ti va putea spune repede si cu o exactitate cat de cat acceptabila daca scaderea de altitudine exista. Presiunea desi va scadea nu va influenta atat de mult temperatura de fierbere a apei. Fratele meu care a fost vanator de munte mi-a spus ca intre poalele si varful Fagarasului diferenta la aceasta temperatura este de doar 3 - 4 grade pe cand diferenta de presiune este de aproape un sfert de atmosfera. punctul de fierbere al apei nu variaza proportional cu presiunea ci dupa o curba logaritmica. Presiunea are in schimb o variatie care, cel putin in primii 5500 de metri, se poate aproxima ca o proportionalitate liniara si mai usor masurabila.

#41
octavianser

octavianser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.07.2008
cand m a vazut un cioban care pastea oile pe valea oltului cum ma chinui cu termometrul m-a sfatuit sa incerc cu doua receptoare GPS

#42
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

View Postoctavianser, on Sep 8 2008, 18:47, said:

cand m a vazut un cioban care pastea oile pe valea oltului cum ma chinui cu termometrul m-a sfatuit sa incerc cu doua receptoare GPS


Daca iti da mana sa cumperi asa ceva atunci foarte bine. Pune doua receptoare GPS si vezi rezultatul. Eu nu cred ca vei avea vreo dovada ca ar curge Oltul la deal ci din contra.

#43
octavianser

octavianser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.07.2008

View Postkrvllon, on Sep 8 2008, 19:55, said:

Daca iti da mana sa cumperi asa ceva atunci foarte bine. Pune doua receptoare GPS si vezi rezultatul. Eu nu cred ca vei avea vreo dovada ca ar curge Oltul la deal ci din contra.
sa fi sanatos!

#44
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008
Si tu la fel. Totusi nu neg ca ar fi posibil sa existe undeva pe planeta asta anomalii dar documentati-le bine inainte de a trage o concluzie. Pe Olt au incercat si altii sa gaseasca o anomalie gravitationala datorita iluziei optice date de peisaj dar nu e. Cam greu sa fi aparut una asa din senin in vreo 6 ani de cand nu am mai fost eu prin zona. Fratele meu care locuieste in Rm. Valcea nu confirma ca ar fi existat sau ca exista asa ceva de la Podul Olt la Rm. Valcea si il cred pentru ca a batut muntii aia cu piciorul si inca ii mai bate. E ofiter la VM in M.Ap.N.

#45
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Care parte a peisajului, ce anume, unde exact, e iluzia optica de care vorbiti? Ca am fost de zeci de ori pe Valea Oltului si nu mi s-a parut sa curga la deal. (Nu ca daca mi s-ar fi parut as fi luat-o de buna).

#46
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

View Postabancor, on Sep 25 2008, 13:44, said:

Care parte a peisajului, ce anume, unde exact, e iluzia optica de care vorbiti? Ca am fost de zeci de ori pe Valea Oltului si nu mi s-a parut sa curga la deal. (Nu ca daca mi s-ar fi parut as fi luat-o de buna).

Exista senzatia datorita peisajului ca urci in timp ce apa coboara. Repet este numai senzatia insa, iluzia. In realitate nu se intampla asa ceva. De aceea cer argumente reale si solide cand se afirma asa ceva. Am inteles ca ar putea exista anomalii gravitationale de acest gen dar nu acolo. Oriunde ar exista trebuie argumentat ca exista daca exista.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate