Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Am cel mai idiot calculator de pe planeta!

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
okta

okta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 20.01.2007

View Postgabi_tz, on Aug 16 2008, 19:52, said:

poti sa incerci sa schimbi condensatorii, nu e nici o problema. chiar eu am asistat la schimbarea unor condensatori umflati pe o placa de baza, acum vreo 2 ani parca. placa de baza merge si acum:) singurul lucru de care trebuie sa tii cont este sa pui condensatori de aceeasi valoare ca cei de pe placa, eventual unii care functioneaza la tensiuni mai mari pt ca nu se stie cu chinezismele de pe piata noastra:) so, daca ai condensatoare la 16v pune la 25v etc si sa folosesti un ciocan de lipit sau pistol de lipit care sa nu aiba puterea prea mare pt ca risti sa topesti circuitele electrice de pe placa.


ps: in general condensatorii se umfla din cauza aplicarii unei tensiuni mai mari decat suporta ei.asadar, sfatul meu e, sa verifici bine sursa(tensiuni generate).
parca i-ai citit gandurile prietenului meu... exact asta vrea sa faca... aceeasi valoare (asta stiu si eu ca trebuie) tensiuni mai mari (chiar 25V mi-a zis) si va folosi un ciocan de lipit.. ca sa nu bage tensiune pe piese..

tocmai asta mi-a zis si in legatura cu umflarea condensatoarelor: tensiune mai mare... dar mi-a mai zis ca e din cauza ca ei sunt fix pt tensiunea de la sursa...

dar nu stiu asta cand se va intampla

Edited by okta, 16 August 2008 - 21:58.


#74
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
prietenul tau ar putea sa verifice si sursa daca functioneaza corect, daca nu are si aceasta ceva condensatori umflati.

#75
okta

okta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 20.01.2007
tocmai asta a verificat tot azi.. arata perfect toti.. m-am uitat si eu

#76
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
sa incerci si cu un program de monitorizare in timpul functionarii, gen Everest sau in Bios la Hardware monitor

#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
din cauza condensatorilor umflati iti face cel mai sigur probleme. nu recomand schimbarea condensatorilor decat daca se pricepe cine il face, pt ca un cablaj am vazut pe net ca poate fi si pina cu 6 layers (straturi de cablaj). dar daca nai bani, atunci merita incercarea. si asa n-ai ce pierde. in schimb daca mai lucrezi cu placa aia se va arde in curand, poate fi maine, poate fi peste 1 luna. dar sigur se arde.

un sfat: vezi ca de obicei din sursa incep condesatorii umflati. adica se umfla in sursa si apoi ii umfla pe cei de pe placa de baza. desfa sursa si vezi cum is acolo. eventual pune o poza cu placa de baza si cu sursa(cablajele cu piesele).
sa ai spor

in legatura "this partition crosses the 1024 cylinder boundary and may not be bootable". dupa cilindru 1024 hdd se poate sa nu mai booteze. cilindru 1024 se afla, daca imi aduc aminte, dupa 9GB. nu stiu sigur. redimensioneaza partitia in grafic pt ca acolo iti arata unde se afla cilindru 1024 si tragi cu mouse-ul.

Edited by MembruAnonim, 16 August 2008 - 23:16.


#78
okta

okta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 20.01.2007
ce nasoala e situatia. Pe langa cele 9 condensatoare verzi umflate, descoperite ieri, astazi am mai descoperit inca 6 condensatoare verzi umflate pe place de baza. Ele se afla in zona sloturilor PCI, 3 dintre ele fiind intre slotul AGP si slotul PCI.

Deci in total, 14 condensatoare umflate

#79
okta

okta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 20.01.2007
scuze, 15 condensatoare umflate... nu stiu la ce ma gandeam cand am numarat... si lipseste butonul EDIT

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postokta, on Aug 17 2008, 13:40, said:

scuze, 15 condensatoare umflate... nu stiu la ce ma gandeam cand am numarat... si lipseste butonul EDIT

schimba-i si revino cu un post.

apropo de butonul EDIT, dispare dupa citeva minute dupa ce ai facut postul.

#81
okta

okta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 20.01.2007
Am schimbat condensatooarele!!!

Condensatoarele vechi, cele umflate erau de 1000 micro farazi, la 6.3 V .. toate cele 15. Am cumparat condensatoare de 1000 micro farazi, de 10, 16 si 25 V... Majoritatea condensatoarelor noi de pe placa de baza sunt de 25 V, 5 sunt de 16 V si unul de 10 V. M-am uitat si la celalalte condensatoare de pe placa de baza, care nu sunt umflate, si sunt tot la 6,3 V... acelea nu le-am schimbat. Ele sunt de 1500 si 3300 micro farazi.

Prietenul care mi-a schimbat condensatoarele, a folosit un ciocan de lipit de 40 W, dar unele condensatoare erau greu de desfacut, asa ca la ele a folosit un pistol de lipit. Nu s-au exfoliat traseele electronice. Procesorul a fost scos in timpul schimbarii condensatoarelor. Cand l-am pus inapoi, i-am pus pasta noua.
Am pus si hardul meu de 80 GB inapoi in calculator, dar ca SLAVE. Hardul de 160 GB este acum MASTER.


Asta inseamna ca nu ar mai trebui sa mai am blocari ale calculatorului sau BSOD-uri.. in cateva zile, daca merge bine, voi fi 100% convins ca am scapat de problema.. Voi mai verifica si condensatoarele noi de pe placa de baza sa vad daca se umfla sau nu

#82
astrixz

astrixz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 18.02.2008
Condensatoarele isi pot pierde din valoare (micro-farazi) chiar daca nu se umfla, din cauza functionarii indelungate ! Asa am mai gasit eu in sursa mea un cond de 680 uF / 10V care mai avea cativa nano-farazi, ma mir cum de mai mergea, si nu se vedea deloc umflat.

De obicei asa se intampla: Se devalorizeaza condesatorii mari de filtraj din sursa (cei de 330-470 uF / 300-450V) dupa care se devalorizeaza cei care filtreaza tensiunile care sunt cele mai utilizate (+3.3V +5V +12V) si apoi cele de pe placa de baza. Cand au scazut la un anumit nivel, acestea  nu mai filtreaza bine tensiunea, si prin urmare circuitele alimentate de tensiunile filtrate se distrug iremediabil. [scuze de off-topic]...deci morala - cumparati surse bune ca va ardeti placile de baza - cum am patit-o si eu.

Este esential sa ai o sursa buna, care sa filtreze cum trebuie tensiunile, si sa nu iti dea asa-numitele "varfuri" de tensiune.

#83
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostMembruAnonim, on Aug 17 2008, 00:06, said:

in legatura "this partition crosses the 1024 cylinder boundary and may not be bootable". dupa cilindru 1024 hdd se poate sa nu mai booteze. cilindru 1024 se afla, daca imi aduc aminte, dupa 9GB. nu stiu sigur. redimensioneaza partitia in grafic pt ca acolo iti arata unde se afla cilindru 1024 si tragi cu mouse-ul.
Mi se pare o tampenie.. eroarea in sine..
1. am vazut win instalate pe partitii de 50.. 100 etc gb.. ceea ce inseamna ca merge... nu are legatura cu eroarea aia...
2. am instalat windows pe o partitie aflata la sfarsitul unui hdd de 80 gb parca... dar cred ca nu are relevanta pt ca mai era inca unul pe prima partitie si de pe aia boota, apoi selectai ce win doreai...
deci ceea ce ai spus tu nu prea are logica decat in cazul in care partitia activa este la sfarsitul hdd-ului si nu la inceput
deasemenea poti instala un bootloader...

#84
okta

okta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 20.01.2007

View Postastrixz, on Aug 19 2008, 19:09, said:

Condensatoarele isi pot pierde din valoare (micro-farazi) chiar daca nu se umfla, din cauza functionarii indelungate ! Asa am mai gasit eu in sursa mea un cond de 680 uF / 10V care mai avea cativa nano-farazi, ma mir cum de mai mergea, si nu se vedea deloc umflat.

De obicei asa se intampla: Se devalorizeaza condesatorii mari de filtraj din sursa (cei de 330-470 uF / 300-450V) dupa care se devalorizeaza cei care filtreaza tensiunile care sunt cele mai utilizate (+3.3V +5V +12V) si apoi cele de pe placa de baza. Cand au scazut la un anumit nivel, acestea  nu mai filtreaza bine tensiunea, si prin urmare circuitele alimentate de tensiunile filtrate se distrug iremediabil. [scuze de off-topic]...deci morala - cumparati surse bune ca va ardeti placile de baza - cum am patit-o si eu.

Este esential sa ai o sursa buna, care sa filtreze cum trebuie tensiunile, si sa nu iti dea asa-numitele "varfuri" de tensiune.

OK, cred ca maine voi masura condensatoarele sursei...


View Postshmu, on Aug 19 2008, 19:15, said:

Mi se pare o tampenie.. eroarea in sine..
1. am vazut win instalate pe partitii de 50.. 100 etc gb.. ceea ce inseamna ca merge... nu are legatura cu eroarea aia...
2. am instalat windows pe o partitie aflata la sfarsitul unui hdd de 80 gb parca... dar cred ca nu are relevanta pt ca mai era inca unul pe prima partitie si de pe aia boota, apoi selectai ce win doreai...
deci ceea ce ai spus tu nu prea are logica decat in cazul in care partitia activa este la sfarsitul hdd-ului si nu la inceput
deasemenea poti instala un bootloader...


De fapt, eroarea aia nu e de la , e de la Norton Ghost.. ori nu a copiat bine MBR-ul si boot sectors... ori din cauza faptului ca am dat "Partition to Partition". Hardul de 160 l-am partitionat pana la urma asa : C: 20 GB,  D: 100 GB,  E: 30 GB.... se pare ca hardul e de fapt de 150 GB... Am instalat windows-ul normal, si merge.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate