Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

graphic designer vs. web developer

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Nu-l mai invatati sa se axeze pe coding ca nu mai are cine sa-mi faca skinurile :P XWD vezi ca pe liga te asteapta skinul ala de zici ca-l scoti la capat ;) Si vezi ca eu plec la munte si dupa in bulgaria , daca e ceva vb cu baietii din liga si stabiliti totul la comun;)

Edited by lord_ice, 08 August 2008 - 00:13.


#20
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006

View Posttracius01, on Aug 8 2008, 00:54, said:

axeaza-te pe coding invata php,java script, baze de date si flash, ca sa fi desgner nu iti trebuie foarte multe conostinte(eu zic ca photoshop-ul e de ajuns) ci mulllta imaginatie si creativitate(degeaba sti tu programul daca produsul tau e de cacao)


Buna afirmatia asta, oare de ce mai exista facultati de design?  :lol:

#21
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postthe_nightfly, on Aug 10 2008, 17:14, said:

Buna afirmatia asta, oare de ce mai exista facultati de design?  :lol:
si ce crezi ca daca ai terminat o facultate in asa ceva te face expert(sa nu sa se interpreteze ca nu sunt utile fac de genu asta)

#22
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006
Evident ca nu te face expert (facultatile se termina si cu 5, nu:)?), dar realitatea este ca, deocamdata, designerii autodidacti se numara pe degetele de la o mana. Exagerez, dar sunt foarte putini raportati la numarul total de designeri.

In ceea ce priveste imaginatia, poate sa fie cu carul, cat timp nu poti sa pui ideea pe foaie (fie ea digitala sau reala) degeaba o ai. Practic asta faci in facultate, inveti sa-ti concretizezi ideile.

Sunt absolut de acord ca designul se poate invata si de unul singur, dar e nevoie de multa disciplina si vointa din parte respectivului, mult mai multa decat in cazul programarii.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Evident ca nu te face expert (facultatile se termina si cu 5, nu:)?), dar realitatea este ca, deocamdata, designerii autodidacti se numara pe degetele de la o mana. Exagerez, dar sunt foarte putini raportati la numarul total de designeri.
Dacă vorbim strict despre web-designeri, ai nevoie de o mână cu foarte multe degete...

#24
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006

View Posti0nutzb, on Aug 11 2008, 11:50, said:

Dacă vorbim strict despre web-designeri, ai nevoie de o mână cu foarte multe degete...

A fost o exagerare voita.
Totusi, trebuie facuta o triere a autointitulatilor web-designeri. La fel cum un zugrav nu e considerat muralist, nu oricine face interfata unui site e web-designer. Sa nu mai zic de "maestrii" care fura templateuri pe care le modifica (de cele mai multe ori prost) si le dau mai departe ca produse originale.

Sper sa nu se inteleaga gresit, nu am facut referire la nimeni de pe forum, ba chiar voi recunoaste ca, deocamdata, doar fac interfete pentru siteuri  ^_^

#25
XWD

XWD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.12.2007

View Postthe_nightfly, on Aug 11 2008, 23:02, said:

A fost o exagerare voita.
Totusi, trebuie facuta o triere a autointitulatilor web-designeri. La fel cum un zugrav nu e considerat muralist, nu oricine face interfata unui site e web-designer. Sa nu mai zic de "maestrii" care fura templateuri pe care le modifica (de cele mai multe ori prost) si le dau mai departe ca produse originale.

Sper sa nu se inteleaga gresit, nu am facut referire la nimeni de pe forum, ba chiar voi recunoaste ca, deocamdata, doar fac interfete pentru siteuri  ^_^
am observat ca aici sunt impartite si parerile despre faptul de a fi web designer.
pana la urma ce e un web designer ?
care e definitia voastra ?

#26
XWD

XWD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.12.2007
nu stiu daca mai are rost sa scriu comentariul acesta.
nu stiu daca intereseaza pe cineva.
vreau sa zic ca m-am apucat de programare si nu mai dau inapoi.
vreau sa zic ca topicul asta m-a ajutat in luarea acestei decizii.
10x all

Edited by XWD, 16 August 2008 - 20:44.


#27
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
si designul si programarea sunt arte. Sau pot fi. Daca le tratezi "mecanic" oricare din cele doua domenii iti vor aduce lehamite. Fa ceea ce iti place. Daca iti place de mori designul fa design, daca iti place programarea mergi pe programare. Nu PHP, nu Java, programare la nivel de analiza si concept. Limbajul este doar un mod de transpunere in practica a conceptului. Este total gresita ideea sa te apuci de un limbaj de programare fara a invata concepte.
De asemenea acest lucru este valabil si pentru design. Si in design trebuie sa inveti concepte, tehnici, etc...
Daca nu te simti atras de nici un domeniu din cele doua atunci orienteaza-te catre altceva.

#28
mb83

mb83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.04.2007
salut, eu sunt programator web de un jumate, mai am putin si fac 2 ani.
problema se pune in felul urmator

care este minimiul de cunostinte pentru fiecare domeniu ?

Designer:

Photoshop
Corel Draw
Illustrator (daca vrei, dar mai indicat ar fi corelul)
si pe langa asta poti sa bagi si (X)HTML + CSS (+ Javascript) , dar atentie, in curand, toate template-urile facute pe tabele vor disparea. va trebui sa lucrezi cu <div>..</div>
fie ca iti place, fie ca nu. Standardele WEB se schimba foarte repede, a aparut web 2.0, care foarte multi vorbesc de asta, dar nu stiu ce inseamna cu adevarat.
daca tot faci un design, ar fi bine sa il si html-uiesti, iei bani mai multi ;)
si ar mai fi de adaugat ...


Programator (developer cum ziceti voi)
pentru asta trebuie sa ai ceva mai mult decat minimul de cunostinte, si anume :
(X)HTML - designul se face doar pe taguri <div>...</div>
CSS
PHP - de obicei se lucreaza OOP, pentru site-uri mai mari, cu diferite engine-uri de template-uri
MySQL - trebuie sa ai grija la optimizarea bazei de date, nu este suficient sa faci SELECT * FROM users, ca s-ar putea sa iti crape, mai ales daca ai 500.000 inscrisi.
trebuie sa ai grija si la optimizarea codului PHP, de exemplu :
echo e mai rapid decat print,
$array['test'] e mai rapid decat $array[test], etc
de asemeni, trebuie sa stii clase si obiecte, care difera un pic in PHP 5 fata de PHP < 4
Javascript
si unele librarii de JS cum ar fi:
Prototype, ScriptAculoUs, JSON, etc
Pe langa toate astea sunt bine venite si:
XML, HTML DOM, DHTML

Deci, cam asa se pune problema, mai sus, nimeni nu ti-a spus la ce sa te astepti
si asta e doar inceputul

eu am lucrat la multe tipuri de site-uri, cum ar fi : turism, sport, constructii, etc.

incepi de fiecare data cu o idee si termini site-ul cu mai multe idei.
in momentul in care termini complet un site, mare minune daca va arata ca pe foaia de proiectare


P.S. eu nu vreau sa iti spun care este mai bine, designer sau programator, dar... eu ca programator, mi-am dat seama ca trebuie sa stiu si ceva design ca sa pot face ceva. Intradevar, sunt constient ca nu o sa pot face niciodata un design web de la cap la coada, pentru ca recunosc, nu am talent la design, dar la programare nu-i problema. pe langa ce trebuie stiu pentru programare, mai trebuie sa stii si putin PHOSTOSHOP si Corel DRAW, ca de multe ori trebuie sa faci tu niste modificari in design, sau cel putin sa stii cum sa iei dimensiunea unui div din photoshop

spor la treaba

Later edit : a, si inca ceva, gandirea unui programator difera de gandirea unui designer. e diferenta de la cer la pamant, designerul iti poate pune umbre, transparenta, etc, dar cand vine vorba de a face tehnic toate astea ..... mai vedem ce si cum ;)

Edited by mb83, 05 September 2008 - 09:12.


#29
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Daca vrei sa fii un programator sau designer de 3 lei, care face site-uri pe 5 milioane, urmeaza sfatul lui mb83 si invata doar chestiile alea. Designer bun e foarte greu sa ajungi, mai ales daca esti autodidact si cat de bun esti n-are nici o legatura cu softurile pe care le stii utiliza. Probabil ca tu te consideri bun fiindca ai invatat sa folosesti un soft sau altul si ai facut niste chestii care tie sau prietenilor tai li s-au parut dragute. Daca n-ai o inclinatie deosebita pentru arta, si presupun ca n-ai din moment ce ai pus intrebarea asta, iti recomand sa te axezi pe programare. In cel mai rau caz, un programator mediocru o duce mult mai bine decat un designer mediocru. Si banuiesc ca iti va fi mai usor sa devii programator, si ca ai o oarece tragere spre domeniu din moment ce te-ai inscris la o facultate de informatica. Uita de argumentele ca "n-are cine sa-ti faca designul la site-urile tale", gandeste-te la viitor si la ce iti place cu adevarat sa faci si in care domeniu te simti mai in largul tau, programatorii sau designerii buni nici nu raspund la telefon pentru un proiect de 5 mil.

#30
XWD

XWD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.12.2007
se pare ca s-a mai vorbit pe tema asta de cand nu am mai intrat eu pe softpedia :)
ei bine, eu de la ultimul meu comentariu la acest topic am inceput serios sa invat programare web.
Am cumparat carti , am studiat si am facut practica :) dupa putin timp am inceput sa inteleg cam ce se intampla in PHP si SQL.
Am inceput sa realizez teme wordpress si siteuri doar in PHP.
Sunt multumit de cum am evoluat in domeniul programarii web.

Referitor la POO (programarea orientata spre obiecte) sau OOP, nu e asa de importanta la realizarea unui site , OOP are mare legatura cu aspectul codului tau, in fine ...
Am inceput pe programare.
Referitor andrei_0 , imi place arta , o inteleg , dar eu mi-am vazut limitele artistice iar pentru programare am o atractie de cand eram prin clasa V :)
numai ca datorita posibilitatilor care le-am avut atunci nu am avut cum sa invat programare ... in sfarsit , vreau sa va multumesc pentru ca mi-am dat seama de ce vreau sa practic de acum incolo.

Designul web si nu numai e pentru cei care fac doar asta.
Acum eu lucrez la o firma de web design ca junior web developer si fac numai programare iar designerul de la firma a terminat facultatea de arta si design , si numai design face , nu stie ce e HTML/CSS sau programarea.

Asta e important pentru toti ... daca vrei sa fi bun si apreciat de ceilalti , axeaza-te doar pe un domeniu.
Ori programare ori design.
ms tuturor

#31
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

View Postmb83, on Sep 5 2008, 09:08, said:

de asemeni, trebuie sa stii clase si obiecte, care difera un pic in PHP 5 fata de PHP < 4
diferă foarte mult, ce se numea oop în php 4 (în versiuni mai mici de 4 nu exista) nu era practic așa ceva. erau multe noțiuni care nu existau. practic îți defineai niște variabile (care nu știau ce e ăla modificator de acces), niște metode și atât. încapsularea era singurul concept oop cât de cât prezent.

View PostXWD, on Sep 14 2008, 17:26, said:

Referitor la POO (programarea orientata spre obiecte) sau OOP, nu e asa de importanta la realizarea unui site , OOP are mare legatura cu aspectul codului tau, in fine ...
Am inceput pe programare.
Referitor andrei_0 , imi place arta , o inteleg , dar eu mi-am vazut limitele artistice iar pentru programare am o atractie de cand eram prin clasa V :)
numai ca datorita posibilitatilor care le-am avut atunci nu am avut cum sa invat programare ... in sfarsit , vreau sa va multumesc pentru ca mi-am dat seama de ce vreau sa practic de acum incolo.


Asta e important pentru toti ... daca vrei sa fi bun si apreciat de ceilalti , axeaza-te doar pe un domeniu.
1. la realizarea unui site mic poate nu, dar când faci un site foarte complex să vezi cum începe să conteze.
2. mă bucur că ai ajuns la concluzia asta.

#32
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Daca mai e cineva serios care se pricepe la design (ca vad ca toti o luati pe php) sa-mi dea un pm, am o propunere de colaborare fructoasa.

design = css + html + js in ceea ce caut eu...

dar stacheta e sus...

a...si disponibil sa invete ajax...

nu ma intereseaza flash deloc, idem grafica.

Edited by lord_ice, 14 September 2008 - 18:37.


#33
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

View Postlord_ice, on Sep 14 2008, 18:36, said:

Daca mai e cineva serios care se pricepe la design (ca vad ca toti o luati pe php) sa-mi dea un pm, am o propunere de colaborare fructoasa.

design = css + html + js in ceea ce caut eu...


dar stacheta e sus...

a...si disponibil sa invete ajax...

nu ma intereseaza flash deloc, idem grafica.
greșit, ce vrei tu se cheamă front-end developer! design-ul înseamnă template-uri, logo-uri, identități etc

#34
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Ok? Chiar conta? Caut pe cienva sa faca skinuri sau simple templates pe care sa le adaptez...asta pe scurt ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate