Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Vanzare a unui lucru care nu e al tau

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Salutare la toti!

Am o intrebare: se poate vinde un bun care nu e al tau? (stiu, suna aiurea).
Acum sa va dau si contextul: Am vrut sa cumpar masina. Ma duc in targ si gasesc una sa imi placa. Aflu cu stupoare ca masina nu o vinde Proprietarul ci un "prieten" al acestuia. Asta fara nici o dovada (procura) cum ca proprietarul i-ar fi incredintat masina sa o vanda, in afara de o copie de pe buletin.
Eu, foarte nelamurit, il iau pe vanzator si merg la o sectie de politie sa clarific situatia. 3 politisti (dupa parerea mea bancurile cu politisti sunt perfect adevarate si nu ar trebui sa li se spuna bancuri) imi spun ca totul este ok si ca daca vrem putem sa facem o chitanta de mana (pe langa contract de v-c) ca el (vanzatorul, nu proprietarul) mi-a vandut mie masina.  :mellow:
Acum intrebare din nou: daca masina era furata?

Traim in Romania...

Multumesc pentru atentie.

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postioppo, on Jul 28 2008, 13:00, said:

Traim in Romania...
Teparii n-au patrie, amice, abtne-te pe viitor de la astfel de exprimari.

On.  Stii ce se zice: prost e ala care da, nu ala care cere. Tu verifica actele masinii si discuta cu proprietarul, cel mai bine, sa nu te incurci. Lasa-l pe prieten si sa nu-ti fie teama sa-i ceri proprietarului sa se legitimeze,

#3
basul09

basul09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.05.2008

View Postioppo, on Jul 28 2008, 13:00, said:

Salutare la toti!

Am o intrebare: se poate vinde un bun care nu e al tau? (stiu, suna aiurea).
Acum sa va dau si contextul: Am vrut sa cumpar masina. Ma duc in targ si gasesc una sa imi placa. Aflu cu stupoare ca masina nu o vinde Proprietarul ci un "prieten" al acestuia. Asta fara nici o dovada (procura) cum ca proprietarul i-ar fi incredintat masina sa o vanda, in afara de o copie de pe buletin.
Eu, foarte nelamurit, il iau pe vanzator si merg la o sectie de politie sa clarific situatia. 3 politisti (dupa parerea mea bancurile cu politisti sunt perfect adevarate si nu ar trebui sa li se spuna bancuri) imi spun ca totul este ok si ca daca vrem putem sa facem o chitanta de mana (pe langa contract de v-c) ca el (vanzatorul, nu proprietarul) mi-a vandut mie masina.  :mellow:
Acum intrebare din nou: daca masina era furata?

Traim in Romania...

Multumesc pentru atentie.
Ocoleste situatia oricat de faina este masina. De regula astfel de "imbarligaturi" ascund chestii necurate.

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Chiar daca avea o chitanta de mana intre el si fostul proprietar, tot te legai la cap fara sa te doara... Asa, doar cu copia de la buletin, este haz total.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate