Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Efectul psychedelicelor asupra creierului

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#19
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008
De aproxmativ 200.000 de ani dpdv fiziologic omul este practic neschimbat. Dar primele semne de activitati cognitive sau artistice apar in mod brusc abia acum 40.000 de ani, si anume picturile rupestre, urmate apoi de o dezvoltare fara precedent a culturilor.
Istoricii clasici insa, au descris picturile rupestre intr-un mod foarte simplist, ca fiind doar niste scene de vanatoare. Studiile actuale demonstreaza ca reprezinta de fapt scene din halucinatiile shamanilor. Este bine cunoscut ca cea mai utilizata si eficienta metoda folosita de shamani pentru a intra in transa este folosirea plantelor ce contin substante psychedelice (ex: ayahuasca, ibogaine, peyote, amanita muscaria). Pana si shamanii nostri autohtoni de pe vremea dacilor, solomonarii, e posibil sa fi folosit fumul de canepa pentru a intra in transa, ipoteza presupusa chiar de Eliade. Pe scurt se poate spune ca shamanismul presupune contactul direct cu lumea spirituala in timpul transelor.
Numai ca intre timp a aparut factorul uman sa zic asa, iar unii si-au dat seama ca ar avea de castigat daca aceste secrete ar fi ascunse, iar marea majoritate nu ar mai sti de existenta acestor metode. Asa e posibil sa fi aparut religiile, prin impunerea cu orice pret a credintei si prin interzicerea si exterminarea practicilor shamanilor prin inchizitii religioase de tot felul.
Asadar prin urmare, daca primele manifestari artistice omenesti reprezinta halucinatii, se impune intrebarea: sa fi fost oare psychedelicele acea scanteie care a produs acel salt in constiita omenilor? Tot mai multi oameni de stiinta sustin acum aceasta ipoteza.

#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postnebun`, on Jul 31 2008, 19:10, said:

"drogati"

...nici nu trebuie sa ne cunoastem vreodata ..te cunosc ca in palma.

si nu pur si simplu drogati .. ci tot felul de drogati ... mda .. suntem pe nivele .. open minded si stubborn ... ghici unde esti tu .

ma cunosti pe dracu :lol: daca m-ai fi cunoscut ai fi stiut ca nu-s deloc impotriva drogurilor, din partea mea sa se drogheze fiecare cit vrea si cit poate. nu faptul ca cineva se drogheaza mi se pare penibl, ci justificarile care le aduc unii. so, baga mare :smoke:

religiile au aparut din teama, nu din cauza de creiere drogate. maimutza paroasa complet nedrogata a vazut un traznet si zbang a cazut in genunchi si a inceput sa se inchine la cer. daca ar fi fost drogati aia care au inventat religiile, atunci n-ar fi existat "doamne apara si mintuieste", ci "dude, this is some good shiiiiiiiit"

#21
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007

View PostMosotti, on Aug 5 2008, 09:15, said:

religiile au aparut din teama, nu din cauza de creiere drogate. maimutza paroasa complet nedrogata a vazut un traznet si zbang a cazut in genunchi si a inceput sa se inchine la cer. daca ar fi fost drogati aia care au inventat religiile, atunci n-ar fi existat "doamne apara si mintuieste", ci "dude, this is some good shiiiiiiiit"
:D  :OK:

#22
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008
Generalizarea la toate drogurile nu isi are aici sensul. Prin droguri as intelege substante cu efect negativ ce creeaza dependenta (cocaina, heroina, alcool, tutun, sau mai stiu eu ce). Psychedelicele nu creeaza dependenta! Problema este insa ca fiind atat de puternice se poate lua din nestiinta sau prostie o supradoza, lucru foarte riscant care poate duce chiar la paranoia. Cine o face e clar ca o face pe riscul lui. Lucru valabil de altfel si pentru orice medicament de la farmacie, daca iei cu mult peste prescriptia medicala poti chiar muri.

View PostMosotti, on Aug 5 2008, 08:15, said:

religiile au aparut din teama, nu din cauza de creiere drogate. maimutza paroasa complet nedrogata a vazut un traznet si zbang a cazut in genunchi si a inceput sa se inchine la cer. daca ar fi fost drogati aia care au inventat religiile, atunci n-ar fi existat "doamne apara si mintuieste", ci "dude, this is some good shiiiiiiiit"
Eu m-am referit insa la relatarile multor oameni de stiinta care au facut studii pe pacienti cu astfel de substante, sau chiar au fost ei insisi in Amazon sau Africa si au participat la ritualuri shamanice si si-au descris viziunile.
Ceea ce poate nu stii este ca astfel de viziuni cuprind o paleta foarte larga de experiente: trairi mistice angelice sau demonice, intalniri de fiinte supranaturale, cu fel de fel de monstri sau serpi uriasi, dar si cu "aliens". Multi au trait chiar viziuni unde au fost rapiti de extraterestri si s-au facut tot felul de experiente pe ei.
Asa ca ipoteza descrisa de tine cu maimutza paroasa care a vazut trasnetul mi se pare nefondata si superficiala.

#23
Nebeleizis

Nebeleizis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.07.2008
am incercat salvia acum cativa ani.prima experienta a fost extrem de intensa.pentru inceput am ras isteric.tot felu de halucinatii si contorsiuni ale 'realitatii' , de care eram perfect constient.adica....stiam ca 'am halucinatii' ceea ce pt mine a fost foarte foarte nostim.sa iti vezi mainile cum iti inconjoara corpu si iti arata degetu. :)) prea mult, dar asta e doar varfu icebergului. mi s-au dat detalii despre formarea lumii.ii o chestie ciudata, da' nu pot sa o explic.eram total iesit din spatiu-timp.nu exista forma sau valoare exacta, toate sunt asa cum sunt, doar pentru ca sunt.
am trecut prin experienta 'vidului'. intre timp am citit experiente postate pe internet si surprinzator apar extrem de multe similaritati.vidul nu are explicatie.esti doar tu, singur cu gandurile tale.timpul,mai bine zis 'the flow', este oprit.nu ma puteam 'misca' parca eram pironit si simteam multe maini pe mine.tibiile ma dureau ingrozitor.parca prin ele vibratiile vidului intrau in mine.e un 'loc' teribil.cred ca e iadul(sau o reprezentare a lui).revedeam particele din viata mea.mai bine zis revedeam anumite momente din viata mea, momente care traiau,adica erau suspendate in timp.ele nu aveau nici inceput nici sfarsit.desi stiam ca e viata mea, parca nu aveam nici un impact asupra ei.ea mergea pe cursu ei...fara ca eu sa pot face ceva.nu puteam schimba nimic.toate se intamplau prea repede si de-odata.....mi-am dat seama ca viata ce o duc,n-are nici o treaba cu mine!!!adica....planu e mult mai mare decat noi.suntem(fizic;real) niste mici pioni ce indeplinim niste mici sarcini.noi ne pregatim viata inainte sa ne nastem.o scriem exact asa cum vrem si luam din ea ce ne lipseste.corpul nostru spiritual e indestructibil.e cea mai mare minunatie din toate universurile.tot ce se intampla, se intampla pt ca asa ai vrut tu!toate din juru tau :vorbe,fapte,gesturi,ganduri se intampla pt ca asa ai vrut tu.asta-i planu tau pentru tine.stim exact ce ne trebuie si ce ne lipseste.....viata ii facuta pt ca spiritul sa se ridice.din moment ce inca suntem prin zona, inseamna ca nu suntem destul de drepti.asta-i scopu...sa fii mai bun.restu nu conteaza.

#24
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007

View PostMosotti, on Aug 5 2008, 09:15, said:

justificarile care le aduc unii. so, baga mare :smoke:

religiile au aparut din teama, nu din cauza de creiere drogate. maimutza paroasa complet nedrogata a vazut un traznet si zbang a cazut in genunchi si a inceput sa se inchine la cer. daca ar fi fost drogati aia care au inventat religiile, atunci n-ar fi existat "doamne apara si mintuieste", ci "dude, this is some good shiiiiiiiit"

Exact! Si eu am cochetat o vreme cu silvia si nici prin cap nu mi-a trecut sa-i construiesc o biserica... :) Oricum, mi s-a parut cam slaba... :)

#25
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005

View PostRules_suck, on Aug 7 2008, 09:27, said:

Exact! Si eu am cochetat o vreme cu silvia si nici prin cap nu mi-a trecut sa-i construiesc o biserica... :) Oricum, mi s-a parut cam slaba... :)


Totusi, e considerat cel mai puternic halucinogen cunoscut vreodata. Nu stiu ce ai fumat daca pt tine era cam slab. Am vazut ca sunt concentratii diferite. Poate ai prins doar frunze standard.

#26
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Este cam slaba fata de ceva facut in laborator[Ma refer fata de lucruri gen amfetamina, , morfina, morfina/7=codeina ] . ;) [Daca era cel mai puternic halucinogen era interzisa :) ]

#27
Nebeleizis

Nebeleizis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.07.2008

View PostRules_suck, on Aug 7 2008, 18:10, said:

Este cam slaba fata de ceva facut in laborator[Ma refer fata de lucruri gen amfetamina, , morfina, morfina/7=codeina ] . ;) [Daca era cel mai puternic halucinogen era interzisa :) ]

pun pariu ca ai fumat-o la joint!! nu prinzi nici 10% din efect.daca totusi ai fumat-o (sau consumat-o) corespunzator, inseamna ca nu era de calitate ORI n-ai idee despre ce vorbesti.
amfetaminele nu intra in aceeasi categorie cu salvia.

#28
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Ciudat ar fi ca dimetiltriptamina este produsa in cantitati mari la moarte, te duce pe taramul spiritelor daca mai ai ceva de facut prin lume daca nu mori. Din taramul spiritelor poti sa te areti din 2 in 2 ani si se zice ca, daca speri destuli oameni atunci acumulezi energi pentru a sta mai mult pe taramul viilor, vii care produc struguri....
Glumeam.

#29
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View PostReVaNgEr, on Aug 7 2008, 20:01, said:

Ciudat ar fi ca dimetiltriptamina este produsa in cantitati mari la moarte, te duce pe taramul spiritelor daca mai ai ceva de facut prin lume daca nu mori. Din taramul spiritelor poti sa te areti din 2 in 2 ani si se zice ca, daca speri destuli oameni atunci acumulezi energi pentru a sta mai mult pe taramul viilor, vii care produc struguri....
Glumeam.

unde ai citit asta ? da-mi un link

#30
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postkonami, on Aug 7 2008, 22:38, said:

unde ai citit asta ? da-mi un link
Pai nu mai stiu exact.
Ideea e foarte simpla. Se declanseaza la situatii extreme in consecinta in timpul mortii se declanseaza foarte multa. De asemenea au facut experimente langa ei si au rezultat tot felu' de bazagonii, sincer am uitat sursa.
Au facut diferite speculatii in legatura cu centrul creierului, etc etc.

#31
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View PostReVaNgEr, on Aug 7 2008, 23:48, said:

Pai nu mai stiu exact.
Ideea e foarte simpla. Se declanseaza la situatii extreme in consecinta in timpul mortii se declanseaza foarte multa. De asemenea au facut experimente langa ei si au rezultat tot felu' de bazagonii, sincer am uitat sursa.
Au facut diferite speculatii in legatura cu centrul creierului, etc etc.

pai ... linkul ala era important, pentru ca tu nu esti o sursa 'credibila'   :lol:

Un interviu foarte interesant despre shamanism cu Graham Hancock

#32
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008

View Postkonami, on Aug 7 2008, 23:01, said:

pai ... linkul ala era important, pentru ca tu nu esti o sursa 'credibila'   :lol:

Un interviu foarte interesant despre shamanism cu Graham Hancock
Am urmarit cu mult interes pe Discovery cu ani in urma documentarele "Quest for the lost civilization" de Graham Hancock. Dar dupa ce am ascultat si eu pe youtube anul trecut acest interviu in intregime, am fost convins sa citec si cartea "Supernatural". Asa am aflat si eu de shamanism. Apoi am aflat ca aceste idei nu sunt de fapt noi, Terence Mckenna afirma aceste lucruri cu ceva ani in urma. Iar in legatura cu dimetiltriptamina (DMT) vezi aici aici un fragment  cu Rick Strassman din documentarul "Navigating the Afterlife":

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qVfmI0s-c5U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Studiile lui conduc catre conluzia ca insusi creierul produce in mod natural cea mai puternica substanta psychedelica (DMT). In scurt timp va apare si un documentar despre. Un preview tot pe youtube:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v905fhCqq2Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
omulprost

omulprost

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.08.2008
Halucinăm în fiecare clipă, fiindcă ne căznim să existăm în propriile noastre halucinații. Dracu știe ce e în creierul nostru, dar dumnezeu știe sigur că l-a debranșat de la realitate.

#34
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008
Rick Strassman - DMT The spirit molecule  :peacefingers:

Attached File  DMT_The_spirit_molecule._.by.Rick.Strassman.rar   1.88MB   38 downloads

#35
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postkonami, on Aug 8 2008, 23:41, said:

Rick Strassman - DMT The spirit molecule  :peacefingers:

Attachment DMT_The_...trassman.rar
Ca veni vorba de fantome, sa nu va speriati de ele cand va gadila  :rolleyes: .
Glumesc, e destul de interesant fenomenul insa dupa mine e un zero barat.

#36
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008

View PostNebeleizis, on Aug 7 2008, 00:36, said:

am incercat salvia acum cativa ani.prima experienta a fost extrem de intensa.pentru inceput am ras isteric.tot felu de halucinatii si contorsiuni ale 'realitatii' , de care eram perfect constient.adica....stiam ca 'am halucinatii' ceea ce pt mine a fost foarte foarte nostim.sa iti vezi mainile cum iti inconjoara corpu si iti arata degetu. :)) prea mult, dar asta e doar varfu icebergului. mi s-au dat detalii despre formarea lumii.ii o chestie ciudata, da' nu pot sa o explic.eram total iesit din spatiu-timp.nu exista forma sau valoare exacta, toate sunt asa cum sunt, doar pentru ca sunt.
am trecut prin experienta 'vidului'. intre timp am citit experiente postate pe internet si surprinzator apar extrem de multe similaritati.vidul nu are explicatie.esti doar tu, singur cu gandurile tale.timpul,mai bine zis 'the flow', este oprit.nu ma puteam 'misca' parca eram pironit si simteam multe maini pe mine.tibiile ma dureau ingrozitor.parca prin ele vibratiile vidului intrau in mine.e un 'loc' teribil.cred ca e iadul(sau o reprezentare a lui).revedeam particele din viata mea.mai bine zis revedeam anumite momente din viata mea, momente care traiau,adica erau suspendate in timp.ele nu aveau nici inceput nici sfarsit.desi stiam ca e viata mea, parca nu aveam nici un impact asupra ei.ea mergea pe cursu ei...fara ca eu sa pot face ceva.nu puteam schimba nimic.toate se intamplau prea repede si de-odata.....mi-am dat seama ca viata ce o duc,n-are nici o treaba cu mine!!!adica....planu e mult mai mare decat noi.suntem(fizic;real) niste mici pioni ce indeplinim niste mici sarcini.noi ne pregatim viata inainte sa ne nastem.o scriem exact asa cum vrem si luam din ea ce ne lipseste.corpul nostru spiritual e indestructibil.e cea mai mare minunatie din toate universurile.tot ce se intampla, se intampla pt ca asa ai vrut tu!toate din juru tau :vorbe,fapte,gesturi,ganduri se intampla pt ca asa ai vrut tu.asta-i planu tau pentru tine.stim exact ce ne trebuie si ce ne lipseste.....viata ii facuta pt ca spiritul sa se ridice.din moment ce inca suntem prin zona, inseamna ca nu suntem destul de drepti.asta-i scopu...sa fii mai bun.restu nu conteaza.
Clar ca te-o afectat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate