Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Firma lasata in paragina, ce se intampla cu ea?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Daca de ex. am un SRL in care mai sunt si alti asociati, firma pe care nu se mai desfasoara de foarte multa vreme nici o activitate, ce se intampla daca pur si simplu nu mai depun nici un act la finante (balanta, etc)? Stiu ca sunt situatii care trebuiesc depuse periodic, si daca nu sunt depuse curg amenzile. Ce se intampla cu acele amenzi? Poate ajunge administratorul sa le plateasca din propriul buzunar sau cuantumul lor se limiteaza la capitalul social al firmei? Incheierea situatiei dpdv legal (radiere, etc.) nu e o optiune viabila deoarece restul asociatilor sunt de negasit sau pur si simplu ii doare in cot de situatia creata.

/pisoiu

#2
orthodoxis

orthodoxis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 28.05.2008

View Postpisoiu2, on Jul 29 2008, 19:00, said:

Daca de ex. am un SRL in care mai sunt si alti asociati, firma pe care nu se mai desfasoara de foarte multa vreme nici o activitate, ce se intampla daca pur si simplu nu mai depun nici un act la finante (balanta, etc)? Stiu ca sunt situatii care trebuiesc depuse periodic, si daca nu sunt depuse curg amenzile. Ce se intampla cu acele amenzi? Poate ajunge administratorul sa le plateasca din propriul buzunar sau cuantumul lor se limiteaza la capitalul social al firmei? Incheierea situatiei dpdv legal (radiere, etc.) nu e o optiune viabila deoarece restul asociatilor sunt de negasit sau pur si simplu ii doare in cot de situatia creata.

/pisoiu
Pisoiule te sfatuiesc sa iei legatura cu un contabil autorizat pentru ca in situatia ta se lasa sigur cu amenzi, chiar si in cazul unui srl inchis temporar 3 ani trebuie depuse lunar la finante declaratiile. Ia legatura cu u contabil urgent, vezi de cand nu s-au mai depus declaratii si poate iti drege situatia cumva. Pe asociati ii rezolvi usor ia legatura cu un avocat si le faci niste notificari, dupa care te invata avocatul ce e de facut mai departe. Depinde si de situatia firmei, cu activitate, punct de lucru, active, profit, datorii etc. Amenzile se dau srl-ului si au valoarea stabilita prin lege deci nu se limiteaza la capitalul social si sunt mari si urate.  Cel mai sigur aduna-ti actele de la srl si mergi la contabil pentru o consultanta macar.
http://www.ceccar.ro/  Aici gasesti un contabil in orasul tau, precum si in orice tribunal mai sunt afiste la aviziere.
http://www.rubinian.com/lsc_00.php  Aici ai legea societatilor comerciale.
www.conta.ro Pe forum gasesti detalii interesante sau poti pune intrebari.
Pe net mai sunt forumuri de contabilitate dar tot contabilul e baza.
Numai bine!

#3
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Multumesc pentru raspuns. Pana la ora actuala, situatiile au fost depuse, deci teoretic nu ar trebui sa fie vorba de amenzi. Insa vreau sa scap de povara asta cumva, si nu vreau ca tot efortul (timp si bani) sa il fac numai eu. Pe ceilalti asociati, dupa cum am zis, ii doare la patina, nici nu vor sa mai auda de subiect.

/pisoiu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate