Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Peleti, brichete, pellets

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
994 replies to this topic

#919
albert-one

albert-one

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 31.12.2013
La Hornbach Berceni aveau azi, in drive-in, 2 tipuri de peleti albi care erau super-calitate (cred ca DIN Plus A1 si aratau cel putin la fel de bine ca sch, impachetare la pungi f comprimate, etc...), unii cred ca din Cehia (18 ron/punga) altii un brand "made in austria" la 21 ron/punga. Pacat ca erau depozitati neglijent, partial afara si multi paleti erau cu apa pe ei. Cred ca se pot gasi si buni printre ei, ca aveau o parte cu prelate de protectie deasupra.

Edited by albert-one, 10 December 2017 - 16:46.


#920
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ma adresez celor care au cumparat peleti / brichete din ucraina.
Cum ati platit tirul? Ce pret la KM se percepe in general? Pretul este pentru tur retur sau doar pentru tur? Cate tone se pot incarca de obicei in tirurile disponibile pentru asemenea trasee?
Ma intereseaza sa-mi procu brichete / bricheti impreuna cu un vecin.
Multumesc frumos.

#921
Funvio

Funvio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.01.2018
Salut , am o centrala pe peleti Mareli de 24 kw pe care am montato anul trecut in februarie pentru o casa de 135 mp2 parter plus mansarda. intrebarea mea este daca mai este cineva pe aici cu o centrala identica sa-mi zica si mie cum sa o setez sa-mi aprinda peleti de la Sch? am achizitionat 3 tone dar imi da eroare nu-i aprinde de fiecare data , ca si solutie mi-am luat si o tona de peleti din strot si-i amestec cu cei de la Sch. centrala functioneaza foarte bine cu peleti din Strot dar lasa multa cenusa si trebuie sa scot arzatorul si sa=l scutur cam 2 doua ori pe zi acum cand e mai frig.
Multumesc!

#922
remuseugen

remuseugen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.12.2009
Salut.

Am luat cele doua feluri de peleti din Hornbach de proba, cei austrieci si cei nemtesti, mi se par Ok, in schimb cei din Dedeman Colentina ( Schw) mi se par mult mai lungi si tot se blocheaza pe traseu. A mai patit cineva asta,? Mi se par diferiti fata de anul trecut cand mergea centrala foarte bine cu ei.

Merci.

#923
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016

View PostFunvio, on 16 ianuarie 2018 - 14:16, said:

Salut , am o centrala pe peleti Mareli de 24 kw pe care am montato anul trecut in februarie pentru o casa de 135 mp2 parter plus mansarda. intrebarea mea este daca mai este cineva pe aici cu o centrala identica sa-mi zica si mie cum sa o setez sa-mi aprinda peleti de la Sch? am achizitionat 3 tone dar imi da eroare nu-i aprinde de fiecare data , ca si solutie mi-am luat si o tona de peleti din strot si-i amestec cu cei de la Sch. centrala functioneaza foarte bine cu peleti din Strot dar lasa multa cenusa si trebuie sa scot arzatorul si sa=l scutur cam 2 doua ori pe zi acum cand e mai frig.
Multumesc!

scuze, eu abia acum am văzut postul tău... eu am o centrală identică dar... nu știu dacă-ți mai este de folos... eventual pot să-ți dau nr de telefon pe PM și să vorbim; aștept să-mi spui

#924
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Ma aflu acum undeva prin N Italiei si vad sacul de peleti 5,1eur. Cam in ce directie credeti ca o va lua pretul peletilor in .ro?

#925
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016

View Postgodaro, on 03 februarie 2018 - 21:54, said:

Ma aflu acum undeva prin N Italiei si vad sacul de peleti 5,1eur. Cam in ce directie credeti ca o va lua pretul peletilor in .ro?
ar veni cam 0,4 lei kilowatora ... + deranjul = trecem pe curent

#926
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 30.11.2005
Brichete "home made"
- presa pentru fiare +cric hidraulic 32t , deocamdata folosit cu  teava de canalizare , intarita cu ceva coliere ;  
- urmeaza sa fac rost si de teava metalica (rotund, patrat, dreptunghiular) sa incerc o trusa  , mai de "forță".

Attached Files



#927
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu sint cam mari ?

#928
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 30.11.2005
Nu stiu ce sa zic .. O sa vad cum sta treaba in sobele de teracota . Oricum , tot asa  mari , am obiceiul sa  tai si sa depozitez si  lemnele . Bagi unu  seara , gasesti  jar  dimineata . Ma gandeam , sa le folosesc in combinatie  cu   lemnele .. un lemn > face  jar > mai asez  cate un  briquiet  si  tot  asa.   Am ceva  tevi  de  plastic foarte  groase  cu  interiorul mai  mic . O sa incerc , sa  vad  ce  iese .

Experienta  mea e "0" pe  linia brichetelor , abia  mi-am  incropit  o  presa  si  am  zis ca  incerc , avand  in  preajma multa  "materie  prima"

Edited by scub, 12 March 2018 - 17:51.


#929
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca ai sobe de teracota, atunci nu ai si boiler pe lemne ? Daca ai boiler pe lemne, nu ai folosit niciodata la el brichete dinalea tip caramida, ce se gasec de cumparat ? Daca da, nu ai constatat ca daca bagi mai mult de 2-3 brichete tip caramida in boiler, "fierbe" apa in boiler si vine apa "rosie" ? (temperatura exagerat de mare in focar antreneaza miscarea mizeriei depuse la baza boilerului).

Lemnul arde diferit fata de brichete. Lemnul arde incet si degaja temperatura in timp. Bricheti ard violent, se termina repede, si degaja temperatura foarte mare intr-o perioada scurta de timp.. Fa probe prima data si nu baga mai mult de un/o bricheta dinaia in combinatie cu ceva lemne, dar nu foarte multe lemne. Fa prima data un pic de jar, dupaia pune o bricheta, inchide de tot tirajul si vezi cum se comporta. Trebuie sa te inveti cu ele, ca sa nu-ti bubuie teracota.
Dupa ce te inveti cu ele, treaba o sa fie simpla si o sa descoperi in timp cit de mari trebuie sa le faci, ca sa merga bine in teracota ta.

Edited by florin71_skoda, 12 March 2018 - 18:02.


#930
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 30.11.2005
Nu am pe lemne , incalzirea apei (electric) . Nu am vazut  niciodata , cum arde o astfel de bricheta . Le-am presat bine de tot  zic  eu  si ar trebui sa tina  flacara  mai  mult. Sunt  curios deasemenea cum arata una de  firma ( am  vazut  un  clip in  ytube cu  una  de 2.6 kg ). Am si o soba de vara , (lucra  femeile : bulioane , dulceturi  etc ) sper sa ma  sprijine aceste  brichete .. sa  mai  scot  din ... paguba Posted Image

lastedit:  vreau sa fac  rost  de praf  de  carbune .. Posted Image   am  de  unde ,  vreau  sa  incerc  niste  brichete   ce  le  fac  satenii  prin  Kenya . Cred ca  au  putere  calorica  uriasa .

Attached Files


Edited by scub, 12 March 2018 - 18:11.


#931
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postscub, on 12 martie 2018 - 18:09, said:

...  si ar trebui sa tina  flacara  mai  mult. ...
Tine mai putin, dar este mai "puternica"

View Postscub, on 12 martie 2018 - 18:09, said:

... Sunt  curios deasemenea cum arata una de  firma ...
Cum suparare nu ai vazut cum arata alea ce se vind peste tot ?
Uite un link catre dedeman: aici

Cuata in Google imagini cu brichete rumgus ( aici) Sint imagini si cu brichete "caramida", dar si cu brichete "cilindru"

Edited by florin71_skoda, 12 March 2018 - 18:34.


#932
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 30.11.2005
Merci . Sectoarele acestea nu  le-am  vizitat  si nu am  avut "ochi" pentru  ele . Dar cum ies , in Pitesti ma duc sa vad  cum  sta treaba . Punem  si  ceva  in  portbagaj , pentru  teste .  Vad ca   si  din  resturi  vegetale se  confectioneaza ..  E de  studiat ..

#933
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postscub, on 12 martie 2018 - 18:50, said:

Merci . Sectoarele acestea nu  le-am  vizitat  si nu am  avut "ochi" pentru  ele . Dar cum ies , in Pitesti ma duc sa vad  cum  sta treaba . Punem  si  ceva  in  portbagaj , pentru  teste .  Vad ca   si  din  resturi  vegetale se  confectioneaza ..  E de  studiat ..
am ars eu din paie intr-un cazan cu gazeificare
singurul lucru pozitiv care se poate spune despre ele este ca fac caldura, cam cat scrie in analizele lor
in rest, isi pastreaza volumul in cenusa, iti imaginezi cum arata camera de incarcare dimineata dupa ce bagam un sac de 25kg seara
dupa ce ard jumate, daca nu au aer din abundenta, mocnesc / se sting, pentru ca ard de la exterior la interior, dar cenusa ramane infasurata pe combustibilul nears, si il da peste cap
in cazul cazanelor cu gazeificare, daca cade vreuna in fanta de ardere, de la prea multa caldura se impietreste si efectiv blocheaza aerul
daca mai puneam 100 ron luam din rumegus si nu aveam atatea griji

#934
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 30.11.2005
O sa merg numai pe cele facute din carton+rumegus . De cenușă multă nu cred ca scap , dar , o sa incerc sa le vâr in sobă în combinație cu ceva lemn ( dar cu grija , cum bine zicea florin71 , pentru a nu crapa teracota ) . Am cateva magazine in preajma ... nimeni nu recicleaza nimic .. se arunca ambalajele , le dau foc  etc . O să vad daca efortul meu ( să fim seriosi , nu este unul  mare Posted Image ) a meritat sau nu . Oricum presa a fost proiectata pentru fiare ( de fapt este un hibrid , care sa permita si colectarea apei rezultate din presare , bogata in lignin  (asta o stiu de la stefanut23 , de aici de pe sectiune Posted Image ) .

Attached Files


Edited by scub, 13 March 2018 - 03:26.


#935
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Gata? S-au terminat peleții? Ați trecut pe electric. Nici macar o pagină toată iarna?
Ori ați aflat secretul...și mergeți și fara peleți?


In altă ordine de idei cred ca sunt pe punctul de a achiziționa centrala pe peleți marca Bisolid 25kw. Pentru cei din zona Tulcea, Constanța, Galați, Brăila ati gasit alt producator de peleți?
De unde mai achiziționați peleți in afară de DDM, Bric, Leroy etc?

#936
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La Galati este o firma ce face peleti din floarea soarelui, care sint cam la jumatate de pret fata de astia obisnuiti. Daca accepti sa-ti cureti mai des cazanul si cumperi unul care sa "inghita" si asa ceva, ai iesi mai bine ca si costuri lunare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate