Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sony PMW-EX 1

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006
Nu ti se pare ca exagerezi un pic? Sa fim seriosi , cameramanii de nunti nu filmeaza stele cazatoare , chestia cu greutate > precizie e prea exagerata.
1. Dupa cativa ani de filmat , iti formezi precizia fara sa vrei , chiar si daca ai filma cu un sac de ciment pe umar. E datoria ta sa fii cu ochii in 4.
2. Daca iti permiti sa dai atatia bani pe o camera, iti permiti si sa impui un numar mai mic de timp de filmare , poti sa explici mai bine ca , calitatea se obtine cu niste sacrificii .
3. Corect sunt 16-18 ore de nunta , dar nu trebuie sa filmezi tot ce se intampla , ca apoi sa tai acasa de-ti sar capacele . Eu personal as impune un DVD / Blu Ray , de 2 ore maxim , dar bine ca am iesit din "treaba " asta cu nuntile la timp .

Cam asa privesc eu lucrurile, sincer sa fiu nici nu am pus mana pe un Ex1 , dar sa speram ca-ti vei lua tu una , si imi vei explica live cand vii prin iasi :P . Te salut , si ma duc inapoi la munca.

Edited by bogdan19, 19 March 2009 - 11:52.


#20
dumyvideocam

dumyvideocam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2008
Eu as alege PMW-EX1 la o filmare cu 2sau mai multe camere atasand-o la un sistem flycam si scapi de probleme de greutate....Cred ca merge si simpla dc NU?Eu trag cu un Z7 care este un pic mai usoara(recunosc ca la inceput a fost mai dificil pana m-am obisnuit,avand in vedere ca am trecut de la clasicul VX) dar nu vad dc sa nu folosim PMW-ul ptr evenimente deoarece este de departe varful camerelor Handy!!!

#21
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Poate poti sa pui o mostra trasa cu Z7 din mana, te rog mult.

#22
dumyvideocam

dumyvideocam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2008
Sry GunX dar nu am mai pus pana acum un fisier pe forumul asta si nu prea stiu cum.Am dat la attachment dar nu ma lasa+ca ocupa cam 500mb:D
Te rog daca poti sa ma ajuti,sa-mi spui ce trebuie sa fac!Ms!

#23
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Poti sa-l urci aici sau aici.

#24
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 GunX, on Mar 19 2009, 13:18, said:

Poate poti sa pui o mostra trasa cu Z7 din mana, te rog mult.

ar trebui sa filmeze la fel de bine ca fx1000

#25
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Asa este, dar pe mine ma intereseaza diferente dpdv al stabilizatorului optic, care este o caracteristica ce tine de obiectivul detasabil si prin urmare diferit fata de Z5 :)

#26
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

 wyo, on Jul 28 2008, 00:54, said:

Sandisk e o marca, nu un format de card. Din specificatii filmeaza doar pe carduri sony dedicate si scumpe cu foc. Probabil au lasat camera mai ieftina (ma gandesc in primul rand la comparatia cu z7) si mai recupereaza la carduri.
Eu din cate am vazut filmeaza pe carduri CF si ma gandesc foarte bine sa mearga si pe carduri de la alte firme.

#27
dumyvideocam

dumyvideocam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2008
Sry ptr intarziere,dar nu am prea avut timp sa intru!
Uite monstra traza cu z7:http://s4.transfer.ro/storage/transfer_ro-b1b12e2c78.zip

#28
dumyvideocam

dumyvideocam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2008
Uite aici o prezentare ft buna a camerelor PMW-EX1 si PMW-EX3 si a cardurilor SxS!
http://www.video.bhp...8c7333b7e722efd

#29
valentinmm

valentinmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.08.2006

 GunX, on Mar 19 2009, 12:03, said:

Nu e problema "sa nu o tina" ca sunt totusi 4-5kg, nu 30. Problema este ca atunci cand cresti greutatea, scazi precizia. Si e video, nu e antrenament cu gantere..precizia este esentiala.

Plus ca daca e nunta, durata filmarilor uneori este mare. Daca pe un om normal, o filmare din mana cu 5kg dupa 10min l-a rupt, un om mai solid mai rezista 5 min in plus. Si dupa aia? Nu ameteste si cade dar incepe si o tremura. Ce face insa cand trebuie dupa 15min sa o sustina doar cu o singura mana, ca sa opereze un control de expunere/focus cu cealalta?

La care camera face-ti referire cand spuneti ca are 4-5 Kg? EX1 cu tot cu ac si carduri are 3 Kg! Singura problema care o vad eu la aceasta camera ca este destul de scumpa si nu oricine isi poate permite sa investeasca atat. Si ar mai fi o problema care am gasit-o pe reviw la BH vizavi de EX1: 3 camere au fost schimbate pentru ca aveau probleme tehnice.
Intentionez sa achizitionez o astfel de camera dar nu inainte de a o vedea la lucru.

#30
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Asa este, am cam exagerat. Are fix 2.8kg fara alt convertor, lampa sau lavaliera. Daca o dotezi ca la carte, ajunge cam la 3.8-4kg. Mie mi se pare enorm, pentru ca eu nu trag totul la general. Iar cand incerci sa lucrezi pe focala lunga cu focus manual (adica trebuie sa o cam sustii pe toata cu o singura mana ca cealalta sa poata opera inelul), dupa 3 min sunt pa. Si am 1.80 cu 85kg, adica nu ma sufla vantul pe strada.

Vreau si eu sa vad filmare din mana la EX1, eventual asa de 15 min non-stop cu incadrari diferite, max 25% din durata totala in cadru larg, in rest numai prim-planuri si detalii. Ca ore intregi de wide-out, tras de la piept cu ambele maini pe camera, nu se numeste filmare.

Edited by GunX, 30 March 2009 - 14:59.


#31
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006

 GunX, on Mar 30 2009, 14:58, said:

Vreau si eu sa vad filmare din mana la EX1, eventual asa de 15 min non-stop cu incadrari diferite, max 25% din durata totala in cadru larg, in rest numai prim-planuri si detalii. Ca ore intregi de wide-out, tras de la piept cu ambele maini pe camera, nu se numeste filmare.

De ce nu vorbesti cu cei de la O-video sa iti trimita niste "mostre" pe dvd? Sunt unii dintre distribuitorii oficiali Sony pe segmentul de Broadcast... Mai mult, poti testa si un workflow cu xdcam!

Edited by bydede, 30 March 2009 - 16:43.


#32
jstudiosk

jstudiosk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.04.2009

 GunX, on Mar 30 2009, 14:58, said:

Asa este, am cam exagerat. Are fix 2.8kg fara alt convertor, lampa sau lavaliera. Daca o dotezi ca la carte, ajunge cam la 3.8-4kg. Mie mi se pare enorm, pentru ca eu nu trag totul la general. Iar cand incerci sa lucrezi pe focala lunga cu focus manual (adica trebuie sa o cam sustii pe toata cu o singura mana ca cealalta sa poata opera inelul), dupa 3 min sunt pa. Si am 1.80 cu 85kg, adica nu ma sufla vantul pe strada.

Vreau si eu sa vad filmare din mana la EX1, eventual asa de 15 min non-stop cu incadrari diferite, max 25% din durata totala in cadru larg, in rest numai prim-planuri si detalii. Ca ore intregi de wide-out, tras de la piept cu ambele maini pe camera, nu se numeste filmare.


  PMW ex1 nu e o camera cu care sa filmezi din mina. are o imgine superba dar nu e buna de filmat la nunti sau evenimente. DC?  lasind la oparte costul SxS cardurilor care acum pot fi inlocuite cu adaptoare si filmezi pe SDHD card exact ca si noua camera de la JVC gy-hm700, camera este foarte incomoda. Am tinut-o in mina iar dupa 5 min am simtit cum incepe sa ma doara incheietura miinii. (de cinci ani filmez cu PD 170... si desi are si aceasta probleme cu balansul daca folosesti superangularul...e totusi o camera cu care poti filma din mina).Si  nici pe mine nu ma sufufla vintul 1.78 cu 76-77kg si mai fac si sport. filmez de la 19 ani acum am 30 (am lucrat in mai multe televiziuni deci am vazut si m-am jucat cu cam mai tot ce a aparut in ultimii 10 ani.) Da acum sa revin la intrebarea care a deschis subiectul daca filmeaza si pe carduri sandisk Da filmeaza pe SxS de la sandisk si pe SDHC Class 6 cu adaptor (la ora actuala sunt 4-5 firme care produc astfel de adaptoare dar sony a dat unda verde numai la kingston. iar cu un astfel de adaptor nu poti folosi functia de de slow motion. se pare ca mai da eroare din cind in cind.
razvan

#33
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002

 bydede, on Mar 30 2009, 16:43, said:

De ce nu vorbesti cu cei de la O-video sa iti trimita niste "mostre" pe dvd? Sunt unii dintre distribuitorii oficiali Sony pe segmentul de Broadcast... Mai mult, poti testa si un workflow cu xdcam!
Pentru ca nu asta era ideea. "Vreau si eu sa vad" - am vrut sa zic ca nu cred ca o sa vad pentru ca nu este nimeni capabil sa traga 15min non-stop cu EX1 pe focala lunga (filmare cu zoomuri, detalii, close-up-uri) lucru care necesita camera extrem de fixa si sustinerea ei in cea mai mare parte a timpului doar cu mana dreapta.

Daca tot nu o folosesti cu adevarat, mai bine o legi de gat si in acelasi timp faci poze :)

#34
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
E o camera buna, dar intradevar este cam grea. Nu pot sa-ti arat din mana 15 minute de cadre diferite fara tremur, in schimb pot sa-ti arat de pe steady, singura varianta mai "comoda". In schimb, pe Merlin camera ajunge la vreo 5 kg ( se pun cam doua seturi de greutati) si operatorul trebuie sa fie foarte bun si rezistent. E adevarat, in timp te obisnuiesti cu greutatea si dupa al 2-lea eveniment ti se pare mult mai usoara. Sincer, nu mi se pare o camera de nunta, dar daca cineva vrea full HD e varianta cea mai ieftina.

Edited by Ankh, 28 April 2009 - 14:51.


#35
jstudiosk

jstudiosk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.04.2009
http://mxmexpress.com/?page_id=411
http://e-films.com.au

adaptoare care inlocuiesc SxS cardul...

#36
TuYa

TuYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 17.10.2006
Salutare !

Cei de la Sony afirma ca, cardurile lor sunt foarte sigure ... mai jos aveti un link cu un filmulet in care ei ingheata un astfel de card dupa ce au stocat cateva imagini pe el, dupa care il usuca pe o soba, il baga in camera si e perfect functionabil. Urmariti filmuletul pe care il gasiti in link-ul de mai jos :

http://www.sonybiz.n...XDCAMCamcorders

Ce e interesant e ca temperatura de functionare a camerei este intre "0 to +40 °C (+32 to +104°F)Operating temperature"    -plaja destul de mica zic eu ... si cu toate astea ei filmeaza la -20 daca am inteles eu bine ?  "Storage temperature  -20 to +60°C (-4 to +140°F)" - adica moare camera inainte sa iti moara card-ul ?

Poate cu greutatea camerei va trebui sa ne invatam... zic eu care inca nu am tinut-o in mana ...

Salutari !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate